Run Against Hunger

Age Group Results

November 12, 2016


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

5K Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laurine Carey Jessup PA 207 40 12 23:14.02 23:16.55
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Baylor Lounsbery Dalton PA 322 12 30 26:41.23 26:42.74
2 Vanessa Monaghan Scranton PA 352 17 64 31:43.08 32:05.18
3 Rebekah Conrad Scranton PA 219 15 100 37:20.44 37:20.44
4 Cara Labelle Clarks Summit PA 312 13 120 38:58.67 39:10.79
5 Heidi Allman Thornhurst PA 172 9 125 39:39.68 39:52.42
6 Hanna Allman Thornhurst PA 171 12 126 39:40.95 39:53.48
7 Allison Huegel Scranton 473 14 127 40:13.32 40:13.32
8 Sophie Szakal Mount Royal NJ 437 8 134 40:26.81 40:27.95
9 Kara Judge Scranton 480 10 139 41:27.79 41:30.70
10 Dawn Nawakowski Scranton 483 10 140 41:30.51 41:31.71
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica Esposito Califon NJ 247 22 15 23:39.14 23:42.76
2 Taryn Wilk Coal Twp 487 28 20 24:55.67 24:57.42
3 Kristen Majdic Vandling PA 326 25 29 25:54.84 26:13.46
4 Meghan Ashford 558 23 31 26:50.73 26:55.30
5 Gina Pricci Clarks Summit PA 384 28 54 30:30.70 30:39.56
6 Katie Beach 557 26 58 31:28.30 31:34.68
7 Breannah Jones Scranton PA 300 24 71 32:45.29 32:56.57
8 Emily Holmes 563 28 76 33:30.64 33:39.26
9 Lea Desavino Archbald PA 235 23 80 34:09.82 34:21.57
10 Alicia Smith Scranton PA 420 27 93 35:50.28 36:10.65
11 Kayleigh Cornell 506 28 114 38:52.24 38:57.63
12 Kara Furman Exeter PA 255 24 117 38:49.95 39:04.70
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kelly Sweeney Archbald PA 436 35 35 27:30.97 27:46.35
2 Kristy Vassell Moosic PA 477 33 36 27:54.12 27:57.50
3 Renee Stevens Scranton PA 500 31 37 28:21.42 28:29.67
4 Krystyna Rejrat Scranton PA 391 35 48 29:46.57 29:51.14
5 Kristina Wulff Throop PA 461 31 51 30:07.19 30:15.68
6 Katie Loughney Waverly PA 321 38 55 30:41.13 30:49.75
7 Anne Guida Old Forge PA 273 36 66 32:11.46 32:27.85
8 Charlotte Wright Moscow PA 471 36 67 32:25.62 32:44.93
9 Michelle Chang Throop PA 212 34 72 32:41.82 32:58.62
10 Bridget Frounfelker Scranton PA 254 39 77 33:33.82 33:55.72
11 Stephanie Anuszewski Jermyn PA 181 38 78 33:52.07 34:00.19
12 Lisa Schmidt South Abington PA 406 35 79 33:54.29 34:04.92
13 Megan Buettner Peckville PA 200 39 81 34:14.30 34:30.90
14 Leanne Bender Duryea PA 192 32 92 35:48.54 36:08.40
15 Dara Granza Covington Twp 489 38 97 36:31.40 36:57.77
16 Katrina Alvarado Scranton PA 178 35 103 37:22.37 37:46.33
17 Sandy Postrion Scranton PA 383 30 110 38:07.99 38:26.19
18 Amy Lewis Clarks Summit PA 318 34 116 38:44.55 38:59.43
19 Kelly Zaltauskas Scranton PA 464 30 124 39:27.04 39:37.41
20 Dawn Lesh Scranton PA 317 38 138 40:47.19 41:11.17
21 Nichole Webb Clarks Summit PA 555 37 143 42:38.38 42:47.85
22 Jaime Degilio Clarks Summit PA 228 37 145 43:19.69 43:28.96
23 Dawn Sileo Archbald PA 418 39 146 43:42.90 44:08.71
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tammy Kravitz Covington Twp 466 42 21 24:55.79 24:58.91
2 Kate Elliott Scranton PA 246 41 23 25:03.67 25:08.66
3 Melissa Flyte Moscow PA 252 41 27 25:36.54 25:39.33
4 Holly Sebastian Dalton PA 409 49 40 28:54.87 29:04.75
5 Jennifer Minella Moscow PA 349 43 42 28:54.49 29:06.25
6 Jenn Williams South Abington Township PA 452 47 44 29:24.00 29:29.79
7 Tracie Lucas Dunmore PA 323 40 45 29:29.53 29:35.90
8 Annette West Dickson City PA 451 44 47 29:28.03 29:36.33
9 Sandy Carney Covington Township PA 210 45 53 30:25.85 30:32.67
10 Emily McDonald Scranton 478 41 56 31:02.68 31:06.45
11 Malinda Gleason Tunkhannocktunkhannock PA 263 40 59 31:29.11 31:35.36
12 Jeanne Hill Dunmore PA 282 48 61 31:50.53 31:54.65
13 Deeann Vida Clarks Summit PA 445 45 69 32:44.85 32:54.13
14 Lisa Olenchak Roaring Brook Twp PA 371 45 73 32:54.40 32:59.83
15 Lori Phillips Nicholson PA 379 45 74 33:31.68 33:31.68
16 Maryann Sheerer Avoca PA 416 44 82 34:16.67 34:33.92
17 Michelle Ackroyd Scranton PA 168 44 85 35:20.32 35:24.44
18 Mollie Cosgrove Scranton PA 220 42 91 35:32.01 35:55.35
19 Patty Beck Clarks Summit PA 188 46 95 35:59.57 36:18.98
20 Lori Wrobleski Jefferson Township PA 460 47 101 37:15.50 37:37.15
21 Rebecca Monaghan Scranton PA 351 47 106 37:29.19 37:54.31
22 Lori Decker Olyphant PA 227 44 112 38:21.15 38:45.94
23 Debra Georgetti Scranton PA 258 46 113 38:22.99 38:48.19
24 Mara Disalvo Dunmore PA 239 40 118 38:50.36 39:06.14
25 Kimberly Fleming Scranton PA 251 46 119 38:51.06 39:06.75
26 Kimberly Bjork Scott Township PA 194 47 123 39:31.98 39:36.96
27 Angela Ceccarelli 543 47 129 40:11.06 40:22.25
28 Denise Janssen Dunmore PA 295 49 130 40:02.96 40:25.70
29 Patricia Mulrooney Old Forge PA 360 45 141 41:07.12 41:33.34
30 Shannon Cantner Clarks Summit PA 205 41 152 48:24.38 48:40.15
31 Donna Nelson Scranton PA 364 49 154 48:58.48 49:18.72
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carleen Lavin Scranton PA 315 54 24 25:11.86 25:15.40
2 Marie Gregg Dunmore PA 472 57 34 27:41.46 27:46.16
3 Darlene Pallien Scranton PA 504 54 39 28:47.99 28:57.86
4 Deana Sesso N.abington Twp PA 412 50 41 28:57.23 29:06.18
5 Marty Kerzetski Nicholson PA 304 51 50 29:51.89 30:00.26
6 Julia Munley Clarks Summit PA 541 51 57 31:22.83 31:30.67
7 Cindee McGrady Clifford PA 339 59 75 33:32.81 33:38.44
8 Patty Vergnetti 534 52 83 34:29.84 34:40.42
9 Lee Ann Munley Scranton PA 361 55 86 35:03.04 35:24.92
10 Jane Carlonas Dunmore PA 209 50 87 35:02.40 35:24.93
11 Susan Luckenbill Scranton PA 325 51 90 35:27.14 35:49.44
12 Lisa Kovalchik Peckville PA 306 51 98 36:55.31 37:05.69
13 Lynne Callejas Dickson City PA 204 52 99 36:56.45 37:13.44
14 Deborah Marino Scranton PA 330 57 102 37:26.17 37:44.29
15 Andrea Bender Wilkes Barre PA 191 58 104 37:28.74 37:50.37
16 Christine Sestili Archbald PA 413 58 107 37:54.09 38:06.20
17 Laurie Rebovich Eynon PA 389 51 108 38:11.77 38:23.89
18 Lori Marinucci Scranton PA 331 54 111 38:10.56 38:34.94
19 Debbie Cornell 532 52 115 38:53.05 38:58.63
20 Donna Meredick Scranton PA 345 56 128 40:02.43 40:18.59
21 Debbie Lewis Scranton PA 319 56 132 40:01.32 40:27.13
22 Roberta Desantis Scranton PA 233 50 133 40:00.91 40:27.13
23 Mary Sochovka Moosic PA 423 57 136 40:31.47 40:55.45
24 Maryrose McDonnell Scranton PA 337 55 137 40:41.32 40:57.70
25 Janet Steele Hanover Twp PA 536 51 144 43:21.08 43:28.96
26 Ruth Desantis Scranton PA 234 55 147 43:57.87 44:10.30
27 Eileen Huegel Scranton PA 289 52 148 44:34.36 44:47.61
28 Diana Casey Scranton PA 211 56 157 49:02.51 49:24.20
29 Antoinette McConnell Carbondale PA 333 53 158 50:41.46 51:08.73
30 Donna Dudley Scranton PA 243 55 159 50:48.25 51:09.47
31 Cindi Stremski Dunmore PA 429 56 160 50:51.34 51:10.97
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Refice Clarks Summit PA 390 60 52 30:14.27 30:20.65
2 Nancy Grebb Scranton PA 267 62 89 35:15.01 35:32.63
3 Marguerite Coyle Scranton PA 223 63 105 37:29.15 37:53.94
4 Mary Bocklett Scranton PA 196 63 109 37:59.70 38:24.28
5 Virginia Snyder Ashman Archbald PA 422 69 142 41:41.79 41:53.20
6 Linda Desavino Archbald PA 236 60 150 45:05.23 45:18.97
7 Catherine Murphy Dunmore PA 363 61 155 48:55.84 49:18.72
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint Milford PA 441 51 1 18:54.17 18:56.10
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Colin Kravitz Covington Twp 467 12 4 20:48.03 20:50.16
2 Alex Modlesky 513 15 10 22:52.53 22:52.66
3 Michael Maskal 518 14 13 23:28.32 23:29.63
4 Eric Wolfe Jefferson Township PA 455 16 14 23:27.50 23:30.41
5 Patrick Flyte Moscow PA 253 14 22 25:03.23 25:05.49
6 Aidan Delucy Covington Twp 468 12 26 25:25.28 25:28.62
7 Reece Vida Clarks Summit PA 446 10 43 29:13.39 29:23.27
8 Cole Vida Clarks Summit PA 444 13 49 29:48.56 29:58.43
9 Danny Huegel Scranton PA 288 13 63 31:49.87 32:00.54
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brent Fluck 502 28 2 20:42.60 20:45.50
2 Deep Patel Scranton 484 22 9 22:29.77 22:31.49
3 Matt Horn Olyphant PA 287 22 11 23:05.84 23:08.10
4 Scott Edwards Dunmore PA 245 28 18 24:13.29 24:17.91
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gene Burke 514 37 3 20:49.37 20:49.37
2 George Watson Dickson City PA 449 30 5 20:49.83 20:52.16
3 Francis Walsh 503 36 6 21:51.49 21:55.25
4 Len VanOrden 512 39 8 22:18.54 22:20.41
5 Robert Santarsiero Dunmore PA 402 34 17 24:08.53 24:11.30
6 Matt Suchy Carbondale PA 433 35 32 26:49.82 27:04.17
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Don Shearer 552 49 7 22:10.12 22:12.66
2 Charles Vilardi Scranton PA 447 41 16 23:44.05 23:46.17
3 Michael Maskal Jr 517 43 25 25:25.26 25:28.17
4 Kenneth Burke Scranton PA 201 47 38 28:38.05 28:44.41
5 Chris Vida Clarks Summit PA 443 46 70 32:44.64 32:55.35
6 Walter Slivinski Larksville PA 531 46 122 39:05.43 39:24.66
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Wolfe Jefferson Township PA 456 52 19 24:49.28 24:52.41
2 Matthew Domines Old Forge PA 240 51 28 25:25.59 25:40.15
3 John Lucas Jr. Dunmore PA 324 54 46 29:30.87 29:36.10
4 Joe Walsh Dickson City PA 448 52 60 31:27.67 31:44.27
5 Robert Santarsiero Dunmore PA 403 51 62 31:52.12 31:55.87
6 Kevin Bonham Scott Twp PA 197 53 65 32:07.13 32:15.86
7 Mark Work Lake Ariel PA 459 58 68 32:40.32 32:47.94
8 Brian Grebb Scranton PA 266 59 84 34:30.07 34:47.94
9 Sean McDonough Scranton PA 338 55 88 35:01.36 35:25.32
10 Ted Zwiebel Scranton PA 465 58 94 35:56.16 36:18.78
11 Joseph Kurilla Madison Township PA 310 52 131 40:01.54 40:26.72
12 Tony Guariglia Pittston PA 271 50 153 48:28.05 48:41.91
13 Ted Riviello Pittston Twp PA 497 59 156 49:19.72 49:19.72
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rich Phillips 494 68 33 27:14.50 27:17.42
2 Tom Hill Clarks Summit PA 284 66 96 36:45.01 36:56.69
3 Mike Cowley 551 63 121 39:07.30 39:17.93
4 Steve Szakal Mount Royal NJ 546 69 135 40:26.38 40:28.70
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Begley Clarks Summit PA 190 71 149 44:34.59 44:48.71
2 Jay Kuratnick Scranton PA 308 70 151 46:01.73 46:16.85
 

10K Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 507 35 9 42:19.67 42:19.67
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alyssa Royce Scranton PA 396 19 173 1:13:15.91 1:13:15.91
2 Allyson Wilson Scranton PA 453 15 192 1:20:24.38 1:20:24.38
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexandra Corniff 554 23 14 45:11.80 45:11.80
2 Rachel Conniff Moscow PA 218 23 61 54:36.88 54:43.34
3 Meghan Carey Kingston PA 208 27 69 55:38.84 55:38.84
4 Alyssa Allen Jessup PA 169 26 70 55:48.15 55:48.15
5 Marygrace Sempa Old Forge PA 411 23 72 55:51.98 55:51.98
6 Sara Teeple Jermyn PA 439 26 78 56:43.64 56:43.64
7 Elizabeth Beach 556 28 96 58:45.20 58:45.20
8 Courtney Althouse Newfoundland PA 176 29 101 59:16.57 59:16.57
9 Jamie Accardi Clarks Summit PA 527 25 110 1:00:30.49 1:00:30.49
10 Lyndsay Barna Dickson City PA 185 25 116 1:02:05.57 1:02:05.57
11 Mia Crotti Moosic PA 224 29 133 1:05:21.74 1:05:21.74
12 Brittani Ptasinski Dunmore PA 385 27 160 1:09:05.64 1:09:05.64
13 Kaitlyn Hicks Dunmore PA 281 24 162 1:09:34.51 1:09:34.51
14 Karen Moroski Scranton PA 356 27 187 1:16:48.26 1:16:48.26
15 Stephanie Stromwall Old Forge PA 431 27 188 1:16:48.96 1:16:48.96
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christine Stroka Roaring Brook Twp PA 430 32 30 49:25.57 49:25.57
2 Brenda Borrelli Olyphant PA 198 35 32 49:37.42 49:37.42
3 Danielle Delucy Covington Township PA 230 39 47 52:17.80 52:17.80
4 Dana Abda Olyphant PA 167 34 48 52:08.97 52:23.47
5 Lindsay Doherty Scranton 476 36 50 53:08.73 53:08.73
6 Kayla Sprague Pittston PA 424 31 53 53:42.64 53:42.64
7 Jacquelyn Golden S Abington Twp PA 481 33 55 54:03.63 54:03.63
8 Melissa Hughes Scott Township PA 290 36 57 54:04.24 54:04.24
9 Summer Minor Lake Ariel PA 492 34 66 55:19.29 55:19.29
10 Stephanie Waters 495 30 71 55:50.48 55:50.48
11 Barbara Perucki Nicholson PA 376 33 75 56:16.19 56:16.19
12 Megan Merieski Old Forge PA 346 33 88 57:43.37 57:43.37
13 Nanette Rinaldi Old Forge PA 394 38 92 58:22.29 58:22.29
14 Lindsey Hunt Dunmore PA 292 37 93 58:22.42 58:22.42
15 Jamie Shave Kingsley PA 414 39 98 58:50.71 58:50.71
16 Michele Medico Scranton PA 343 37 103 59:38.35 59:38.35
17 Andrea Gagliardi Wilkes Barre PA 256 39 107 59:56.12 59:56.12
18 Erin Notari Archbald PA 509 36 109 1:00:02.12 1:00:02.12
19 Lisa Himka 524 36 111 1:00:31.87 1:00:31.87
20 Natalie Jacobs Moosic PA 294 32 122 1:03:11.96 1:03:11.96
21 Johnna Schickram Wilkes Barre PA 404 33 124 1:03:19.29 1:03:19.29
22 Melinda Cours Dalton PA 222 39 125 1:03:33.92 1:03:33.92
23 Jessica Barrett 496 33 126 1:04:00.92 1:04:00.92
24 Stacy Kearney Moosic PA 302 34 127 1:04:10.40 1:04:10.40
25 Jaime Minor 498 33 134 1:05:27.14 1:05:27.14
26 Megan Haikes Scranton PA 275 31 138 1:06:54.30 1:06:54.30
27 Melissa Yanchak Scott Township PA 463 37 141 1:06:59.77 1:06:59.77
28 Kirsten Hevira Archbald 491 36 151 1:07:52.76 1:07:52.76
29 Kate Pidgeon Hummelstown PA 381 31 157 1:08:49.58 1:08:49.58
30 Faith Nicosia Spring Brook Township PA 365 34 158 1:08:57.67 1:08:57.67
31 Brooke Mizenko Dunmore PA 350 36 163 1:09:49.96 1:09:49.96
32 Amy Schuster Dunmore PA 408 39 164 1:09:51.10 1:09:51.10
33 Sara Allman Thornhurst PA 175 37 165 1:09:55.18 1:09:55.18
34 Emilie Robertson Dalton PA 395 33 175 1:14:37.50 1:14:37.50
35 Heather Davis Scranton PA 225 33 183 1:15:48.18 1:15:48.18
36 Susan Hayden Jefferson Twp PA 278 32 184 1:15:52.28 1:15:52.28
37 Marissa Battis Scranton PA 187 36 186 1:16:42.36 1:16:42.36
38 Sheli McHugh Scranton PA 341 36 197 1:27:40.69 1:27:40.69
39 Maggie Guest Lawton OK 272 32 199 1:32:54.17 1:32:54.17
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jaime Brown 550 40 17 45:44.46 45:44.46
2 Melissa Delfino Dunmore PA 229 47 31 49:29.31 49:29.31
3 Heather Dewees Dallas PA 237 43 35 50:19.91 50:19.91
4 Sherry Harvey Jermyn PA 277 46 36 50:39.57 50:39.57
5 Gabrielle Black Olyphant PA 195 40 39 51:12.53 51:12.53
6 Kimberly Dennis Waymart PA 232 47 62 54:47.73 54:47.73
7 Susan Griffin South Abington Twp PA 268 46 67 55:32.10 55:32.10
8 Holly Zinskie Peckville PA 559 41 73 56:03.99 56:03.99
9 Diane Woelkers Pittston PA 454 46 77 56:38.95 56:38.95
10 Diane Carey Peckville PA 206 49 83 57:35.63 57:35.63
11 Maria Berretta Old Forge PA 193 45 84 57:36.37 57:36.37
12 Maryanna Rinaldi Moosic PA 393 42 86 57:39.90 57:39.90
13 Tressie Patuk Scott Township PA 375 41 87 57:40.70 57:40.70
14 Amy Swartz Dupont PA 435 42 94 58:38.92 58:38.92
15 Frances Martin Dunmore PA 332 44 100 59:07.25 59:07.25
16 Posie Granet 542 40 102 59:27.35 59:27.35
17 Becky Moore Greenfield Township PA 354 44 104 59:43.85 59:43.85
18 Kim Jurgiewicz Old Forge PA 493 43 114 1:01:42.99 1:01:42.99
19 Tina Mulea Moosic PA 359 43 117 1:02:17.56 1:02:17.56
20 Renee Hill Tunkhannock PA 283 40 118 1:02:27.12 1:02:27.12
21 Pam Antonio Moscow PA 180 42 123 1:03:16.31 1:03:16.31
22 Sue Holman Scranton PA 286 40 128 1:04:17.99 1:04:17.99
23 Linda Hair Scranton PA 276 45 132 1:05:04.21 1:05:04.21
24 Kelli Ann Drazba Clarks Summit PA 508 49 139 1:06:56.99 1:06:56.99
25 Katrina Renkel Jefferson Twp PA 392 40 146 1:07:37.93 1:07:37.93
26 Nikki Mimnaugh Luzerne PA 348 42 147 1:07:43.76 1:07:43.76
27 Kristin Wesneski Jermyn PA 450 40 153 1:08:33.33 1:08:33.33
28 Melissa Burke 548 49 161 1:09:10.72 1:09:10.72
29 Nicole Hutchinson Old Forge PA 293 45 169 1:10:16.81 1:10:16.81
30 Betsy Huhn Falls PA 291 46 171 1:11:40.43 1:11:40.43
31 Laura Fierke Scranton PA 249 43 176 1:14:37.71 1:14:37.71
32 Jennifer Gallagher Dunmore PA 257 44 179 1:15:26.14 1:15:26.14
33 Maria Svetovich Scranton PA 434 44 180 1:15:38.98 1:15:38.98
34 Erin Kurilla Madison Township PA 309 48 181 1:15:45.90 1:15:45.90
35 Cheryl Jaworski Avoca PA 297 44 189 1:17:57.32 1:17:57.32
36 Erin Getts Scranton PA 259 49 191 1:18:51.90 1:18:51.90
37 Michelle Christiano Dunmore PA 213 40 195 1:24:29.79 1:24:29.79
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Steinbach Clarks Green PA 425 52 49 53:01.23 53:01.23
2 Barb Skates Waymart PA 419 55 52 53:34.23 53:34.23
3 Marcia Johnson Scranton PA 299 53 58 54:14.64 54:14.64
4 Bonnie Urzen Jessup PA 475 53 60 54:36.64 54:36.64
5 Ruth Wood Jefferson Twp PA 457 57 68 55:36.59 55:36.59
6 Mary Sempa Old Forge PA 410 53 74 56:11.10 56:11.10
7 Cindy Hoban Dunmore PA 285 57 105 59:44.74 59:44.74
8 Tammy Duffy Callicoon NY 244 52 106 59:51.41 59:51.41
9 Terri Purawic Scranton PA 387 56 108 59:56.89 59:56.89
10 Marylou Grogan Scranton PA 269 56 113 1:00:59.74 1:00:59.74
11 Theresa Gilhooley Scranton PA 261 54 119 1:02:47.75 1:02:47.75
12 Denise Maleski Factorvyille PA 327 50 120 1:02:52.69 1:02:52.69
13 Beth Omalley Factoryville PA 372 59 130 1:04:51.50 1:04:51.50
14 Rella Dempsey Dunmore PA 231 54 135 1:05:57.50 1:05:57.50
15 Denise Kester Archbald PA 305 53 137 1:06:53.52 1:06:53.52
16 Joanne Teevan Dunmore PA 440 53 142 1:07:06.15 1:07:06.15
17 Eileen Yanchak Scott Township PA 462 58 143 1:07:11.45 1:07:11.45
18 Jeannie McDonald Dunmore PA 334 56 150 1:07:45.69 1:07:45.69
19 Debbie Morgan Scranton PA 355 55 155 1:08:42.90 1:08:42.90
20 Jess Ford Carbondale 479 50 167 1:10:07.24 1:10:07.24
21 Sally Price Factoryville 488 58 168 1:10:07.62 1:10:07.62
22 Mauri Olivetti Dunmore PA 485 50 170 1:10:23.51 1:10:23.51
23 Jean Mitchell 521 52 172 1:12:38.27 1:12:38.27
24 Julianna Conniff Roaring Brook Twp PA 217 51 174 1:13:28.75 1:13:28.75
25 Theresa Verdon Madison Township PA 442 54 177 1:14:38.28 1:14:38.28
26 Maria McDonnell Scranton PA 336 50 182 1:15:45.90 1:15:45.90
27 Rose Moroski Scranton PA 357 58 185 1:16:39.77 1:16:39.77
28 Teri Hilson Scranton PA 516 53 194 1:24:12.44 1:24:12.44
29 Paula Munley Elmhurst PA 362 51 196 1:24:57.55 1:24:57.55
30 Mary Melisky Scranton PA 344 59 198 1:30:30.28 1:30:30.28
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debbie Alunni Jessup PA 177 65 81 56:55.43 56:55.43
2 Shari Philmeck Tunkhannock PA 380 67 154 1:08:41.13 1:08:41.13
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Francis Spear Factoryville PA 553 31 1 36:11.45 36:11.45
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kevin Heeman Wyalusing PA 279 16 5 40:40.15 40:40.15
2 Nikolas Slivinski 533 13 148 1:07:43.86 1:07:43.86
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Bachak Jermyn PA 183 29 2 38:11.49 38:11.49
2 Cal Shea Scranton PA 415 29 37 50:42.47 50:42.47
3 Doug Vangton 566 26 97 58:47.99 58:47.99
4 Olivia Burke 549 21 121 1:03:05.77 1:03:05.77
5 Sean Pidgeon Hummelstown PA 382 25 156 1:08:48.51 1:08:48.51
6 Michael Donahue Scranton PA 241 23 178 1:15:14.53 1:15:14.53
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steve Szakal Mount Royal NJ 438 38 4 40:19.82 40:19.82
2 Lawrence Rubal Colorado Springs CO 398 33 6 40:48.26 40:48.26
3 Robert Domiano 528 39 8 41:46.12 41:46.12
4 Matt Collins Prompton PA 214 33 15 45:39.88 45:39.88
5 Ryan Rogan Archbald PA 565 33 19 46:16.21 46:16.21
6 Tom Piasecki 523 30 21 47:01.30 47:01.30
7 Mark Donlin Clarks Summit PA 242 32 23 47:52.40 47:52.40
8 Sean Hughes Scranton 470 33 25 48:08.68 48:08.68
9 Justin Rubal 540 31 29 49:16.90 49:16.90
10 Chuck Montagna Pittston PA 501 37 41 51:20.46 51:20.46
11 Quinn Maloney Scranton PA 328 33 42 51:25.13 51:25.13
12 Dj Fratamico Scranton 469 38 43 51:43.90 51:43.90
13 John Palmieri Archbald PA 544 39 45 51:45.22 51:45.22
14 Tom Notari 510 34 46 52:13.96 52:13.96
15 Robert Ruiz Milford PA 399 30 65 55:14.73 55:14.73
16 Bruce Mexico 560 31 76 56:17.21 56:17.21
17 Cory Rogan 561 31 91 58:06.50 58:06.50
18 Raymond Allman Thornhurst PA 173 34 166 1:09:55.23 1:09:55.23
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Burton Scranton PA 202 46 3 39:49.37 39:49.37
2 Mike Bochnovich Archbald PA 490 45 12 44:52.63 44:52.63
3 Joe Decker Olyphant PA 226 46 16 45:43.12 45:43.12
4 Matthew McDonald Scranton PA 335 41 18 45:49.84 45:49.84
5 Steve Himka 525 44 24 48:00.71 48:00.71
6 Steve O'Brian 535 47 27 49:05.47 49:05.47
7 Lowell Stoss Duryea PA 428 46 64 55:01.62 55:01.62
8 Brian Guida Old Forge PA 274 41 82 57:30.16 57:30.16
9 Ken Gill Archbald PA 262 47 89 57:52.24 57:52.24
10 John Kwiatkowski 529 46 99 59:03.94 59:03.94
11 Joe Schofield Moosic PA 407 47 129 1:04:42.50 1:04:42.50
12 Jason Golden S Abington Twp PA 482 42 136 1:06:22.50 1:06:22.50
13 John Schmidt South Abington PA 405 47 140 1:06:57.62 1:06:57.62
14 Joseph Montagna Pittston PA 353 47 152 1:08:03.76 1:08:03.76
15 John Hewitt Scranton PA 280 48 190 1:18:12.99 1:18:12.99
16 Edward Smith Dunmore PA 421 48 193 1:21:41.89 1:21:41.89
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Conniff Roaring Brook Twp PA 216 59 7 41:11.96 41:11.96
2 Keith Austin Sweet Valley PA 182 51 11 44:18.74 44:18.74
3 Don Lavin Scranton PA 316 56 13 45:06.96 45:06.96
4 Jim Hugo 499 53 20 46:52.95 46:52.95
5 Mark O'Malley 519 51 26 48:37.31 48:37.31
6 Jeff Baran Bear Creek PA 184 56 33 49:39.47 49:39.47
7 Michael Quinn Richmondale PA 388 50 38 50:47.15 50:47.15
8 Michael Chielfallo 545 51 44 51:44.47 51:44.47
9 Joe Becker Carbondale PA 189 56 51 53:34.20 53:34.20
10 Mike Purawic Scranton PA 386 56 54 53:49.98 53:49.98
11 Jack Moran S. Abington Twp. PA 539 56 59 54:33.19 54:33.19
12 Alan Robinson 511 57 63 54:55.48 54:55.48
13 Paul Wylam 520 51 80 56:52.17 56:52.17
14 Henry Sallusti Scranton PA 401 59 85 57:39.73 57:39.73
15 William Steinbach Clarks Green PA 426 57 90 58:01.28 58:01.28
16 Tim Holmes 562 50 95 58:44.80 58:44.80
17 Bill Kaiser 505 57 131 1:04:55.75 1:04:55.75
18 Jimbo Mitchell 522 52 144 1:07:20.76 1:07:20.76
19 Chip Taylor 530 57 145 1:07:26.30 1:07:26.30
20 Mike Labas Scranton PA 311 51 149 1:07:44.73 1:07:44.73
21 Joseph Liberatore Scranton PA 320 50 159 1:09:01.26 1:09:01.26
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 526 62 10 43:43.69 43:43.69
2 Leo Turissini Scott Twp PA 486 64 22 47:03.14 47:03.14
3 Bill Fiore Clarks Green PA 250 65 28 49:13.85 49:13.85
4 Stanley Wood Jefferson Twp PA 458 61 34 49:47.98 49:47.98
5 Mike Grogan Scranton PA 270 61 40 51:16.60 51:16.60
6 Vincent Grattolino Moscow PA 265 61 56 54:04.23 54:04.23
7 Milton Morse Taylor PA 358 65 79 56:45.73 56:45.73
8 John Miller Lake Ariel PA 347 63 112 1:00:42.20 1:00:42.20
9 Neil Giacometti Old Forge PA 260 61 115 1:01:55.99 1:01:55.99