The Renal Race 6

Age Group Results

March 12, 2017


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marina Orrson Shavertown PA 545 25 2 19:14.26 19:14.26
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Piper Kleban-Harden Mountain Top PA 513 6 154 38:52.66 38:52.66
2 Gillie Parsons 661 8 166 41:27.30 41:27.30
3 Mackenzie Burk Berwick PA 589 11 171 42:20.80 42:20.80
 

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Sklarosky Mountain Top PA 624 15 29 23:26.16 23:26.16
2 Caitlyn Bly Hanover Twp PA 464 15 54 26:15.27 26:15.27
3 Hanna Moon Wilkes Barre PA 538 15 57 26:37.65 26:37.65
4 Abigail Pratt 629 16 85 29:48.68 29:48.68
5 Grace Parsons 659 13 86 29:48.78 29:48.78
6 Kaleigh Shission 634 17 149 37:46.82 37:46.82
7 Alexis Arthur 648 13 152 38:20.57 38:33.29
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer Borton Harding PA 469 24 75 28:19.86 28:19.86
2 Laine MacKare Larksville PA 526 26 81 29:19.28 29:19.28
3 Jessica Waldron Ruffs Dale PA 581 24 89 29:56.78 29:56.78
4 Jenera Quinones Wilkes Barre PA 559 26 98 31:13.72 31:13.72
5 Emily Azocar Pittston Pittston PA 462 29 101 31:34.00 31:34.00
6 Alyssa Yanochick Scranton PA 584 25 109 31:59.09 32:10.27
7 Nicole Height Dallas PA 501 28 127 34:13.60 34:13.60
8 Katie Beach 651 27 135 35:04.31 35:15.53
9 Krista Fetterman Dallas PA 488 29 139 35:29.48 35:29.48
10 Alyssa Flyte Bath PA 490 22 141 35:42.71 35:55.91
11 Brittany Janosov Wilkes Barre PA 506 25 150 38:07.24 38:07.24
12 Mallory Hammer 649 28 151 38:13.63 38:30.85
13 Maggie Welch 647 24 153 38:20.09 38:33.49
14 Brynn Nargoski Wilkes Barre PA 543 27 157 39:11.70 39:11.70
15 Erica McGavin Ashley PA 528 27 158 39:13.50 39:13.50
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marsha Hanson 627 37 22 22:42.62 22:42.62
2 Jill Knecht Mountain Top PA 514 31 40 24:27.36 24:37.66
3 Ellen Meehan Wilkes Barre PA 531 31 50 25:57.90 25:57.90
4 Kelsey Jones Wilkes Barre PA 507 32 59 26:47.52 26:47.52
5 Jen Palmaioli Kingston PA 548 32 63 27:06.27 27:06.27
6 Stephanie Gover Kingston PA 495 34 64 27:06.48 27:06.48
7 Jessica Swingle Shickshinny PA 620 38 67 27:50.76 27:50.76
8 Remington Sweeney West Pittston PA 576 34 78 28:42.75 28:42.75
9 Erika Hilburt Dallas PA 614 38 90 30:02.15 30:02.15
10 Angela Bolesta Plymouth PA 467 36 92 30:03.28 30:03.28
11 Katrina Ridley Pittston PA 605 35 95 31:05.91 31:05.91
12 Tanya Francioni Wapwallopen PA 493 31 100 31:26.78 31:26.78
13 Kelly Chamberlain Kingston PA 619 33 102 31:57.22 31:57.22
14 Allison Pugh Hanover Twp PA 556 37 103 31:57.43 31:57.43
15 Becky Lampman Kingston PA 519 30 107 32:07.82 32:07.82
16 Tanya Carpenter Shavertown PA 472 38 117 33:25.21 33:25.21
17 Beth Tarnalicki 623 36 118 33:26.02 33:26.02
18 Erin Charnick Slatington PA 475 37 122 33:28.74 33:45.39
19 Jessica Kobal 617 38 123 33:46.24 33:46.24
20 Marianne Montagna Pittston PA 537 36 142 35:58.43 35:58.43
21 Regina Corchado Wilkes Barre PA 483 38 146 36:41.79 36:41.79
22 Shana Walter Harrisburg PA 583 38 148 37:13.38 37:30.23
23 Jacqueline Elick Mountain Top PA 592 35 167 41:29.41 41:29.41
24 Kellie Bates Mountain Top PA 650 37 168 41:19.57 41:30.53
25 Tiffany Burk Berwick PA 590 38 173 42:21.13 42:21.13
26 Katherine Flores Tunkhannock PA 489 38 175 43:04.91 43:04.91
27 Stephanie DePhillips 654 36 176 43:59.15 43:59.15
28 Mary Thole Wilkes Barre PA 577 37 179 45:01.33 45:01.33
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kerry Zawadski 632 41 38 24:20.96 24:20.96
2 Jackie Kearn Nanticoke PA 511 41 42 24:44.63 24:44.63
3 Gina Jakubowski Mountain Top PA 594 47 43 25:23.41 25:23.41
4 Janet Hunsinger Berwick PA 505 41 51 25:55.74 26:05.69
5 Tracey Solomon Wilkes Barre PA 610 43 52 26:08.27 26:08.27
6 Heather Proctor Hanover Township PA 555 41 56 26:20.78 26:31.13
7 Traci Strungis Mountaintop PA 611 48 65 26:57.25 27:09.72
8 Tammy Romero Hazleton PA 562 43 73 27:52.81 28:07.52
9 Christin Meighan Forty Fort PA 599 49 82 29:34.53 29:34.53
10 Tina Romanowski Dallas PA 606 42 93 30:13.28 30:13.28
11 Nicole Hummer Wilkes Barre PA 503 43 97 31:13.71 31:13.71
12 Leah Kappler Dallas PA 509 48 110 32:11.29 32:11.29
13 Christie Collins Mountain Top PA 479 46 111 32:12.75 32:12.75
14 Jennifer Leiser Oakdale CT 525 40 112 32:29.37 32:29.37
15 Lea Clark Hudson PA 478 40 113 32:46.36 32:46.36
16 Carrie Amos New Fairfield CT 459 47 115 33:02.76 33:02.76
17 Dawn Davison-Monk Hanover Twp PA 484 42 120 33:39.30 33:39.30
18 Tracey Kopetz Wilkes Barre PA 517 40 133 34:52.98 34:52.98
19 Tracy Conrad Plymouth PA 480 41 138 35:28.79 35:28.79
20 Kristen Zigmont Wyoming PA 586 42 143 36:08.65 36:08.65
21 Stacy Flyte Bath PA 491 47 156 38:56.66 39:10.48
22 Christine Swailes Dallas PA 575 42 162 40:44.54 40:44.54
23 Katie Parsons 660 45 169 41:21.26 41:30.60
24 Suzanne George Plymouth PA 593 42 174 42:16.29 42:46.20
25 Linda Castrine Nanticoke PA 474 41 180 47:36.16 47:36.16
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Wendy Fisk Dallas PA 639 51 41 24:27.18 24:38.89
2 Sandra Orrson Shavertown PA 546 53 68 27:51.57 27:51.57
3 Pam Putprush Drums PA 558 56 74 27:59.72 28:12.69
4 Maryann Ratajczak 603 52 84 29:47.63 29:47.63
5 Teresa Anthony Mountain Top PA 461 50 129 34:21.40 34:21.40
6 Sandy Shaffer West Pittston PA 567 51 131 34:45.95 34:45.95
7 Deiza Rae Height Wilkes Barre PA 500 55 147 37:01.18 37:01.18
8 Beth Dillenbeck 652 59 155 39:08.43 39:08.43
9 Lisa Dipippa Shavertown PA 486 52 159 39:15.55 39:15.55
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joyce Foster Dallas PA 640 62 48 25:25.39 25:36.11
 

Male Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Moulton Mountain Top PA 541 24 1 17:08.98 17:08.98
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Max Steinruck Luzerne PA 573 12 17 22:27.46 22:34.35
2 Charlie Kappler Dallas PA 508 11 79 28:46.29 28:46.29
3 Aidan Hilburt 615 8 91 30:02.42 30:02.42
4 Travis Shepard Clarks Summit PA 609 10 104 31:58.36 31:58.36
5 Jaxon Pikul Wilkes Barre PA 552 7 105 32:06.60 32:06.60
6 Logan Moser 540 7 106 32:07.22 32:07.22
7 Cole Kramer Dallas PA 595 7 163 41:15.30 41:15.30
8 Blake Burk Berwick PA 588 8 172 42:12.64 42:21.12
 

Male 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew Brunetti 630 17 3 19:37.29 19:52.50
2 Kyle Price Mountain Top PA 602 14 4 20:08.99 20:24.44
3 Dan Weichert 642 18 5 20:25.46 20:25.46
4 Nicholas Pikul Wilkes-Barre Twp PA 554 15 6 20:43.26 20:43.26
5 Christopher Hine Plains PA 502 13 7 20:54.72 20:54.72
6 Camden Miller Scranton PA 533 14 9 21:15.00 21:15.00
7 Noah Cooper Shavertown PA 481 15 12 21:45.96 21:45.96
8 Ron Ostrowski Shavertown PA 547 18 24 23:00.23 23:00.23
9 Kaleb Hanson-Richart Wilkes Barre PA 499 17 25 23:03.51 23:03.51
10 Joseph Delaney Wilkes Barre PA 485 15 28 23:20.51 23:20.51
11 Matthew Davidson 646 17 46 25:30.97 25:30.97
12 Jacob Venegas 645 17 47 25:34.21 25:34.21
13 Peter Shay Nanticoke PA 568 15 55 26:30.52 26:30.52
14 Adam Zarola 625 13 60 26:43.29 26:52.39
15 Mark Grenier 641 17 61 26:59.73 26:59.73
16 Kolbe Costello 643 18 72 28:03.92 28:03.92
17 Aidan Kelly 644 17 77 28:42.27 28:42.27
18 Cameron Krugel 616 13 108 32:09.25 32:09.25
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Parrish Bennard 663 22 11 21:34.37 21:45.76
2 Raphael Verdetto Old Forge PA 657 26 15 22:18.54 22:18.54
3 Alexander Chinikaylo Dallas PA 476 26 26 23:09.51 23:09.51
4 Tom Leighton Jr 524 28 33 23:51.12 23:51.12
5 Stephen Koch Bath PA 516 26 44 25:15.54 25:25.25
6 Matt Labar Mountain Top PA 518 21 88 29:54.23 29:54.23
7 Peter Kneidinger Wilkes Barre PA 515 29 119 33:10.78 33:29.73
8 Roy Castillo Wilkes Barre PA 473 28 132 34:51.95 34:51.95
9 Kevin Paul Wilkes Barre PA 550 28 137 35:24.94 35:24.94
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Bobeck Plymouth PA 466 37 14 21:54.13 22:02.46
2 Bobby Wallace Milford CT 582 38 27 23:19.26 23:19.26
3 John Soboleski 662 30 32 23:46.52 23:46.52
4 James Hunsinger Berwick PA 504 35 34 23:54.17 23:54.17
5 Bill Lavan Wilkes Barre PA 521 31 39 24:22.51 24:22.51
6 Jarred Regina Plains PA 604 35 45 25:28.27 25:28.27
7 Jeremy Lisman Wilkes Barre PA 596 37 53 26:00.17 26:11.49
8 Will Steinruck Luzerne PA 574 31 58 26:38.14 26:46.27
9 Joey Zangre Old Forge PA 613 32 69 27:53.90 27:53.90
10 Michael Phillips Sweet Valley PA 631 39 70 27:54.22 27:54.22
11 Leo Kaskel Wilkes Barre PA 510 38 71 27:57.93 27:57.93
12 Greg Moser Dallas PA 539 38 94 31:04.27 31:04.27
13 Michael Borzell Pittston PA 587 36 96 31:05.91 31:05.91
14 Francis Corchado Plains PA 482 38 99 31:07.66 31:23.52
15 Michael Patterson Wilkes Barre PA 549 38 145 36:18.20 36:18.20
16 Robert Otoole Dallas PA 601 32 164 41:20.22 41:20.22
17 John Harden 653 37 177 43:59.60 43:59.60
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Shaffer West Pittston PA 566 48 8 20:58.20 20:58.20
2 Paul Shymanski Kingston PA 569 44 13 21:57.13 21:57.13
3 Anthony Zigmont Wyoming PA 585 40 16 22:25.36 22:25.36
4 Rob Baran Plains PA 638 44 18 22:35.26 22:35.26
5 John Zawadski 633 45 19 22:35.51 22:35.51
6 John Farrell Clarks Summit PA 487 43 20 22:25.71 22:36.26
7 James Albert Pittston PA 458 46 31 23:41.92 23:41.92
8 Steve Greene White Haven PA 496 47 35 23:56.24 23:56.24
9 Paul Manley 636 45 37 24:12.42 24:12.42
10 Dennis Monk Hanover Twp PA 536 42 49 25:48.47 25:48.47
11 Ken Kozich Wilkes Barre PA 622 43 62 27:01.96 27:01.96
12 Joe Zarola 626 49 66 27:28.35 27:37.27
13 Marc Dixon 618 47 87 29:51.97 29:51.97
14 Eric Messe Mountain Top PA 532 47 114 32:48.37 32:48.37
15 Gene Bly Hanover Twp PA 465 47 121 33:41.53 33:41.53
16 Chris Uter Kingston PA 580 43 124 33:47.49 33:47.49
17 Frank Pikul Wilkes Barre PA 551 43 128 34:14.22 34:14.22
18 Ryan Andrews tunkhannock PA 664 49 130 34:45.74 34:45.74
19 Jason Miller Scranton PA 534 41 134 35:13.54 35:13.54
20 Paul Steinruck 658 48 136 35:09.58 35:18.29
21 Joseph Christino Beaver Meadows PA 477 45 144 36:17.77 36:17.77
22 James Harden 621 46 160 39:24.55 39:24.55
23 Todd Flyte Bath PA 492 49 165 41:10.28 41:24.52
24 Daniel Thole Jr Wilkes Barre PA 578 49 178 44:39.88 45:00.74
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Larry Pikul 553 57 21 22:38.90 22:38.90
2 Chris Krall 655 57 23 22:50.76 22:50.76
3 Bob Bilbow West Wyoming PA 463 54 30 23:41.72 23:41.72
4 David Stanitis 628 54 36 24:12.42 24:12.42
5 Seth Gollhardt Dallas PA 494 52 76 28:28.52 28:28.52
6 Brian Lavan Wilkes Barre PA 522 58 80 28:48.65 28:48.65
7 Dan Shchreffler 656 52 83 29:28.18 29:41.53
8 Keith Saunders Plymouth PA 563 56 125 33:53.69 33:53.69
9 Joseph Keene Kingston PA 512 55 161 40:29.32 40:44.53
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 637 63 10 21:45.15 21:45.15
2 Michael Slesinski Wilkes Barre PA 571 64 116 33:18.93 33:18.93
3 Ron Ruda 635 62 126 33:57.60 33:57.60
4 Joseph Tutella Wilkes Barre PA 579 60 170 42:07.50 42:07.50
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eric Snyder Sugarloaf PA 572 72 140 35:54.89 35:54.89