Wyoming Valley Striders 20K Run

Age Group Results

September 13, 2014


Results By Scranton Running Co Scranton Running Co

Overall

Female Overall Winners Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 DEEDRA PORFIRIO WEST PITTSTON PA 250 38 8 1:28:42.67 1:28:42.67
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 SHELBY FOSTER DALLAS PA 234 21 37 1:54:25.82 1:54:25.82
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MARY PELAK PHILADELPHIA PA 257 33 16 1:38:06.94 1:38:06.94
2 TRISH IRACKI MOUNTAIN TOP PA 236 31 50 2:16:30.26 2:16:30.26
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 KAREN McLAUGHLIN KINGSTON PA 219 36 19 1:42:31.17 1:42:31.17
2 JACQUELINE BRASSINGTON NANTICOKE PA 222 38 22 1:44:01.57 1:44:01.57
3 JAMIE BARKER MOUNTAIN TOP PA 255 35 24 1:45:37.95 1:45:37.95
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JESSICA JOSEPH DALLAS PA 206 40 28 1:48:15.92 1:48:15.92
2 HEIDI POLLACK MOUNTAIN TOP PA 254 40 36 1:53:46.46 1:53:46.46
3 THERESA STOOK MOUNTAIN TOP PA 220 40 40 1:56:18.22 1:56:18.22
4 GRETCHEN BUSH PLAINS PA 213 42 44 2:09:02.50 2:09:02.50
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 TRACI STRUNGIS MOUNTAIN TOP PA 205 45 25 1:46:54.46 1:46:54.46
2 COURTNEY PETERSON HAWLEY PA 252 47 29 1:49:28.38 1:49:28.38
3 DANIELLE BIANCHI PECKVILLE PA 211 45 55 2:51:14.45 2:51:14.45
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 IRENE GHEZZI DALLAS PA 228 53 33 1:52:10.47 1:52:10.47
 

Female 55 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JOYCE FOSTER DALLAS PA 235 59 32 1:50:51.47 1:50:51.47
2 BEV TOMASAK EDWARDSVILLE PA 208 61 38 1:55:14.93 1:55:14.93
3 PATTY PHILLIPS HANOVER TWP PA 203 59 42 2:05:37.51 2:05:37.51
4 DIANE DIXON WHITE HAVEN PA 226 56 46 2:09:34.27 2:09:34.27
5 JEANETTE KRETCHIK WYOMING PA 238 58 53 2:26:00.67 2:26:00.67
6 DOLLY GODLEWSKI TAYLOR PA 253 63 56 2:51:14.83 2:51:14.83
 

Male Overall Winners Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 NYANDUSI OMURWA KINGSTON PA 251 30 1 1:17:22.00 1:17:22.00
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 TIM CRAVEN KINGSTON PA 241 34 5 1:26:15.91 1:26:15.91
2 DMITRIY KREMINSKIY PHILADELPHIA PA 258 32 11 1:32:07.17 1:32:07.17
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 BRIAN DAVIDSON MOUNTAIN TOP PA 217 39 6 1:26:22.16 1:26:22.16
2 ROBERT MUSCOVITCH JIM THORPE PA 214 39 10 1:30:48.00 1:30:48.00
3 MIKE DUTROW HANOVER TWP PA 223 38 14 1:36:22.79 1:36:22.79
4 MICHAEL PHILLIPS SWEET VALLEY PA 239 38 47 2:09:55.99 2:09:55.99
5 STEVE BILKO WHITE HAVEN PA 245 39 48 2:10:21.25 2:10:21.25
6 DOMINIC GRANDINETTI MOUNTAIN TOP PA 227 39 49 2:13:11.97 2:13:11.97
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JUDE COONEY PENN LAKE PA 256 40 9 1:28:45.31 1:28:45.31
2 ROB BOYCE TAMAQUA PA 233 41 27 1:47:25.71 1:47:25.71
3 RANDY SWANK MOUNTAIN TOP PA 216 42 30 1:50:02.21 1:50:02.21
4 XAVIER EVANS KINGSTON PA 212 43 45 2:09:02.71 2:09:02.71
5 DAVID HINES KINGSTON PA 230 42 51 2:19:49.70 2:19:49.70
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 STEPHEN HOUSENICK KINGSTON PA 231 45 7 1:27:38.15 1:27:38.15
2 ED GRIVENSKY PLAINS PA 224 48 12 1:32:27.56 1:32:27.56
3 ROB PEMBLETON SHAVERTOWN PA 229 45 18 1:40:03.41 1:40:03.41
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MICHAEL McANDREW AVOCA PA 249 54 4 1:24:41.91 1:24:41.91
2 STEVE BOUCHER ZION GROVE PA 204 53 13 1:32:39.32 1:32:39.32
3 DONALD HART WILKES-BARRE PA 242 50 17 1:39:50.19 1:39:50.19
4 JEFF BARAN BEAR CREEK TWP PA 247 54 20 1:42:56.70 1:42:56.70
5 DAVID STANITIS PLYMOUTH PA 240 51 23 1:44:05.20 1:44:05.20
6 DALE SELLI MOUNTAIN TOP PA 246 53 31 1:50:50.38 1:50:50.38
7 JACK LEE MOUNTAIN TOP PA 210 52 41 2:01:50.36 2:01:50.36
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JOE CARDILLO DUNMORE PA 248 55 2 1:21:21.40 1:21:21.40
2 WARREN MUNOZ EAST STROUDSBURG PA 244 57 15 1:36:56.69 1:36:56.69
3 ED ZULKOSKI MOUNTAIN TOP PA 209 57 26 1:47:24.21 1:47:24.21
4 HENRY WOLFE WILKES-BARRE PA 232 55 39 1:55:31.22 1:55:31.22
5 JOE STANITIS PLYMOUTH PA 243 58 52 2:24:35.31 2:24:35.31
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 LOU GUNDERMAN WHITE HAVEN PA 215 62 3 1:23:32.52 1:23:32.52
2 TOM WALSKI NANTICOKE PA 201 63 34 1:52:23.42 1:52:23.42
3 DAVE PAVLOCK BEAR CREEK TWP PA 202 60 35 1:52:55.91 1:52:55.91
4 RICK HUEHOLT BERWICK PA 237 62 43 2:07:14.18 2:07:14.18
5 DENNIS WOLFE WILLIAMSPORT PA 225 63 54 2:46:22.17 2:46:22.17
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 RON RAWLS MOUNTAIN TOP PA 207 65 21 1:43:42.64 1:43:42.64