Windy Kilt 5k

Age Group Results

March 19, 2017


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer Nolan Hoboken NJ 695 36 4 22:04.41 22:04.41
 

Female 18 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Charlotte Margraf 714 10 24 34:11.63 34:18.10
2 Faith Gombita 724 10 27 36:16.17 36:28.89
3 Alyssa Hankins Beach Lake PA 680 8 29 37:00.17 37:09.41
4 Ella Miller Honesdale PA 692 12 30 37:13.25 37:22.49
5 Alexandria Hankins Beach Lake PA 679 8 32 38:27.74 38:37.21
6 Kara Spath Hankins NY 706 15 37 39:34.57 39:46.30
 

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kelsey Dutton Narrowsburg NY 674 19 14 28:39.55 28:39.55
2 Heather Weyandt Cochecton NY 712 27 21 32:37.85 39:47.30
3 Rachel Mruczkewycz Greeley PA 694 20 23 33:38.00 33:42.46
4 Hailey Gottshall 736 24 26 35:22.56 35:33.47
5 Emily Funk Honesdale PA 675 21 34 38:55.74 39:01.67
6 Joee Shimanski Equinunk PA 702 27 47 58:45.34 59:17.82
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heidi Hackemer 722 38 8 24:09.84 24:13.25
2 Stacy Miller Beach Lake PA 693 39 33 38:29.04 38:38.51
3 Jennifer Nystrom Jeffersonville NY 716 39 36 39:28.35 39:34.68
4 Kami Walter Narrowsburg NY 711 36 42 44:08.19 44:15.67
5 Colleen Tenbus Narrowsburg NY 708 32 43 45:55.27 46:05.56
6 Chelsea Latourette Equinunk PA 686 30 45 58:40.06 59:15.82
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Shannon Cassel Glen Spey NY 665 42 15 29:28.53 29:28.53
2 Jackie Rutledge 717 46 17 30:51.10 31:01.39
3 Gracia Hickey Highland Lake NY 725 44 28 36:24.20 36:37.00
4 Jenny Phelps Callicoon NY 726 41 40 41:23.10 41:30.27
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barb Pratt Honesdale PA 699 56 13 28:29.31 28:29.31
2 Cathy Hermann Narrowsburg NY 683 51 19 31:46.72 31:56.40
3 Tammy Duffy Callicoon NY 673 52 20 31:51.79 31:58.51
4 Jane Ott Damascus PA 697 56 31 38:19.06 38:27.54
5 Amy Smith Equinunk PA 703 50 44 58:39.72 59:15.32
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ayden Gann Narrowsburg NY 676 17 1 19:27.23 19:29.40
 

Male 18 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Evan Herbert Jeffersonville NY 682 14 3 21:15.27 21:17.77
2 Austin Nystrom 715 11 9 25:27.98 25:30.77
3 Colin Phelps 727 11 48 1:02:40.41 1:02:47.58
 

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Justin Dorman Youngsville NY 670 19 11 27:20.14 27:23.56
2 Brandon Hadden Honesdale PA 678 21 35 38:56.79 39:02.50
3 Wyman Smith 733 25 46 58:43.79 59:17.33
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mathias Werden 719 31 2 20:33.64 20:36.14
2 Dominick Sciane 720 30 18 31:10.49 31:10.49
3 Brian Dennis Harris NY 668 36 41 44:07.69 44:15.67
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Gann Narrowsburg NY 677 46 5 22:32.53 22:34.24
2 Joshua Nolan Hoboken NJ 696 42 7 23:43.59 23:46.17
3 Alfred Smith Suffern NY 728 43 10 25:30.10 25:32.69
4 Kenneth Anker 730 47 12 28:10.28 28:10.28
5 Chris Kelly 731 41 16 29:53.78 29:53.78
6 David Gottshall 735 44 25 35:21.94 35:33.27
7 John Spath Hankins NY 705 48 38 39:35.60 39:47.14
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ty Montague 723 52 6 23:15.00 23:15.00
2 John Lang 718 57 22 33:03.16 33:09.29
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Ott Damascus PA 698 69 39 40:04.82 40:13.79