Run for Roger

Age Group Results

October 01, 2016


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathleen Snyder Clarks Summit PA 956 38 5 24:43.66 24:46.36
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emma Anderson 963 11 16 29:57.24 30:00.36
2 Hanna Allman Gouldsboro PA 919 12 30 35:45.95 35:45.95
3 Heidi Allman Gouldsboro PA 920 9 31 35:41.86 35:46.19
4 Delaney Connors Moscow PA 931 9 32 36:27.49 36:38.37
5 Harmoine Gallagher 988 13 38 38:52.55 38:57.51
6 Payton Gallagher 987 12 39 40:09.54 40:14.42
7 Allyson Wilson Scranton PA 959 15 47 46:54.83 47:01.98
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brittani Rushing Scranton PA 951 23 13 28:18.00 28:22.12
2 Courtney Tychinski 984 24 41 41:24.85 41:28.17
3 Julia Raudenbush White Haven PA 983 24 42 41:25.50 41:28.38
4 Jenny Wildrick Scranton PA 958 24 49 48:39.86 48:43.38
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Wood Duryea PA 961 35 9 26:02.51 26:04.22
2 Kristin Evans Peckville PA 939 34 15 29:54.18 29:58.11
3 Stephanie McAndrew Scranton PA 946 35 22 32:38.78 32:49.65
4 Kim Norris 280 30 24 32:57.61 33:00.37
5 Stephanie Martin Scranton PA 945 38 45 45:02.63 45:02.63
6 Melissa Romanoski White Haven PA 986 39 48 48:39.56 48:43.18
7 Melissa Wilson Scranton PA 960 36 51 57:07.11 57:13.70
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Skutack Pittston PA 954 45 26 33:23.16 33:27.70
2 Nikki Mimnaugi 1000 42 27 33:28.32 33:37.17
3 Cheryl Jaworski 274 44 29 33:37.08 34:27.38
4 Ellen Connors Moscow PA 932 41 33 36:34.08 36:44.96
5 Amanda Danforth 970 44 36 38:31.45 38:39.88
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Doug Powell 997 50 1 19:59.72 20:01.35
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Vinny Baglivo Scranton PA 287 19 3 21:30.13 21:31.00
2 Brennan O'Malley Moscow PA 949 18 4 24:36.79 24:38.43
3 Reid Connors Moscow PA 933 8 17 30:17.07 30:27.69
4 Jackson Hawkins 278 7 23 32:57.82 32:59.70
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nicholas Joseph Scranton PA 944 23 14 28:19.00 28:22.52
2 Greg Lukasik 973 25 18 30:34.20 30:36.49
3 Michael Donahue 991 23 35 37:06.35 37:14.71
4 Vince Miller 288 23 37 38:30.59 38:39.96
5 Anthony Carey Prompton PA 930 25 43 42:39.45 42:59.22
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Gamble 995 34 2 20:24.33 20:25.19
2 Dan Evans Peckville PA 938 38 10 26:06.81 26:10.13
3 Brian Cwikla 969 34 11 26:51.70 26:54.18
4 Jim Golden 996 32 12 27:35.53 27:38.43
5 Kim Hawkins Mount Laurel NJ 279 36 25 32:59.28 33:00.95
6 Sean Gallagher 989 38 40 40:09.47 40:14.43
7 Daniel Brown Old Forge PA 929 36 44 45:02.62 45:02.62
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Charles Vilardi 979 41 8 25:45.74 25:45.74
2 Scott Connors Moscow PA 934 45 21 31:54.94 32:03.37
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Roger Savage Factoryville PA 952 53 7 25:19.35 25:23.68
2 Mark Work Jefferson Township PA 962 58 20 30:48.07 30:53.69
3 Mike Labas Scranton PA 999 51 28 34:18.54 34:27.16
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Pigga 281 60 6 25:05.55 25:07.18
2 Joe DiVanna 994 79 19 30:34.33 30:42.57
3 Tom Hill Clarks Summit PA 941 66 34 36:50.55 36:57.70
4 Philip Rosenstein 990 68 46 46:34.73 46:37.64
5 Jim Cader 967 66 50 52:55.58 53:05.42
 

10k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Crocker Moosic PA 935 23 3 48:12.06 48:17.19
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Accardi Clarks Summit PA 998 25 4 48:31.03 48:35.91
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Hughes Scott Township PA 942 36 7 53:32.23 53:32.66
2 Sara Allman Gouldsboro PA 923 37 13 1:07:25.94 1:07:31.31
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lori Jasinski Nicholson PA 943 45 10 1:04:23.57 1:04:25.27
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 981 62 1 43:07.38 43:08.66
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eric Balchun Wilkes Barre PA 925 14 8 56:01.09 56:06.72
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Raymond Allman Gouldsboro PA 921 34 12 1:07:25.82 1:07:30.94
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Balchun Wilkes Barre PA 924 42 2 47:47.63 47:54.22
2 John Schmidt South Abington Twp PA 953 46 11 1:06:56.98 1:07:01.52
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Martin Nealon Roaring Brook Township PA 947 55 5 49:27.38 49:32.95
2 Tom Yoniski 980 51 6 50:51.26 50:53.13
3 Chip Taylor 985 56 9 1:01:58.92 1:02:02.79