Shiver by the River 2

Age Group Results

February 11, 2017


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Wilczynski 379 34 3 20:40.47 20:44.81
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily Hopkins Scranton PA 820 12 16 24:30.60 24:39.12
2 Sara McNichols Scranton PA 869 12 29 28:15.81 28:24.34
3 Rebekah Conrad Scranton PA 756 15 55 35:59.45 36:10.87
4 Alana Crouthamel Paupack PA 760 12 67 37:58.01 38:02.86
 

Female 20 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brenda Borrelli Olyphant PA 734 36 6 22:15.22 22:18.81
2 Alla Willson Dunmore PA 964 28 12 23:07.10 23:23.64
3 Julia Tyles Goshen NY 954 23 21 26:01.23 26:44.51
4 Jenera Quinones Wilkes Barre PA 408 26 31 29:07.10 29:07.10
5 Sara Moss Moscow PA 416 21 32 29:47.54 30:39.71
6 Stephanie Feddock South Abington Twp PA 783 38 35 30:51.92 31:11.10
7 Lesley Freer Honesdale PA 793 31 38 31:10.67 31:54.77
8 Ana Malave 422 34 41 31:38.92 32:26.58
9 Kim Sparrow Lake Ariel PA 938 38 43 33:00.27 33:00.27
10 Brenda Antidormi Lake Ariel PA 724 33 47 33:30.16 33:30.16
11 Melissa Shaffer Lake Ariel PA 927 39 51 34:28.03 34:54.90
12 Julia Raudenbush White Haven PA 908 25 53 35:19.90 35:19.90
13 Lauren Lewis Peckville PA 851 27 56 35:48.38 36:14.97
14 Kelly Della Rosa Sussex NJ 766 29 57 35:54.89 36:40.53
15 Kiersten Havira 411 36 58 35:56.73 36:41.88
16 Holly Ross Taylor PA 918 33 62 37:37.30 37:37.30
17 Sarah Konopka Plains PA 838 34 63 37:38.78 37:38.78
18 Heather Moran Scranton PA 881 38 68 37:34.09 38:07.67
19 Kelly Chesik Sterling PA 750 33 75 39:11.46 39:38.60
20 Melissa Romanoski White Haven PA 917 39 77 40:52.33 41:13.29
21 Kari Bestrycki Scranton PA 730 29 80 41:58.67 41:58.67
22 Mary Sporer Scranton PA 940 32 83 43:38.58 44:08.15
23 Kristin Kopko Wyoming PA 839 38 88 48:44.35 49:39.56
24 Karen Murphy Wyoming PA 886 38 89 48:47.30 49:40.80
25 Sinea Gallagher Clarks Summit PA 798 26 90 52:41.94 53:30.79
26 Jolynn Lawler Olyphant PA 845 30 91 52:45.30 53:34.14
 

Female 40 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Moriah Peters Clarks Summit PA 402 43 9 22:59.03 23:03.57
2 Melissa Delfino Dunmore PA 403 48 10 23:09.82 23:15.75
3 Michel Lipperini Scranton PA 853 43 22 26:33.56 26:51.72
4 Janine Crouthamel Paupack PA 761 46 27 27:14.44 27:20.15
5 Luz Otero Hawley PA 894 54 28 27:32.81 27:36.41
6 Jennifer Moss Moscow PA 417 45 33 29:50.25 30:40.84
7 Michele Long Old Forge PA 855 57 36 30:44.03 31:11.17
8 Nikki Mimnaugh Scranton PA 877 43 37 31:13.31 31:36.53
9 Heidi Carson Warrenton VA 744 46 40 31:29.44 32:12.86
10 Jill Thomas Scranton PA 948 46 44 32:54.33 33:01.79
11 Traci Thomas Lewisburg PA 949 51 46 32:45.40 33:23.11
12 Cheryl McDonald 999 45 48 33:44.78 34:20.67
13 Sharon Kozlowski 998 48 49 33:46.17 34:20.90
14 Joanie Deneen Lake Ariel PA 769 50 52 34:17.21 35:18.68
15 Tara Judd Hop Bottom PA 830 42 60 37:15.33 37:33.53
16 Lynne Callejas Peckville PA 741 53 61 37:30.13 37:34.67
17 Julie Dunham Blakeslee PA 772 49 64 36:44.77 37:40.73
18 Jennifer Roach 412 43 65 36:54.71 37:45.43
19 Virginia McGregor Scranton PA 868 54 69 37:32.41 38:18.39
20 Christine O'Hora 986 55 70 38:14.19 38:31.12
21 Susan Weigard 987 49 71 38:20.61 38:38.78
22 Kathleen Soskin Clarks Summit PA 937 48 72 38:38.03 38:53.24
23 Mary Ann Oliveri Pittston PA 890 49 76 40:14.92 40:14.92
24 Patti Peltz Nicholson PA 898 44 78 40:56.88 41:14.98
25 Tracy-Lyn Casey Scranton PA 746 45 79 40:43.03 41:35.32
26 Elizabeth Ratchford Factoryville PA 907 54 82 42:01.30 42:55.50
27 Julie Miller Scranton PA 876 42 84 44:04.73 44:57.72
28 Lisa Fueshko Scranton PA 794 44 85 44:07.13 44:59.42
29 Corina Strunk 391 54 86 47:09.64 47:41.89
30 Dawn Wanyo Dickson City PA 960 41 87 48:36.43 48:44.64
31 Kerra Spindler Pittston PA 939 42 92 1:06:48.96 1:07:24.73
32 Melissa Gronki 389 44 93 1:09:02.18 1:09:37.74
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jason Palauskas Scranton PA 896 20 1 18:48.49 18:50.75
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Camden Miller Scranton PA 875 14 4 21:06.26 21:09.61
2 Owen Drozd 383 19 5 22:05.11 22:07.38
3 Christian Juice Scranton PA 831 16 8 22:43.39 22:46.60
4 Daniel Gavin Shs Scranton PA 799 17 19 25:35.50 25:37.49
5 Jacob Conrad Scranton PA 755 19 45 33:11.05 33:21.85
6 Shaughn Casey Scranton PA 745 13 54 35:35.45 35:38.91
DQ Unknown Partic. 145 145 DQ --- ---
 

Male 20 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Arcangeletti 375 34 13 23:50.00 23:59.76
2 Scott Edwards Dunmore PA 776 28 17 24:41.24 24:41.24
3 Owen Worozbyt Scranton PA 967 30 18 24:57.81 25:09.39
4 Anthony Scarnato Old Forge PA 972 29 20 25:15.58 25:49.83
5 Eric Lewis Goshen NY 850 29 25 26:17.20 27:02.16
6 Ryan McKearn 394 24 26 26:57.75 27:09.72
7 Derek Gregory Scranton PA 806 38 30 28:02.23 28:34.19
8 Sean Weber 994 34 66 37:39.38 37:52.92
 

Male 40 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 john evangelista Blakely PA 980 47 2 18:52.41 18:53.75
2 Robert Pembleton Shavertown PA 899 47 7 22:29.33 22:29.33
3 Charles Vilardi Scranton PA 971 41 11 23:15.91 23:21.12
4 Martin Seybold 374 52 14 24:00.31 24:00.31
5 John Kielar Honesdale PA 836 51 15 24:01.81 24:01.81
6 Walter Remley Moscow PA 912 41 34 30:48.24 30:48.24
7 Kim Vanderveld Warrenton VA 956 42 39 31:28.19 32:12.52
8 Mark Work Lake Ariel PA 966 58 42 32:14.94 32:34.57
9 Chip Taylor Scranton PA 398 57 50 33:47.57 34:44.53
10 Jason Holgate Clarks Summit PA 818 44 59 36:11.60 37:23.28
11 David Soskin Clarks Summit PA 936 48 73 38:38.95 38:53.79
12 Vince Rinaldi 988 41 81 42:04.83 42:51.29
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Cosmetis Dalton 991 77 23 26:47.78 26:58.16
2 Rich Phillips 973 68 24 26:58.61 27:01.48
3 Mike Cowley 420 63 74 38:09.58 39:10.79
 

10k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexandria Miller Scott Township PA 874 22 7 40:46.19 40:50.79
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maggie Ferraro Scranton PA 784 16 63 51:26.25 51:34.20
2 Emma Horsley 407 11 103 55:23.72 55:58.46
 

Female 20 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 985 35 10 42:38.58 42:42.79
2 Ashley Shamus Clarks Summit PA 1000 29 14 43:41.04 43:44.65
3 Kristin Patchell Roaring Brook Twp PA 897 36 18 44:15.51 44:15.51
4 Kelly Pidgeon Jermyn PA 903 28 31 47:36.23 47:36.23
5 Kay Brier Dunmore PA 737 37 33 47:57.18 48:07.57
6 Jessica Esposito Califon NJ 779 22 37 48:26.56 48:33.88
7 Nicole Giacometti Old Forge PA 801 25 49 49:44.03 49:59.94
8 Taylor Ryan West Milford NJ 919 21 51 50:05.01 50:12.98
9 Samantha Weiksner Scranton PA 962 22 56 50:44.25 50:56.45
10 Nadine Lippa Dunmore PA 852 30 64 51:14.83 51:37.00
11 Anne Guida Old Forge PA 808 36 66 51:16.99 51:48.19
12 Elizabeth DiGiovini 385 21 67 51:25.92 51:54.63
13 Melissa Hughes Scott Township PA 824 37 71 52:05.40 52:15.19
14 Brandy Rava Moscow PA 909 38 73 51:42.92 52:21.76
15 Lynn Eckrote Drums PA 774 37 87 53:40.41 53:54.75
16 Alyssa Allen Jessup PA 722 26 89 53:24.21 54:00.92
17 Maura Farr Jefferson Township PA 781 39 92 53:36.68 54:15.52
18 Amanda Slayton 990 29 96 54:28.78 54:49.62
19 Kate Toth Hummelstown PA 951 32 97 53:54.06 54:53.76
20 Amy Anthony New Columbia PA 723 36 100 54:40.64 54:59.82
21 Kristy Vassell Moosic PA 957 34 105 55:46.82 56:08.17
22 Ellen Meehan Wilkes Barre PA 872 31 106 55:20.03 56:22.76
23 Sara Teeple Jermyn PA 947 26 107 55:48.96 56:24.80
24 Tara Fay Scranton PA 369 38 108 56:16.43 56:36.74
25 Danielle Kamine Clarks Summit PA 833 37 113 56:37.35 57:02.19
26 Danielle Delucy Covington Township PA 768 39 116 57:07.52 57:19.96
27 Elizabeth Richardson Scranton PA 371 32 117 57:21.56 57:36.27
28 Tara Gregory Union Dale PA 807 28 123 57:13.38 58:07.29
29 Courtney Lomax Pittston PA 854 34 124 58:28.75 58:44.71
30 Marcy Olson Tunkhannock PA 892 36 125 58:31.45 58:53.83
31 Jessica Vernouski Pittston PA 958 31 126 58:20.57 58:55.53
32 Stephanie Fisk Dalton PA 790 25 129 58:53.75 59:09.26
33 Remington Sweeney West Pittston PA 943 34 131 58:57.75 59:22.71
34 Sarah McKearn 393 25 132 59:21.74 59:33.58
35 Brittany Burger White Haven PA 740 25 136 59:26.96 59:45.80
36 Nanette Rinaldi Old Forge PA 915 39 143 1:01:20.80 1:01:49.98
37 Michelle Mariotti Old Forge PA 860 39 144 1:01:22.39 1:01:52.58
38 Allison Lucarelli Old Forge PA 978 39 145 1:01:22.65 1:01:52.83
39 Noel Chesar Peckville PA 749 31 150 1:02:34.49 1:02:45.20
40 Carlie Holgate Clarks Summit PA 817 38 155 1:03:18.07 1:03:42.41
41 Jaime Coleman Scranton PA 752 33 156 1:03:32.37 1:03:44.59
42 Kelly Davitt Scranton PA 764 31 157 1:03:11.31 1:03:45.77
43 Kathy Makara 400 36 160 1:04:07.08 1:04:32.78
44 Jenn Riordan Pocono Lake PA 916 39 167 1:04:38.16 1:05:25.59
45 Nicole Dixon Factoryville PA 771 37 169 1:06:14.95 1:06:14.95
46 Brooke Mizenko Dunmore PA 879 36 170 1:05:58.90 1:06:41.70
47 Rebecca Franco West Pittston PA 792 30 172 1:06:18.34 1:07:00.15
48 Tara Engel Kingston PA 778 26 175 1:08:14.66 1:08:56.25
49 Lauren Elmore Honesdale PA 777 24 176 1:08:54.16 1:09:45.10
50 Bobbi Stogoski Plains PA 421 38 178 1:10:05.34 1:11:08.48
51 Amanda Marcy Clifford Township PA 859 28 180 1:10:34.63 1:11:29.60
52 Sara Peperno Old Forge PA 901 39 182 1:11:18.20 1:12:21.14
53 Megan Moro Wilkes Barre PA 884 31 184 1:11:46.95 1:12:35.24
54 Nichole Blasko Pittston PA 733 37 187 1:16:01.11 1:16:01.11
55 Rachael Currao Clarks Summit PA 762 35 188 1:16:01.75 1:16:01.75
56 Meghan Lee 979 29 193 1:20:30.90 1:20:30.90
57 Samantha Gatto Saylorsburg PA 995 38 195 1:28:12.71 1:28:27.27
58 Katherine Flores Tunkhannock PA 997 38 196 1:35:23.16 1:35:47.00
 

Female 40 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kim Segiel Gouldsboro PA 926 43 21 44:28.71 44:33.55
2 Kris Danilovitz Moosic PA 763 43 22 44:29.81 44:34.42
3 Nicole Chrysler Clarks Summit PA 984 41 43 49:00.44 49:03.72
4 Jacquelyn Comerford 395 43 44 48:58.66 49:03.92
5 Kate Healey Moscow PA 815 43 47 48:44.35 49:23.56
6 Nancy Mucha Jefferson Twp PA 885 40 50 49:28.96 50:09.13
7 Heidi Pollack Mountain Top PA 905 42 60 51:04.60 51:18.44
8 Christine Brunetti Jessup PA 738 50 69 51:41.97 52:00.56
9 Lynn Laboranti Moscow PA 843 41 72 51:37.46 52:16.81
10 Donna West Moscow PA 963 42 74 51:43.33 52:21.83
11 Justine Lengyel Dalton PA 848 41 81 52:42.38 53:00.95
12 Catherine Degiosio Lake Ariel PA 765 49 85 53:14.36 53:39.95
13 Tammy McCullough Covington Township PA 865 41 91 53:34.07 54:14.85
14 Pat Gallacher Scranton PA 797 47 93 54:05.17 54:25.70
15 Krista Smith Greenfield PA 932 45 111 56:34.81 57:00.71
16 Donna Valentini 950 52 119 57:09.34 57:46.86
17 Luanne Fisk Dunmore PA 789 55 120 57:43.21 57:59.73
18 Carina Flannery 384 56 122 57:38.42 58:05.96
19 Kimberly McDonnell Plains PA 866 48 127 58:13.08 59:00.30
20 Lynn Green Factoryville PA 805 41 134 59:21.22 59:37.97
21 Melinda Cours Dalton PA 759 40 138 1:01:09.58 1:01:09.58
22 Jamie Sussman Clarks Summit PA 942 40 141 1:01:05.00 1:01:31.70
23 Amy Scully Wilkes Barre PA 392 48 142 1:01:09.37 1:01:35.58
24 Amanda Black Scott Twp PA 376 40 148 1:01:51.51 1:02:38.73
25 Jaime Hector Roaring Brook Twp PA 816 40 151 1:02:27.80 1:02:55.77
26 Susan Hall Scranton PA 811 58 154 1:03:11.13 1:03:32.47
27 Lisa Edwards Clarks Summit PA 775 40 163 1:04:36.91 1:05:01.59
28 Bonniejo Yoder Clarks Summit PA 970 44 164 1:04:38.90 1:05:03.57
29 Amy Schuster Dunmore PA 925 40 171 1:06:01.89 1:06:42.73
30 Lori Jasinski Nicholson PA 828 46 173 1:08:14.10 1:08:31.85
31 Maria Hall Wilkes Barre PA 810 45 174 1:08:06.27 1:08:53.71
32 Angela Montagna Pittston PA 880 42 179 1:10:35.62 1:11:12.60
33 Sandy Shaffer West Pittston PA 929 51 183 1:12:03.84 1:12:30.55
34 Lori Soskil Newfoundland PA 934 43 186 1:13:31.26 1:14:14.85
35 Kathy Arzie 974 54 190 1:16:23.68 1:16:45.65
36 Laura Fierke Scranton PA 787 43 192 1:17:27.80 1:18:14.61
37 Margaret Kerbs Greeley PA 835 51 194 1:24:01.53 1:24:59.87
38 Ellie Hubbard Williamsport PA 823 45 197 1:38:29.00 1:38:29.00
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patti Turissini Scott Twp PA 953 64 54 50:22.07 50:36.55
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kirt Joseph Tobyhanna PA 829 45 1 36:35.89 36:37.67
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aidan Delucy Covington Township PA 767 12 101 54:54.03 55:05.81
 

Male 20 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeremiah Reinhart Bethlehem PA 911 29 2 36:54.58 36:58.28
2 B-Ray Snyder Ashley PA 409 33 3 38:04.88 38:09.00
3 Markus Anttila South Abington Township PA 725 37 5 40:04.07 40:06.67
4 Robert Damiano Nicholson PA 396 39 6 40:02.88 40:06.79
5 Kevin Matlon Whippany NJ 862 23 8 41:21.57 41:21.57
6 William Mussari Jessup PA 887 37 9 42:12.53 42:18.47
7 Jonathan Gooch Allentown PA 802 29 11 42:59.53 43:06.48
8 David Krzeminski Dunmore PA 841 32 12 42:50.05 43:12.76
9 Kyle Franceski Scranton PA 977 30 16 43:47.51 43:51.75
10 Anthony Fanucci Moscow PA 780 23 17 43:58.36 44:02.27
11 George Watson Scranton PA 405 31 20 44:21.90 44:26.83
12 Michael Legath White Haven PA 846 24 23 44:40.59 44:48.55
13 John Heptig 982 35 30 46:56.49 47:08.69
14 Sean Hughes Scranton PA 826 33 32 47:51.57 48:03.28
15 Matt Horn Olyphant PA 822 22 35 48:23.41 48:30.55
16 Cody Sacks Macungie PA 920 22 38 48:34.49 48:34.49
17 RYAN ROGAN Archbald PA 418 34 40 48:10.14 48:39.30
18 Jake Mancuso Archbald PA 858 29 45 48:57.02 49:04.73
19 Quinn Maloney Scranton PA 857 33 55 50:20.75 50:49.71
20 Russ Caspe South Abington Township PA 747 36 78 52:15.21 52:38.88
21 Justin Leri Jessup PA 849 32 80 52:44.28 52:53.24
22 Michael Wyand Wilkes Barre PA 968 38 90 53:19.02 54:06.90
23 Eric Rishko Scranton PA 399 34 99 54:27.75 54:59.57
24 Ryan Horsley 406 32 104 55:22.18 55:58.48
25 Dave Scarnato Falls Church VA 921 26 109 56:17.25 56:50.97
26 Brian Walsh Moscow PA 959 34 121 57:47.79 58:01.32
27 Justin Collins Dalton PA 754 26 128 58:51.46 59:08.39
28 Leo Kaskel Wilkes Barre PA 834 38 130 59:06.38 59:14.33
29 Jeff Olson Tunkhannock PA 891 35 133 59:11.78 59:35.65
30 Ross Cordaro Jefferson Township PA 757 32 146 1:01:44.18 1:02:19.87
31 Brian Marx Scranton PA 861 36 147 1:01:47.91 1:02:21.87
32 RYAN BROWN 387 23 159 1:03:01.44 1:03:51.36
33 Justin Ondrey Throop PA 415 38 166 1:05:00.96 1:05:22.93
34 Christian Francis South Abington PA 791 32 185 1:12:19.07 1:13:03.38
35 Joshua Braddell South Abington PA 736 31 189 1:16:14.81 1:16:14.81
 

Male 40 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Pellis Roaring Brook Twp PA 404 40 4 38:32.98 38:36.18
2 Paul Shaffer West Pittston PA 928 48 13 42:55.77 43:16.18
3 Jay Montgomery Tyler Hill PA 983 43 19 44:10.57 44:19.30
4 Jeff Danilovitz Moosic PA 976 42 24 44:55.36 45:02.30
5 Robert Torch Throop PA 975 45 25 45:04.11 45:07.97
6 Dan Wells Nicholson PA 397 56 26 45:01.55 45:08.26
7 Chris Pahoski Scranton PA 895 44 28 46:33.59 46:41.43
8 Wally Sokolowski Scott Township PA 410 53 29 46:39.13 46:53.10
9 Bill Pryle 989 54 34 48:29.00 48:29.00
10 Larry Polachek Dallas PA 904 51 36 48:25.64 48:33.15
11 Jeff Hugaboom 414 40 39 48:24.17 48:37.13
12 Andrew Beidler Scranton PA 728 49 41 48:43.31 48:59.22
13 Michael Quinn Richmondale PA 906 50 46 48:57.27 49:18.69
14 Bob Bilbow West Wyoming PA 732 54 48 49:04.89 49:38.99
15 Joe Becker Carbondale PA 727 56 52 50:01.66 50:22.63
16 James Albert Pittston PA 721 46 53 49:48.23 50:23.52
17 Matt Griggs 373 42 57 50:44.58 50:59.26
18 Michael Barrett Scranton PA 993 40 58 50:39.10 51:11.56
19 Mike Labas Scranton PA 842 52 61 51:18.60 51:28.56
20 Ralph Ferraro Scranton PA 785 49 62 51:26.72 51:33.56
21 Rick Drosinski Moscow PA 992 41 65 51:07.07 51:39.49
22 Richard Hughes Mountain Top PA 825 55 68 51:22.06 51:57.52
23 James Yakavich Moosic PA 969 53 70 51:43.52 52:01.95
24 George Wolfe Jefferson Township PA 965 52 75 52:14.69 52:26.31
25 Frank Richards Taylor PA 913 46 76 51:45.09 52:33.34
26 David Balchun Wilkes Barre PA 726 43 77 52:30.96 52:37.68
27 Lew Strunk Moosic PA 390 55 82 52:48.00 53:19.20
28 Brian Derenick Springbrook Township PA 382 41 83 53:26.73 53:26.73
29 Alfonso Suarez Elmhurst Twp PA 381 48 84 53:08.65 53:33.24
30 Rob Legath White Haven PA 847 54 88 53:46.86 53:55.20
31 Terry Coletti Moosic PA 753 53 98 54:44.99 54:55.17
32 Ed Gavin Jefferson Twp PA 401 58 102 54:53.70 55:09.41
33 Peter Smith N. Abington Twp. PA 419 56 110 56:58.82 56:58.82
34 Brian Guida Old Forge PA 809 41 112 56:30.51 57:01.71
35 Chris Steiner Drums PA 941 42 114 56:29.65 57:03.21
36 Bill Kaiser Justus PA 832 57 115 56:43.00 57:10.53
37 Jim Richardson Scranton PA 370 55 118 57:21.60 57:36.28
38 Kenny Gacek Clarks Summit PA 795 47 135 59:24.50 59:42.96
39 Michael Griffiths Saylorsburg PA 996 43 137 59:55.57 1:00:09.53
40 Matt Cours Dalton PA 758 42 139 1:00:32.26 1:01:10.11
41 James Batzel Covington Township PA 388 41 149 1:02:40.29 1:02:40.29
42 Tom Dunham Blakeslee PA 773 51 152 1:02:15.24 1:03:09.75
43 Paul Harrington Scranton PA 813 58 153 1:02:59.57 1:03:12.80
44 Jimbo Mitchell Moscow PA 878 52 161 1:03:44.41 1:04:37.59
45 John Dixon 413 46 162 1:03:52.12 1:04:42.84
46 Michael Soskil Newfoundland PA 935 40 165 1:05:19.11 1:05:19.11
47 John Harring Kingston PA 812 50 168 1:05:26.71 1:05:39.59
48 Brian Krause Scranton PA 840 43 177 1:09:01.47 1:09:53.22
49 Dan Schreffler Dunmore PA 924 52 181 1:10:50.61 1:11:49.32
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 378 63 15 43:40.33 43:45.84
2 Leo Turissini Scott Twp PA 952 64 27 45:31.39 45:39.72
3 Vincent Grattolino Roaring Brook Twp PA 804 61 42 48:51.38 49:02.60
4 Bill Fiore Clarks Green PA 788 65 59 51:11.11 51:15.54
5 Mark Giblin 380 66 79 52:41.24 52:41.24
6 Steve Jaditz Clarks Summit PA 827 62 86 53:31.40 53:54.19
7 David McSherny 981 61 94 54:07.64 54:31.48
8 Tony Cerminaro Jermyn PA 377 80 95 54:22.45 54:37.76
9 Neil Giacometti Old Forge PA 800 61 140 1:00:52.09 1:01:30.30
10 Andrew Brown Clarks Summit PA 386 61 158 1:02:59.77 1:03:49.90
11 Jay Best Carbondale PA 729 71 191 1:16:10.38 1:17:11.85