The Renal Race 5

Age Group Results

March 13, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marina Orrson 417 24 2 18:55.69 18:55.69
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Caitlyn Bly Hanover Twp PA 467 14 36 23:45.53 23:45.53
2 Caitlin Lehman Hanover Twp PA 531 13 48 25:22.53 25:22.53
3 Emilia Elick Wapwallopen PA 489 6 52 25:37.56 25:37.56
4 Sara Skoritowski 377 19 64 26:31.42 26:31.42
5 Tiffany Eustice Warrior Run PA 492 14 67 26:35.93 26:35.93
6 Gabriela Krochta 526 12 84 27:57.61 27:57.61
7 Grace Parsons 425 12 87 28:16.13 28:16.13
8 Erin Byorick Nanticoke PA 475 19 121 30:49.70 30:49.70
9 Lauren Hurst 440 13 122 30:50.67 30:50.67
10 Lexy Dunn 339 14 127 31:01.49 31:01.49
11 Emma Thomas 609 13 140 32:04.64 32:04.64
12 Isabella Nardone Moosic PA 560 12 162 33:27.76 33:27.76
13 Sydney Kearney 395 14 173 33:53.19 33:53.19
14 Hanna Moon Bear Creek PA 553 14 177 34:20.37 34:20.37
15 Emily Anderson Bear Creek Township PA 453 17 178 34:20.47 34:20.47
16 Katie Anderson Bear Creek Township PA 454 17 186 34:38.61 34:38.61
17 Brianna Pichler Robesonia PA 569 18 190 34:55.48 34:55.48
18 Meagan Manzella 537 13 198 36:21.22 36:21.22
19 Madyson Pendolphi 568 13 202 36:37.23 36:37.23
20 Sydney Brady 472 13 203 36:37.35 36:37.35
21 Taylor Shepard Clarks Summit PA 596 18 211 39:07.48 39:07.48
22 Alexys Corbett 423 12 212 39:31.86 39:31.86
23 Mackenzie Kearney 396 9 225 50:08.68 50:08.68
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Krista Marinock Hazle Township PA 540 29 14 22:01.68 22:01.68
2 Amy Aguilar Plymouth PA 450 23 32 23:26.63 23:26.63
3 Amy Paddock Hanover Township PA 562 20 37 24:02.95 24:02.95
4 Jackie Baldwin Wyoming PA 455 29 41 24:14.98 24:14.98
5 Danielle Distefano Rochester NY 485 21 43 24:35.24 24:35.24
6 Aly Paveletz Philadelphia PA 567 27 53 25:39.58 25:39.58
7 Kathryn Gavlick Wilkes Barre PA 503 24 57 26:02.38 26:02.38
8 Melissa Kazmerick Pittston PA 522 20 70 26:44.52 26:44.52
9 Kayla Weaver Conyngham PA 618 27 73 27:01.36 27:01.36
10 Ali Schappert Wilkes Barre PA 590 29 76 27:08.67 27:08.67
11 Laine laurency 372 25 77 27:12.92 27:12.92
12 Elizabeth Beach 434 28 89 28:36.23 28:36.23
13 Liz Gromelski 386 23 95 28:51.82 28:51.82
14 Samantha Shaver Wilkes Barre PA 595 24 113 30:25.70 30:25.70
15 Maggie Welch 314 23 123 30:51.81 30:51.81
16 Katie Lambert 355 20 124 30:53.21 30:53.21
17 Emmalia Langan 358 20 125 30:54.93 30:54.93
18 Stacy Malia 389 27 128 31:08.96 31:08.96
19 Katie Beach 435 26 133 31:45.71 31:45.71
20 Brittany Leonard 391 28 142 32:12.60 32:12.60
21 Becky Lampman Kingston PA 529 29 156 32:52.61 32:52.61
22 Mia Crotti 426 29 169 33:40.76 33:40.76
23 Michelle Mayerski Kingston PA 542 28 171 33:49.12 33:49.12
24 Mallory Troynacki 385 29 172 33:52.98 33:52.98
25 Ayajan Nardone Moosic PA 559 20 179 34:22.97 34:22.97
26 Kristen Justice Freeland PA 521 25 189 34:54.97 34:54.97
27 Mallory Rosenberg Kingston PA 587 27 192 35:23.33 35:23.33
28 Carole Herzog Hanover Township PA 515 29 223 47:18.58 47:18.58
29 Alyson Paulauskas 374 26 226 50:21.49 50:21.49
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danielle Ives Madison Twp PA 517 38 9 21:37.95 21:37.95
2 Emily Bell Bear Creek Township PA 458 33 10 21:42.61 21:42.61
3 Laurie Preno 316 33 22 22:38.66 22:38.66
4 Jill Knect Hazleton PA 578 31 27 23:08.70 23:08.70
5 Nicole Biscotto Dallas PA 378 35 38 24:04.17 24:04.17
6 Marsha Hanson Wilkes Barre PA 513 36 44 24:39.92 24:39.92
7 Jacqueline Elick Wapwallopen PA 490 34 51 25:37.16 25:37.16
8 Ellen Meehan Wilkes Barre PA 422 30 54 25:40.45 25:40.45
9 Kellie Bates Mountain Top PA 457 36 56 26:00.34 26:00.34
10 Amy Haydu Dallas PA 514 38 60 26:12.20 26:12.20
11 Jessica Swingle Shickshinny PA 607 37 74 27:02.70 27:02.70
12 Angela Giambra Exeter PA 507 31 85 27:58.63 27:58.63
13 Remingon Sweeney West Pittston PA 606 33 93 28:47.96 28:47.96
14 Tanya Carpenter Shavertown PA 477 37 94 28:50.96 28:50.96
15 Shelisa Duquette Clarks Summit PA 486 31 96 29:01.96 29:01.96
16 Erin Flannery Scranton PA 498 38 98 29:04.63 29:04.63
17 Jamie Ricciardi 382 32 100 29:14.18 29:14.18
18 Wendy Guzenski Swoyersville PA 511 36 104 29:46.71 29:46.71
19 Kelly Turner Wilkes Barre PA 610 37 115 30:28.46 30:28.46
20 Kelsey Jones Wilkes Barre PA 520 31 116 30:33.21 30:33.21
21 Lea Clark Hudson PA 479 39 119 30:44.46 30:44.46
22 Ryan Purdy Wilkes Barre PA 576 37 130 31:29.71 31:29.71
23 Lisa Day Wilkes Barre PA 484 36 131 31:30.14 31:30.14
24 Jessica Cronauer Wilkes Barre PA 482 35 136 31:56.81 31:56.81
25 Kathie Bilbow 407 39 141 32:12.46 32:12.46
26 Kristine Evans Kingston PA 495 33 153 32:44.78 32:44.78
27 Angela Bolesta 387 35 157 33:10.89 33:10.89
28 Crystal Wah Wilkes Barre PA 613 31 161 33:23.92 33:23.92
29 Jessica Kobal 398 37 165 33:32.97 33:32.97
30 Kristen Adams 416 35 167 33:39.95 33:39.95
31 Natalie Jacobs 408 32 168 33:40.47 33:40.47
32 Emily Stolkowski Easton PA 604 33 175 34:01.68 34:01.68
33 Deanne Dennis 428 33 182 34:25.72 34:25.72
34 Carrie Amann Harrisburg PA 452 34 187 34:51.41 34:51.41
35 Amanda Kutney 354 34 188 34:52.22 34:52.22
36 Carolyn Galenty Wyoming PA 501 38 194 35:35.13 35:35.13
37 Tiffany Capwell Wilkes Barre PA 476 33 195 35:42.22 35:42.22
38 Anna Bibla Mountain Top PA 461 35 204 36:44.95 36:44.95
39 Julie Yelen Kingston PA 620 38 213 39:44.73 39:44.73
40 Meghan Eckert Swoyersville PA 488 31 218 41:45.67 41:45.67
41 Aimee Kearney 375 37 227 50:21.49 50:21.49
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica Joseph Dallas PA 420 41 25 22:47.82 22:47.82
2 Jackie Kearn 393 40 35 23:42.91 23:42.91
3 Janet Hunsinger 380 40 45 24:51.20 24:51.20
4 Traci Strungis Mountaintop PA 605 47 46 24:52.30 24:52.30
5 Jen McKenzie Kingston PA 547 43 47 25:00.25 25:00.25
6 Tammy Romero Hazleton PA 585 42 91 28:43.92 28:43.92
7 Julie Klee Scranton PA 523 41 97 29:02.20 29:02.20
8 Tina Romanowski Dallas PA 583 41 110 30:18.59 30:18.59
9 Christin Meighan Forty Fort PA 548 48 111 30:19.20 30:19.20
10 Loryn Copley 443 45 137 31:56.96 31:56.96
11 Kathy Granko 437 47 139 32:00.39 32:00.39
12 Memory Hurst 439 41 150 32:32.11 32:32.11
13 Sharon Walters Nanticoke PA 615 44 158 33:21.66 33:21.66
14 Lisa Percebault 414 40 174 33:53.39 33:53.39
15 Tonya Shepard Clarks Summit PA 597 43 191 34:55.97 34:55.97
16 Kristen Zigmont Wyoming PA 623 41 193 35:31.61 35:31.61
17 Maria Costello 384 41 196 35:49.97 35:49.97
18 Kristal Roosa Tunkhannock PA 586 46 199 36:22.62 36:22.62
19 Jeanmarie Williams Swoyersville PA 619 41 201 36:31.37 36:31.37
20 Tracy Conrad 401 40 206 37:02.22 37:02.22
21 Stacy Flyte Bath PA 499 46 207 37:54.47 37:54.47
22 Christine Evans Tunkhannock PA 493 47 209 38:30.73 38:30.73
23 Suzanne George Plymouth PA 506 41 210 38:42.93 38:42.93
24 Dawn Lupinski Swoyersville PA 536 49 214 40:30.23 40:30.23
25 Barbara Straub 415 48 216 40:44.34 40:44.34
26 Linda Castrine Nanticoke PA 478 40 221 46:50.49 46:50.49
27 Julie Panetta Hanover Township PA 563 42 222 47:18.38 47:18.38
28 Christine Roberts Zionsville PA 579 45 224 47:51.45 47:51.45
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patricia Leighton 532 55 63 26:26.12 26:26.12
2 Maryann Ratajczak 577 51 80 27:28.18 27:28.18
3 Libby Moran Harveys Lake PA 555 54 102 29:24.94 29:24.94
4 Sandra Orrson 406 52 109 30:08.96 30:08.96
5 Michelle Tarnowski 392 50 143 32:13.41 32:13.41
6 Diane Cowman Courtdale PA 481 52 154 32:46.96 32:46.96
7 Sandy Shaffer West Pittston PA 594 50 184 34:33.12 34:33.12
8 Joni Parker 433 52 200 36:28.51 36:28.51
9 Kathryn Weagraff Forty Fort PA 617 52 208 38:19.78 38:19.78
10 Karen Updike 419 51 217 40:48.20 40:48.20
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joyce Foster Dallas PA 430 61 61 26:17.37 26:17.37
2 Beth Ann Britt 436 65 220 42:14.67 42:14.67
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jonathan Park Brooklyn NY 564 31 1 17:18.88 17:18.88
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carson Koslosti 357 18 6 20:35.81 20:35.81
2 Noah Cooper Shavertown PA 480 14 7 21:13.57 21:13.57
3 Josh Schiowitz 315 18 20 22:32.81 22:32.81
4 Austin Bynon Wilkes Barre PA 474 18 28 23:10.44 23:10.44
5 Stanley Kwok 376 16 34 23:40.20 23:40.20
6 Camden Miller Scranton PA 549 13 62 26:21.66 26:21.66
7 Caeron Krugel 397 12 86 28:13.29 28:13.29
8 Richard Roberts Zionsville PA 581 19 112 30:23.87 30:23.87
9 Magnus Bibla Mountain Top PA 463 11 117 30:35.87 30:35.87
10 Travis Shepard Clarks Summit PA 598 9 135 31:53.21 31:53.21
11 Alexander Snyder 431 7 145 32:21.14 32:21.14
12 Jaxon Pikul 340 6 146 32:21.34 32:21.34
13 Ian Roberts Zionsville PA 580 13 152 32:42.85 32:42.85
14 Mark Walters Nanticoke PA 614 16 159 33:21.66 33:21.66
15 Lincoln Bibla Mountain Top PA 462 9 163 33:29.38 33:29.38
16 Mariusz Bibla Mountain Top PA 464 7 164 33:29.97 33:29.97
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bernie Gavlick Wilkes Barre PA 502 23 3 19:53.44 19:53.44
2 TJ Theis 427 27 16 22:09.19 22:09.19
3 John Sherrill 600 22 21 22:35.82 22:35.82
4 Anthony Passarella 599 23 42 24:31.95 24:31.95
5 David George Pittston PA 505 24 71 26:44.52 26:44.52
6 Keith Hunsicker 403 24 83 27:50.70 27:50.70
7 Blake Bonser Kingston PA 469 29 105 29:51.38 29:51.38
8 Ray Margary Wilkes Barre PA 538 23 107 29:57.87 29:57.87
9 David Mahalan 424 27 114 30:25.91 30:25.91
10 William Sellers Cobleskill NY 592 29 120 30:44.57 30:44.57
11 Robert Timek 418 27 166 33:34.44 33:34.44
12 Peter Kneidinger Wilkes Barre PA 524 28 176 34:15.91 34:15.91
13 Joseph Mulaski Kingston PA 558 23 197 35:57.30 35:57.30
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Hunsinger 399 34 8 21:34.49 21:34.49
2 Anthony Zigmont Wyoming PA 622 39 15 22:07.77 22:07.77
3 William Steinruck Luzerne PA 603 30 30 23:23.98 23:23.98
4 Shaun Daney Dallas PA 483 39 40 24:10.69 24:10.69
5 Jason Verdekal 356 33 55 25:55.87 25:55.87
6 Nick Giambra Exeter PA 508 36 69 26:40.95 26:40.95
7 Mike Phillips 394 38 78 27:14.70 27:14.70
8 Gerard Durling 317 30 79 27:15.77 27:15.77
9 Brian Feist Mountain Top PA 496 38 82 27:49.45 27:49.45
10 Jeremy Lisman 390 36 88 28:20.59 28:20.59
11 Greg Moser Dallas PA 556 37 90 28:38.66 28:38.66
12 Frank Romero Hazleton PA 584 35 92 28:44.13 28:44.13
13 Pete Terpak Mountaintop PA 608 37 106 29:56.69 29:56.69
14 John Harkins 388 38 148 32:26.40 32:26.40
15 Shawn Booker Throop PA 470 38 170 33:42.72 33:42.72
16 Eric Pimm Dallas PA 573 34 185 34:35.72 34:35.72
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Shaffer West Pittston PA 593 47 12 21:53.80 21:53.80
2 John Farrell Clarks Summit PA 410 42 13 21:59.94 21:59.94
3 Joseph Daley Plymouth PA 421 43 17 22:11.44 22:11.44
4 Hicham Benlamine Wilkes-Barre PA 460 44 19 22:21.59 22:21.59
5 Paul Shymanski Kingston PA 601 43 24 22:43.32 22:43.32
6 Bob Guzenski Swoyersville PA 510 49 26 22:51.67 22:51.67
7 James Albert Pittstonpittston PA 370 45 31 23:25.61 23:25.61
8 Tom McGough Wyoming PA 546 40 39 24:05.37 24:05.37
9 Jay Williams 313 40 50 25:30.20 25:30.20
10 Jesse Griffiths Wilkes Barre PA 509 42 58 26:06.84 26:06.84
11 James Eustice Warrior Run PA 491 47 59 26:08.48 26:08.48
12 Larry Parker 565 46 68 26:36.74 26:36.74
13 Mark Scaramastro Wilkes Barre PA 589 42 75 27:04.83 27:04.83
14 Al Davis 409 43 81 27:28.99 27:28.99
15 CJ Coply 442 40 99 29:08.21 29:08.21
16 Robert Berry 432 49 103 29:30.64 29:30.64
17 Gene Bly Hanover Twp PA 468 46 118 30:38.68 30:38.68
18 Rick Staron 383 48 129 31:13.71 31:13.71
19 Chris Uter Kingston PA 612 42 138 31:57.46 31:57.46
20 Dennis Rochelle Drums PA 582 47 144 32:18.29 32:18.29
21 Mark Kutzer Kingston PA 528 41 149 32:31.47 32:31.47
22 Frank Pikul Wilkes Barre PA 570 42 151 32:32.21 32:32.21
23 David Evans Tunkhannock PA 494 46 155 32:50.37 32:50.37
24 Todd Flyte Bath PA 500 48 160 33:22.47 33:22.47
25 Jay Nardone Moosic PA 561 45 180 34:23.21 34:23.21
26 James Gogna 429 41 183 34:26.43 34:26.43
27 Jason Miller Scranton PA 550 40 205 36:49.97 36:49.97
28 Anthony Lupinski Swoyersville PA 535 49 215 40:32.48 40:32.48
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John McGurk 402 50 5 20:21.78 20:21.78
2 Chris Krall Kingston Twp PA 438 56 11 21:46.87 21:46.87
3 Larry Pikul Wilkes Barre PA 571 56 18 22:13.69 22:13.69
4 Jackie McHale 441 55 23 22:42.11 22:42.11
5 Robert Bilbow West Wyoming PA 404 53 33 23:36.38 23:36.38
6 Kevin Moran Harveys Lake PA 554 55 49 25:24.36 25:24.36
7 Con McCole 412 57 65 26:34.45 26:34.45
8 Jon Weagraff Forty Fort PA 616 55 72 26:57.28 26:57.28
9 Brian Lavan Wilkes Barre PA 530 57 108 30:02.94 30:02.94
10 Scott Dustman Wilkes-Barre PA 381 51 126 30:54.96 30:54.96
11 Jim Considine 312 57 147 32:25.19 32:25.19
12 John Scott Throop PA 591 51 219 41:51.95 41:51.95
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 371 62 4 20:15.67 20:15.67
2 David Mariner Shavertown PA 539 61 29 23:20.12 23:20.12
3 Rich Owens 411 60 66 26:34.67 26:34.67
4 Ronald Ruda 588 61 101 29:23.71 29:23.71
5 David Cohen 400 60 134 31:49.18 31:49.18
6 Michael Slesinski 405 63 181 34:24.72 34:24.72
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eric Snyder Sugarloaf PA 373 71 132 31:35.46 31:35.46