Waverly Waddle

Age Group Results

May 07, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michelle Falzone 733 35 5 22:06.39 22:06.39
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carly Schofield 756 11 11 24:16.15 24:16.15
2 Skye Williamson 811 10 13 24:19.90 24:19.90
3 Baylor Lounsbery 674 12 30 27:48.22 27:48.22
4 Kate kolucki 746 12 31 27:56.90 27:56.90
5 Mariel Curra 735 12 35 28:30.67 28:30.67
6 Rylan Epstein 800 11 37 29:02.66 29:02.66
7 Lauren Fahey 769 11 44 30:06.87 30:06.87
8 Nora kolucki 747 10 48 34:29.32 34:29.32
9 Grace Murtagh 776 11 51 35:15.40 35:15.40
10 Mary Booth 813 9 54 35:31.64 35:31.64
11 Ella Schofield 754 7 55 35:33.45 35:33.45
12 Sabrina Rogalla 699 9 64 43:40.61 43:40.61
13 Anna Millett 805 8 65 44:00.90 44:00.90
14 Morgan Yoniski 757 10 70 48:05.45 48:05.45
 

Female 13 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lauren Schofield 753 13 21 25:45.65 25:45.65
2 Kate Chickillo 749 14 25 26:56.31 26:56.31
3 Grace Boyle 763 13 33 28:10.58 28:10.58
4 Kyler Epstein 798 14 58 36:42.68 36:42.68
 

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Beth Somers Scranton PA 732 26 38 29:12.41 29:12.41
2 Nicole Mascia 775 29 60 38:51.93 38:51.93
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joy Riviello Dalton PA 694 39 27 27:05.41 27:05.41
2 Jessica Swingle Shickshinny PA 738 37 29 27:22.48 27:22.48
3 Tracy Mercuri 692 39 32 28:03.77 28:03.77
4 Jennifer Thomas Olyphant PA 748 39 36 28:55.40 28:55.40
5 Sarah Bruno 778 38 41 29:31.74 29:31.74
6 Erin Colleran 751 34 43 29:53.86 29:53.86
7 Aime Dingee 678 32 47 33:01.41 33:01.41
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Leah Lind 743 40 19 25:19.36 25:19.36
2 Courtney Lisk Dalton PA 736 40 22 25:47.65 25:47.65
3 Jennifer Williamson 810 46 23 26:12.84 26:12.84
4 Michelle Fahey Dalton PA 770 44 45 30:07.41 30:07.41
5 Theresa Schlosser 762 49 53 35:28.17 35:28.17
6 Nicole Millett 806 42 66 44:01.69 44:01.69
7 Mary Rogalla 698 40 68 48:04.44 48:04.44
8 Heidi Minich 758 45 69 48:04.90 48:04.90
 

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Donna Valentini 677 51 26 27:04.39 27:04.39
2 Fiona Ross 768 51 28 27:19.40 27:19.40
3 Val Ross 765 54 49 34:38.42 34:38.42
4 Traci Thomas 690 50 50 34:44.34 34:44.34
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nathan Ridgley 741 14 1 20:19.11 20:19.11
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alex Duffy 685 11 2 20:36.57 20:36.57
2 Aidan Colleran 750 11 4 21:56.32 21:56.32
3 Owen Lisk 737 12 9 23:48.89 23:48.89
4 Gabriel Skinner 772 9 10 24:14.72 24:14.72
5 Jack Dickson 809 12 16 24:52.50 24:52.50
6 Sam Millett 807 11 17 24:54.13 24:54.13
7 Jacob Sukel 761 12 18 25:07.65 25:07.65
8 Kieran Boyle 764 11 39 29:17.14 29:17.14
9 Ryan Skinner 773 12 62 39:17.45 39:17.45
10 Matt Millett 808 9 63 43:20.68 43:20.68
 

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sam Kontz 729 20 6 22:37.55 22:37.55
2 Ryan Harbough 760 29 24 26:22.81 26:22.81
3 James Farrell 731 26 34 28:29.00 28:29.00
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Geoff Musti 739 30 8 23:15.48 23:15.48
2 Ken Hollis 740 37 20 25:32.26 25:32.26
3 Jose Briceno 682 35 42 29:36.62 29:36.62
4 Nhan Nguyen 752 36 46 30:48.27 30:48.27
5 Fred Schofield Clarks summit PA 755 38 56 35:37.17 35:37.17
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eric Duffy Waverly Township PA 684 47 3 21:23.39 21:23.39
2 Hassan Khalil 774 49 12 24:17.89 24:17.89
3 Liam Murtagh 777 48 52 35:15.40 35:15.40
4 Gregory Thomas 785 45 59 38:39.40 38:39.40
5 Jerry Skinner 700 47 61 39:15.90 39:15.90
 

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ed Lipski 771 62 7 22:39.64 22:39.64
2 Raymond Cebular 734 52 14 24:22.85 24:22.85
3 Roger Savage Factoryville PA 675 53 15 24:32.37 24:32.37
4 Ned Clarke 742 59 40 29:23.63 29:23.63
5 Bill Booth 814 52 57 35:39.45 35:39.45
6 Darwin Thomas Clarks Summit PA 730 67 67 47:19.87 47:19.87
7 Tom Yoniski 759 51 71 48:06.32 48:06.32