TCMC Turkey Trot

Age Group Results

November 15, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co


5k Run Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
5k Run Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
10k Run Men: Top Finishers 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
10k Run Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 1310 34 4 20:40.11 20:40.11
2 Nancy Hobbs 759 55 6 21:43.48 21:43.48
3 Michelle Flazone 1769 35 15 23:17.25 23:17.25
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dalen Banicky 970 14 38 26:49.25 26:49.25
2 Courtney Henry 1274 17 60 28:39.65 28:39.65
3 Kaylee Horne 972 12 108 35:59.47 35:59.47
4 Isabella Fiorini 745 12 109 35:59.50 35:59.50
5 Aliana Arscott 799 8 141 43:55.30 43:55.30
6 Sabrina Rogalla 962 8 149 54:25.31 54:25.31
DQ Grace Elliot 731 11 DQ --- ---
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily Goss 1265 22 23 24:21.15 24:21.15
2 Maria DiPipi 1245 22 28 25:36.77 25:36.77
3 Michelle Sulzinski Clarks Summit PA 689 21 53 28:15.50 28:15.50
4 Kelley German 966 22 54 28:18.53 28:18.53
5 Denise Eglesia Dickson City PA 948 27 57 28:20.98 28:20.98
6 Maureen Sullivan Scranton PA 797 24 61 28:44.52 28:44.52
7 Elizabeth Boyle 964 23 66 29:00.27 29:00.27
8 Paige Desaulniers 974 22 71 29:35.52 29:35.52
9 Laura Fierro 923 29 76 30:17.77 30:17.77
10 Lauren Elmore Honesdale PA 802 23 78 30:34.51 30:34.51
11 Kayla Guilford 680 27 89 31:32.94 31:32.94
12 Michelle Regg 743 29 90 32:06.40 32:06.40
13 Verena Woloson 1268 25 93 32:44.39 32:44.39
14 Sarah Roth 691 26 94 32:47.82 32:47.82
15 Rebecca Franco West Pittston PA 787 29 97 33:14.40 33:14.40
16 Maura Nerbecki 955 26 98 33:28.25 33:28.25
17 Carly Sadiker 800 23 100 33:43.21 33:43.21
18 Tara Engel Larksville PA 998 25 101 33:43.78 33:43.78
19 Megan Hudock 976 21 111 36:10.24 36:10.24
20 Anna Scutt 736 24 113 36:46.98 36:46.98
21 Stephanie Stromwall 732 26 114 37:06.47 37:06.47
22 Sarah Mary Warrick 946 25 115 37:12.76 37:12.76
23 Sabrina Brunozzi 969 22 122 38:31.53 38:31.53
24 Cara Huerbin 929 27 124 38:43.26 38:43.26
25 Nicole Marianelli 960 23 128 40:37.46 40:37.46
26 Allison Marianelli 792 25 129 40:37.46 40:37.46
27 Samantha Schroder 818 29 132 41:42.22 41:42.22
28 Melissa Tomes 744 28 133 41:50.11 41:50.11
29 Georgia Kersavage 855 28 137 42:05.76 42:05.76
30 Elizabegth Connelly 823 22 148 54:09.57 54:09.57
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amy Crarath 1773 33 33 26:33.21 26:33.21
2 Leah Lind White 671 39 69 29:29.18 29:29.18
3 Jill Yates Dickson City PA 801 35 82 30:51.75 30:51.75
4 Becky Landsiedel West Abington Township PA 700 35 103 34:02.28 34:02.28
5 Kara Wilson 995 30 105 35:11.87 35:11.87
6 Danielle Ainey 1772 30 106 35:32.15 35:32.15
7 Tanya Francioni 781 30 112 36:46.78 36:46.78
8 Robin Mead 667 39 119 37:48.88 37:48.88
9 Heather Davis Scranton PA 200 32 120 37:54.76 37:54.76
10 Melinda Newhart Moscow PA 757 38 121 38:13.52 38:13.52
11 Tarah Toohic 804 36 123 38:40.63 38:40.63
12 Lisa Gormley 746 31 130 40:53.83 40:53.83
13 Miranda Samsell 937 33 151 54:25.87 54:25.87
14 Mary Rogalla 961 39 152 54:58.57 54:58.57
DQ Bridgett Gallagher 776 30 DQ --- ---
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Kay Lenehan 791 40 25 25:12.51 25:12.51
2 Kris Hanlon Roaring Brook Twp PA 1246 48 45 27:25.18 27:25.18
3 Amy Kazmierski Clarks Summit PA 648 48 47 27:36.52 27:36.52
4 Jeannine Luby Scranton PA 935 44 68 29:11.73 29:11.73
5 Emily McDonald 750 40 74 29:53.85 29:53.85
6 Nicole Wagner Metlife 756 43 79 30:43.28 30:43.28
7 Bonnie Edwards 684 41 83 31:07.18 31:07.18
8 Nikki Mimmaugh 672 41 91 32:40.74 32:40.74
9 Amy Seamon 778 40 96 33:01.24 33:01.24
10 Dawn Seamon 779 43 104 34:07.17 34:07.17
11 Tanya Morgan 1765 41 107 35:33.36 35:33.36
12 Mary Kay Galvin Scranton PA 811 43 116 37:26.55 37:26.55
13 Maureen Leggiero 227 41 125 39:17.48 39:17.48
14 Jeannine Mazurkiwecz 999 40 126 39:52.27 39:52.27
15 Tamara Terfel-Hersberger 829 48 127 39:52.55 39:52.55
16 Laura Corgatelli Moscow PA 762 45 139 43:14.73 43:14.73
DQ Kate Elliot 729 40 DQ --- ---
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Donna Biglin Moscow PA 686 50 34 26:42.52 26:42.52
2 Beckey Keiper 664 57 62 28:46.27 28:46.27
3 Nancy Nealon Clark's Summit PA 815 52 118 37:33.00 37:33.00
4 Joanne Pesota 827 59 136 42:05.55 42:05.55
5 Karen Bedrin 940 57 143 50:08.75 50:08.75
6 Karen Arscott 950 56 144 50:25.56 50:25.56
7 Linda Sacco 959 53 145 50:26.44 50:26.44
8 Elaine Turcan 665 52 154 59:21.33 59:21.33
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sharon Deivler 1768 62 99 33:29.37 33:29.37
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Zach Mead 764 16 1 18:06.19 18:06.19
2 Douglas Powell 747 49 2 20:11.79 20:11.79
3 Joshua Wiener 696 27 3 20:16.24 20:16.24
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christian Krause 1264 14 11 22:55.72 22:55.72
2 Nico Maletta 752 12 19 23:55.51 23:55.51
3 Vincent Freeman 1308 16 20 23:56.76 23:56.76
4 Tommy Walsh 755 11 21 24:04.50 24:04.50
5 Sean Foster 690 16 36 26:45.52 26:45.52
6 Aiden Horne 971 10 40 27:01.59 27:01.59
7 Unknown Partic. 326 326 58 28:22.47 28:22.47
8 Liam Mead 765 14 59 28:24.64 28:24.64
9 Unknown Partic. 808 808 64 28:51.90 28:51.90
10 Unknown Partic. 806 806 65 28:57.42 28:57.42
11 Unknown Partic. 822 822 73 29:53.28 29:53.28
12 Gavin Elliot 730 14 95 32:54.69 32:54.69
13 Unknown Partic. 704 704 135 42:05.31 42:05.31
14 Gabe Corgatelli 763 9 138 42:50.81 42:50.81
15 Matthew Barrett 817 9 147 52:22.69 52:22.69
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Val Bratinov 991 27 5 21:30.26 21:30.26
2 Nathan Hoff 675 23 8 21:49.51 21:49.51
3 M. Brett Ricci 676 22 10 22:34.59 22:34.59
4 Alexander Betz 674 24 22 24:17.26 24:17.26
5 Trevor Staub 944 25 24 24:35.59 24:35.59
6 Justin Scopelliti 693 25 27 25:30.50 25:30.50
7 Chris Gallagher 775 29 39 26:52.91 26:52.91
8 Yann Wester 952 25 42 27:04.90 27:04.90
9 Jay Huerbin 928 27 43 27:07.27 27:07.27
10 Eric Emmerson 777 25 44 27:09.22 27:09.22
11 Eduardo Ortiz 965 23 46 27:33.12 27:33.12
12 Chris Edwards 652 25 48 27:37.18 27:37.18
13 Bryan Calabro 803 25 50 27:46.27 27:46.27
14 Jordan Chu 828 22 55 28:20.17 28:20.17
15 Joe Hornak 660 23 56 28:20.52 28:20.52
16 Clayton Over 656 28 77 30:21.52 30:21.52
17 Christopher Rymer 655 27 81 30:51.34 30:51.34
18 Mike Lynch 1351 29 84 31:18.98 31:18.98
19 Max Vogel 662 24 85 31:19.28 31:19.28
20 Ben Jones 812 26 86 31:32.31 31:32.31
21 Christopher Conte Peckville PA 810 27 87 31:32.33 31:32.33
22 Matthew Dislam 793 23 102 33:43.80 33:43.80
23 Francis Smicherko 934 26 150 54:25.31 54:25.31
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Gallagher 930 33 7 21:45.70 21:45.70
2 Frank Pigga 651 36 13 23:05.86 23:05.86
3 Francis Walsh Scranton PA 856 35 17 23:41.98 23:41.98
4 Chip Abrahamsen Clarks Summit PA 993 36 31 26:03.15 26:03.15
5 Mike Coleman 809 39 41 27:02.68 27:02.68
6 Sean Mcguire 753 33 51 27:59.90 27:59.90
7 Corey Henfling 1293 34 67 29:04.22 29:04.22
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Popper Roarinng Brook PA 742 47 9 22:04.13 22:04.13
2 John Farrell Clarks Summit PA 685 42 12 23:05.25 23:05.25
3 William McLaughlin 666 43 14 23:15.62 23:15.62
4 Matthew McDonald Scranton PA 760 40 16 23:35.68 23:35.68
5 Vincent Maletta Clarks summit PA 751 45 18 23:44.84 23:44.84
6 Dave DiPipi Old Forge PA 1233 49 29 25:36.77 25:36.77
7 Mike Lench 754 44 37 26:47.15 26:47.15
8 Marc Mozdian 1273 44 52 28:12.24 28:12.24
9 Mark White 670 42 70 29:29.52 29:29.52
10 Steve Gatto 683 48 88 31:32.74 31:32.74
11 Matt Barrett 816 47 146 52:22.69 52:22.69
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Reese Scranton PA 749 57 26 25:23.66 25:23.66
2 Joe Pigga 805 59 30 25:53.23 25:53.23
3 Mike Fleming Clarks Summit PA 963 56 32 26:28.77 26:28.77
4 Lew Strunk 769 54 35 26:42.94 26:42.94
5 Walt Kostyk 821 54 49 27:43.47 27:43.47
6 Mark Work Lake Ariel PA 2306 57 72 29:39.51 29:39.51
7 Mike Labas Scranton PA 677 50 92 32:41.14 32:41.14
8 Philip Horne 973 52 110 35:59.89 35:59.89
9 John Nicodem Taylor PA 814 51 117 37:26.97 37:26.97
10 Tom McCafferty 773 55 134 42:00.47 42:00.47
11 Jerry Dispaquale 678 50 142 44:43.55 44:43.55
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Austin 645 63 63 28:47.27 28:47.27
2 Bill Reuther 1270 61 75 30:15.61 30:15.61
3 Otto Pinelli 728 70 80 30:44.86 30:44.86
4 John Pesota 826 65 131 40:58.55 40:58.55
5 James Arscott 951 60 140 43:54.69 43:54.69
6 CARMINE Cerra 669 65 153 56:41.88 56:41.88
 

10k Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cindy Michel Archbald PA 1259 38 2 41:50.93 41:50.93
2 April Burti Old forge PA 748 32 9 46:07.00 46:07.00
3 Jamie Mead 1290 32 11 46:41.81 46:41.81
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andi Blaski 927 14 45 59:22.71 59:22.71
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Riley Marcks Scranton PA 734 24 17 47:19.17 47:19.17
2 Maura Armezzani Scott Township PA 653 29 18 47:21.20 47:21.20
3 Carolyn Sciblo Scranton PA 697 24 22 48:17.38 48:17.38
4 Nikki Jezewski 954 24 28 51:40.29 51:40.29
5 Emily Seaman Pittston Twp PA 657 20 29 51:53.29 51:53.29
6 Laura Wingert 943 25 30 52:00.75 52:00.75
7 Christa 958 28 33 54:57.65 54:57.65
8 Roni Dermo Scranton PA 650 27 34 55:00.57 55:00.57
9 Taryn Burns Scranton PA 788 28 36 55:24.65 55:24.65
10 Kaitlyn Kuchta 1291 20 37 56:12.26 56:12.26
11 Sarah Rosebaugh Scranton PA 647 22 47 59:41.18 59:41.18
12 Megan Lombardi Dalton PA 646 24 48 59:41.99 59:41.99
13 Amanda Kardys 658 23 58 1:07:02.67 1:07:02.67
14 Natalie Sullivan 659 24 59 1:07:56.65 1:07:56.65
15 Emily Baileys 699 21 61 1:08:03.56 1:08:03.56
16 Catherine Guerrier 813 23 64 1:09:19.65 1:09:19.65
17 Jillian Defina 824 22 65 1:09:55.15 1:09:55.15
18 Nina Fischer 1294 21 66 1:10:55.11 1:10:55.11
19 Hannah Laimer 1269 26 67 1:10:57.42 1:10:57.42
20 Gabriella Lagrano 761 25 71 1:12:48.58 1:12:48.58
21 Jessica Porcelan 942 25 74 1:22:45.30 1:22:45.30
22 Victoria Quimpo 941 27 75 1:22:45.69 1:22:45.69
DQ Katie Ertel 925 24 DQ --- ---
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brittany Barbacci 698 30 32 54:44.83 54:44.83
2 Kristyn Lartz 1262 30 49 1:01:25.73 1:01:25.73
3 Jenn Riordan Pocono Lake PA 1774 37 56 1:06:25.78 1:06:25.78
4 Jenn Eisenhower 725 37 73 1:12:57.61 1:12:57.61
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Colleen Kostiak Clarks Summit PA 681 46 27 50:59.95 50:59.95
2 Jennifer Wynn Clarks Summit PA 956 47 38 56:26.82 56:26.82
3 Denise Blaski 926 45 41 57:26.40 57:26.40
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Steinbach 853 51 42 58:06.58 58:06.58
2 Terri Winowich Clarks Summit PA 819 50 50 1:01:31.56 1:01:31.56
3 Marylou Grogan Scranton PA 694 55 51 1:01:33.99 1:01:33.99
4 Joanne Bohrman 830 50 52 1:01:41.91 1:01:41.91
5 Mary Ann Ratajczak 968 51 54 1:02:47.50 1:02:47.50
6 Diane Cowman 692 52 62 1:08:26.97 1:08:26.97
7 Mary Beth D'Andrea Moscow PA 983 55 70 1:12:16.11 1:12:16.11
8 Christine Ohara 2494 54 72 1:12:57.33 1:12:57.33
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debbie Alunni Jessup PA 798 64 31 54:43.17 54:43.17
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 1771 61 1 40:31.21 40:31.21
2 Michael Bedrin 947 26 3 42:56.87 42:56.87
3 Tyler Berger Scranton PA 945 24 4 43:18.37 43:18.37
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dylan Smith 673 20 20 48:01.71 48:01.71
2 Andrew Welker Tobyhanna PA 996 29 21 48:16.81 48:16.81
3 Stephen Gan Honesdale PA 661 23 26 50:46.71 50:46.71
4 Travis West 997 21 60 1:07:56.85 1:07:56.85
DQ David Eisenberg 924 24 DQ --- ---
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Marsico Jr OLD FORGE PA 1230 36 6 44:39.14 44:39.14
2 Nicholas Valvano Scranton PA 922 33 13 46:54.62 46:54.62
3 Joshua Haden 936 34 14 46:59.32 46:59.32
4 Brian Murphy 921 30 55 1:03:55.81 1:03:55.81
5 Kevin Lesjack Browndale PA 727 39 68 1:11:09.12 1:11:09.12
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Torch Throop PA 740 43 8 45:04.80 45:04.80
2 Sean Hanlon Roaring Brook Township PA 1249 48 10 46:41.46 46:41.46
3 Michael Wynn South Abington Twp. PA 957 48 16 47:19.17 47:19.17
4 Ed Veety 768 47 23 49:57.32 49:57.32
5 Sriahar SampathKumar 233 47 44 58:18.18 58:18.18
6 Peter Froehlich 1297 48 69 1:11:46.86 1:11:46.86
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Bedrin 939 57 5 43:54.29 43:54.29
2 Jeff Baran 796 55 7 44:57.40 44:57.40
3 Gerry Condon 1247 54 12 46:53.31 46:53.31
4 Patrick McGowan scranton PA 741 51 15 47:12.62 47:12.62
5 David Smith 682 51 19 48:01.65 48:01.65
6 Dean Price Taylor PA 1261 51 25 50:21.98 50:21.98
7 Peter Smith North Abington Twp. PA 795 55 39 56:31.78 56:31.78
8 Charlie Rizzo Scranton PA 739 55 40 56:54.33 56:54.33
9 William Steinbach 854 56 46 59:30.44 59:30.44
10 Mark Amendola 1250 57 53 1:02:27.55 1:02:27.55
11 Tony Kobeski Jessup PA 668 56 57 1:06:41.60 1:06:41.60
12 Thomas Baileys 994 57 63 1:09:14.57 1:09:14.57
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Len Sowinski 794 71 24 50:18.52 50:18.52
2 Mike Grogan 695 60 35 55:16.46 55:16.46
3 Steve Szakal Mount Royal NJ 649 68 43 58:14.33 58:14.33