Run Against Hunger

Age Group Results

November 14, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Abby Sempa Old Forge PA 565 14 3 21:06.52 21:08.27
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elizabeth Digiovine Shavertown PA 315 19 14 23:34.76 23:51.15
2 Elizabeth Haikes Scranton PA 380 15 21 25:09.53 25:13.95
3 Kendra Corby Spring Brook Twp PA 281 13 24 25:16.20 25:20.46
4 Carena Colo Spring Brook Twp PA 271 13 30 25:59.03 26:11.53
5 Jenna Furey Dunmore PA 342 14 33 26:24.37 26:32.70
6 Lauren Wilson Roaring Brook Twp PA 645 14 47 28:21.80 28:24.98
7 Sarah Aubrey Clarks Summit PA 206 11 162 39:59.50 40:16.17
8 Caroline Burak Peckville PA 239 15 164 39:48.24 40:17.50
9 Emma Burak Peckville PA 241 12 165 39:49.85 40:17.60
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jordyn O'Leary Clarks Summit PA 508 20 20 24:35.25 25:01.16
2 Emily Carmody Thompson PA 253 20 31 26:21.53 26:25.28
3 Megan Matchett Sussex NJ 458 21 34 26:30.99 26:41.23
4 Molly Seefried Abington PA 563 22 35 26:36.31 26:45.28
5 Jessica Nickel Pompton Plains NJ 507 21 39 27:00.36 27:16.60
6 Lindsey Olechna Scranton PA 509 24 43 27:50.98 27:57.53
7 Kara Moran Scranton PA 492 25 44 28:01.13 28:08.53
8 Breannah Jones Scranton PA 396 23 49 28:21.57 28:30.53
9 Marygrace Sempa Old Forge PA 568 22 50 28:28.31 28:34.78
10 Eileen Sempa Old Forge PA 566 26 59 29:44.02 29:50.48
11 Kaitlyn Hicks Dunmore PA 388 23 60 29:46.62 29:52.28
12 Lindsey Courtright Scranton PA 287 26 75 30:42.07 30:48.54
13 Natalie Fox Old Forge PA 340 23 81 31:28.98 31:32.79
14 Emilee Manning Lagrange GA 452 22 82 31:43.60 31:51.51
15 Kate Bianchi Archbald PA 222 21 92 33:23.04 33:27.79
16 Mikayla Lewis Nicholson PA 438 20 100 33:52.65 34:23.79
17 Georgina Kersavage 704 28 104 34:29.01 34:38.61
18 Ryan Lewis Nicholson PA 439 20 107 34:30.98 34:58.55
19 Allie Toole Scranton PA 611 24 114 35:08.21 35:18.45
20 Hayley Zelinka Wilkes Barre PA 656 20 135 37:10.82 37:15.24
21 Erin Fetsko Ithaca NY 333 21 136 37:22.67 37:33.51
22 Chrissy Cuddey Scranton PA 212 22 137 37:31.88 37:42.52
23 Maggie Lacoe Dunmore PA 427 29 154 38:46.03 39:03.53
24 Gina Naticchi Archbald PA 502 29 168 40:25.76 40:47.51
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Wood Duryea PA 648 34 17 24:42.32 24:45.31
2 Danielle Delucy Covington Township PA 309 38 42 27:34.49 27:48.66
3 Agnes Wegielska Mountain Top PA 632 36 62 29:47.03 29:52.53
4 Amanda Pope Greentown PA 526 33 69 29:38.37 30:07.51
5 Megan Haikes Scranton PA 381 30 85 31:49.07 32:07.96
6 Renee Curley Tunkhannock PA 294 39 91 32:56.84 33:25.31
7 Amy MacKrell Archbald PA 446 37 94 33:15.41 33:42.38
8 Taryn Marchise Olyphant PA 453 30 95 33:16.04 33:42.54
9 Noreen Logan Scranton PA 441 37 98 34:02.48 34:09.76
10 Kimberly Tesluk Scranton PA 607 37 102 34:22.17 34:33.47
11 Maria Ruane Scranton PA 549 33 103 34:19.94 34:37.19
12 Laura Kintner Yatesville PA 410 30 112 34:47.34 35:17.65
13 Ashley Torbeck Dunmore PA 612 31 116 35:06.78 35:19.28
14 Amie Zoltewicz Scranton PA 658 33 117 35:07.79 35:19.29
15 Stephanie Danchak Dunmore PA 298 31 133 36:21.32 36:31.55
16 Kimberly Kuratnick Scranton PA 420 33 142 38:01.47 38:21.80
17 Molly Lepri Dunmore PA 436 31 144 38:06.56 38:23.82
18 Jessica Shaffer Clarks Summit PA 570 33 153 38:44.03 39:03.53
19 Shana Delaney Waymart PA 306 33 167 40:13.48 40:46.68
20 Ashley Thomas Clarks Summit PA 609 31 169 40:25.01 40:47.51
21 Tommasina Fiorillo Scranton PA 336 31 175 40:53.95 41:14.69
22 Heidi Kelley Taylor PA 402 39 179 41:27.34 41:51.81
23 Kerry Pallien Roaring Brook Twp PA 513 39 181 41:42.95 42:05.53
24 Marissa Battis Scranton PA 214 35 185 42:21.01 42:44.44
25 Kerry Roe Dalton PA 543 38 187 42:52.04 43:22.98
26 Meghan Fellion Scranton PA 332 38 190 43:04.20 43:30.97
27 Michele Craft Lake Ariel PA 290 39 194 43:48.48 44:12.73
28 Christy Delorm Dickson City PA 307 33 195 43:54.40 44:17.62
29 Michelle Christiano Dunmore PA 265 39 198 45:41.81 46:03.31
30 Nichole Webb Clarks Summit PA 631 36 202 46:09.75 46:29.25
31 Jessica Hopkins Moosic PA 392 34 212 50:56.55 51:37.65
32 Jeanmarie Bentler Moscow PA 218 31 215 51:26.07 51:51.58
33 Daniella Carite Jessup PA 251 30 216 57:31.72 58:01.97
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Delfino Dunmore PA 684 46 5 22:13.77 22:16.95
2 Tammy Kravitz 715 41 11 23:21.52 23:23.68
3 Jackie Comerford 710 42 13 23:24.36 23:27.56
4 Nori Price Nicholson PA 529 47 37 26:49.79 27:04.78
5 Terry Gianello Old Forge PA 361 47 48 28:22.83 28:29.53
6 Michele Lipperina 719 42 52 28:27.94 28:52.62
7 Becky Moore Greenfield Township PA 490 43 64 29:47.27 29:55.52
8 Leslie Corby Spring Brook Twp PA 282 45 66 29:51.53 29:56.13
9 Ellen Dewey Clarks Summit PA 314 46 70 30:03.41 30:08.53
10 Amy Durland Mehoopany PA 325 40 76 30:27.72 30:52.40
11 Mary Jane Cerminaro Scranton PA 263 46 79 31:10.54 31:14.99
12 Doreen Wormuth 682 48 80 31:28.47 31:32.23
13 Christine Schimelfenig Scranton PA 558 41 86 32:19.16 32:33.34
14 Angela Ceccarelli Archbald PA 260 46 87 32:28.72 32:34.15
15 Pamela Gaughan Scranton PA 351 43 89 32:35.50 32:59.76
16 Leeann Colo Spring Brook Twp PA 273 45 90 33:05.46 33:18.40
17 Arleta Smith Montrose PA 585 47 93 32:58.03 33:29.17
18 Jacqueline Vetri Montrose PA 622 48 96 33:28.05 33:53.76
19 Jane Carlonas Dunmore PA 252 49 108 35:04.24 35:14.37
20 Deeann Vida Clarks Summit PA 625 44 118 35:10.73 35:19.48
21 Connie McCormack Clarks Summit PA 462 46 122 35:12.48 35:23.13
22 Maria McDonnell Scranton PA 468 49 124 35:25.95 35:46.91
23 Maria Svetovich Scranton PA 597 43 131 36:19.69 36:30.96
24 Jennifer Roever Moosic PA 544 41 132 36:21.78 36:31.18
25 Kelly Gerrity 671 43 139 37:28.88 37:45.55
26 Erin Getts Scranton PA 358 48 140 37:39.55 37:50.30
27 Grace Barrett Old Forge PA 211 44 141 37:42.78 37:53.00
28 Lisa Kennedy Scranton PA 406 41 145 38:08.37 38:25.25
29 Kathy Weis Clarks Summit PA 633 45 147 38:18.71 38:35.21
30 Laura Corgatelli Moscow PA 284 45 158 39:05.93 39:34.55
31 Maryann Sheerer Avoca PA 574 43 159 39:10.85 39:38.43
32 Christina Burak Peckville PA 240 43 163 39:47.94 40:17.40
33 Denise Maleski Factoryville PA 450 49 166 39:49.61 40:17.82
34 Lauren Dougher Dunmore PA 322 40 171 40:21.15 40:47.92
35 Danielle Cicco Scranton PA 266 42 174 40:53.32 41:13.60
36 Gena Bensinger Olyphant PA 216 45 177 40:58.88 41:27.30
37 Michele Sickle Old Forge PA 580 44 180 41:27.13 41:53.26
38 Valerie Gallagher Clarks Summit PA 346 47 183 42:08.56 42:36.54
39 Laura Fierke Scranton PA 335 42 189 43:03.30 43:29.81
40 Sherry Perry Carbondale PA 520 47 193 43:41.86 44:07.56
41 Lenora Cunningham Waverly PA 293 49 197 45:30.19 45:51.44
42 Dina Kornish Duryea PA 416 42 199 45:54.16 46:16.32
43 Donna Nelson Scranton PA 504 48 200 46:04.37 46:17.10
44 Jane Guariglia Pittston PA 376 49 204 46:08.58 46:40.56
45 Danielle King Thornhurst PA 660 41 205 46:44.79 47:16.78
46 Patricia Mulrooney Old Forge PA 498 44 207 47:49.72 48:13.14
47 Kristen Kelly Scranton PA 405 43 209 48:21.91 48:37.32
48 Tina Neureuter Scranton PA 505 43 210 49:50.63 50:06.47
49 Kyra Cipriano Scranton PA 268 44 211 49:51.78 50:07.90
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carleen Lavin Scranton PA 432 53 16 24:20.07 24:23.27
2 Carma Flannery Shavertownshavertown PA 337 55 41 27:31.48 27:48.35
3 Mary Sempa Old Forge PA 567 52 51 28:39.12 28:45.82
4 Maureen Shea Scranton PA 572 51 61 29:47.16 29:52.39
5 Susan Pagano Olyphant PA 512 54 71 30:08.31 30:12.44
6 Annamae Martinelli Scranton PA 456 50 72 30:05.09 30:23.78
7 Julia Munley Clarks Summit PA 670 50 99 34:10.47 34:22.78
8 Lee Ann Munley Scranton PA 500 54 109 35:05.05 35:14.55
9 Barbara Tarabek Clarks Summit PA 605 53 110 35:04.73 35:16.42
10 Rita Castaldi Scranton PA 259 56 111 35:06.46 35:17.22
11 Carol Toro Clarks Summit PA 614 56 123 35:15.67 35:27.17
12 Nancy Hanahue Clarks Summit PA 383 58 126 35:41.50 35:51.95
13 Catherine Butel Scranton PA 244 58 127 35:41.33 35:56.55
14 Kathy Harrington Dallas PA 385 56 128 35:36.39 35:59.89
15 Suzanne Furey Dunmore PA 343 54 130 36:07.24 36:15.50
16 Laurie Callahan S. Abington Twp PA 248 59 143 38:06.35 38:23.23
17 Karen Gangemi Scranton PA 348 56 146 38:20.42 38:28.92
18 Denise Kester Archbald PA 407 52 148 38:17.20 38:38.54
19 Paulette Mordente Old Forge PA 493 55 150 38:27.67 38:47.80
20 Lisa Mundt Dunmore PA 499 55 151 38:42.21 39:02.50
21 Lori McDonnell Scranton PA 467 52 161 39:30.05 39:50.55
22 Theresa Verdon Madison Township PA 620 53 172 40:26.56 40:48.51
23 Chris Guzzi Mayfield PA 379 50 173 40:46.71 41:13.48
24 Beth Omalley Factoryville PA 511 58 176 40:49.85 41:15.60
25 Michelle Kwiec Carbondale PA 421 52 178 41:13.07 41:31.76
26 Brenda McHugh Dalton PA 476 57 182 41:57.45 42:20.89
27 Joan D'Oro Clarks Green PA 297 53 184 42:09.78 42:36.75
28 Patricia Vergnetti Dunmore PA 621 51 203 46:07.58 46:39.76
29 Diana Casey Scranton PA 257 55 206 47:23.43 47:35.32
30 Lisa Spangenberg Scranton PA 590 56 208 47:54.48 48:18.23
31 Phyllis Wells Nicholson PA 638 55 217 57:36.17 58:02.92
32 Marie Stahlman Dalton PA 592 56 218 57:33.83 58:04.34
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jackie Gruzenski Clarks Green PA 375 64 101 34:09.31 34:27.82
2 Marguerite Coyle Scranton PA 289 62 125 35:27.58 35:47.30
3 Nancy Blume Scranton PA 228 66 129 35:52.94 36:02.53
4 Linda Walsh Scranton PA 629 60 155 38:52.19 39:10.44
5 Charlotte Ravaioli Dalton PA 532 68 188 42:53.13 43:23.63
6 Peggy Harrison Archbald PA 386 68 196 44:35.38 44:49.56
7 Alice Hopkins Moosic PA 391 62 213 50:55.72 51:37.83
8 Kathy Rutkauskas Scranton PA 553 64 214 50:57.55 51:37.85
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patricia Popeck Scranton PA 528 70 192 43:33.82 43:46.56
2 Joelyn Condron 276 70 201 46:06.48 46:19.23
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint 616 50 1 18:52.12 18:53.68
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Peter Sica Madison Twp PA 578 11 4 21:54.85 21:56.81
2 Stephen Lafata Wilkes Barre PA 428 14 7 22:47.60 22:49.35
3 Colin Kravitz 717 11 10 23:11.25 23:13.75
4 Colin Comerford Scranton PA 708 11 22 25:11.54 25:14.96
5 A.j. Gangemi Scranton PA 347 19 25 25:22.29 25:29.17
6 Jacob Conrad Scranton PA 279 17 27 25:37.19 25:41.94
7 Patrick VanWert 716 9 29 25:52.34 25:55.53
8 Aidan Delucy Covington Township PA 308 11 40 27:31.52 27:44.28
9 William Roever Moosic PA 545 13 46 28:05.05 28:14.23
10 Michael Tuohey Dickson City PA 618 19 56 29:21.43 29:28.12
11 Caden McHale 721 8 63 29:36.88 29:55.38
12 Cody Daniels Archbald PA 299 17 77 30:59.82 31:05.46
13 Cole Vida Clarks Summit PA 624 12 120 35:10.80 35:19.55
14 Reece Vida Clarks Summit PA 626 9 121 35:10.38 35:19.55
15 Gabe Corgatelli Moscow PA 283 9 156 38:44.77 39:13.90
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Szustakowski Carbondale PA 602 21 2 19:10.06 19:11.56
2 Colin Tansits Jermyn PA 604 24 19 24:49.76 24:58.93
3 John Greubel Baldwin NY 372 20 38 26:59.85 27:16.43
4 Greg Gianacopoulos Scranton PA 360 23 55 29:06.19 29:23.45
5 Matthew Jones Scranton PA 397 25 74 30:26.67 30:32.93
6 Victor Sweet Scranton PA 600 25 84 31:59.16 32:07.29
7 Vincent Russo Nicholson PA 552 20 157 38:43.36 39:14.30
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Karr Scranton PA 399 31 6 22:26.48 22:30.27
2 Robert Sica Madison Twp PA 579 37 9 23:09.15 23:11.90
3 Jayson Pope Greentown PA 527 35 68 29:38.04 30:07.50
4 Kevin Lesjack Browndale PA 676 39 83 31:56.06 31:58.42
5 Brian Coulthard Dunmore PA 286 38 97 34:01.70 34:08.95
6 Adam Ruane Scranton PA 548 33 186 42:46.52 43:03.65
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Don Shearer 705 48 8 22:47.76 22:50.52
2 Steve Kravitz 718 43 12 23:23.89 23:26.27
3 Brandon Kotsko 675 40 23 25:14.29 25:17.27
4 Michael Schimelfenig Scranton PA 559 40 88 32:21.20 32:35.38
5 Jim Brogna Mountain Top PA 237 45 115 34:42.56 35:18.80
6 Chris Vida Clarks Summit PA 623 45 119 35:10.23 35:19.48
7 Walter Slivinski Larksville PA 584 45 134 36:15.07 36:45.17
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Wolfe Jefferson Township PA 647 51 18 24:44.27 24:47.52
2 Tom Yoniski 687 50 26 25:26.81 25:31.00
3 Bill Aubrey Clarks Summit PA 205 52 28 25:29.59 25:43.57
4 Mark Carmody Thompson PA 254 52 32 26:22.01 26:25.42
5 Dean Price Taylor PA 663 51 36 26:49.36 27:04.58
6 Mark Work Lake Ariel PA 650 57 45 27:58.68 28:09.28
7 Phil Gallagher Clarks Summit PA 345 53 57 28:56.81 29:28.78
8 Mike Ryder Scranton PA 555 50 58 29:41.95 29:48.65
9 Frank Scheller Dunmore PA 557 54 67 29:48.42 30:02.40
10 Carlo Celli Peckville PA 261 52 73 30:20.35 30:27.22
11 Stephen Flannerty 694 54 78 30:55.34 31:11.92
12 Frederick Fox Old Forge PA 339 58 105 34:33.29 34:39.79
13 David Coates Mountain Top PA 270 54 106 34:33.47 34:57.73
14 Bill Conaboy Clarks Summit PA 275 57 113 34:41.60 35:18.25
15 Tom McCafferty Scranton PA 461 54 138 37:33.34 37:44.80
16 Frank Perry Carbondale PA 519 52 149 38:19.60 38:41.55
17 Robert Strong Scranton PA 595 57 152 38:43.19 39:03.32
18 Mark Moroski 700 58 160 39:25.62 39:43.10
19 Joseph Cerminaro Scranton PA 262 53 170 40:24.49 40:47.92
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ronald Rawls Mountain Top PA 533 66 15 24:00.53 24:02.49
2 Andrew Brown Clarks Summit PA 238 60 53 28:52.65 28:58.30
3 William Nealon Bryn Mawr PA 503 65 54 28:53.03 28:58.47
4 Vincent Grattolino Roaring Brook Twp PA 368 60 65 29:36.82 29:55.92
5 Jay Kuratnick Scranton PA 419 69 191 43:23.75 43:37.31
 

10k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Samantha Snead Moscow PA 683 27 5 39:56.52 39:56.52
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kate Welby Scranton PA 635 14 72 52:09.33 52:09.33
2 Alyssa Royce Scranton PA 547 18 154 1:02:10.81 1:02:10.81
3 Julianna James Duryea PA 394 13 155 1:02:17.89 1:02:17.89
4 Bailey White Clarks Summit PA 640 12 211 1:10:20.22 1:10:20.22
5 Mallory Brayer Clarks Summit PA 235 18 249 1:21:34.28 1:21:34.28
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carly Kliment Scranton PA 411 22 15 44:15.69 44:15.69
2 Riley Marcks Scranton PA 712 24 30 47:52.84 47:52.84
3 Rebecca Kinsey Dunmore PA 409 26 31 47:53.58 47:53.58
4 Betsy Pitcher Dallas PA 524 29 36 48:35.78 48:35.78
5 Rachel Conniff Moscow PA 278 22 43 49:10.32 49:10.32
6 Kristen Majdic Vandling PA 447 24 64 51:37.65 51:37.65
7 Maria Dipipi Old Forge PA 318 22 65 51:40.91 51:40.91
8 Alla Willson Dunmore PA 644 27 68 51:50.44 51:50.44
9 Tricia Station Dingmans Ferry PA 593 27 83 53:40.27 53:40.27
10 Rachel Mark Old Forge PA 455 28 85 53:50.24 53:50.24
11 Denise Eglesia Dickson City PA 326 27 100 55:30.93 55:30.93
12 Kelly Lucas Scranton PA 445 23 107 56:05.48 56:05.48
13 Ariel Kavulich Taylor PA 672 25 130 59:43.59 59:43.59
14 Melanie Nasser 722 25 147 1:01:08.44 1:01:08.44
15 Lauren Elmore Honesdale PA 328 23 153 1:02:10.34 1:02:10.34
16 Tara McNulty Scranton PA 480 25 171 1:04:01.85 1:04:01.85
17 Blair Williams 669 22 188 1:07:13.31 1:07:13.31
18 Karen-Elizabeth Moroski Binghamton NY 494 26 194 1:07:37.82 1:07:37.82
19 Jolene Crambo Moscow PA 292 28 201 1:08:51.55 1:08:51.55
20 Christie Blondek 695 28 202 1:08:51.55 1:08:51.55
21 Kristen Rebovich Eynon PA 534 22 213 1:10:35.64 1:10:35.64
22 Jennifer Comstock Scranton PA 274 22 242 1:18:09.63 1:18:09.63
23 Brooke Williams Millrift PA 642 28 243 1:18:29.40 1:18:29.40
24 Susanna Gonzalez Waymart PA 366 27 244 1:19:21.88 1:19:21.88
25 Ashley Dommes Scranton PA 321 25 254 1:24:15.10 1:24:15.10
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christal Zermane Avoca PA 657 36 17 44:39.55 44:39.55
2 Kay Brier Dunmore PA 667 36 25 46:50.82 46:50.82
3 Lindsey Hunt Dunmore PA 393 36 40 49:03.75 49:03.75
4 Jacquelyn Golden South Abington Township PA 363 32 46 49:30.76 49:30.76
5 Katie Swartz Jefferson Township PA 599 34 50 50:11.63 50:11.63
6 Bridget Kotchick 701 35 51 50:15.22 50:15.22
7 Brenda Borrelli Olyphant PA 232 34 57 51:07.42 51:07.42
8 Jaime Kelly Scranton PA 403 35 69 51:51.57 51:51.57
9 Ellie Nasser 723 31 74 52:27.58 52:27.58
10 Jennifer Fancher Montrose PA 330 35 79 52:59.29 52:59.29
11 Sara Baracaia Moosic PA 209 38 81 53:23.33 53:23.33
12 Barbara Durkin Nicholson PA 324 32 92 54:31.27 54:31.27
13 Erin Butler Scranton PA 245 37 94 54:58.83 54:58.83
14 Jamie Shave Kingsley PA 571 38 102 55:53.30 55:53.30
15 Alicia Patchoski Scrantonscranton PA 515 31 113 57:15.70 57:15.70
16 Rebecca Kaneski Old Forge PA 398 30 133 59:56.33 59:56.33
17 Rosemary Granet Scranton PA 367 39 138 1:00:17.59 1:00:17.59
18 Emily Brees Scranton PA 236 38 141 1:00:37.53 1:00:37.53
19 Liza Murray Scranton PA 501 36 142 1:00:37.94 1:00:37.94
20 Alissa Rizzo-O'Neill Taylor PA 542 31 143 1:00:39.98 1:00:39.98
21 Tracy Mercuri Clarks Summit PA 484 39 148 1:01:12.70 1:01:12.70
22 Courtney Lomax Pittston PA 442 32 149 1:01:30.77 1:01:30.77
23 Jessica Swingle Shickshinny PA 601 37 151 1:01:34.99 1:01:34.99
24 Jessica Toro Clarks Summit PA 615 32 157 1:02:19.32 1:02:19.32
25 Maria Lesh Lake Ariel PA 437 32 158 1:02:25.60 1:02:25.60
26 Megan Merieski Old Forge PA 485 32 161 1:02:37.35 1:02:37.35
27 Amy McNulty Scranton PA 478 39 169 1:03:43.59 1:03:43.59
28 Nicole Vilogi-Dipietro Throop PA 627 32 170 1:03:44.10 1:03:44.10
29 Jill Yates Dickson City PA 655 35 172 1:04:32.60 1:04:32.60
30 Melissa Yanchak Scott Township PA 652 37 173 1:04:35.76 1:04:35.76
31 Leigh Abromavage Dunmore PA 699 35 175 1:05:12.81 1:05:12.81
32 Sue Holman Scranton PA 390 39 181 1:05:53.29 1:05:53.29
33 Gwen Williams Millrift PA 643 31 189 1:07:13.61 1:07:13.61
34 Lisa Schmidt South Abington PA 561 34 191 1:07:21.11 1:07:21.11
35 Chrissy Raguckas Kingston PA 531 34 200 1:08:26.97 1:08:26.97
36 Jill Crofton 666 31 210 1:10:17.11 1:10:17.11
37 Katrina Alvarado Scranton PA 201 34 214 1:10:41.74 1:10:41.74
38 Mary Ellen Davidson Scranton PA 300 37 215 1:10:51.36 1:10:51.36
39 April Burti Old Forge PA 242 30 217 1:11:14.24 1:11:14.24
40 Karolyn Demarco Old Forge PA 310 31 221 1:12:16.54 1:12:16.54
41 Sara Peperno Old Forge PA 518 37 222 1:12:17.12 1:12:17.12
42 Luanne White Clarks Summit PA 641 33 224 1:12:25.12 1:12:25.12
43 Jill Bingham Clarks Summit PA 225 39 233 1:13:33.11 1:13:33.11
44 Kaley Dolphin Scranton PA 320 31 239 1:15:48.62 1:15:48.62
45 Maggie Davis Clarks Green PA 301 32 240 1:15:57.41 1:15:57.41
46 Vanessa Lowry Blakely PA 444 30 250 1:22:25.39 1:22:25.39
47 Dara Coslett Granza Covington PA 285 37 252 1:23:50.31 1:23:50.31
48 Sara Shutt Scranton PA 577 31 253 1:24:15.10 1:24:15.10
49 Sheli McHugh Scranton PA 477 35 256 1:25:11.10 1:25:11.10
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather Dewees Dallas PA 313 42 39 49:02.32 49:02.32
2 Catherine Degiosio Lake Ariel PA 305 48 58 51:11.47 51:11.47
3 Colleen Kostiak Clarks Summit PA 417 46 59 51:12.28 51:12.28
4 Dawn Yates Moosic PA 654 43 71 52:05.82 52:05.82
5 Amy Kazmierski Clarks Summit PA 400 48 90 54:29.43 54:29.43
6 Krista Smith Greenfield Twp PA 587 43 93 54:38.33 54:38.33
7 Tressie Patuk Scott Township PA 517 40 95 55:03.74 55:03.74
8 Frances Martin Dunmore PA 693 43 98 55:17.77 55:17.77
9 Lori Phillips Nicholson PA 522 44 104 55:58.77 55:58.77
10 Kimberly Dennis Waymart PA 312 46 108 56:10.97 56:10.97
11 Dina George Moscow PA 355 44 110 56:41.81 56:41.81
12 Autumn Forgione Dunmore PA 338 42 112 57:11.84 57:11.84
13 Diane Cimino Scranton PA 267 48 115 57:26.48 57:26.48
14 Nicole Genova Roaring Brook Twp PA 698 40 116 57:33.75 57:33.75
15 Christine Mizenko Madison Twp PA 488 42 117 57:38.64 57:38.64
16 Diane Carey Peckville PA 250 48 122 58:48.73 58:48.73
17 Dana Petrunich Scott Twp PA 521 44 129 59:40.81 59:40.81
18 Sandy Carney 356 44 132 59:43.76 59:43.76
19 Mary Denaples Roaring Brook Township PA 311 42 139 1:00:21.53 1:00:21.53
20 Denise Frederickson Scranton PA 341 45 144 1:00:55.16 1:00:55.16
21 Amy Swartz Dupont PA 598 41 145 1:01:06.60 1:01:06.60
22 Pam Antonio Moscow PA 203 41 160 1:02:37.19 1:02:37.19
23 Karyn Enslin Olyphant PA 329 42 162 1:02:45.85 1:02:45.85
24 Jenifer Schulte Dunmore PA 562 46 165 1:03:31.99 1:03:31.99
25 Rose Keesler Honesdale PA 401 49 178 1:05:49.60 1:05:49.60
26 Karen Bianchi Moscow PA 221 42 184 1:06:30.86 1:06:30.86
27 Megan Georgia Clarks Summit PA 664 44 186 1:06:55.36 1:06:55.36
28 Jennifer Medalis Covington Township PA 482 43 190 1:07:16.54 1:07:16.54
29 Mary McCormick Honesdale PA 463 49 195 1:07:50.60 1:07:50.60
30 Andrea Tippett Moosic PA 610 46 196 1:08:09.36 1:08:09.36
31 Gretchen Welby Scranton PA 634 46 199 1:08:16.40 1:08:16.40
32 Linda Lamparter Gouldsboro PA 678 47 207 1:09:28.28 1:09:28.28
33 Patricia McDonough Archbald PA 470 49 209 1:10:02.37 1:10:02.37
34 Cindie Banks Dallas PA 207 45 212 1:10:21.85 1:10:21.85
35 Ana Chanaba Scranton PA 264 40 216 1:11:06.53 1:11:06.53
36 Carolyn Calabro Old Forge PA 247 41 218 1:11:14.24 1:11:14.24
37 Amy Laguzzi Clifford Township PA 429 44 227 1:13:08.87 1:13:08.87
38 Bjork Kimberly Olyphant PA 408 46 230 1:13:28.17 1:13:28.17
39 Mauri Olivetti Dunmore PA 510 49 232 1:13:33.11 1:13:33.11
40 Jennifer Politowski Olyphant PA 525 40 237 1:14:59.35 1:14:59.35
41 Lori Decker Olyphant PA 304 43 245 1:20:05.36 1:20:05.36
42 Jennifer Gallagher Dunmore PA 344 43 247 1:20:46.13 1:20:46.13
43 Danielle Bianchi Peckville PA 220 46 251 1:23:22.29 1:23:22.29
44 Cheryl Jaworski Avoca PA 395 43 257 1:25:13.54 1:25:13.54
45 Sarah Shoff Scranton PA 576 41 260 1:31:40.28 1:31:40.28
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barb Skates Waymart PA 581 54 55 50:57.82 50:57.82
2 Theresa Rennekamp Lake Ariel PA 538 51 70 51:54.70 51:54.70
3 Donna Biglin Moscow PA 223 50 84 53:49.62 53:49.62
4 Marie Gregg Dunmore PA 371 56 101 55:43.56 55:43.56
5 Amy Amendola Madison Township PA 202 50 103 55:55.53 55:55.53
6 Bonnie Urzen Jessup PA 619 52 106 56:02.20 56:02.20
7 Susan Steinbach 691 51 111 56:43.30 56:43.30
8 Ruth Wood Jefferson Twp PA 649 56 114 57:22.10 57:22.10
9 Cindy Hoban Dunmore PA 389 56 123 59:03.96 59:03.96
10 Renee Gentile Dunmore PA 354 51 125 59:14.84 59:14.84
11 Marylou Grogan Scranton PA 373 55 128 59:31.34 59:31.34
12 Trena McGoff Scranton PA 472 52 136 1:00:12.99 1:00:12.99
13 Karen Gardoski Kingsley PA 349 56 137 1:00:15.42 1:00:15.42
14 Tammy Duffy Callicoonn NY 323 51 174 1:04:37.35 1:04:37.35
15 Patricia McCormick Honesdale PA 464 53 176 1:05:22.26 1:05:22.26
16 Theresa Gilhooley Scranton PA 711 53 179 1:05:52.66 1:05:52.66
17 Cindee McGrady Clifford PA 473 58 182 1:06:18.67 1:06:18.67
18 Jeannie McDonald Dunmore PA 465 55 183 1:06:23.10 1:06:23.10
19 Eileen Yanchak Scott Township PA 651 57 187 1:06:58.61 1:06:58.61
20 Debbie Kodish Old Forge PA 415 50 192 1:07:23.24 1:07:23.24
21 Rose Moroski Scranton PA 495 57 193 1:07:37.62 1:07:37.62
22 Joanne Teevan Dunmore PA 606 52 197 1:08:09.86 1:08:09.86
23 Laurie Blasi Pittston PA 226 53 204 1:09:02.49 1:09:02.49
24 Julianna Conniff Moscow PA 277 50 206 1:09:18.54 1:09:18.54
25 Nancy Handl Scranton PA 384 59 226 1:12:27.49 1:12:27.49
26 Terry Waibel Scranton PA 628 56 228 1:13:18.12 1:13:18.12
27 Donna Rupp Scranton PA 551 54 229 1:13:27.37 1:13:27.37
28 Anne Ellis Clarks Summit PA 327 55 234 1:13:33.31 1:13:33.31
29 Laura Rook Old Forge PA 546 52 235 1:13:34.32 1:13:34.32
30 Christine Brayer Clarks Summit PA 234 52 241 1:17:59.81 1:17:59.81
31 Laurie Rebovich Archbald PA 535 50 255 1:24:46.12 1:24:46.12
32 Christine Sestili Archbald PA 569 57 258 1:25:20.64 1:25:20.64
33 Ann Talarico Scranton PA 603 50 259 1:27:35.20 1:27:35.20
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maryellen Cappelloni Scranton PA 249 62 37 48:36.79 48:36.79
2 Nancy Grebb Scranton PA 370 61 220 1:11:24.12 1:11:24.12
3 Dolly Godlewski Taylor PA 362 64 225 1:12:27.29 1:12:27.29
4 Mary McHale Clarks Summit PA 475 61 231 1:13:31.28 1:13:31.28
5 Marilyn Skettino Dunmore PA 582 64 248 1:20:56.34 1:20:56.34
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Francis Spear Factoryville PA 591 30 1 35:32.45 35:32.45
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nik Slivinski Larksville PA 583 12 163 1:02:47.58 1:02:47.58
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Watson Scranton PA 630 29 9 42:35.56 42:35.56
2 Ryan Nealon 696 28 34 48:10.51 48:10.51
3 Jeff Farkas Scranton PA 331 26 48 49:54.28 49:54.28
4 Tom Piasecki Olyphant PA 523 29 60 51:17.00 51:17.00
5 Adam Reese 706 26 62 51:33.82 51:33.82
6 Chris Kudrich Scranton PA 418 27 140 1:00:30.24 1:00:30.24
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Damiano Nicholson PA 662 38 4 39:48.80 39:48.80
2 Matt Maloney 713 35 6 40:06.80 40:06.80
3 Teddy Michel Archbald PA 486 38 13 44:04.42 44:04.42
4 Michael Snyder Scranton PA 724 32 16 44:33.48 44:33.48
5 Justin Rubal Old Forge PA 550 30 26 47:22.57 47:22.57
6 Quinn Maloney Scranton PA 451 32 32 48:00.73 48:00.73
7 Ryan Lehman Scranton PA 434 31 33 48:05.86 48:05.86
8 Justin Butler Scranton PA 714 32 38 48:51.57 48:51.57
9 Chris Guida Old Forge PA 378 34 47 49:49.83 49:49.83
10 Paul Marcks Scranton PA 454 33 53 50:34.14 50:34.14
11 Matthew Matson Milford PA 459 32 54 50:38.32 50:38.32
12 Francis Walsh Scranton PA 726 35 73 52:25.71 52:25.71
13 Brian Sapak Mountain Top PA 556 34 88 54:11.77 54:11.77
14 Bruce Mexico 807 30 96 55:12.50 55:12.50
15 Chris Sobeski Duryea PA 588 30 109 56:14.34 56:14.34
16 Christopher Banton Dickson City PA 208 34 121 58:44.24 58:44.24
17 John Moyles Peckville PA 497 39 126 59:16.56 59:16.56
18 Joseph Bonacci Carbondale PA 229 34 127 59:16.92 59:16.92
19 Louis Pasqualicchio Dunmore PA 514 33 177 1:05:48.35 1:05:48.35
20 Aston White Clarks Summit PA 639 33 198 1:08:12.61 1:08:12.61
21 Dan Dolphin Scranton PA 319 31 203 1:08:55.11 1:08:55.11
22 Boogie Yates Dickson City PA 653 36 236 1:14:45.13 1:14:45.13
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Burton Scranton PA 243 45 3 39:28.28 39:28.28
2 JJ Healey 668 43 7 41:41.67 41:41.67
3 Mike Byrne Scranton PA 709 42 10 43:03.30 43:03.30
4 Ryan Andrews tunkhannock PA 677 48 12 44:03.41 44:03.41
5 James Albert Pittston PA 690 44 18 44:47.68 44:47.68
6 Robert Torch Throop PA 613 43 19 45:10.40 45:10.40
7 Will Craft Lake Ariel PA 291 44 22 45:30.32 45:30.32
8 Mike Bochnovich Archbald PA 685 44 23 45:31.14 45:31.14
9 Steve O'Brien South Abington Township PA 674 46 28 47:49.34 47:49.34
10 Matthew McDonald Scranton PA 466 40 35 48:31.75 48:31.75
11 Joe Decker Olyphant PA 303 45 44 49:15.32 49:15.32
12 Michael Quinn Richmondale PA 530 49 45 49:21.57 49:21.57
13 Kevin McHale Jefferson township PA 720 41 61 51:30.96 51:30.96
14 Dave Dipipi Old Forge PA 317 49 66 51:42.53 51:42.53
15 William Wilson Scranton PA 646 40 75 52:31.83 52:31.83
16 Mike Lench Taylor PA 435 49 76 52:41.58 52:41.58
17 Michael Shoff Scranton PA 575 40 78 52:49.52 52:49.52
18 Joe Armbrust 689 44 80 53:18.85 53:18.85
19 Brian Guida Old Forge PA 377 40 86 54:00.79 54:00.79
20 Jaime Hailstone Scranton PA 382 44 87 54:04.24 54:04.24
21 Michael Mizenko Madison Twp PA 489 43 118 57:39.46 57:39.46
22 John Butler South Abington PA 665 46 119 57:59.78 57:59.78
23 Robert Cope Scranton PA 280 49 134 1:00:11.18 1:00:11.18
24 Harold Newell North Abington Township PA 506 46 135 1:00:11.58 1:00:11.58
25 Lowell Stoss Avoca PA 594 45 150 1:01:34.41 1:01:34.41
26 Patrick Barrett Old Forge PA 213 44 152 1:01:58.61 1:01:58.61
27 Bill Baron Duryea PA 210 40 156 1:02:18.60 1:02:18.60
28 Mark Cipriano Scranton PA 269 45 167 1:03:36.63 1:03:36.63
29 Jason Golden South Abington Township PA 364 41 185 1:06:42.53 1:06:42.53
30 John Schmidt South Abington PA 560 46 205 1:09:15.48 1:09:15.48
31 Edward Smith Dunmore PA 586 47 246 1:20:23.44 1:20:23.44
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jack Davis scranton PA 697 53 2 39:14.50 39:14.50
2 George Dunbar 681 52 11 43:28.81 43:28.81
3 Dan Wells Nicholson PA 637 55 14 44:15.31 44:15.31
4 John Kelly Clarks Summit PA 404 56 20 45:13.67 45:13.67
5 Don Lavin Scranton PA 433 55 21 45:29.57 45:29.57
6 Billy Cadden Scranton PA 246 53 24 46:14.16 46:14.16
7 Ted Riviello Pittston Twp PA 680 58 27 47:28.68 47:28.68
8 Mark O'Malley Scranton PA 688 50 29 47:49.60 47:49.60
9 Ed Gavin,jr Lake Ariel PA 353 57 41 49:05.98 49:05.98
10 Ken Sebastionelli 673 56 49 50:07.83 50:07.83
11 Joe Becker Carbondale PA 215 55 56 50:59.71 50:59.71
12 Mark Reese Scranton PA 707 57 63 51:34.21 51:34.21
13 Mike Labas Scranton PA 422 50 82 53:39.24 53:39.24
14 Joe Martonik Jessup PA 457 54 91 54:29.60 54:29.60
15 Rick Gerrity Scranton PA 357 54 99 55:25.25 55:25.25
16 Bill Steinbach 692 56 105 56:01.81 56:01.81
17 Thomas Biglin Moscow PA 224 52 120 58:19.94 58:19.94
18 Jack Moran Clarks Summit PA 491 55 131 59:43.59 59:43.59
19 Ed Bestrycki Scranton PA 219 55 146 1:01:06.80 1:01:06.80
20 Kevin Bonham Scott Twp PA 230 52 164 1:02:49.60 1:02:49.60
21 Tony Kobeski Jessup PA 414 56 166 1:03:34.35 1:03:34.35
22 Tim Welby Scranton PA 636 50 168 1:03:40.32 1:03:40.32
23 Sean McDonough Scranton PA 471 54 208 1:09:40.26 1:09:40.26
24 Brian Grebb Scranton PA 369 58 219 1:11:24.11 1:11:24.11
25 Joseph Loftus Scranton PA 440 55 223 1:12:23.21 1:12:23.21
26 Chip Taylor Scranton PA 679 56 238 1:14:59.35 1:14:59.35
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 686 61 8 41:54.48 41:54.48
2 Leo Turissini Scott Twp PA 661 63 42 49:06.75 49:06.75
3 Michael Rivera Marion Heights PA 541 64 67 51:46.32 51:46.32
4 Dave McSherry Camp Hill PA 481 60 77 52:42.33 52:42.33
5 Mike Grogan Scranton PA 374 60 89 54:24.33 54:24.33
6 Milton Morse Taylor PA 496 64 97 55:12.83 55:12.83
7 Glenn Borne Carbondale PA 231 65 124 59:12.87 59:12.87
8 John Miller Lake Ariel PA 487 62 159 1:02:32.93 1:02:32.93
9 Neil Giacometti Old Forge PA 359 60 180 1:05:52.85 1:05:52.85
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tony Cerminaro Jermyn PA 659 79 52 50:23.77 50:23.77
 

2mi Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robin Carmody Thompson PA 255 50 4 28:15.00 28:41.26
 

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michelle Klug Wilkes Barre PA 413 54 6 29:33.67 30:11.80
2 Lauren Malacari Wilkes Barre PA 448 29 7 29:33.75 30:12.22
3 Marilyn Mercer Clarks Summit PA 483 62 9 32:09.65 32:35.99
4 Jennifer Labelle Clarks Summit PA 426 44 10 33:03.45 33:40.95
5 Cara Labelle Clarks Summit PA 423 12 11 33:04.47 33:41.97
6 Caroline Labelle Scranton PA 424 25 12 33:04.52 33:41.97
7 Christa Labelle Clarks Summit PA 425 52 13 33:05.20 33:42.45
8 Gabriella Colo Spring Brook Twp PA 272 16 14 33:39.48 34:08.95
9 Carol Mayeski Covington Township PA 460 61 16 35:03.04 35:19.54
10 Katie Patchoski Scranton PA 516 26 18 37:22.13 37:57.55
11 Amanda Thomas Scranton PA 608 30 19 38:30.95 39:05.56
12 Kim Seifert Beach Lake PA 564 33 20 38:30.34 39:05.76
13 Maryann Garvey Scranton PA 350 64 21 39:48.92 40:30.42
14 Alice Casparro Scranton PA 258 62 22 39:50.07 40:31.57
15 Alice Lance Scranton PA 430 63 23 39:50.55 40:31.80
16 Kelly McDonough Scranton PA 469 52 24 46:55.07 47:19.54
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jerry Dipasquale Jessup PA 316 50 1 26:25.99 26:34.32
 

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Liam Kotchick 702 6 2 26:04.38 26:35.53
2 Chris Kotchick 703 45 3 26:06.10 26:38.28
3 Vito Malacari Wilkes Barre PA 449 29 5 28:18.13 28:54.78
4 Larry Klug Wilkes Barre PA 412 61 8 29:35.58 30:13.24
5 Jim Lowry Eynon PA 443 61 15 35:03.25 35:18.66
6 Robert Gonzalez Waymart PA 365 25 17 35:16.96 36:02.94