Shiver by the River 1

Age Group Results

January 14, 2017


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alla Willson Dunmore PA 353 28 9 23:05.75 23:24.62
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maggie Ferraro Scranton PA 88 16 21 25:26.85 25:43.47
2 Shannon Omalley Scranton PA 247 11 84 31:28.57 31:32.85
3 Abigail Soskil Newfoundland PA 317 13 151 38:19.57 38:43.90
4 Genevieve Moyles Peckville PA 229 12 156 40:07.90 40:11.69
5 Charlotte Kerbs Greeley PA 167 19 157 39:24.72 40:13.94
6 Hope Lettieri Avoca PA 185 18 159 39:54.01 40:22.45
7 Heather Hewitt Scranton PA 134 15 183 47:29.14 48:05.43
 

Female 20 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sara Skoritowski Scranton PA 310 20 16 24:28.56 24:31.16
2 Rogue Smithfield 867 38 17 24:23.48 24:40.11
3 Olivia Lumia Dallas PA 742 25 20 25:29.14 25:32.38
4 Kristen Majdic Vandling PA 191 25 24 25:35.74 26:01.57
5 Michel Lipperini Scranton PA 187 43 25 25:59.74 26:03.96
6 Lauren Vitorio Scranton PA 346 24 26 25:57.34 26:19.54
7 Jessica Vernouski Pittston PA 345 31 27 25:59.84 26:23.42
8 Julia Tyles Goshen NY 341 23 30 26:42.84 27:13.37
9 Luz Otero Hawley PA 251 54 32 27:20.69 27:26.98
10 Amy McNulty Scranton PA 210 40 33 27:03.73 27:34.56
11 Kaelyn Jacques 793 21 34 27:18.19 27:38.13
12 Kaylee Pikulski Scranton PA 894 49 35 27:34.02 27:42.60
13 Joy Riviello Dalton PA 279 40 37 27:26.03 27:51.13
14 Janine Crouthamel Paupack PA 57 46 40 27:53.56 28:00.89
15 Laurie Chiumento Wilkes Barre PA 45 57 41 27:50.28 28:01.10
16 Marie Gregg Dunmore PA 117 57 42 27:42.58 28:12.92
17 Hilary Blake Clarks Summit PA 20 38 43 27:31.55 28:23.42
18 Allyson Slavinski Covington Twp PA 311 40 44 27:30.70 28:23.81
19 Megan Merieski Old Forge PA 214 33 45 27:54.83 28:24.13
20 Jennifer Mancia Jessup PA 702 39 46 28:09.27 28:33.13
21 Lynn Green Factoryville PA 116 41 47 28:27.30 28:38.68
22 Donna Biglin Moscow PA 18 52 48 28:29.18 28:44.55
23 Paula Powell Pittston PA 267 46 51 27:58.12 28:50.82
24 Tasia Kenosky Chambersburg PA 166 37 54 28:46.37 29:06.92
25 Remington Sweeney West Pittston PA 332 34 57 28:28.67 29:14.19
26 Sara Moss Moscow PA 227 21 58 28:42.49 29:14.86
27 Michele Long Old Forge PA 188 57 59 29:35.75 29:59.34
28 Megan Morrell Moscow PA 224 23 60 29:46.43 30:00.17
29 Alyssa Depietro Dunmore PA 72 25 61 29:45.69 30:00.25
30 Lisa Olenchak Roaring Brook Twp PA 244 45 64 29:58.26 30:16.88
31 Catherine Refice Clarks Summit PA 273 60 65 29:45.26 30:17.14
32 Leslie Corby Spring Brook Twp PA 699 46 67 29:55.72 30:23.93
33 Alice Kapp Scranton PA 156 28 68 30:09.36 30:30.10
34 Jeannine Luby Scranton PA 190 45 70 30:01.80 30:32.67
35 Lori Phillips Nicholson PA 257 45 71 29:43.53 30:35.14
36 Alysha Marzani Lake Ariel PA 198 23 72 30:02.77 30:38.64
37 Audrey Roccograndi Forty Fort PA 281 37 73 30:14.61 30:54.43
38 Gwen Levy 892 25 75 30:03.39 30:56.89
39 Laura Agostini Scranton PA 795 51 76 30:39.55 30:59.14
40 Sue Holman Scranton PA 908 40 77 30:31.18 31:00.87
41 Kim Sparrow Lake Ariel PA 324 37 78 31:03.82 31:03.82
42 Nancy Madden Dickson City PA 800 56 83 31:07.31 31:30.14
43 Lesley Freer Honesdale PA 97 31 85 31:36.12 31:36.12
44 Kristin Kearney Dickson City PA 160 31 86 31:04.30 31:41.82
45 Linda Hair 905 45 87 31:12.77 31:42.14
46 Jordyn Jacques 794 37 89 31:35.54 31:55.41
47 Stephanie Feddock South Abington Twp PA 86 38 91 31:52.60 32:07.38
48 Leah Kappler Dallas PA 157 48 92 32:12.39 32:12.39
49 Jeannie McDonald Dunmore PA 202 56 93 32:24.57 32:24.57
50 Jess Vogel Sellersville PA 347 36 95 32:03.93 32:40.76
51 Anne Guida Old Forge PA 122 36 96 32:27.47 32:46.31
52 Kelly Davitt Scranton PA 65 31 97 32:16.71 32:49.93
53 Laura Seguin Moosic PA 297 30 100 27:42.10 33:18.28
54 Lori Jasinski Nicholson PA 145 46 101 33:10.08 33:21.93
55 Lauren Elmore Honesdale PA 85 24 102 32:43.39 33:42.18
56 Patricia Vergnetti Dunmore PA 344 52 103 33:13.34 33:43.67
57 Emily Azocar West Pittston PA 9 29 104 33:01.43 33:50.90
58 Debbie Lee Olyphant PA 180 50 105 33:10.90 33:51.68
59 Brenda Antidormi Lake Ariel PA 7 33 106 34:27.76 34:27.76
60 Maryann Sheerer Avoca PA 302 44 108 34:12.02 34:51.40
61 Mary Bocklett Scranton PA 22 63 109 34:21.16 35:02.99
62 Kathleen Grogan Scranton PA 119 24 110 34:29.50 35:11.10
63 Jennifer Hawker 912 38 111 34:42.58 35:13.15
64 Felicia Gerrity Scranton PA 104 56 112 34:31.46 35:15.30
65 Sarah Braddell South Abington PA 27 31 113 34:31.91 35:16.23
66 Maria Svetovich Scranton PA 330 44 114 34:36.60 35:17.23
67 Sandy Shaffer West Pittston PA 301 51 115 34:34.89 35:20.40
68 Jordan Cole 748 25 116 35:01.79 35:21.30
69 Sara Peperno 825 38 117 34:59.31 35:33.18
70 Megan Oswald Sugarloaf PA 250 30 118 35:04.50 35:37.76
71 Ashley Ray 761 23 119 35:37.85 35:37.85
72 Jennifer Williams South Abington Township PA 755 35 120 34:53.87 35:39.39
73 Lindsey O'Connor Kingston PA 242 33 122 35:04.63 35:43.18
74 Nancy Hanahue Clarks Summit PA 126 59 123 35:07.62 35:46.51
75 Julie Bialkowski Old Forge PA 16 40 124 35:18.70 35:53.19
76 Lisa Kovalchik Peckville PA 171 51 125 35:54.07 35:57.65
77 Chris Gallacher Moscow PA 701 43 126 34:54.34 35:58.67
78 Cheryl Jaworski Avoca PA 146 44 128 35:18.56 36:11.45
79 Nikki Mimnaugh Scranton PA 219 42 130 35:20.53 36:11.65
80 Kathleen Soskin Clarks Summit PA 322 48 132 36:15.50 36:27.33
81 Dawn Lesh Scranton PA 184 38 134 35:48.04 36:31.38
82 Lora Kormos Swoyersville PA 170 28 136 36:33.70 36:50.53
83 Marguerite Coyle Scranton PA 715 63 137 35:55.83 36:58.65
84 Kim Kuratnick Scranton PA 174 34 138 35:59.95 37:02.15
85 Stephanie Danchak Peckville PA 63 33 139 35:59.17 37:03.27
86 Nichole Blasko Pittston PA 21 37 140 36:19.09 37:17.67
87 Sinea Gallagher Clarks Summit PA 102 26 141 36:17.79 37:17.68
88 Rachael Currao Clarks Summit PA 60 35 142 36:18.81 37:18.40
89 Lynne Callejas 927 52 143 37:13.78 37:20.65
90 Patricia Mulrooney Old Forge PA 235 45 144 37:02.85 37:41.19
91 Tara Judd Hop Bottom PA 152 42 145 37:28.06 37:43.66
92 Marilyn Skettino Dunmore PA 692 65 146 37:08.81 37:46.15
93 Patti Peltz Nicholson PA 255 44 147 37:32.23 37:47.66
94 Holly Hollow Olyphant PA 138 35 148 37:44.13 38:23.74
95 Lori Soskil Newfoundland PA 318 43 149 38:12.31 38:35.15
96 Heather Moran Scranton PA 221 38 150 37:58.32 38:37.44
97 Denise Truesdale Taylor PA 336 46 153 38:44.33 39:06.66
98 Lori Decker Olyphant PA 67 44 154 39:15.25 39:53.19
99 Jacqueline Donelan Moosic PA 83 49 155 39:30.35 40:10.69
100 Amanda Brennan Carbondale PA 29 32 158 39:20.37 40:21.20
101 Mary Sochovka Moosic PA 315 57 161 39:45.56 40:25.53
102 Denise Janssen Dunmore PA 144 50 162 39:48.60 40:27.16
103 Cara Solimine Peckville PA 316 31 163 40:30.85 40:30.85
104 Samatha Gatte 734 38 164 39:49.25 40:31.16
105 Maryrose McDonnell Scranton PA 203 56 165 39:55.95 40:34.91
106 Melissa Romanoski White Haven PA 282 39 166 40:25.55 40:49.83
107 Jennifer Comstock Scranton PA 50 23 167 40:45.08 41:16.41
108 Jessica Comstock Scranton PA 51 20 168 40:46.01 41:17.99
109 Margaret Kerbs Greeley PA 168 51 169 41:04.05 41:53.16
110 Belinda Opeil Dickson City PA 248 39 170 41:16.53 41:56.52
111 Tracy-Lyn Casey Scranton PA 41 45 171 41:18.73 42:03.64
112 Ruth Desantis Scranton PA 75 55 172 41:24.35 42:03.91
113 Katherine Flores Tunkhannock PA 93 38 173 41:38.05 42:23.61
114 Julie Miller Scranton PA 217 42 174 41:48.38 42:32.30
115 Lisa Fueshko Scranton PA 98 44 175 41:47.33 42:33.10
116 Christine Posly Olyphant PA 265 49 176 42:47.54 43:33.16
117 Sharon Badick Scranton PA 10 47 178 42:52.53 43:35.19
118 Ellen Grogan Scranton PA 118 58 179 42:55.37 43:41.70
119 Cheryl Evans 749 54 180 43:50.83 44:32.20
120 Jessica Harvey 649 33 182 46:31.82 47:34.65
121 Jessica Stanish Wilkes Barre PA 325 35 184 54:35.39 54:52.72
122 Jennifer Hemsley Wilkes Barre PA 133 32 185 56:53.69 57:40.31
123 Teresa Anthony Mountain Top PA 6 50 186 56:53.96 57:41.95
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Grochal Harding PA 764 33 1 19:49.86 19:50.78
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Camden Miller Scranton PA 216 14 4 21:10.50 21:11.87
2 Christian Juice Scranton PA 154 16 5 21:43.15 21:45.37
3 Ron Ostrowski Shavertown PA 249 18 13 24:11.22 24:19.66
4 Aaron Hack 694 13 18 24:54.74 25:07.63
5 Matthew West Dickson City PA 352 17 50 28:41.13 28:49.37
6 Jared Yates Moosic PA 367 15 55 28:46.21 29:08.42
7 Charlie Kappler V Dallas PA 158 11 56 29:08.38 29:11.81
8 Shaughn Casey Scranton PA 40 13 80 31:11.10 31:13.43
9 Kristian Green Sellersville PA 115 16 82 30:42.65 31:19.14
10 Michael Soskil Jr. Newfoundland PA 320 10 152 38:20.77 38:44.21
 

Male 20 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Shaffer West Pittston PA 300 47 2 20:28.32 20:41.10
2 Will Craft Lake Ariel PA 56 46 3 20:45.01 20:47.37
3 Jeff Danilovitz 718 42 6 22:08.01 22:23.60
4 Frank Pigga Dunmore PA 260 37 7 22:24.85 22:27.41
5 Charles Vilardi Scranton PA 604 41 8 22:38.82 22:40.63
6 Nick Ferraro Scranton PA 89 21 10 23:31.69 23:47.81
7 Roger Savage Factoryville PA 287 54 11 23:45.32 23:51.66
8 George Wolfe Jefferson Township PA 359 52 12 23:54.67 23:56.32
9 Christian Legath White Haven PA 181 21 14 24:18.00 24:23.88
10 Francis Walsh 923 37 15 24:13.82 24:24.66
11 Wesley Hack 695 38 19 24:55.32 25:08.11
12 Thomas Biglin Moscow PA 19 53 22 25:34.52 25:45.85
13 Leo Kaskel Wilkes Barre PA 159 38 23 25:44.04 25:52.58
14 Ryan McKeown Scranton PA 208 24 28 26:28.89 26:28.89
15 Rich Phillips 683 68 29 26:33.91 26:39.36
16 Ross Cordaro Lake Ariel PA 53 32 31 27:02.37 27:26.57
17 Russ Seese 812 30 36 27:29.04 27:50.59
18 Tim Doherty 906 60 38 27:46.72 28:00.30
19 Kenneth Gacek 688 47 39 27:48.01 28:00.89
20 Dain Battenberg 684 32 49 28:05.45 28:45.63
21 Michael Soskil Newfoundland PA 319 40 52 28:34.00 28:56.12
22 Benjamin Simmons Carbondale PA 308 40 53 28:52.04 28:59.14
23 Lowell Phillips Nicholson PA 258 20 62 29:12.88 30:03.39
24 Frank Scheller Dunmore PA 289 56 63 29:41.28 30:14.17
25 Art Jordan Scranton PA 150 27 66 29:40.98 30:18.31
26 Dane Hartman York PA 128 23 69 30:18.12 30:32.52
27 Thomas Powell, Sr Pittston PA 268 48 74 30:04.05 30:56.88
28 Mac Walsh 893 25 79 30:13.27 31:05.64
29 Mike Gallacher Moscow PA 703 44 81 30:16.18 31:18.34
30 Ryan Kearney Dickson City PA 161 32 88 31:07.09 31:45.43
31 Brian Loughney Dunmore PA 189 32 90 31:50.52 31:57.29
32 Brent McCleland 799 45 94 32:03.53 32:37.11
33 Mark Work Jefferson Township PA 363 58 98 32:40.09 32:52.24
34 Walter Remley Moscow PA 274 41 99 33:15.79 33:15.79
35 Christian Francis South Abington PA 96 32 107 33:59.85 34:50.35
36 Joseph Kurilla Madison Township PA 176 52 121 34:58.86 35:40.68
37 Sean McDonough Scranton PA 205 56 127 35:02.98 36:09.85
38 John Knowles Scranton PA 766 56 129 35:05.44 36:11.54
39 Tom Hill 708 67 131 35:46.88 36:18.44
40 David Soskin Clarks Summit PA 321 48 133 36:16.92 36:27.53
41 Joshua Braddell South Abington PA 26 31 135 36:03.96 36:48.49
42 Scott Moran Scranton PA 222 45 160 39:45.82 40:24.59
43 Jay Kuratnick Scranton PA 173 70 177 42:49.81 43:34.14
44 John Stanish Wilkes Barre PA 326 31 181 45:49.75 46:07.87
 

10k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 712 35 13 42:16.75 42:18.87
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Charisse Mulherin Archbald PA 232 16 54 48:32.59 48:45.46
2 Lydia Carey Peckville PA 743 18 69 50:27.35 50:34.93
3 Allyson Wilson Scranton PA 354 15 249 1:19:55.71 1:20:47.18
 

Female 20 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Grace Doherty Scranton PA 904 32 15 42:50.63 42:56.16
2 Kim Segiel Gouldsboro PA 296 43 16 43:04.74 43:04.74
3 Kris Danilovitz Moosic PA 64 43 17 43:13.32 43:18.11
4 Kristin Pellis 842 35 23 44:24.24 44:27.48
5 Brenda Borrelli Olyphant PA 23 35 28 45:11.73 45:18.10
6 Michelle Mariotti Old Forge PA 192 39 29 45:27.08 45:30.87
7 Lara Arndt Stroudsburg PA 705 32 30 45:38.78 45:40.73
8 Sherry Harvey Jermyn PA 129 46 45 48:02.59 48:24.18
9 Traci Leidel Scranton PA 640 35 48 48:11.35 48:30.69
10 Natalie Gilboy Scranton PA 882 34 50 48:08.70 48:35.17
11 Jackie Comerford 832 43 51 48:27.87 48:35.59
12 Mimi Doherty Scranton PA 80 36 57 48:47.21 48:55.33
13 Melissa Delfino 891 48 59 49:21.60 49:31.17
14 April Burti Old Forge PA 37 31 62 49:25.76 49:47.36
15 Lindsay Doherty Scranton PA 79 36 64 49:44.72 49:55.68
16 Richelle Fissler 700 53 66 50:06.42 50:06.42
17 Holly Scacchitti Dunmore PA 288 30 67 50:06.10 50:16.43
18 Melissa Hughes Scott Township PA 139 36 71 50:40.28 50:46.38
19 Katy Martin Dunmore PA 195 41 72 50:48.42 50:48.42
20 Nadine Lippa Scranton PA 186 30 75 50:49.01 51:03.31
21 Nicole Giacometti Old Forge PA 109 25 76 51:06.17 51:06.17
22 Rachael Laboranti Scott Township PA 745 36 77 50:55.25 51:14.97
23 Catherine Degiosio Lake Ariel PA 68 49 79 50:57.91 51:18.47
24 Melissa Flyte Moscow PA 94 41 80 50:59.19 51:23.97
25 Christine Brunetti Jessup PA 33 50 84 51:38.09 51:52.19
26 Samantha Stiefel Scranton PA 327 26 87 51:56.77 52:03.97
27 Heidi Pollack Mountain Top PA 264 42 89 51:33.46 52:18.20
28 Dawn Yates Moosic PA 366 44 90 52:00.66 52:23.22
29 Amy Anthony New Columbia PA 5 36 91 52:07.29 52:23.86
30 Donna Doherty Scranton PA 898 57 93 52:15.03 52:30.36
31 Traci Strungis Mountain Top PA 713 48 94 52:15.21 52:57.47
32 Kimberly Dennis Waymart PA 71 47 95 52:39.48 53:04.27
33 Barbara Skates Waymart PA 309 55 103 53:13.69 53:29.93
34 Lindsey Hunt Dunmore PA 141 37 104 53:35.22 53:45.10
35 Dana Abda Olyphant PA 1 34 107 53:26.76 53:58.88
36 Christin Bender Scranton PA 13 35 108 53:31.14 53:59.97
37 Ruth Wood Jefferson Twp PA 360 57 109 53:37.26 54:00.88
38 April Pish Nutley NJ 720 39 110 53:49.85 54:01.18
39 Alyssa Allen Jessup PA 3 26 111 53:13.22 54:01.72
40 Sara Teeple Jermyn PA 333 26 112 53:13.62 54:01.81
41 Eileen Conigliaro 895 39 113 54:00.45 54:17.93
42 Chala Janpraphasakul Scranton PA 897 37 114 54:02.94 54:18.75
43 Maggie McGrail Clarks Summit PA 207 40 116 54:00.33 54:30.12
44 Barbara Perucki Nicholson PA 256 33 117 53:50.60 54:40.90
45 Caitlin Brown Clarks Summit PA 32 30 118 54:38.65 54:51.13
46 Kelly Alfano Kingston PA 2 34 119 54:17.67 54:52.23
47 Diane Woelkers Pittston PA 358 46 120 54:29.27 54:53.98
48 Nanette Rinaldi Old Forge PA 276 38 124 54:59.82 55:17.44
49 Maria Berretta Old Forge PA 15 45 126 55:05.55 55:26.43
50 Cindy Hoban Dunmore PA 744 57 127 55:00.21 55:26.98
51 Amy Swartz Dupont PA 331 42 128 55:03.15 55:31.48
52 Phyllis Wells Nicholson PA 351 56 129 55:26.32 55:56.44
53 Ellen Meehan Wilkes Barre PA 212 31 130 55:25.96 56:02.78
54 Eileen Dammer Clarks Summit PA 61 50 131 55:36.72 56:03.99
55 Erin O'Donnell 884 49 132 55:35.93 56:05.42
56 Renee Steven 773 32 134 55:46.80 56:14.62
57 Maura O'Boyle Clarks Summit PA 241 43 135 55:59.11 56:24.98
58 Diane Carey Peckville PA 39 49 136 55:57.12 56:25.80
59 Patricia McDonough Archbald PA 204 50 137 56:23.44 56:49.56
60 Pat Gallacher 704 47 139 56:51.98 56:51.98
61 Michelle Giacometti Old Forge PA 107 23 142 56:46.30 57:01.28
62 Tammy Pittsman Lake Ariel PA 262 45 144 56:37.72 57:13.53
63 Maryanna Rinaldi Moosic PA 275 42 145 56:56.52 57:15.37
64 Donna Valentini Peckville PA 342 52 146 56:27.25 57:15.73
65 Kylene Johnson Scranton PA 148 27 147 57:28.30 57:43.13
66 Holly Sebastian Dalton PA 294 50 148 57:14.78 57:47.98
67 Frances Martin Wilkes Barre PA 194 44 149 57:08.58 57:53.68
68 Jennifer Moss Moscow PA 226 45 150 57:25.34 57:58.22
69 Jennifer Minella Moscow PA 220 43 151 57:30.41 58:02.19
70 Deana Sesso Dalton PA 627 50 152 57:30.67 58:05.23
71 Liz Richardson 858 32 153 57:44.83 58:08.69
72 Kaitlyn Pittsman Jefferson Twp PA 261 21 156 58:30.12 59:03.49
73 Andrea McCleland Pocono Pines PA 199 46 158 58:37.79 59:11.61
74 Sarah McKeown Scranton PA 209 25 159 59:12.09 59:16.93
75 Denise Frederickson Scranton PA 711 46 161 58:50.15 59:18.77
76 Karolyn Demarco Old Forge PA 69 33 162 58:47.11 59:21.73
77 Terri Purawic Scranton PA 270 56 163 59:02.36 59:30.73
78 Theresa Gilhooley Scranton PA 823 55 164 59:17.32 59:45.44
79 Noel Chesar Peckville PA 44 31 165 59:20.53 59:45.84
80 Kim McDonnell 685 48 166 59:23.01 59:45.90
81 Marylou Grogan Scranton PA 120 56 167 59:16.40 59:45.91
82 Danielle Sparrow Dunmore PA 323 27 168 59:15.89 59:47.47
83 Andrea Gagliardi Wilkes Barre PA 100 39 170 59:14.33 59:56.45
84 Marcy Olson Tunkhannock PA 246 36 171 59:42.07 1:00:00.92
85 Kathryn Niemotka Scranton PA 239 34 174 59:37.51 1:00:09.84
86 Megan Heim Berwick PA 132 39 176 59:37.16 1:00:29.66
87 Deborah Graham Shavertown PA 113 57 178 1:00:37.18 1:00:51.95
88 Mindy Hill Clarks Summit PA 137 52 179 1:00:06.67 1:00:53.29
89 Teresa Ruotolo Harrisburg PA 283 35 182 1:01:04.15 1:01:31.74
90 Sharon Mulherin Archbald PA 234 50 183 1:01:05.51 1:01:32.90
91 Melinda Cours Dalton PA 55 40 184 1:01:07.43 1:01:33.99
92 Brittany Burger White Haven PA 35 25 185 1:01:12.58 1:01:37.36
93 Ryan Ann Purdy Wilkes Barre PA 271 38 187 1:01:55.49 1:01:55.49
94 Lisa Day Wilkes Barre PA 66 37 188 1:01:14.11 1:01:55.73
95 Brooke Cicale Phillipsburg NJ 47 23 190 1:01:16.03 1:02:15.62
96 Rella Dempsey Dunmore PA 70 54 191 1:02:49.40 1:02:49.40
97 Christina Moser Berwick PA 225 30 192 1:02:37.12 1:03:28.24
98 Morgan Warrington Seaford DE 349 24 193 1:02:34.76 1:03:32.49
99 Jennifer Borton Harding PA 24 23 194 1:03:03.60 1:03:55.49
100 Susan Hall Scranton PA 125 58 198 1:03:55.60 1:04:39.22
101 Maureen Mills Scranton PA 218 34 199 1:04:29.17 1:04:57.45
102 Debbie Kodish Old Forge PA 169 51 201 1:04:33.81 1:05:23.64
103 Laura Boyle Jefferson Township PA 25 38 202 1:04:36.12 1:05:23.75
104 Amy Hollander 754 43 203 1:04:36.22 1:05:24.46
105 Marissa Murnin Clarks Summit PA 236 31 204 1:04:35.70 1:05:27.45
106 Nicole Hanusich Throop PA 127 27 207 1:04:55.64 1:05:36.86
107 Irene McGovern Nazareth PA 206 60 208 1:05:15.56 1:05:55.97
108 Melissa Burke Carbondale PA 36 49 209 1:05:17.33 1:06:00.61
109 Abby Lanager 706 24 210 1:05:26.76 1:06:02.64
110 Michelle Chang Throop PA 43 34 211 54:21.80 1:06:04.13
111 Maria Hall Wilkes Barre PA 124 45 212 1:05:51.86 1:06:14.21
112 Brittany Bianchi Archbald PA 723 24 213 1:05:42.86 1:06:49.75
113 Danielle Ives Madison Twp PA 143 39 214 1:07:44.24 1:08:32.70
114 Jenn Riordan Pocono Lake PA 277 39 215 1:07:47.91 1:08:48.80
115 Laura Corgatelli Moscow PA 631 47 216 1:08:22.91 1:08:58.74
116 Karen Bianchi 639 44 217 1:08:24.18 1:08:59.86
117 Jessica Barrett 693 34 219 1:08:17.63 1:09:11.96
118 Nicole Hutchinson Old Forge PA 142 45 220 1:08:20.55 1:09:14.46
119 April Hannon Old Forge PA 771 43 221 1:08:21.70 1:09:15.41
120 Jennifer Medalis Covington Township PA 698 44 222 1:08:24.39 1:09:19.13
121 Robin Jenkins Olyphant PA 147 54 223 1:08:59.54 1:09:54.46
122 Donna Rupp Scranton PA 284 55 224 1:09:14.35 1:10:09.67
123 Stephanie Goldyn Archbald PA 111 33 225 1:10:08.51 1:10:33.82
124 Janelle Bradley Jermyn PA 28 21 227 1:10:37.99 1:11:33.76
125 Leanne Bender Duryea PA 14 32 229 1:11:21.14 1:12:11.51
126 Emilie Robertson Dalton PA 280 33 231 1:11:37.77 1:12:28.76
127 Julia Raudenbush White Haven PA 272 25 233 1:13:21.19 1:13:44.84
128 Alison Small Montrose PA 312 39 234 1:14:08.93 1:14:27.63
129 Marissa Battis Scranton PA 11 36 236 1:14:53.60 1:15:50.55
130 Erin Kurilla Madison Township PA 175 48 237 1:14:54.66 1:15:51.14
131 Karyn Conner Dalton PA 52 42 238 1:15:59.67 1:16:41.48
132 Danielle Bianchi Peckville PA 17 47 240 1:16:18.19 1:17:12.71
133 Roberta Desantis Scranton PA 74 50 241 1:16:56.35 1:17:59.58
134 Dawn Sileo Archbald PA 307 39 242 1:02:17.62 1:17:59.77
135 Katrina Alvarado Scranton PA 4 35 243 1:17:04.81 1:18:01.77
136 Michelle Christiano Dunmore PA 46 40 244 1:17:20.86 1:18:09.48
137 Mara Disalvo Dunmore PA 78 40 245 1:17:37.81 1:18:25.65
138 Kara Furman Exeter PA 99 25 246 1:18:43.65 1:19:32.98
139 Virginia Snyder-Ashman Archbald PA 314 69 247 1:18:38.67 1:19:44.43
140 Megan Lee Factoryville PA 689 29 248 1:20:31.54 1:20:46.98
141 Angela Ceccarelli Olyphant PA 42 47 250 1:21:04.17 1:22:08.28
142 Susan Hayden Jefferson Twp PA 130 32 251 1:23:15.59 1:24:12.92
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kirt Joseph Tobyhanna PA 151 45 1 36:13.77 36:15.35
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Thomas Ferraro Scranton PA 91 16 46 48:09.95 48:25.82
2 Patrick Flyte Moscow PA 95 14 74 50:34.80 51:01.27
 

Male 20 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kenny Quigley Dunmore PA 714 45 2 37:42.75 37:45.34
2 Allen Brink Nicholson PA 30 37 3 38:47.67 38:48.58
3 Jeff Pellis 828 40 4 38:58.07 39:00.90
4 Justin Gagliardi Peckville PA 101 36 5 39:17.28 39:19.15
5 Markus Anttila South Abington Township PA 8 37 6 39:18.82 39:21.40
6 Tim Nowakowski Factoryville PA 772 31 7 39:16.91 39:21.75
7 Randy Shemanski Dunmore PA 303 39 8 40:33.11 40:37.23
8 Joe Drumsta 881 48 9 41:16.97 41:19.34
9 Kevin Curran Moscow PA 59 27 10 41:40.55 41:48.95
10 Patrick Hopkins Moosic PA 717 37 11 41:55.79 41:58.91
11 Alex Higley Clarks Summit PA 136 29 12 42:03.49 42:09.36
12 William Mussari Jessup PA 237 37 14 42:48.31 42:53.16
13 Dave Krzeminski Scranton PA 172 32 18 43:31.24 43:44.58
14 George Watson dickson city PA 880 30 19 43:46.29 43:49.95
15 Paul Szustakowski 750 23 20 43:50.71 43:51.58
16 Bobby Judge Olyphant PA 153 34 21 44:02.78 44:08.17
17 Ralph Ferraro Scranton PA 90 48 22 43:54.59 44:10.20
18 Chris Pahoski Scranton PA 252 44 24 44:42.88 44:47.17
19 Robert Torch Throop PA 335 45 25 44:58.17 45:03.69
20 Dan Wells Nicholson PA 350 56 26 45:01.43 45:05.92
21 Leo Turissini Scott Twp PA 339 64 27 45:12.35 45:12.35
22 Frank Shuster 716 47 31 45:51.96 45:54.38
23 George Marut Forty Fort PA 196 41 32 45:15.99 45:55.17
24 Matt Pelucacci 925 28 33 45:47.33 45:56.17
25 Michael Legath White Haven PA 182 24 34 45:57.73 46:04.42
26 Arthur Jordan 926 53 35 45:47.62 46:07.96
27 Nick Valvano Dunmore PA 343 34 36 46:16.24 46:22.42
28 Jeff Baran 792 56 37 46:14.46 46:24.14
29 Sean Hughes Scranton PA 140 33 38 46:28.24 46:37.92
30 Stephen Gan Honesdale PA 765 24 39 47:03.54 47:07.42
31 Paul Shymanski Kingston PA 306 44 40 30:42.00 47:11.10
32 Ken Sebastianelli Scranton PA 295 57 41 47:33.69 47:42.57
33 Wally Sokolowski 767 53 42 47:42.14 47:51.92
34 Mike Olenchak 866 44 43 47:47.01 47:53.34
35 Daniel Stiefel 611 30 44 47:53.53 48:01.65
36 Larry Polachek Dallas PA 263 51 47 48:25.24 48:29.87
37 John Kelly Clarks Summit PA 164 57 49 48:25.49 48:33.37
38 Darell Fratamico 650 38 52 48:22.83 48:41.66
39 Paul Wylam Clarks Summit PA 364 51 53 48:33.01 48:43.31
40 Bill Pryle 710 54 55 48:40.46 48:51.68
41 William Wilson Scranton PA 357 41 56 48:48.65 48:54.28
42 Bill Fiore Clarks Green PA 92 65 58 49:22.24 49:29.96
43 John Kirby 614 53 60 49:17.42 49:31.41
44 Scott Edwards Dunmore PA 84 28 61 49:32.72 49:36.53
45 Dean Mulherin Archbald PA 233 51 63 49:36.18 49:48.80
46 Stanley Wood Jefferson Twp PA 361 61 65 49:50.43 49:57.20
47 Vincent Grattolino Moscow PA 114 61 68 49:54.92 50:21.75
48 Mike Labas Scranton PA 177 52 70 50:26.51 50:36.82
49 Justin Ondrey Throop PA 824 38 73 50:38.96 50:48.43
50 Zachary Ritz Orefield PA 278 32 78 51:05.56 51:17.66
51 Michael Shoff Scranton PA 304 41 81 51:24.13 51:31.47
52 Matthew Tolan Dunmore PA 334 31 82 51:40.22 51:50.80
53 James Yakavich Jessup PA 365 53 83 51:39.06 51:52.18
54 Rob Legath White Haven PA 183 54 85 51:54.43 51:54.43
55 Tony Cerminaro Jermyn PA 696 80 86 51:51.81 52:00.34
56 Mike Grogan Scranton PA 121 61 88 51:42.20 52:05.18
57 Russ Caspe South Abington PA 768 36 92 52:11.50 52:25.91
58 Rob Truesdale Taylor PA 337 49 96 52:43.34 53:05.68
59 Chris Doherty 899 58 97 52:55.57 53:11.15
60 Thomas Madernick 811 64 98 53:10.58 53:13.18
61 Justin Leri 747 32 99 52:59.46 53:20.33
62 Nolan Campbell 709 35 100 53:16.48 53:22.35
63 Lowell Stoss Duryea PA 328 46 101 52:59.54 53:24.17
64 Joe Becker Carbondale PA 12 56 102 53:12.80 53:29.43
65 Brian Derenick Springbrook Township PA 73 41 105 53:27.35 53:53.79
66 Chris Setta Jermyn PA 298 41 106 53:36.28 53:56.61
67 Ronnie Passaro 859 25 115 54:17.70 54:29.44
68 Matthew Jones Archbald PA 149 29 121 54:59.14 55:07.97
69 John Major 628 53 122 55:07.72 55:13.45
70 Mike Purawic Scranton PA 269 56 123 55:10.61 55:17.23
71 Patrick Cosgrove Scranton PA 54 43 125 54:49.86 55:19.69
72 Henry Sallusti Scranton PA 286 60 133 55:39.31 56:10.19
73 Frank Richards Taylor PA 686 46 138 56:26.92 56:49.69
74 Michael Wyand Wilkes Barre PA 687 38 140 56:36.04 56:57.99
75 Andrew Brown Clarks Summit PA 31 61 141 57:00.49 57:00.49
76 Joe Schofield Moosic PA 292 48 143 56:54.20 57:08.33
77 Jim Richardson 853 54 154 57:44.28 58:09.11
78 Brian Guida Old Forge PA 123 41 155 58:36.25 58:54.36
79 Peter Smith N. Abington Twp. PA 746 56 157 58:23.39 59:07.22
80 Bill Martin Dallas PA 193 57 160 58:34.21 59:17.91
81 Jeff Olson Tunkhannock PA 245 35 169 59:27.32 59:47.66
82 Brian Marx Scranton PA 197 36 172 1:00:08.20 1:00:08.20
83 Jerry Donahue Taylor PA 81 56 173 59:36.58 1:00:09.69
84 James Short Bangor PA 305 47 175 59:43.06 1:00:10.65
85 Mark Powell Moosic PA 266 52 177 1:00:07.76 1:00:37.67
86 Rich Woodyatt Clarks Summit PA 362 58 180 1:00:07.05 1:00:53.45
87 Michael Griffiths Saylorsburg PA 735 43 181 1:00:37.30 1:01:18.89
88 Michael Kelly Scranton PA 165 34 186 1:01:23.01 1:01:51.49
89 Neil Giacometti Old Forge PA 108 61 189 1:01:32.26 1:01:59.45
90 Steve Goul Madison Township PA 112 43 195 1:03:25.50 1:04:00.87
91 Dan Schreffler Dunmore PA 293 52 196 1:03:46.60 1:04:08.37
92 Chip Taylor 719 57 197 1:03:58.83 1:04:23.70
93 John Schmidt South Abington PA 290 47 200 1:04:57.93 1:05:08.43
94 Darryl Schwarz 697 32 205 1:05:28.14 1:05:28.14
95 Chris Healey Scranton PA 131 46 206 1:04:53.36 1:05:36.20
96 John Moyles Peckville PA 231 41 218 1:08:50.50 1:09:10.21
97 Christopher Goldyn Archbald PA 110 35 226 1:10:42.98 1:11:09.56
98 Michael Donahue Scranton PA 82 23 228 1:10:53.63 1:11:44.47
99 Michael Lampman Avoca PA 178 45 230 1:11:22.03 1:12:12.87
100 Ted Zwiebel Scranton PA 368 58 232 1:12:35.33 1:13:27.22
101 John Hewitt Scranton PA 135 48 235 1:13:38.71 1:14:29.97
102 Edward Smith Dunmore PA 313 49 239 1:16:06.16 1:17:03.73
103 Sean Weber 707 34 252 1:23:52.78 1:24:19.62