The MS Myelinator 5

Age Group Results

May 30, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laurine Carey Jessup PA 90 39 4 23:24.42 23:26.92
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Allison Dammer Clarks Summit PA 98 12 10 26:26.23 26:33.61
2 Skye Williamson 255 10 11 26:47.95 26:58.38
3 Angelina Brink Nicholson PA 87 15 21 32:08.14 32:39.80
4 Dominique Dodgson Olyphant PA 105 18 39 39:40.04 40:15.94
5 Rebekah Conrad Scranton PA 93 14 43 41:00.95 41:10.20
6 Allyson Wilson Scranton PA 195 14 67 1:00:08.55 1:00:08.55
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Conniff Moscow PA 217 23 6 24:58.83 25:17.73
2 Catherine Armezzani Scott Township PA 263 27 12 26:54.30 27:02.50
3 Kathryn Egan Clarks Summit PA 237 24 15 28:33.86 28:54.60
4 Kaitlyn Hicks Dunmore PA 131 24 17 31:33.67 32:05.93
5 Corrine Wolff 235 23 27 34:13.91 34:34.88
6 Krysten Zavistoski Olyphant PA 209 25 45 42:01.49 42:01.49
7 Holly Wagner Scranton PA 191 23 46 41:35.26 42:02.51
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica Barrett 271 33 30 34:56.35 35:27.19
2 Emilie Robertson Dalton PA 172 32 33 37:39.78 38:14.91
3 Heidi McDonough Dunmore PA 147 39 36 38:42.53 39:08.65
4 Leanne Bender Duryea PA 81 31 37 38:45.36 39:12.31
5 Theo Zayac Dunmore PA 211 30 52 42:36.11 43:12.28
6 Jeanine Pearson Scranton PA 166 35 57 44:40.90 45:18.11
7 Rebekah Stiltenpole Scranton PA 181 37 65 59:03.44 59:45.18
8 Melissa Wilson Scranton PA 196 36 66 59:06.47 59:45.95
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christie Estadt 259 48 7 25:18.51 25:23.82
2 Jennifer Williamson 256 46 14 28:00.69 28:10.79
3 Leslie Corby Spring Brook Twp PA 94 46 18 31:55.57 32:09.40
4 Mary Kennedy 270 42 28 34:29.80 34:59.00
5 Patty Beck Scranton PA 79 45 34 38:05.56 38:39.81
6 Kathleen Fritch Waverly Twp. PA 115 46 42 39:55.07 40:23.66
7 Patricia Mulrooney Old Forge PA 154 45 48 41:49.37 42:12.87
8 Lori Decker Olyphant PA 101 44 53 42:55.61 43:14.51
9 Erin Culkin Moscow PA 96 48 54 42:45.11 43:17.57
10 Erin Kurilla Madison Township PA 143 47 55 42:45.78 43:21.94
11 Donna Nelson Scranton PA 158 48 59 47:05.60 47:34.19
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Mulholland Taylor PA 153 52 13 27:57.67 28:01.17
2 Judy Thiel Moscow PA 187 50 20 31:57.55 32:30.31
3 Karen Dodge-Krenitsky Clarks Green PA 104 52 23 32:40.56 32:52.68
4 Maryanne Petrokonis 216 54 26 33:33.67 33:57.93
5 Theresa Verdon Madison Township PA 189 53 32 37:38.26 38:14.43
6 Patricia Vergnetti Dunmore PA 190 52 35 38:05.49 38:40.82
7 Julianna Conniff Roaring Brook Townsh PA 219 51 38 39:00.24 39:35.18
8 Eileen Huegel Scranton PA 134 52 41 39:55.42 40:22.93
9 Laurie Rebovich Eynon PA 170 51 47 41:52.14 42:08.39
10 Debbie Lewis Scranton PA 145 55 49 42:37.11 43:07.62
11 Christine Sestili Archbald PA 177 57 56 43:09.67 43:24.87
12 Linda Desavino Archbald PA 103 59 58 46:43.62 47:21.44
13 Maryanne Melisky 215 58 64 53:22.07 53:57.19
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Linda Fedor Moscow PA 114 63 50 42:37.73 43:07.94
2 Catherine Murphy Dunmore PA 156 61 62 51:08.93 51:39.10
3 Barbara Tonkin Scranton PA 188 68 63 51:09.23 51:39.45
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Shayne Merrifield Scranton PA 150 16 1 21:04.95 21:06.15
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christopher Newell North Abington Township PA 159 15 3 22:54.86 22:58.12
2 Matthew West Dickson City PA 194 16 9 26:25.65 26:30.36
3 Jacob Conrad Scranton PA 92 18 16 31:49.22 31:55.18
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Greg Zayac Scranton PA 210 30 25 33:10.24 33:43.93
2 Christopher Goldyn Scranton PA 122 34 29 34:50.94 35:14.60
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Smith 257 40 2 22:08.79 22:13.91
2 Joseph Culkin Jr Moscow PA 97 45 24 33:14.07 33:30.93
3 Michael Moran Clarks Summit PA 152 46 31 35:41.67 36:14.93
4 Will Craft Lake Ariel PA 95 45 68 59:36.19 1:00:09.87
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Garth Estadt 260 51 5 23:56.29 24:01.41
2 Harry Dammer Clarks Summit PA 100 59 8 26:14.97 26:23.17
3 Kevin Bonham Scott Twp PA 84 52 22 32:14.24 32:45.90
4 John Dodgson Olyphant PA 106 52 40 39:44.90 40:20.41
5 Robert Strong Scranton PA 184 57 51 42:38.02 43:12.28
6 Dana Nelson Scranton PA 157 51 61 51:08.61 51:37.81
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 William Chamberline 248 73 19 32:03.19 32:14.67
2 Ron Stiltenpole 229 63 44 41:23.44 41:54.94
3 John Begley Clarks Summit PA 80 71 60 48:05.98 48:45.78
 

5mi Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Wilczynski 254 33 5 36:02.08 36:07.34
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chelsea Huegel 250 11 73 56:32.03 56:35.91
2 Hope Lettieri Avoca PA 144 18 93 1:08:02.90 1:08:24.71
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica McCauley Gouldsboro PA 268 25 10 39:21.37 39:25.87
2 Kait Yoniski 230 21 21 43:05.50 43:09.19
3 Nicole Giacometti Old Forge PA 120 25 26 44:18.00 44:20.45
4 Acacia Urian 258 21 30 45:07.61 45:14.78
5 Michelle Giacometti Old Forge PA 118 22 46 49:14.62 49:22.12
6 Danielle Sparrow Scranton PA 180 27 55 52:22.15 52:34.46
7 Erika Stover 244 20 78 58:58.70 59:16.80
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maura Armezzani Jermyn PA 264 30 17 41:02.34 41:08.69
2 Laura Angehr Archbald PA 77 34 20 42:50.42 43:02.94
3 Belinda Opeil Dickson City PA 164 38 36 45:09.50 45:37.69
4 Jenelle Ostrowski Pittston PA 165 33 40 47:17.05 47:28.94
5 Lindsey Evans Clarks Summit PA 112 34 51 50:57.15 51:08.84
6 Chrissy Raguckas Kingston PA 169 35 57 52:00.15 52:48.83
7 Erin Notari Archbald PA 161 36 58 52:55.23 53:12.70
8 Megan Merieski Old Forge PA 149 33 71 55:58.63 56:08.90
9 Danielle Runco Throop PA 173 31 86 1:05:09.64 1:05:25.88
10 Stephanie Goldyn Scranton PA 123 33 92 1:07:18.33 1:07:41.78
11 Dara Granza 277 37 94 1:08:22.17 1:08:46.44
12 Cheryl Blasi Scranton PA 83 34 95 1:08:46.20 1:09:08.95
13 Kimberly Kuratnick Scranton PA 142 33 96 1:09:06.30 1:09:21.70
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karen Breslin Roaring Brook Twp PA 86 44 24 44:00.88 44:10.12
2 Darlene Gilpin 242 44 25 44:14.08 44:20.24
3 Kate Elliott Scranton PA 109 40 27 44:19.02 44:21.87
4 Terri Policare Clarks Green PA 213 46 28 44:54.00 45:01.19
5 Abby jones 241 48 32 45:21.67 45:27.42
6 Holly Zinskie Peckville PA 212 41 33 45:28.65 45:31.50
7 Chrissy Kelly Dalton PA 138 40 37 46:17.45 46:37.18
8 Diane Woelkers Pittston PA 197 45 48 50:03.48 50:13.94
9 Jennifer Wynn Clarks Summit PA 206 48 49 50:20.68 50:26.19
10 Diane Carey Peckville PA 89 49 50 50:56.17 51:08.43
11 Maria Berretta Old Forge PA 82 44 54 52:02.69 52:11.94
12 Amy Swartz Dupont PA 185 42 56 52:25.80 52:45.70
13 Patricia McDonough Archbald PA 148 49 60 53:03.19 53:20.45
14 Fran Evans Throop PA 111 49 65 53:34.36 53:46.26
15 Becky Moore Greenfield Township PA 151 43 69 54:22.64 54:36.15
16 Michele Luongo Scranton PA 146 43 70 55:58.24 56:08.69
17 Karyn Enslin Olyphant PA 110 42 72 55:59.00 56:13.37
18 Kathleen Timlin 275 41 74 56:41.93 56:56.19
19 Linda Hair Scranton PA 130 44 75 56:42.03 56:56.60
20 Amy Hollander 247 42 81 59:51.76 1:00:02.21
21 Nicole Hutchinson Old Forge PA 135 45 87 1:05:59.01 1:06:21.21
22 Lori Jasinski Nicholson PA 136 45 88 1:06:08.30 1:06:32.40
23 Erin Getts Scranton PA 117 48 90 1:06:28.84 1:06:51.67
24 Karen Schreck Scranton PA 176 46 91 1:06:34.72 1:07:12.95
25 Michelle Fruekah 267 43 97 1:09:21.68 1:09:40.97
26 Jennifer Gallagher Dunmore PA 116 43 98 1:09:49.39 1:10:10.97
27 Cheryl Jaworski Avoca PA 137 44 100 1:10:47.98 1:11:12.87
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Abby Peck 253 59 34 45:30.23 45:31.98
2 Susan O'Connor Scranton PA 163 57 42 48:00.93 48:12.18
3 Ruth Wood Jefferson Twp PA 200 56 47 49:49.50 49:52.77
4 Marylou Grogan Scranton PA 125 55 53 51:26.54 51:37.20
5 Mindy Hill Clarks Summit PA 132 52 62 53:09.66 53:29.60
6 Cathy Refice Clarks Summit PA 171 59 67 53:41.13 53:54.45
7 Joanne Teevan Dunmore PA 186 53 77 57:51.40 58:05.35
8 Barbara Wasser Clarks Summit PA 192 56 80 59:34.64 59:47.17
9 Denise kesten 227 53 82 1:00:41.77 1:00:58.21
10 Donna Rupp Scranton PA 174 54 83 1:00:58.40 1:01:14.50
11 Rella Dempsey Dunmore PA 102 54 84 1:02:15.71 1:02:35.65
12 Patti Dragotto Peckville PA 107 56 85 1:05:08.23 1:05:25.71
13 Katie Veety Factoryville PA 273 50 101 1:11:08.54 1:11:31.70
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marilyn Skettino Dunmore PA 178 65 89 1:06:30.05 1:06:45.56
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Luke Fitzgibbons Fayetteville NY 225 27 1 32:27.94 32:31.43
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Zachary Morahan Lake Ariel PA 214 27 7 38:31.40 38:38.20
2 Ethan Dunn 276 24 13 40:26.87 40:46.60
3 Scott Edwards Scranton PA 108 27 31 45:14.81 45:18.31
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sean Hughes 223 32 8 38:35.57 38:41.83
2 Bruce Mexico 243 30 15 40:57.21 40:58.00
3 Tom Notari Archbald PA 162 34 38 46:46.33 46:54.48
4 Justin Ondrey Throop PA 274 37 44 48:19.51 48:44.61
5 Christian Saunders 272 36 59 53:05.97 53:17.45
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Earl Marshall Dunmore PA 269 41 2 33:45.74 33:45.93
2 Rj Stiltenpole Scranton PA 182 40 4 34:50.53 34:53.43
3 John Farrell Clarks Summit PA 261 42 6 38:15.14 38:21.93
4 Michael Wynn Clarks Summit PA 207 49 12 39:43.31 39:46.57
5 Mike Tracy 228 40 14 40:47.14 40:52.65
6 Todd Kearney Scranton PA 220 40 16 40:58.28 41:05.26
7 George Young Dallas PA 208 42 22 43:05.88 43:09.64
8 James Breslin Roaring Brook Twp PA 85 48 39 46:54.78 47:03.40
9 Jeff Georgia 221 45 41 47:44.27 47:51.26
10 Ron Evans Throop PA 113 49 66 53:39.05 53:51.31
11 Lowell Stoss Duryea PA 183 45 68 53:39.91 53:57.59
12 Harold Newell North Abington Township PA 160 46 76 57:08.41 57:22.35
13 Matt Stover 245 49 79 58:58.69 59:16.95
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Conniff Moscow PA 218 59 3 34:01.53 34:02.74
2 Ken Sebastianelli Scranton PA 224 56 18 41:08.00 41:13.75
3 Bill Lawrence 246 57 19 42:47.40 42:52.11
4 Tom Yoniski 231 51 35 45:29.51 45:33.61
5 Henry Salluski 252 59 45 49:06.22 49:16.88
6 Mark Work Lake Ariel PA 204 58 52 51:02.69 51:11.45
7 Chip Taylor 226 56 63 53:23.16 53:30.41
8 Rich Woodyatt Clarks Summit PA 202 57 64 53:10.48 53:30.82
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ed Lipski 234 62 9 39:17.67 39:24.65
2 Stanley Wood Jefferson Twp PA 201 61 11 39:26.97 39:31.15
3 Mike Grogan Scranton PA 126 61 23 43:58.44 44:02.62
4 Rich Phillips Scranton PA 167 67 29 44:58.24 45:02.00
5 Glenn Borne Carbondale PA 222 65 43 48:34.70 48:43.46
6 Neil Giacometti Old Forge PA 119 60 61 53:22.34 53:22.34
7 Tom Hill Clarks Summit PA 133 66 99 1:10:12.04 1:10:37.97