St. Nicholas 5k Run & Fun Walk

Age Group Results

December 03, 2016


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer Korty Forest City PA 432 17 8 20:11.21 20:13.84
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michele Walutes Hawley 416 51 28 22:34.23 22:34.23
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Korty Forest City 433 12 11 20:39.48 20:41.91
2 Elsa Kovatch 345 14 69 25:41.89 25:42.67
3 Sawyer Palmer 380 11 74 25:51.74 25:56.55
4 Jessalyn Aquilino Archbald PA 271 13 75 25:56.55 25:58.10
5 Gia Mazza Archbald PA 359 13 88 27:28.47 27:30.26
6 Camryn Cerminaro Mayfield PA 294 14 89 27:31.53 27:33.94
7 Francesca Villano 493 13 126 30:08.83 30:12.14
8 Journey Horeis 329 10 132 30:50.86 30:50.86
9 Ella Mattise 485 11 166 34:53.29 34:59.87
10 Grace Lennox 471 12 174 40:45.81 40:47.13
11 Ruby Moran Jermyn 369 4 179 42:49.35 42:49.35
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mackenzie Lamone 349 16 22 21:32.59 21:34.82
2 Charisse Mulherin 371 15 33 23:02.56 23:04.34
3 Cheyenne Schneider Honesdale PA 400 17 71 25:45.30 25:45.30
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Pacella Jermyn PA 378 21 125 29:50.91 30:01.40
2 Jasmin Cone Scranton PA 297 21 157 25:02.89 33:24.89
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Samantha Snead Moscow PA 458 28 18 21:08.93 21:08.93
2 Lisa Ghetti Hazleton PA 316 29 59 24:38.85 24:38.85
3 Kayleigh Cornell Jermyn PA 299 28 72 25:37.07 25:46.74
4 Sara Teeple Jermyn PA 412 26 97 28:05.96 28:14.77
5 Megan Carey Archbald PA 290 26 110 29:17.58 29:17.58
6 Ashley Reedy Gouldsboro PA 390 28 137 31:34.79 31:34.79
7 Portia Dobbins Peckville PA 305 25 149 32:25.78 32:25.78
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stacy Lyons Clarks Green PA 481 32 54 24:32.35 24:32.35
2 Jennifer Czankne 488 34 112 29:24.26 29:24.26
3 Stephanie Mihal Dalton PA 366 32 139 31:37.11 31:45.75
4 Kat Bronson 280 33 140 31:36.67 31:46.11
5 Stephanie Goldyn Archbald PA 320 33 148 32:24.54 32:24.54
6 Stephanie Danchack 495 32 167 34:46.97 35:00.33
7 Kimberly Kuratnick Scranton PA 347 34 170 35:43.75 35:57.12
8 Stacey Moran Jermyn PA 370 33 178 42:49.13 42:49.13
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristin Patchell-Pellis 478 35 12 20:46.67 20:49.23
2 Rogue Smithfield 470 38 47 23:57.07 24:02.59
3 Melissa Hughes Scott Township PA 336 36 53 24:27.04 24:30.85
4 Danielle Kammne 482 37 86 27:29.10 27:29.10
5 Stacy Rosar 392 36 114 29:28.32 29:28.32
6 Melissa Yanchak Scott Twp 423 38 131 30:29.61 30:29.61
7 Lisa Schmidt South Abington PA 398 35 134 30:47.96 31:00.91
8 Kirsten Havira 424 36 138 31:35.80 31:35.80
9 Kelly Sweeney Archbald PA 428 35 154 32:47.25 32:56.62
10 Michelle Latournars Olyphant 351 38 163 34:26.77 34:33.31
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gabrielle Black Blakely 276 40 43 23:51.19 23:54.83
2 Tammy Kravitz Covington Twp 492 41 50 24:26.24 24:26.24
3 Tressie Patuk Scott Twp 383 40 83 26:54.79 26:54.79
4 Krista Smith Greenfield Twp PA 483 44 87 27:29.56 27:29.56
5 Karin Depaul Tannersville PA 302 44 108 29:09.44 29:09.44
6 Kate Novak 443 43 116 29:34.83 29:34.83
7 Megan Horeis 331 43 133 30:42.91 30:52.36
8 Nikki Mimnaugh Scranton PA 368 42 136 31:09.56 31:22.31
9 Megan Buettner 427 40 155 32:49.97 32:59.52
10 Renee Palmer Wayne Memorial 379 44 159 33:26.19 33:32.10
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Delfino Dunmore PA 467 47 32 22:56.38 23:00.19
2 Terri Policare Clarks Green PA 469 46 44 23:50.87 23:55.36
3 Jennifer O'Day 439 47 81 26:29.84 26:33.10
4 Carmela Smith 358 48 115 29:22.56 29:30.96
5 Susan Basalyga Archbald PA 274 47 120 29:29.54 29:39.81
6 Linda Lamparter Gouldsboro PA 350 48 142 31:59.77 31:59.77
7 Tracy Schneider Honesdale PA 401 48 144 32:09.32 32:09.32
8 Stacey Williams Jessup PA 418 46 182 44:24.10 44:24.10
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lisa Reeves Greenfield Twp PA 391 50 51 24:24.99 24:28.24
2 Carleen Lavin Scranton PA 352 54 52 24:26.59 24:30.85
3 Susan Steinbach 475 53 60 24:52.26 24:58.85
4 Susan Mulholland Taylor PA 473 52 70 25:40.37 25:43.89
5 Patricia Hopkins Union Dale PA 328 50 92 27:46.66 27:51.60
6 Ellen McGuigan 472 54 94 27:47.10 27:58.85
7 Sharon Mulherin Archbald PA 373 50 99 28:22.63 28:27.43
8 Helene Teeple 410 54 103 28:28.68 28:37.48
9 Tammy Duffy Callicoonn NY 425 52 104 28:29.59 28:37.74
10 Patricia McDonough Archbald PA 361 50 106 28:49.09 29:00.60
11 Denise Maleski Factoryville PA 357 50 113 29:14.93 29:25.47
12 Denise Kester Archbald PA 448 53 123 29:42.81 29:51.61
13 Jill Coleman 436 51 130 30:23.31 30:28.61
14 Julia Munley Clarks Summit PA 465 51 141 31:40.78 31:46.58
15 Joanie Deneen Lake Ariel PA 301 50 143 31:52.78 32:03.28
16 Annette Gigliotti Union Dale PA 447 50 150 32:31.67 32:31.67
17 Maria Hastie 468 54 160 33:21.81 33:36.36
18 Deborah Cornell Jermyn PA 298 52 171 36:20.13 36:31.87
19 Cathleen McCormack Scranton PA 360 52 183 45:08.09 45:20.39
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anne Paone Gallahger Dunmore 381 56 45 23:52.97 23:58.51
2 Barbara Skates Waymart PA 405 55 58 24:30.02 24:36.76
3 Barbara Pratt Honesdale PA 386 56 73 25:48.36 25:48.36
4 Phyllis Wells 453 56 77 26:24.29 26:26.90
5 Beckey Keiper South Sterling PA 338 58 109 29:14.53 29:14.53
6 Marie Greg 457 57 118 29:32.54 29:37.86
7 Beth O'Malley Factoryville 376 59 152 32:40.11 32:49.57
8 Eileen Yanchak Scott Township PA 422 58 156 33:12.31 33:12.31
9 Sally Price Factoryville 388 58 158 33:27.33 33:27.33
10 Roberta Wywiorski Scranton PA 421 58 161 33:24.94 33:39.32
11 Patti O'Hora Lake Ariel PA 375 58 162 33:49.46 34:00.26
12 Heather Linde Olyphant PA 356 57 173 39:32.52 39:32.52
13 Patricia Brown 281 55 176 41:59.18 42:11.73
14 Joann Merli Jessup PA 363 57 180 43:01.08 43:13.38
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debbie Alunni Jessup PA 269 65 79 26:23.00 26:30.60
 

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Howell Honesdale 334 74 177 42:28.50 42:40.38
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Pellis 477 40 1 18:04.83 18:05.62
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Evangelista blakely PA 307 47 2 18:23.79 18:24.58
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew Korty Forest City 434 13 7 19:35.66 19:36.87
2 Colin Kravitz Covington Twp 491 12 24 21:48.03 21:50.59
3 Michael Novak 444 13 27 22:33.34 22:33.34
4 Tony Ostir Meshoppen 377 12 61 25:02.94 25:05.17
5 Dylan Kopa Jermynmafield PA 343 9 85 27:06.62 27:22.85
6 Kai Horeis 330 13 93 27:57.10 27:57.10
7 Jason Basalyga 273 11 122 29:34.97 29:44.77
8 Aiden Mecca Factoryville 362 7 151 32:30.77 32:34.57
9 Peyton Depaul Tannersville PA 303 13 164 34:37.36 34:37.36
10 Connor Peters 384 11 172 37:30.62 37:30.62
11 Mason Peters 385 11 181 44:22.73 44:22.73
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexei Walutes Hawley 415 18 4 18:43.44 18:43.99
2 Joshua Korty 435 19 5 18:52.95 18:53.93
3 John Evans Olyphant PA 308 16 19 21:06.74 21:09.34
4 Matthew Horeis 441 17 40 23:40.83 23:40.83
5 Patrick Ryder Scranton PA 394 18 84 27:02.99 27:08.60
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joey Kranick 459 26 25 22:03.24 22:05.48
2 Zane Hopkins Union Dale PA 456 26 46 23:58.02 24:00.57
3 Joshua Martin 486 28 48 24:02.51 24:05.90
4 Kyle Callejas Peckville PA 288 29 101 28:24.55 28:32.75
5 William Brew Cresco PA 279 28 111 29:19.35 29:19.35
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Watson Scranton PA 417 30 13 20:52.71 20:53.92
2 Michael Kondrat Dunmore 342 31 36 23:27.35 23:31.85
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Domiano Nicholson 306 39 6 19:10.18 19:12.18
2 John Palmieri Archbald PA 480 39 16 21:02.00 21:02.00
3 Christopher Howe Clarks Summit PA 333 38 17 21:03.59 21:03.59
4 Christopher Goldyn Scranton PA 319 35 147 32:22.92 32:22.92
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul O'Hora 452 44 3 18:27.89 18:29.88
2 Chris Pahoski 437 44 20 21:08.79 21:10.93
3 Charles Vilardi Scranton PA 490 41 35 23:22.73 23:22.73
4 Kevin Lesjack Browndale PA 355 40 169 35:26.28 35:35.84
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Bochnovich Archbald PA 277 45 9 20:13.49 20:16.94
2 Jonathan Kovatch Archbald PA 346 45 10 20:27.12 20:27.12
3 Chris Mattise Archbaldarchbald PA 484 48 30 22:50.78 22:57.34
4 Tom Horeis Peckville PA 332 46 39 23:12.52 23:40.82
5 Chris Katchman 487 48 63 25:07.37 25:14.98
6 Ken Gill Eynon PA 317 47 80 26:28.79 26:32.34
7 Robert Quinn Roaring Brook Twp PA 450 47 100 28:28.26 28:28.26
8 Don Strasburger WMHS 474 46 107 28:59.48 29:02.10
9 Joe Schofield Moosic PA 438 48 124 29:46.11 29:54.33
10 John Schmidt South Abington 397 47 127 30:08.14 30:12.83
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Walter Sokolowski 406 52 29 22:39.57 22:43.84
2 John Kielar Honesdale PA 339 51 34 23:07.30 23:13.84
3 David Ide Meshoppen 337 54 37 23:35.55 23:37.11
4 Roger Savage Factoryville PA 396 54 41 23:48.37 23:50.77
5 Nick Burda Archbald PA 283 54 49 24:14.59 24:14.59
6 Michael Chieffallo 479 51 56 24:33.85 24:33.85
7 Dean Mulherin Archbald PA 372 50 65 25:19.61 25:24.10
8 Frank Swaha 464 52 68 25:31.25 25:38.20
9 William Callejas 289 54 102 28:26.36 28:32.96
10 Mike Ryder Scranton PA 393 51 128 30:10.93 30:16.65
11 Mike Labas Scranton PA 348 51 135 31:09.15 31:21.50
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Don Lavin Scranton PA 353 56 15 20:58.64 21:00.23
2 Dan Wells 454 56 23 21:42.94 21:42.94
3 Jeff Baran 460 56 26 22:05.10 22:08.54
4 Mark Darish 429 57 31 22:58.96 22:58.96
5 Joe Becker Carbondale PA 442 56 55 24:26.34 24:33.50
6 Jack Moran S. Abington Twp. PA 494 56 66 25:22.67 25:29.24
7 Timothy Cartmell 293 56 67 25:25.35 25:30.67
8 George Salitsky Carbondale PA 395 59 76 26:11.19 26:26.60
9 Frank Toolan Carbondale PA 413 58 78 26:11.88 26:27.43
10 Bill Steinbach 476 57 82 26:37.19 26:45.49
11 Paul Harrington Scranton PA 326 58 90 27:27.77 27:34.35
12 Bob Munley 489 58 95 28:06.35 28:06.35
13 Michael Teeple 411 57 96 28:05.47 28:14.77
14 Frank Scheller 461 56 117 29:36.36 29:36.36
15 John Hambrose Clarks Summit PA 322 55 119 29:31.87 29:38.47
16 Chip Taylor 445 57 121 29:36.97 29:41.85
17 Dennis Lazar WMH 440 56 129 30:22.75 30:22.75
18 Mark Work Lake Ariel PA 419 58 145 31:59.09 32:11.86
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 451 62 14 20:50.61 20:53.93
2 Leo Turissini Scott Twp PA 414 64 21 21:23.25 21:26.84
3 Scott Leet Honesdale PA 354 62 57 24:30.23 24:35.53
4 Kevin Baumer 431 60 153 32:39.22 32:50.11
5 Stig Fromm Eynon 315 62 165 34:50.17 34:56.47
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dennis Knowlton Clifford PA 430 65 38 23:40.59 23:40.59
2 Mark Giblin 466 66 42 23:46.89 23:51.58
3 Len Simpson Laporte 404 67 91 27:40.51 27:46.24
4 Joseph Macey 462 68 98 28:24.35 28:24.35
5 Tom Kilcullen Fleetville 340 68 105 28:42.46 28:51.10
6 Joe Wren Archbald 420 65 184 45:26.39 45:26.39
 

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Naughton Pocono Pines 374 74 146 32:03.42 32:15.18
2 Vic Milani Dickson City 367 72 168 35:24.62 35:24.62
 

Male 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Cosmetis Dalton 300 77 64 25:17.45 25:22.26
2 Fred Howell Honesdale 335 77 175 41:27.60 41:37.88
 

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tony Cerminaro Jermyn PA 295 80 62 25:10.09 25:13.55