Spring off the Couch

Age Group Results

April 04, 2015


Scranton Running Co

5K Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carolyn James 557 43 4 23:22.52 23:22.92
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary McGregor 565 17 11 28:20.10 28:23.85
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexandria Crouthamel 529 22 6 25:02.83 25:02.83
2 Jenny Fitzmaurice Hummelstown PA 291 23 10 27:52.49 27:52.92
3 Kimberly Nagle Greenfield Twp PA 316 27 13 29:42.68 29:58.17
4 Kelly Brink Nicholson PA 277 29 21 31:55.28 31:59.96
5 Megan Haikes Scranton PA 299 29 25 33:23.90 33:42.14
6 Michelle Sulzinski Clarks Summit PA 334 20 26 33:26.84 33:31.35
7 Aileen Croke Scranton PA 283 25 31 36:03.20 36:28.90
8 Katelyn Durkin Duryea PA 289 26 42 39:45.30 40:17.13
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kerri Gaughan 574 30 8 25:51.34 26:04.52
2 Jennifer Gronski Moosic PA 298 34 23 32:34.74 32:50.86
3 Heather Moran Scranton PA 313 36 33 38:34.46 39:13.98
4 Jennifer Politowski Olyphant PA 322 39 39 39:28.34 39:58.73
5 Katie Cimino Scranton PA 278 33 44 39:47.61 40:16.73
6 Sara Kearney Scranton PA 302 33 46 39:52.15 40:20.74
7 Cheryl Blasi Scranton PA 275 33 50 40:48.81 41:26.46
8 Breeda Holmes Throop PA 300 33 52 41:10.55 41:44.74
9 Sara McDonald Scranton PA 309 36 56 41:29.46 42:06.72
10 Sheli McHugh Scranton PA 310 35 59 44:10.12 44:44.10
11 Dara Coslett Granza Olyphant PA 281 36 64 47:07.28 47:41.27
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sarah Madden Olyphant PA 306 44 15 30:00.47 30:05.90
2 Karen Elkins Peckville PA 290 44 20 31:36.17 31:49.86
3 Jill Tighe Avoca PA 335 42 29 34:59.73 35:05.97
4 Laura Corgatelli Moscow PA 280 45 36 38:58.88 39:10.37
5 Maryann Sheerer Avoca PA 326 42 38 39:18.28 39:45.62
6 Sherri Bouselli 527 48 45 39:49.06 40:21.18
7 Lisa Gibbons Eynon PA 294 45 49 40:44.25 41:18.63
8 Marla Grill Moosic PA 297 40 51 40:59.06 41:37.99
9 Judy Dombrowski Jefferson Township PA 287 48 53 41:26.50 42:02.99
10 Corianne McMynne Dunmore PA 311 43 55 41:26.75 42:01.74
11 Patti Mazzie Peckville PA 307 48 58 44:03.86 44:46.35
12 Danielle King Thornhurst PA 303 41 60 44:23.68 45:00.63
13 Donna Nelson Scranton PA 318 47 61 45:07.27 45:42.44
14 Katie McAndrew 523 42 65 48:39.22 49:17.92
15 Erin Getts Scranton 545 47 66 50:09.02 50:46.51
16 Tina Gilchrist 553 42 67 50:17.87 50:55.33
17 Patricia Mulrooney Old Forge PA 315 44 68 57:04.84 57:35.45
18 Jennifer Gallagher Dunmore PA 292 42 69 57:06.69 57:36.45
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ellen McGuigan Clarks Summit 573 53 16 30:15.82 30:40.27
2 Heidi Smith 564 50 35 38:51.73 39:24.67
3 Terry Waibel Scranton PA 337 55 37 39:17.99 39:48.66
4 Lynn Gavin Dunmore PA 293 56 40 39:31.04 40:02.89
5 Mary Jo Sheridan Scranton PA 327 52 47 40:43.80 41:17.93
6 Laura Rook Old Forge PA 324 51 48 40:44.25 41:15.24
7 Susan Brier South Abington Township PA 276 58 54 41:26.63 42:01.99
8 Heather Linde Olyphant PA 304 56 57 41:32.25 42:07.95
9 Therese Irving Scranton PA 301 57 63 46:11.50 46:11.50
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Grebb Scranton PA 296 60 28 34:58.48 35:05.98
2 Marilyn Skettino Dunmore PA 483 64 43 39:47.14 40:27.49
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kyle Knowles 562 33 1 21:00.68 21:00.68
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gabriel Crouthamel Tafton PA 284 14 5 23:55.29 23:56.24
2 Gabe Corgatelli Moscow PA 279 8 32 38:33.66 38:46.41
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephen Nicolosi Hummelstown PA 320 24 2 22:03.94 22:03.94
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bernie Smicherko Duryea PA 330 31 7 25:09.20 25:40.88
2 Adam Pratt Scranton PA 323 32 18 30:49.24 31:09.15
3 John Knowles 566 34 22 32:33.71 33:02.45
4 Chris Goldyn Scranton PA 295 33 41 39:35.30 40:13.98
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Will Craft Lake Ariel PA 282 44 3 22:45.34 22:45.34
2 Mark Crouthamel Tafton PA 285 44 9 27:21.40 27:27.33
3 Patrick Smith Dunmore PA 331 47 19 30:52.47 30:54.93
4 Lowell Stoss Avoca PA 332 44 27 33:42.52 34:10.22
5 Scott Moran Scranton PA 314 43 34 38:36.17 39:15.90
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Sulzinski Clarks Summit PA 333 57 14 29:48.40 29:52.70
2 Mark Kenny 559 57 17 30:27.29 30:27.87
3 Ken Kielar 519 50 24 33:22.83 33:25.48
4 Joseph Loftus Dunmore PA 305 54 30 35:37.87 36:04.12
5 George Tomko Dunmore PA 336 59 62 45:31.07 46:05.75
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Ward Moscow PA 338 60 12 29:11.14 29:14.88
 

10K Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lydia Carey Peckville PA 363 16 9 46:39.33 46:41.80
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anna Kane Factoryville PA 422 17 50 57:48.07 58:01.28
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maureen Sullivan Scranton PA 491 23 25 52:10.01 52:10.40
2 Ariann Adams Covington Twp PA 343 25 34 55:35.54 55:47.50
3 Emily Silsby New York NY 482 24 36 55:37.13 55:48.71
4 Melanie Walker Scranton PA 498 24 37 55:39.02 55:39.96
5 Melanie Williams 531 27 38 56:15.84 56:22.22
6 Ashlee Butkiewicz 549 29 47 57:14.94 57:34.44
7 Lauryn Ference Shavertown PA 389 27 48 57:22.64 57:38.36
8 Courtney Capwell 535 20 53 58:08.74 58:16.98
9 Kimberly Kenehan Scranton PA 425 27 58 58:26.85 58:44.67
10 Casey Prudente Scott Township PA 464 24 59 58:26.97 58:44.47
11 Lea Wojciechowski Eynon PA 502 20 141 1:12:27.18 1:12:40.57
12 Bridget Fox Dunmore PA 392 22 172 1:16:57.61 1:17:05.84
13 Mallory Rosenberg Kingston PA 473 26 175 1:18:39.24 1:19:03.62
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lori Maloney 552 36 16 48:36.67 48:39.12
2 Christine Jackson Clarks Summit PA 419 31 26 53:05.51 53:11.27
3 Andrea Speicher 548 36 30 54:49.86 54:51.68
4 Jennifer Roberts Courtdale PA 472 39 35 55:36.95 55:56.44
5 Erin Kuhlmeier 530 32 40 56:19.91 56:26.50
6 Nicole Severs Clarks Summit PA 480 37 42 56:28.38 56:32.62
7 Kristy Crowley Clark Summit PA 374 35 43 56:29.29 56:32.78
8 Erin Butler Scranton PA 357 37 51 57:58.64 58:02.33
9 Kate Burnham-Abbott Harrisburg PA 356 32 52 58:05.80 58:14.42
10 Marissa O'Donnell Moscow PA 457 37 56 58:14.80 58:21.79
11 Kristy Jankowski Scranton PA 420 36 57 58:18.96 58:24.30
12 Rebekah Stanco Nicholson PA 485 30 61 58:40.63 59:04.56
13 Barbara Durkin Nicholson 567 31 62 58:44.10 59:07.43
14 Candice Murphy Scranton PA 450 30 63 58:53.80 58:58.28
15 Elizabeth Richardson Scranton PA 541 30 64 59:40.19 59:54.18
16 Sarah Braddell Moosic PA 353 30 68 1:00:09.85 1:01:05.54
17 Michelle McHale 560 33 71 1:00:54.52 1:01:15.16
18 Carlie Holgate South Abington PA 417 36 72 1:00:55.09 1:01:10.80
19 Bobbi Jo Guman Jermyn PA 404 38 80 1:01:56.00 1:02:11.92
20 Chrissy Raguckas Kingston PA 466 34 90 1:03:02.15 1:03:04.99
21 Brianne Roberts Archbald PA 471 35 94 1:04:21.03 1:04:38.99
22 Nicole Genova Roaring Brook Twp PA 394 39 96 1:04:26.67 1:04:37.16
23 Katie Tullio Dunmore PA 495 38 103 1:04:45.74 1:05:05.66
24 Kelly Blanco 517 36 104 1:04:51.32 1:05:00.15
25 Jennifer Thomas Olyphant PA 493 38 106 1:05:26.49 1:05:39.79
26 Jaime Schultz Clarks Summit PA 477 36 110 1:05:50.14 1:06:05.42
27 Danielle Runco Throop PA 474 30 111 1:05:52.32 1:06:10.31
28 Frances Kowalchik Peckville PA 429 32 114 1:06:03.73 1:06:13.18
29 Sommur Connor Dalton PA 368 39 117 1:06:07.55 1:06:15.80
30 Jessica Hogan Eynon PA 416 38 119 1:07:41.07 1:07:52.81
31 Krista Raguckas 568 39 120 1:07:50.21 1:07:53.64
32 Bobbi Stogoski Shavertown PA 488 36 121 1:08:10.53 1:08:37.65
33 Sue Holman Scranton PA 418 39 123 1:08:36.26 1:08:49.52
34 Jessica Jones Washington DC 421 33 126 1:09:04.83 1:09:13.27
35 Meghan Nowakowski Scranton PA 455 31 134 1:10:47.26 1:11:04.17
36 Melinda Newhart Moscow PA 453 37 142 1:12:38.96 1:13:00.32
37 Stephanie Bellinger 570 32 149 1:14:51.64 1:15:13.30
38 Rachel Ziegler Dunmore PA 507 32 163 1:15:28.17 1:15:50.33
39 Gina McAndrew 532 33 164 1:15:30.94 1:15:57.65
40 Jo Anne Yanko Dunmore PA 339 35 166 1:15:36.37 1:15:58.83
41 Kelly George Scranton PA 397 36 167 1:15:39.55 1:16:03.18
42 Ashley Tomko Throop PA 494 30 176 1:18:42.57 1:18:54.93
43 Marissa Picchini 521 37 189 1:24:05.36 1:24:21.85
DQ Christine Krisovitch Moscow PA 430 38 DQ --- ---
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Delfino The JAYWALKERS PA 520 46 10 46:59.42 47:04.75
2 Colleen Kostiak Clarks Summit PA 428 45 22 51:35.42 51:47.99
3 Amy Kazmierski Clarks Summit PA 424 47 28 54:27.71 54:29.52
4 Holly Zinskie Peckville PA 508 40 33 55:13.04 55:18.78
5 Sandy Carney Covington Township PA 365 44 39 56:18.91 56:37.78
6 Brenda Padden Scranton PA 459 47 45 56:37.15 56:40.33
7 Jenn Williams South Abington Township PA 500 45 46 57:07.20 57:10.88
8 Alicia Bowen Dunmore PA 352 43 66 1:00:09.03 1:00:31.20
9 Jennifer Wynn Clarks Summit PA 505 47 67 1:00:09.06 1:00:30.40
10 Tricia Dougherty Scranton PA 382 43 69 1:00:39.68 1:00:58.47
11 Cathy Conrad Duryea PA 370 41 70 1:00:40.89 1:00:59.87
12 Diane Carey Peckville PA 362 47 78 1:01:51.30 1:02:11.51
13 Amy Vega Waverly Township PA 496 41 79 1:01:52.05 1:02:12.29
14 Sharon Mulherin Archbald PA 448 48 81 1:01:56.81 1:02:12.31
15 Kimberly Dennis Waymart PA 378 45 82 1:02:13.12 1:02:50.79
16 Christine Mizenko Madison Township PA 533 41 83 1:02:13.56 1:02:51.55
17 Lori Nozzi Dunmore PA 456 44 84 1:02:15.47 1:02:52.40
18 Becky Moore Greenfield Township PA 445 42 86 1:02:19.80 1:02:50.18
19 Christine Gasper 575 43 89 1:02:46.06 1:03:24.30
20 Jess Ford Honesdale PA 391 48 93 1:04:01.35 1:04:12.91
21 Janet Steele Hanover Twp PA 486 49 95 1:04:23.54 1:04:36.28
22 Kaylee Pikulski 534 48 98 1:04:29.63 1:04:39.30
23 Diane Cimino Scranton PA 367 47 99 1:04:30.55 1:04:48.75
24 Annette West Dickson City PA 499 43 100 1:04:31.46 1:04:48.95
25 Debra Kodish Old Forge PA 427 49 108 1:05:44.65 1:05:53.26
26 Fran Evans Throop PA 386 48 112 1:05:53.84 1:06:10.58
27 April Hannon Old Forge PA 410 41 115 1:06:05.15 1:06:13.80
28 Leslie Corby Spring Brook Twp PA 371 44 118 1:06:09.00 1:06:19.98
29 MaryKay Galvin 544 42 122 1:08:32.12 1:08:51.31
30 Elizabeth Brock 538 43 125 1:08:50.99 1:09:27.98
31 Jill Strelecki Olyphant PA 489 40 127 1:09:07.95 1:09:20.33
32 Erin Anderson Scranton PA 346 46 128 1:09:56.73 1:10:14.70
33 Amy Laguzzi Clifford township PA 528 43 129 1:10:20.74 1:10:33.33
34 Patricia McDonough Archbald PA 441 48 137 1:11:18.00 1:11:29.57
35 Cindie Banks Dallas PA 348 45 139 1:11:37.61 1:11:46.28
36 Terri Cesarini Moscow PA 366 46 146 1:14:33.08 1:14:58.89
37 Shelley Ackroyd Scranton PA 341 42 147 1:14:34.65 1:14:58.27
38 Jeannette Alunni Dunmore PA 345 44 150 1:15:02.84 1:15:30.58
39 Lee Ann Haefele Dickson City PA 405 46 152 1:15:04.54 1:15:32.42
40 Kathy McGrail Dickson City PA 443 45 153 1:15:04.83 1:15:32.33
41 Jane Carlonas Dunmore PA 364 48 154 1:15:05.65 1:15:30.33
42 Lynn Carachilo Scranton PA 361 46 155 1:15:08.24 1:15:29.99
43 Maria McDonnell Scranton PA 440 49 156 1:15:09.14 1:15:34.83
44 Colleen Rafferty Scranton PA 465 41 158 1:15:09.66 1:15:32.58
45 Kathleen Haggerty Ardmore PA 406 47 161 1:15:19.84 1:15:43.45
46 Kristin Prevish Dunmore PA 462 47 165 1:15:32.60 1:15:53.33
47 Jennifer Prothero Scranton PA 463 42 168 1:15:51.82 1:16:22.48
48 Linda Lamparter Gouldsboro PA 433 47 169 1:16:25.85 1:16:33.26
49 Lori Decker Dickson City PA 377 42 177 1:18:44.00 1:19:10.74
50 Heather Stuart Scranton PA 490 44 181 1:20:12.21 1:20:27.87
51 Bridget Cabets Covington Twp PA 359 40 182 1:21:12.96 1:21:42.73
52 Patty Beck Scranton PA 350 44 184 1:22:20.33 1:22:50.32
53 Melissa Foley Throop PA 390 41 186 1:23:11.79 1:23:40.78
54 Debra Georgetti Scranton PA 398 45 187 1:23:48.53 1:24:03.17
55 Jane Guariglia Pittston PA 403 49 193 1:38:45.99 1:39:28.39
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Trena McGoff Scranton PA 442 52 75 1:01:16.22 1:01:35.91
2 Renee Gentile Dunmore PA 395 50 76 1:01:21.46 1:01:39.39
3 Ruth Wood Jefferson Twp PA 503 55 85 1:02:18.83 1:02:49.76
4 Cathy Refice Clarks Summit PA 468 58 105 1:04:57.39 1:05:08.30
5 Cindy Hoban Dunmore PA 415 55 109 1:05:45.01 1:05:52.64
6 Patti Dragotto Peckville PA 383 54 113 1:05:54.19 1:06:11.59
7 Joanna Grizzanti Carbondale PA 402 50 116 1:06:06.46 1:06:17.80
8 Jeannie McDonald Dunmore PA 439 54 124 1:08:43.07 1:08:51.73
9 Karen Risse Clarks Green PA 470 58 130 1:10:21.69 1:10:32.82
10 Ann Hinton Scranton PA 414 56 131 1:10:24.43 1:10:34.67
11 Theresa Gilhooley Scranton PA 400 53 132 1:10:24.56 1:10:37.70
12 Ann Connors Dunmore PA 369 55 133 1:10:33.58 1:10:42.57
13 Karen Dodge-Krenitsky Clarks Green PA 380 50 136 1:11:14.32 1:11:23.50
14 Doreen Nixon New Milford PA 454 52 138 1:11:18.68 1:11:28.97
15 Kathleen Richter Scranton PA 469 52 140 1:11:40.63 1:11:52.56
16 Virginia McGregor 561 52 143 1:13:05.38 1:13:27.81
17 Lee Ann Munley Scranton PA 449 54 151 1:15:03.34 1:15:29.58
18 Christine Brayer Clarks Summit PA 354 51 160 1:15:17.05 1:15:58.85
19 Nancy Handl Scranton PA 409 58 171 1:16:42.25 1:17:04.83
20 Christine Sestili Archbald PA 479 56 173 1:17:39.16 1:18:02.90
21 Donna Rupp Scranton PA 475 53 174 1:17:58.48 1:18:24.22
22 Donna Ferko 518 50 178 1:18:51.66 1:19:17.28
23 Diane Donvito Throop PA 381 52 180 1:19:34.62 1:20:02.59
24 Marie May 572 55 183 1:22:04.47 1:22:44.83
25 Debbie Lewis Scranton PA 435 54 185 1:22:59.23 1:23:27.98
26 Laurie Rebovich Eynon PA 467 50 188 1:23:49.15 1:24:31.35
27 Nancy Czyzyk Scranton PA 375 56 191 1:27:26.88 1:27:52.37
28 Patricia Vergnetti Dunmore PA 497 50 194 1:38:46.56 1:39:29.39
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Blume 558 65 144 1:13:19.32 1:13:42.51
2 Mary McHale Clarks Summit PA 444 60 157 1:15:09.23 1:15:34.47
3 Maryellen Cappelloni Scranton PA 360 61 159 1:15:10.96 1:15:35.33
4 Marguerite Coyle Scranton PA 372 61 162 1:15:23.80 1:15:47.51
5 Mary Gavern Dickson City PA 393 61 179 1:19:05.85 1:19:19.59
6 Nancy Ryan Scranton PA 476 63 190 1:25:30.95 1:25:54.36
7 Eileen Stiltenpole Sranton PA 487 61 192 1:28:03.31 1:28:43.47
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Drumsta Scranton PA 556 46 1 39:31.14 39:31.73
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Schreck Scranton 539 17 3 41:28.51 41:28.92
2 Tj Sweet Clarks Summit PA 492 17 21 50:53.08 51:05.26
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adam Jones 516 28 11 47:18.83 47:23.82
2 Zach Morahan 525 26 14 47:51.35 47:55.21
3 TJ Theis olyphant 536 26 20 50:49.44 51:03.24
4 Christopher Kudrich Scranton PA 431 27 49 57:40.89 57:47.47
5 Justin Kraft 546 24 54 58:13.32 58:14.31
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Maloney Scranton 551 34 2 40:17.76 40:17.95
2 Jim Raguckas 569 35 5 42:59.39 43:00.81
3 Markus Anttila Clarks Summít PA 347 35 6 43:31.54 43:35.21
4 Matt Slocum Scranton PA 571 38 7 44:50.01 44:51.42
5 Chris Farrell 555 37 12 47:37.53 47:40.15
6 Kevin Murphy Scranton PA 451 36 24 51:58.73 51:59.18
7 Aaron Abbott Harrisburg PA 340 34 27 53:23.68 53:32.13
8 Frank Talarico 543 33 31 54:52.61 54:55.54
9 Matt Butler Scranton PA 358 36 32 54:53.18 54:55.36
10 John Earley Hanover Twp PA 384 33 44 56:31.41 56:34.24
11 Greg Opalka Moscow PA 458 36 55 58:14.25 58:21.65
12 Jeff Marx Scranton PA 547 31 60 58:29.71 58:45.89
13 Michael Shoff Scranton PA 481 39 77 1:01:37.70 1:01:42.61
14 Christopher Banton Moscow PA 349 34 87 1:02:19.83 1:02:41.22
15 Daniel Brennan 537 35 88 1:02:25.61 1:02:29.79
16 Kevin Lesjack Browndale PA 434 38 107 1:05:29.50 1:05:34.30
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marty Green 522 44 4 42:21.05 42:21.23
2 David Haikes 542 43 15 48:33.23 48:33.23
3 Mike Wynn Clarks Summit PA 506 48 18 50:06.26 50:09.76
4 Russ McAndrew Avoca 524 41 91 1:03:57.30 1:04:17.20
5 Mark Loomis Peckville PA 436 47 101 1:04:35.06 1:04:50.79
6 Harold Newell North Abington Township PA 452 45 102 1:04:42.37 1:04:49.97
7 Vito Scocozzo Scranton PA 478 44 145 1:13:33.90 1:13:55.27
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marty Noll 554 53 8 45:45.71 45:46.90
2 Steve Hill South Abington Township PA 412 55 13 47:49.68 47:54.81
3 Mike Labas Scranton PA 432 50 19 50:14.07 50:14.45
4 Robert McGregor Scranton PA 563 55 23 51:36.78 51:38.76
5 Joseph Digregorio Old Forge PA 379 56 29 54:49.56 54:55.53
6 John Nicodem 576 50 41 56:26.78 56:32.53
7 Jim Richardson Scranton PA 540 53 65 59:40.35 59:54.79
8 Paul Harrington Scranton PA 411 56 73 1:00:58.31 1:01:09.23
9 Tony Kobeski Jessup PA 426 56 74 1:01:05.07 1:01:10.79
10 Rick Gerrity Scranton PA 399 54 92 1:04:00.00 1:04:18.16
11 Brian Grebb Scranton PA 401 58 135 1:11:05.83 1:11:15.55
12 Steve Voyce Clarks Summit PA 550 55 148 1:14:47.01 1:15:13.92
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Roger Ericson 526 67 17 49:26.65 49:41.51
2 Robert Kaville Roaring Brook Twp PA 423 64 97 1:04:26.90 1:04:37.15
3 Thomas Hill Clark's Summit PA 413 65 170 1:16:33.92 1:16:58.58
 

2mi Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sarah Shoff Scranton PA 328 40 2 32:32.48 33:11.97
 

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karen Tomko Dunmore PA 515 57 3 33:22.08 33:39.69
2 Megan Sterenchock Drums PA 513 25 4 39:12.77 39:20.98
3 Jocelyn Rizzo Drums PA 512 25 5 39:13.03 39:21.22
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jerry Dipasquale Jessup PA 509 49 1 30:16.58 30:37.96