Louis Koch 5k Memorial Run for Suicide Awareness

Age Group Results

July 23, 2016


Results by Scranton Running Co Scranton Running Co


5k Run Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5k Run Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5k Walk Men: 1-99
5k Walk Women: 0- 0 1-99

5k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kate Reilly Moosic PA 659 18 10 21:14.30 21:14.30
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Shea Scranton 617 16 12 21:37.15 21:37.15
2 Allison Walsh 594 16 19 23:05.93 23:05.93
3 Lydia Carey Peckville PA 291 17 25 24:20.25 24:20.25
4 Natalie Reed Clarks Summit PA 487 18 45 27:00.71 27:00.71
5 Carlee MacPherson Clarks Summitclarks Summi PA 428 15 50 27:12.59 27:12.59
6 Allison Bauman Old Forge PA 265 19 53 27:14.81 27:14.81
7 Julianne Hunt 573 17 75 29:39.92 29:39.92
8 Claire Dunleavy Scranton 614 15 77 29:56.46 29:56.46
9 Sophia Kazmierczak 606 10 92 30:43.68 30:43.68
10 Rylan Epstein Clarks Summit PA 328 12 112 32:36.30 32:36.30
11 Laynee Epstein Clarks Summit PA 326 10 114 32:36.93 32:36.93
12 Angelina Osborne 568 15 133 34:01.72 34:01.72
13 Josaphine Krokus 662 11 148 35:36.56 35:36.56
14 Megan O'Donnell Lake Ariel PA 458 5 163 37:28.22 37:28.22
15 Brianna Stangline Scott Township PA 516 17 168 37:32.47 37:32.47
16 Rachel Kovack Olyphant PA 404 12 174 37:51.47 37:51.47
17 Avanna N Whiteduck Dalton PA 546 15 176 37:56.98 37:56.98
18 Elisabeth Phillips Clarks Summit PA 477 18 179 38:00.22 38:00.22
19 Taylor Oleary Scott Township PA 466 17 180 38:00.33 38:00.33
20 Zoe Epstein Clarks Summit PA 329 13 193 39:39.48 39:39.48
21 Breeanna Champlin Clarks Summit PA 294 18 208 41:12.65 41:12.65
22 Sophia Arendt Clarks Summit PA 253 9 218 41:51.43 41:51.43
23 Olivia Arcuri 612 0 222 42:29.59 42:29.59
24 Alicia Lipperini Scranton PA 420 18 223 42:31.81 42:31.81
25 Ella Axtell Clarks Summit PA 257 10 225 43:06.12 43:06.12
26 Samantha Lipperini Scranton PA 422 16 240 45:23.66 45:23.66
27 Olivia Arendt Clarks Summit PA 252 11 242 45:40.98 45:40.98
28 Aiyana Stephens 619 18 244 46:13.67 46:13.67
29 Jordan Patrick 610 13 248 46:52.49 46:52.49
30 Kylie Patrick 611 15 249 46:57.17 46:57.17
31 Allyson Wilson Scranton PA 552 14 256 47:05.47 47:05.47
32 Sarah O'Donnell Lake Ariel PA 459 7 260 47:34.91 47:34.91
33 Emily Miller Clarks Summit PA 449 17 263 48:51.10 48:51.10
34 Nina Kozer 657 15 264 49:03.98 49:03.98
35 Claudia Kozer 658 13 265 49:07.48 49:07.48
36 Acacia Krenitsky Clarks Green PA 406 16 270 50:56.72 50:56.72
37 Heather Hewitt Scranton PA 358 14 272 51:23.75 51:23.75
38 April Altier Scranton PA 246 19 274 51:32.49 51:32.49
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brianna Lowry 623 20 66 28:52.61 28:52.61
2 Abbey Burke0 666 20 69 29:01.46 29:01.46
3 Kelcey Grogan Detroit MI 641 25 80 30:16.42 30:16.42
4 Lauren Elmave 670 24 87 30:24.97 30:24.97
5 Elisabeth Peterson Scranton PA 475 28 122 33:33.56 33:33.56
6 Nicole Cegelka Pocono Summit PA 293 29 123 33:33.96 33:33.96
7 Lisa Flaherty Scranton PA 336 28 142 35:19.47 35:19.47
8 Jessica Walter Scranton PA 543 20 161 37:01.62 37:01.62
9 Lindsey Price 571 20 165 37:30.72 37:30.72
10 Naho Burch Scranton PA 286 27 181 38:19.19 38:19.19
11 Kristin Piazza Pocono Summit PA 478 26 250 47:00.96 47:00.96
12 Nicole Jinks Plymouth PA 379 24 252 47:03.72 47:03.72
13 Joelyn Condron 604 21 271 51:07.74 51:07.74
14 Samantha Gutmann Hawley PA 351 27 275 52:09.22 52:09.22
15 Samantha Desantis Scranton PA 312 25 278 52:18.33 52:18.33
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laurine Carey Jessup PA 290 39 23 24:03.13 24:03.13
2 Danielle Delucy Covington Township PA 309 39 51 27:13.80 27:13.80
3 Jessica Toro Clarks Summit PA 601 33 81 30:20.68 30:20.68
4 Karolyn Demarco Old Forge PA 310 32 83 30:21.89 30:21.89
5 Carolyn Bonacci Team JPFlanne PA 625 35 84 30:21.95 30:21.95
6 Megan Merieski Old Forge PA 446 33 88 30:27.19 30:27.19
7 Richelle Epstein Clarks Summit PA 327 39 113 32:36.51 32:36.51
8 Christina Pauli Taylor PA 469 34 115 32:47.46 32:47.46
9 Bridgett Gallagher 620 31 120 33:29.11 33:29.11
10 Mary Seltenheim 615 34 127 33:48.97 33:48.97
11 Laura Decker Scott Township PA 307 35 131 33:55.91 33:55.91
12 Heather Ostrowski Moscow PA 468 35 137 34:29.61 34:29.61
13 Angelica Osborne 567 39 139 34:37.93 34:37.93
14 Jill Yates Dickson City PA 669 36 141 34:54.47 34:54.47
15 Cat Maria 635 38 146 35:31.28 35:31.28
16 Leah Cooper 630 32 152 35:58.70 35:58.70
17 Aimee O'Hara Glenside PA 461 37 153 36:13.22 36:13.22
18 Emilie Robertson Dalton PA 493 32 157 36:39.47 36:39.47
19 Stephanie Goldyn Scranton PA 344 33 162 37:22.73 37:22.73
20 Amy Atkinson Clarks Summit PA 255 32 169 37:32.66 37:32.66
21 Ruth Kovack Olyphant PA 405 38 170 37:36.94 37:36.94
22 Stacey McKinney Lords Valley PA 442 33 172 37:44.26 37:44.26
23 Ashley Torbeck Dunmore PA 532 32 189 39:03.98 39:03.98
24 Jaime Degilio Clarks Summit PA 308 37 198 40:08.98 40:08.98
25 Melinda Arcuri 577 39 199 40:19.67 40:19.67
26 Bridget Slagan Mayfield PA 512 35 209 41:14.47 41:14.47
27 Liane Roberts Archbald PA 492 35 226 43:06.73 43:06.73
28 Jeanine Pearson Scranton PA 474 35 230 43:36.73 43:36.73
29 Jannet Figueroa Clarks Summit PA 335 31 232 43:44.73 43:44.73
30 Megan Buettner Peckville PA 285 39 233 44:16.73 44:16.73
31 Sheli McHugh Scranton PA 441 36 239 45:13.98 45:13.98
32 Danielle Arendt Clarks Summit PA 251 37 251 47:02.73 47:02.73
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Delfino Dunmore PA 650 47 21 23:49.77 23:49.77
2 Jacquelyn Comerford 649 42 29 24:33.21 24:33.21
3 Tammy Kravitz 622 41 33 24:52.50 24:52.50
4 Meredith MacPherson Clarks Summitclarks Summi PA 429 41 42 26:27.71 26:27.71
5 Lisa Bauman Old Forge PA 266 46 52 27:14.62 27:14.62
6 Megan Kobbe Tunkhannock PA 392 40 58 28:04.15 28:04.15
7 Diane Woelkers Pittston PA 555 45 62 28:21.35 28:21.35
8 Diane Carey Peckville PA 288 49 67 28:58.46 28:58.46
9 Maria Berretta Old Forge PA 272 44 70 29:02.35 29:02.35
10 Amy Swartz Dupont PA 527 42 73 29:37.72 29:37.72
11 Dana Siebecker Clarks Summit PA 508 45 79 30:01.61 30:01.61
12 Patricia McDonough Archbald PA 439 49 86 30:22.31 30:22.31
13 Diane Cimino Scranton PA 298 48 93 30:55.21 30:55.21
14 Kim Winey Elizabethtown PA 554 43 95 31:19.15 31:19.15
15 Barbara Kazmierczak Dalton PA 387 46 100 31:31.36 31:31.36
16 Christine Evans Tunkhannock PA 331 47 101 31:35.40 31:35.40
17 Colleen Wiggins Moscow PA 616 41 104 31:54.46 31:54.46
18 Sue Holman 665 40 108 32:24.71 32:24.71
19 Linda Hair 646 44 109 32:27.57 32:27.57
20 Dot Beam Waymart PA 267 41 111 32:30.96 32:30.96
21 Heidi McDonough Dunmore PA 438 40 124 33:37.96 33:37.96
22 Kim Jurgiewicz Old Forge PA 386 43 128 33:49.77 33:49.77
23 Sheila Stangline Scott Township PA 517 42 130 33:55.50 33:55.50
24 Andrea Tippett 679 47 140 34:50.47 34:50.47
25 Kathleen Fritch Waverly Twp. PA 338 46 147 35:32.47 35:32.47
26 Melinda Krokus 663 45 149 35:37.47 35:37.47
27 Lisa Olenchak Roaring Brook Twp PA 467 44 156 36:39.22 36:39.22
28 Erin O'Hora Moosic PA 464 41 158 36:40.47 36:40.47
29 Jennifer Seechock Clarks Summit PA 504 44 160 36:53.52 36:53.52
30 Michele Dempsey Jefferson Township PA 651 44 164 37:28.61 37:28.61
31 Kristin O'Donnell Lake Ariel PA 457 47 167 37:31.67 37:31.67
32 Tracey Hayes Dickson City PA 357 46 175 37:56.89 37:56.89
33 Melanie Brock Clarks Summit PA 280 40 184 38:29.32 38:29.32
34 Heather Baldauff Covington Twp PA 262 46 186 38:47.60 38:47.60
35 Sue Haikes Moscow PA 353 45 191 39:26.14 39:26.14
36 Diana Campbell Mayfield PA 287 41 194 39:47.85 39:47.85
37 Rosangela Charlesworth Clarks Summit PA 296 47 195 39:52.97 39:52.97
38 Jennifer Gallagher Dunmore PA 339 44 201 40:43.86 40:43.86
39 Laura Fierke Scranton PA 334 42 204 40:59.22 40:59.22
40 Lori Decker 587 44 207 41:11.85 41:11.85
41 Cheryl Jaworski Avoca PA 377 44 211 41:20.58 41:20.58
42 Patricia Mulrooney Old Forge PA 452 45 214 41:36.51 41:36.51
43 Christine Brydun Jermyn PA 284 41 215 41:38.45 41:38.45
44 Erin Kurilla Madison Township PA 408 48 216 41:45.56 41:45.56
45 Jennifer Freeborn 586 41 220 42:10.78 42:10.78
46 Michel Lipperini Scranton PA 421 43 221 42:22.93 42:22.93
47 Erin Culkin Moscow PA 302 48 224 43:00.41 43:00.41
48 Marah Lettieri Avoca PA 416 43 231 43:41.64 43:41.64
49 Corianne McMynne Dunmore PA 445 44 235 45:02.43 45:02.43
50 Sarah Shoff Scranton PA 507 41 245 46:35.74 46:35.74
51 Margot Belardi Taylor PA 271 40 254 47:04.50 47:04.50
52 Chrissy Kelly Dalton PA 388 40 257 47:12.61 47:12.61
53 Colleen Graff Clarks Summit PA 346 45 262 48:46.91 48:46.91
54 Sherry Perry 597 48 267 49:50.16 49:50.16
55 Lisa Kennedy Scranton PA 389 42 273 51:28.99 51:28.99
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ruth Wood Jefferson Twp PA 556 56 60 28:11.22 28:11.22
2 Marylou Grogan Scranton PA 349 56 71 29:04.58 29:04.58
3 Cindy Hoban Dunmore PA 367 57 85 30:22.10 30:22.10
4 Mimi Cusick Scranton PA 575 52 96 31:20.38 31:20.38
5 Mindy Hill Clarks Summit PA 365 52 97 31:25.47 31:25.47
6 Deborah Graham Shavertown PA 348 56 103 31:44.21 31:44.21
7 Sheila Whitman 569 55 110 32:29.60 32:29.60
8 Karen Dodge-Krenitsky Clarks Green PA 316 52 117 33:02.86 33:02.86
9 Joanne Teevan Dunmore PA 528 53 121 33:32.15 33:32.15
10 Deb Kodrsl 678 51 132 34:00.61 34:00.61
11 Jeannie McDonald Dunmore PA 437 56 134 34:02.64 34:02.64
12 Jeanmarie Eberhart Archbald PA 322 53 135 34:03.47 34:03.47
13 Beatrice Rosengrant Lake Ariel PA 494 54 138 34:34.97 34:34.97
14 Patricia Vergnetti Dunmore PA 535 52 166 37:30.97 37:30.97
15 Susan Higley Clarks Summit PA 363 54 187 38:48.22 38:48.22
16 Lauri Chickillo 629 55 200 40:33.92 40:33.92
17 Christine Sestili Archbald PA 505 58 202 40:49.73 40:49.73
18 Debbie Lewis Scranton PA 417 55 205 40:59.48 40:59.48
19 Lori Jewett Clarks Summit PA 378 53 206 41:03.47 41:03.47
20 Teri Hilson 632 53 210 41:14.67 41:14.67
21 Laurie Rebovich Eynon PA 486 51 217 41:48.18 41:48.18
22 Eileen Huegel Scranton PA 371 52 253 47:03.92 47:03.92
23 Ruth Desantis Scranton PA 311 54 277 52:18.12 52:18.12
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elizabeth Russell Tunkhannock PA 497 66 173 37:45.22 37:45.22
2 Marsha Skorupa Simpson PA 511 61 178 37:57.89 37:57.89
3 Virginia Snyder-Ashman Archbald PA 514 69 247 46:49.24 46:49.24
4 Karen Clark Middletown NY 301 65 268 50:16.17 50:16.17
5 Eileen Stiltenpole Scranton PA 523 63 276 52:09.23 52:09.23
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steven Brown Honesdale PA 579 28 1 18:22.35 18:22.35
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Siebecker Clarks Summit PA 510 15 3 20:09.75 20:09.75
2 Vinny Baglivo Scranton 642 19 8 20:51.45 20:51.45
3 Ethan Matlox 572 16 9 21:13.00 21:13.00
4 Christopher Newell North Abington Township PA 455 15 11 21:36.14 21:36.14
5 Andrew Zero 645 16 15 22:31.87 22:31.87
6 Mark Leggin Scranton PA 414 17 16 22:32.85 22:32.85
7 Anthony Roberto 608 13 20 23:35.41 23:35.41
8 Luke Brauer Clarks Summit PA 277 15 22 23:55.23 23:55.23
9 Connor Eberhart Archbald PA 321 12 24 24:09.84 24:09.84
10 Camden Miller Scranton PA 447 13 26 24:21.45 24:21.45
11 Jonathan Haikes Moscow PA 352 16 32 24:51.75 24:51.75
12 Matthew West Dickson City PA 545 16 39 26:06.63 26:06.63
13 Brenden Willsch Moscow PA 548 15 41 26:19.71 26:19.71
14 Theodore Krokus 664 13 44 26:57.46 26:57.46
15 Austin Cantania 640 18 46 27:00.96 27:00.96
16 Ben Vale South Abington Twp. PA 534 17 48 27:07.71 27:07.71
17 Ryan O'Hara Glenside PA 462 11 54 27:33.89 27:33.89
18 Spencer Janus Clarks Summit PA 374 14 55 27:42.82 27:42.82
19 Chase Janus Clarks Summit PA 373 18 63 28:24.82 28:24.82
20 Andrew Kazmierczak 576 13 68 28:58.89 28:58.89
21 Charlie Pettinato 605 18 74 29:39.71 29:39.71
22 Jake Jordan 633 13 90 30:43.21 30:43.21
23 Daniel Dragwa Mayfield PA 652 13 91 30:43.67 30:43.67
24 Isaiah May Scott Township PA 432 17 102 31:36.41 31:36.41
25 Nicholas Price Nicholson PA 482 17 105 32:01.57 32:01.57
26 Ian Stevens Clarks Summit PA 519 14 119 33:26.22 33:26.22
27 Kai Keating-Loughney 637 13 129 33:50.97 33:50.97
28 Adam Johnson Scranton PA 380 13 143 35:21.72 35:21.72
29 Tyler Hubbell Noxen PA 370 18 154 36:31.47 36:31.47
30 Nathan Baldauff Covington Twp PA 263 12 155 36:37.72 36:37.72
31 Ty Nichols Olyphant PA 456 17 159 36:47.40 36:47.40
32 Jacob Whiteduck Dalton PA 547 13 177 37:57.48 37:57.48
33 Byron Axtell Clarks Summit PA 256 9 192 39:33.97 39:33.97
34 Andrew Zelinski Scranton PA 562 11 213 41:27.10 41:27.10
35 Benny Arendt Clarks Summit PA 250 14 234 44:49.83 44:49.83
36 Reggie Stevens Clarks Summit PA 520 11 238 45:13.56 45:13.56
37 Anthony Leggin Scranton PA 412 13 241 45:40.17 45:40.17
38 Joshua Davis 621 18 243 46:06.95 46:06.95
39 Matthew Genovese Clarks Summit PA 340 18 269 50:55.11 50:55.11
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Szustateowski 599 22 5 20:17.41 20:17.41
2 Alex Higley Clarks Summit PA 360 28 6 20:20.71 20:20.71
3 Conner Jordan 634 20 7 20:47.84 20:47.84
4 David Martin Moscow PA 431 29 27 24:27.74 24:27.74
5 Bryan Zayac 643 28 107 32:06.54 32:06.54
6 Craig Franchetti Throop PA 337 29 136 34:16.71 34:16.71
7 Gino Troiani Scranton PA 533 27 182 38:19.38 38:19.38
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Allen Brink Nicholson PA 279 37 2 20:03.20 20:03.20
2 Len Vanorden 639 39 13 21:57.45 21:57.45
3 Tim Zadzura Dickson City PA 560 35 31 24:46.70 24:46.70
4 Danny Howard Clarks Summit PA 368 31 35 25:08.95 25:08.95
5 Jeffrey Decker Scott Township PA 306 34 40 26:08.21 26:08.21
6 Greg Zayac 644 30 43 26:30.71 26:30.71
7 Chad McCall 593 39 47 27:06.77 27:06.77
8 Joseph Paulowskey Moscow PA 471 32 57 27:54.75 27:54.75
9 Jose Briceno Clarks Summit PA 278 36 64 28:28.88 28:28.88
10 Christian Sanders 674 36 99 31:28.31 31:28.31
11 Christopher Goldyn Scranton PA 343 34 145 35:25.97 35:25.97
12 Karl Peterson Scranton PA 476 30 185 38:35.18 38:35.18
13 Ben Arendt Clarks Summit PA 249 37 219 41:52.64 41:52.64
14 Louis Pasqualiccchio 626 34 229 43:36.23 43:36.23
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Doug Powell 598 49 4 20:14.16 20:14.16
2 Ryan O'Hara Glenside PA 463 41 14 22:16.84 22:16.84
3 Don Carey Jessup PA 289 41 30 24:34.56 24:34.56
4 Chris Seha 636 41 36 25:36.46 25:36.46
5 Kevin Siebecker Clarks Summit PA 509 44 37 25:39.60 25:39.60
6 RJ Stiltenpole 628 40 61 28:11.22 28:11.22
7 Michael Shoff Scranton PA 506 41 65 28:29.88 28:29.88
8 Christian Krokus 661 42 76 29:54.94 29:54.94
9 Joseph Culkin Jr Moscow PA 303 45 78 30:01.61 30:01.61
10 Gerry Kardos 668 45 106 32:01.97 32:01.97
11 Jeffrey Dodge Clarks Summit PA 315 45 116 32:58.44 32:58.44
12 David Evans Tunkhannock PA 332 47 118 33:11.42 33:11.42
13 Mike Maria 638 49 125 33:40.65 33:40.65
14 Don McCall Dalton PA 436 43 144 35:23.60 35:23.60
15 Michael Moran Clarks Summit PA 451 46 183 38:28.95 38:28.95
16 John Hewitt Scranton PA 359 47 196 39:57.17 39:57.17
17 Edward Booth 613 44 197 39:58.79 39:58.79
18 Alan Leggin Scranton PA 411 45 212 41:25.89 41:25.89
19 Edward Smith Dunmore PA 588 48 228 43:35.97 43:35.97
20 Thomas O'Donnell Lake Ariel PA 460 47 261 47:35.12 47:35.12
21 Gregg Kozar 671 48 266 49:24.24 49:24.24
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Lowry Carbondale 624 53 17 22:41.17 22:41.17
2 Mark Eberhart Archbald PA 323 55 34 25:02.71 25:02.71
3 Tom Yoniski 592 51 38 25:57.96 25:57.96
4 Frank Tippett Moosic PA 680 51 49 27:11.68 27:11.68
5 Larry Polachek Dallas PA 480 51 56 27:43.83 27:43.83
6 Tom Reilly 656 54 72 29:29.46 29:29.46
7 Mike Brown Lock Haven PA 580 54 82 30:21.21 30:21.21
8 Mark Work Jefferson Township PA 559 58 89 30:38.72 30:38.72
9 Bill Higley Clarks Summit PA 362 55 94 30:58.67 30:58.67
10 Rich Woodyatt Clarks Summit PA 558 57 98 31:25.88 31:25.88
11 Thomas Jasonis Plains PA 376 53 150 35:44.33 35:44.33
12 Sean McDonough Scranton PA 440 55 151 35:56.69 35:56.69
13 Walter Janus Clarks Summit PA 375 51 171 37:38.77 37:38.77
14 Joseph Liberatore Scranton PA 418 50 203 40:57.44 40:57.44
15 Jerry Dipasquale Jessup PA 314 50 227 43:29.25 43:29.25
16 Wayne Stevens Clarks Summit PA 522 52 237 45:13.15 45:13.15
17 Ted Zwiebel Scranton PA 564 57 255 47:04.93 47:04.93
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Edward Lipski 591 62 18 22:42.95 22:42.95
2 Stanley Wood Jefferson Twp PA 557 61 28 24:30.37 24:30.37
3 Rich Phillips 566 67 59 28:09.46 28:09.46
4 Neil Giacometti Old Forge PA 342 60 126 33:48.17 33:48.17
5 Will Rideout Scranton PA 490 65 188 38:51.23 38:51.23
6 Tom Hill Clarks Summit PA 366 66 190 39:05.22 39:05.22
7 Ron Stiltenpole Scranton PA 524 63 236 45:02.63 45:02.63
8 Chris Baker Waymart PA 261 63 246 46:36.23 46:36.23
9 Jay Kuratnick Scranton PA 407 70 258 47:26.60 47:26.60
10 Jim Woolam 647 83 259 47:34.50 47:34.50
 

5k Walk

Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Beck Chickillo 631 0 1 24:20.00 24:20.00
Top

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melanie Curtis 578 13 2 36:58.95 36:58.95
2 Cynthia Reynolds Dickson City PA 488 54 5 44:58.98 44:58.98
3 Gabby Scott 675 12 8 47:00.22 47:00.22
4 Shayonna Escalera Peckville PA 330 17 9 47:16.24 47:16.24
5 Donna Nelson Scranton PA 454 48 10 49:55.74 49:55.74
6 Leah Pawluck Carbondale PA 472 17 11 50:55.30 50:55.30
7 Catherine Murphy 609 61 12 51:04.24 51:04.24
8 Barbara Tonkin Scranton PA 531 68 13 51:04.87 51:04.87
9 Nathanial Rodriguez 672 39 17 53:15.19 53:15.19
10 Gabrielle Wilhite 584 15 21 55:27.72 55:27.72
DQ Sharon Rideout Scranton PA 489 61 DQ --- ---
Top

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Chmura Clarks Summit PA 297 25 3 44:45.38 44:45.38
2 Stephan Frey 595 22 4 44:45.98 44:45.98
3 Sara Adonizio Clarks Summit PA 245 66 6 46:24.98 46:24.98
4 Luke Kozer 660 11 7 46:53.46 46:53.46
5 Zachary Kongvold Dalton PA 402 22 14 51:20.71 51:20.71
6 Troy Pauli Taylor PA 470 39 15 52:22.74 52:22.74
7 Alexis Padilla 673 34 16 53:14.99 53:14.99
8 Ted Kaz 607 50 18 54:25.67 54:25.67
9 John Emiliani Jessup PA 324 48 19 54:29.24 54:29.24
10 Ben Wilhite 585 41 20 55:26.22 55:26.22