Teal Ribbon Run

Age Group Results

April 03, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 107 34 2 20:52.39 20:54.36
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Burch Moscow PA 12 11 57 51:18.25 51:31.64
 

Female 13 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rebekah Conrad Scranton PA 21 14 22 32:29.53 32:31.51
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alla Wilson 101 27 4 23:48.94 23:52.37
2 Morgan Curran Factoryville PA 23 20 10 27:14.94 27:20.33
3 Katie King Scranton PA 60 22 12 28:48.01 28:50.42
4 Rachael Notchick Honesdale PA 77 23 13 29:22.75 29:25.36
5 Christina Furlong Conshohocken PA 42 24 17 30:01.89 30:04.32
6 Shannon Kavetski 57 21 21 31:04.89 31:08.28
7 Emilia Raynova Dunmore PA 117 26 27 34:10.49 34:27.13
8 Kayla Fuller 108 27 32 36:11.31 36:15.14
9 Stephanie Romos 120 20 38 36:29.42 36:29.42
10 Steph Makowski Dunmore PA 66 26 43 40:04.30 40:15.89
11 Guendalina Grossi Olyphant PA 49 22 44 40:18.23 40:22.88
12 Kristin Piazza Pocono Summit PA 82 26 51 42:21.77 42:33.15
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erin Notari Archbald PA 75 35 16 29:53.71 29:56.35
2 Nora Dillon Clarks Summit PA 29 35 18 30:06.76 30:11.65
3 Katrina Alvarado Scranton PA 1 35 28 34:39.53 34:48.26
4 Laura Boyle Jefferson Twp PA 8 37 30 35:32.35 35:38.99
5 Danielle Ives Madison Twp PA 55 38 31 36:00.52 36:07.22
6 Jen Mudge Scranton PA 73 35 36 36:16.35 36:25.91
7 Hannah Orenich Duryea PA 80 30 39 37:31.47 37:57.14
8 Stephanie Goldyn Scranton PA 46 33 41 38:16.53 38:21.20
9 Giselle Grossi Montrose PA 48 33 46 40:18.90 40:23.14
10 Lauren Quirolgico Kearny NJ 84 30 55 49:57.38 50:32.77
11 Katie Faramelli 37 34 58 52:39.56 53:04.17
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jodi Lewis 63 42 6 24:56.42 25:01.89
2 Pat Gallagher 112 46 8 26:21.30 26:24.94
3 Ileana Szymanski 102 40 26 33:14.24 33:21.96
4 Michelle Fruehan Roaring Brook Twp PA 40 42 35 36:14.97 36:22.87
5 Erin Getts Scranton PA 44 48 40 37:57.67 38:06.40
6 Nicole Hutchinson Old Forge PA 54 44 48 40:28.06 40:39.65
7 Chrissy Kelly Dalton PA 58 40 50 42:21.19 42:32.58
8 Mary Jo Burch Moscow PA 13 46 56 51:14.77 51:27.66
9 Beth Bates 5 41 61 54:08.71 54:34.36
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathy Durkin Scranton PA 30 54 14 29:36.97 29:40.38
2 Michele Long Old Forge PA 64 56 20 30:30.53 30:37.63
3 Melanie Kavetski 56 50 25 32:52.37 32:55.80
4 Jody Maloney Scranton PA 67 58 29 35:28.34 35:34.73
5 Laura Fuller 41 52 33 36:11.36 36:15.75
6 Joan Marten Reading PA 68 58 37 36:17.59 36:26.12
7 Deede Schneider 86 57 42 39:48.28 40:06.82
8 Teri Hilson Scranton PA 52 53 49 40:39.61 40:50.39
9 Sharon Venturi Scranton PA 94 57 52 42:24.22 42:35.61
10 Margaret Ruddy 111 55 54 48:37.25 49:11.56
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Linda Walsh Scranton PA 96 60 47 40:28.14 40:35.86
2 Marie Faramelli 38 62 64 1:07:39.29 1:08:02.45
3 Norma Bates 7 69 65 1:07:39.08 1:08:02.51
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Robeson Scranton PA 85 25 1 19:21.14 19:22.78
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nathan Bates 6 12 60 54:10.28 54:34.14
2 Gabriel Williams 106 8 63 1:04:49.60 1:04:57.11
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Slocum Scranton PA 113 39 3 23:05.98 23:08.59
2 Todd Beierle 103 30 9 27:14.86 27:20.13
3 Ryan O'Connor Clarks Summit PA 79 31 11 27:31.51 27:37.81
4 Tom Notari Archbald PA 76 34 15 29:52.15 29:55.38
5 Brendan Haher La Fayette NY 51 30 59 53:05.95 54:33.34
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tim Cleveland Scranton PA 19 41 7 25:58.49 26:04.38
2 Chris Kuratnick Scranton PA 61 43 24 32:51.36 32:53.78
3 Tony Guariglia Pittston PA 50 49 34 36:14.54 36:21.86
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lew Strunk 105 54 5 24:43.77 24:48.64
2 Mark Work Jefferson Township PA 98 57 19 30:14.26 30:21.19
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephen Burke 14 65 23 32:31.23 32:40.79
2 Thomas Meagher Montrose PA 71 60 45 40:18.01 40:22.88
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jay Kuratnick Scranton PA 62 70 53 45:15.31 45:24.95
2 Bobby Woodbridge 97 99 62 54:12.68 54:36.57