Roy Thorpe memorial 5k Run/Walk

Age Group Results

June 13, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Brown 905 29 5 20:15.66 20:15.66
 

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elizabeth Higgins 802 10 35 26:34.20 26:34.20
2 Alexandria Hankins 549 0 121 41:00.40 41:00.40
3 Alyssa Hankins 548 6 123 41:34.85 41:34.85
 

Female 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cassie Griffis 547 15 43 28:01.88 28:01.88
2 Mika Brauser 527 15 50 28:24.95 28:24.95
3 Diane Kille 908 15 51 28:25.28 28:25.28
4 Shannon O'Day 841 12 57 29:07.45 29:07.45
5 Grace Mead 833 13 62 29:53.64 29:53.64
6 Kara Kelly 812 13 117 39:33.15 39:33.15
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Faith Howell 913 16 16 24:15.19 24:15.19
2 Maggie O'Day 843 18 58 29:26.92 29:26.92
3 Autumn Mead 832 16 81 32:14.86 32:14.86
4 Julie Alvarez 925 18 126 41:43.74 41:43.74
5 Julianne Shino Honesdale PA 882 19 129 42:35.74 42:35.74
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kate Pfeil 848 20 37 26:45.30 26:45.30
2 Courtney Althouse 887 28 46 28:11.17 28:11.17
3 Jacqueline Clark 531 26 76 31:26.31 31:26.31
4 Katelyn Plunkett Hamlin PA 878 28 91 33:42.41 33:42.41
5 Rebecca Cameron 528 22 99 34:44.34 34:44.34
6 Elly Skinner 858 23 105 37:14.45 37:14.45
7 Cassandra Sosa 894 29 113 38:24.53 38:24.53
8 Janice Warner 949 27 122 41:27.71 41:27.71
9 Sara Williams 866 29 132 42:58.49 42:58.49
10 Lauren Piercy 849 29 134 43:06.60 43:06.60
11 Grace Sverduk 860 28 135 44:42.97 44:42.97
12 Maureen Harding 550 28 142 48:53.50 48:53.50
13 Jenna Moser 838 29 149 54:50.32 54:50.32
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Shemanski 856 33 21 24:55.40 24:55.40
2 Erica Murry 840 34 45 28:07.12 28:07.12
3 Tiffany Leventhal 907 32 61 29:53.45 29:53.45
4 Susan Pauler 847 34 71 31:06.71 31:06.71
5 Jessica Agnello 901 33 89 33:37.47 33:37.47
6 Rebecca Swangle 892 31 92 33:48.72 33:48.72
7 Christine McClure 828 33 98 34:05.21 34:05.21
8 Kelly Chesik Sterling PA 871 32 104 36:27.17 36:27.17
9 Jaime Minor 946 31 125 41:42.97 41:42.97
10 Shana Delany 534 32 131 42:40.66 42:40.66
11 Kelly Robertson 851 34 144 50:32.52 50:32.52
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Natalie Burns 885 35 44 28:03.69 28:03.69
2 Becky Menderis 835 37 55 28:46.18 28:46.18
3 Jennifer Bonham 524 35 65 30:13.96 30:13.96
4 Kelly Vinton 922 37 75 31:18.96 31:18.96
5 Kerry Lombardi Honesdale PA 824 39 79 31:43.66 31:43.66
6 Jen Barna 522 39 84 32:21.93 32:21.93
7 Annette Fox 923 38 93 33:49.74 33:49.74
8 Robin Mead 831 39 103 36:12.26 36:12.26
9 Irene Mark 1257 35 109 37:39.42 37:39.42
10 Heather Fedoryk 1255 38 110 37:39.73 37:39.73
11 Stacy Miller 836 36 124 41:34.99 41:34.99
12 Suzanne Meyers 936 38 128 42:14.78 42:14.78
13 Rebecca Lubeski 927 38 137 46:22.40 46:22.40
14 Jennifer Burleigh 938 36 146 53:06.26 53:06.26
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer LeKites Middletown PA 819 41 68 30:58.46 30:58.46
2 Michelle Lesjack Forest City PA 822 40 88 33:28.47 33:28.47
3 Laura Wojnar Madison Townsip PA 867 44 94 33:53.41 33:53.41
4 Robyn Bognatz 523 40 95 34:00.78 34:00.78
5 Lynn Kammer 810 42 107 37:24.98 37:24.98
6 Jacqueline Slifko 1251 42 114 38:32.98 38:32.98
7 Colleen Smith 896 41 130 42:35.96 42:35.96
8 Teresa Carlin 530 44 138 46:22.42 46:22.42
9 Suzanne Kelly 813 44 140 47:10.80 47:10.80
10 Catrina Festa 539 41 148 54:50.27 54:50.27
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karen Janes 809 49 25 25:21.90 25:21.90
2 Jenny O'Day 844 46 31 26:06.94 26:06.94
3 Kim Dennis 536 45 38 26:53.82 26:53.82
4 Patty Hopkins 805 49 40 27:21.33 27:21.33
5 Tina Hoehn 804 48 67 30:49.42 30:49.42
6 Rose Keesler Honesdale PA 873 49 78 31:31.21 31:31.21
7 Mary McCormick 829 49 82 32:21.12 32:21.12
8 Joanie Deneen Lake Ariel PA 535 49 100 34:45.97 34:45.97
9 Kelly Griffis 546 46 106 37:19.32 37:19.32
10 Grace Bortree 525 48 112 38:08.64 38:08.64
11 Carol Kneier 816 48 118 39:33.35 39:33.35
12 Lisa Maharaj 825 45 119 39:58.90 39:58.90
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barbara Skates Waymart PA 883 53 22 25:02.69 25:02.69
2 Ellen McGuigan 928 53 47 28:20.92 28:20.92
3 Sylvia Thompson 861 51 52 28:28.49 28:28.49
4 Jo Lloyd 823 59 60 29:42.67 29:42.67
5 Sheila Whitman 865 54 66 30:18.67 30:18.67
6 Tammy Duffy Callicoon NY 904 50 70 31:03.66 31:03.66
7 Bonnie Carney 886 58 73 31:13.89 31:13.89
8 Patricia McCormick 830 52 83 32:21.21 32:21.21
9 Lorrie Allen 519 51 101 35:15.50 35:15.50
10 Chris Rechner 935 52 108 37:33.97 37:33.97
11 Ann Sledzinski 859 52 111 37:54.62 37:54.62
12 Margy Alvarez 924 52 127 41:44.20 41:44.20
13 Mary Pat Connor 532 55 133 43:00.73 43:00.73
14 Jamie Whitaker 947 52 141 48:53.26 48:53.26
15 Dee Minor 1254 55 150 57:13.54 57:13.54
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dale Porto 932 61 63 30:03.78 30:03.78
2 Dolly Godlewski Taylor PA 910 63 97 34:02.56 34:02.56
3 Linda Baldwin 520 61 120 40:16.99 40:16.99
4 Bonnie Robertson 852 66 143 50:32.11 50:32.11
5 Joyce Malicky 826 61 145 53:05.77 53:05.77
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Howell 807 72 116 38:46.91 38:46.91
2 Sandy Thorpe 942 71 136 46:04.80 46:04.80
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steve Brown 906 27 1 17:33.36 17:33.36
 

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Vinton 921 10 72 31:13.47 31:13.47
2 Rylan Montgomery Damascus PA 877 7 74 31:18.36 31:18.36
3 Adrian Agnello 902 9 90 33:37.48 33:37.48
4 Gunnar Minor 944 9 102 36:03.47 36:03.47
 

Male 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Mead 834 14 10 22:03.66 22:03.66
2 John Bateman 926 13 12 23:08.18 23:08.18
3 Tommy Gogolski 940 12 15 23:51.82 23:51.82
4 David Wojnar 929 13 23 25:12.69 25:12.69
5 Michael O'Day 842 15 26 25:26.44 25:26.44
6 Nate Bateman 939 11 28 25:48.41 25:48.41
7 Landon Firmstone 933 12 39 27:08.50 27:08.50
8 John Lesjack 821 11 48 28:23.18 28:23.18
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Samuel Kille 909 17 7 20:59.15 20:59.15
2 Josh Rynearson 931 17 17 24:16.69 24:16.69
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nigel Brauser 526 23 30 26:03.69 26:03.69
2 John Baldwin 521 28 34 26:26.70 26:26.70
3 Calvin Skinner 948 26 69 31:03.21 31:03.21
4 Steve Diotowski 930 24 87 33:20.41 33:20.41
5 Andrew Edwards 889 28 147 54:28.78 54:28.78
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jason Kennedy 814 34 2 18:46.63 18:46.63
2 Chris Murray 1256 32 14 23:37.56 23:37.56
3 Derek Williams 888 30 27 25:44.13 25:44.13
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adam Drake 911 35 6 20:32.53 20:32.53
2 Randy Shemanski Dunmore PA 881 38 9 21:08.85 21:08.85
3 Bob Barna 950 35 20 24:34.94 24:34.94
4 Brad Murray 839 36 29 25:49.64 25:49.64
5 Joe Agnello 903 38 32 26:14.12 26:14.12
6 Ethan Mayers 937 38 80 31:50.38 31:50.38
7 Travis Minor 945 36 85 32:40.46 32:40.46
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Gogolski 941 43 4 19:21.17 19:21.17
2 Jay Montgomery Damascus PA 876 41 8 21:02.80 21:02.80
3 John Darrenkamp 934 44 42 27:41.48 27:41.48
4 Dave Carlin 529 44 139 46:23.13 46:23.13
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Goodman 544 49 18 24:18.49 24:18.49
2 Dan Higgins 803 45 36 26:34.65 26:34.65
3 Rob Griffis 545 47 49 28:23.19 28:23.19
4 Jim McCarthy Waymart PA 875 45 56 28:57.70 28:57.70
5 Don Strasburger 900 45 77 31:29.59 31:29.59
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint 862 50 3 19:07.40 19:07.40
2 mark Dorish 912 55 11 22:10.93 22:10.93
3 Steven Firmstone 541 50 13 23:16.79 23:16.79
4 Jerry Theobald 1252 58 24 25:14.94 25:14.94
5 Geoffrey Fowler 542 56 33 26:15.11 26:15.11
6 Scott Faatz 538 51 53 28:36.42 28:36.42
7 Dennis Lazar 817 54 64 30:12.98 30:12.98
8 Randy Cousins 533 57 86 33:12.62 33:12.62
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Leet 818 61 19 24:30.93 24:30.93
2 Jeff Thol 899 66 54 28:45.70 28:45.70
3 Anthony Waldron 864 63 59 29:33.53 29:33.53
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marsden Urmanec 916 72 41 27:23.70 27:23.70
2 Jamie Reeger 943 99 96 34:01.96 34:01.96
3 Alfred Howell 806 75 115 38:44.85 38:44.85