Race to Daylight

Age Group Results

March 08, 2015


Scranton Running Co

5K Run

Female Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Brown Honesdale PA 1359 28 6 20:04.44 20:04.44
2 Tiffany Levanthal 1371 33 10 21:35.90 21:35.90
3 Ginna Muracco 1350 27 12 22:27.53 22:27.53
 

Female 20 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Molly Repecki 1302 12 25 25:24.00 25:24.00
2 Mariah Martzen 1366 20 28 27:03.79 27:03.79
3 Carena Colo 1381 12 39 30:14.48 30:14.48
4 Grace Mead 1330 13 42 30:53.00 30:53.00
5 Emalina Deininger 1312 11 51 33:23.30 33:23.30
6 Abigail Bowen 1382 12 57 36:01.54 36:01.54
7 Autumn Mead 1327 16 58 36:55.63 36:55.63
8 Jasmyn Mead 1328 16 60 38:10.22 38:10.22
 

Female 21 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alla Wilson 1360 26 18 24:28.86 24:28.86
2 Casey Prudente Scott Township PA 1337 23 23 25:17.00 25:17.00
3 Elizabeth Edgar 1361 21 32 28:31.79 28:31.79
4 Kristen Orellan Anton 1372 27 33 28:43.94 28:43.94
5 Kelli Cali Scranton 1303 27 56 35:45.97 35:45.97
6 Robin Mead 1326 29 59 37:04.52 37:04.52
7 Lucy Mazzenga Honesdale 1339 27 61 40:24.53 40:24.53
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marjorie Pettit 1352 32 17 24:21.53 24:21.53
2 Jaclyn Salierno Roaring Brook Twp 1344 31 22 25:11.24 25:11.24
3 Kelly Sweeney 1365 33 26 26:46.26 26:46.26
4 Kate Tullio 1307 37 36 29:29.00 29:29.00
5 Christina Kramer 1376 38 46 31:41.51 31:41.51
6 Maureen Burke Dunmore PA 1334 30 47 32:08.91 32:08.91
7 Tiffany Dickson 1313 34 52 33:23.41 33:23.41
8 Heather Zielinski 1340 32 53 33:48.49 33:48.49
9 DJ Daniels 1342 31 63 43:36.29 43:36.29
10 Nicole Hendrix 1331 31 64 43:42.22 43:42.22
11 Jennifer Davis (Moran) 1346 38 68 46:54.83 46:54.83
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alicia Bowen 1316 43 30 27:58.42 27:58.42
2 Michele McGovern 1353 43 35 29:19.26 29:19.26
3 Michelle Firmstone 1362 48 45 31:12.51 31:12.51
4 Tina Hoehn 1373 48 54 34:47.70 34:47.70
5 Erin Getts Scranton 1348 47 65 46:51.83 46:51.83
6 Lauren Dougher Team Ronnie 1318 40 69 51:22.94 51:22.94
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Linda Kubelus 1309 53 37 29:43.79 29:43.79
2 Colleen Tolan Dunmore PA 1320 52 38 29:58.47 29:58.47
3 Carolann Schwartz 1335 51 40 30:26.98 30:26.98
4 Sylvia Thompson 1324 51 44 31:01.79 31:01.79
5 Noreen Morgan Carbondale PA 1333 50 50 33:05.79 33:05.79
 

Male Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steven Brown 1358 27 1 17:46.99 17:46.99
2 Jake McGovern 1354 17 2 17:55.27 17:55.27
3 Ken Quigley 1364 43 3 18:44.77 18:44.77
 

Male 20 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Doolittle 1375 16 13 23:05.00 23:05.00
2 Dave Mead 1329 14 14 23:25.00 23:25.00
3 Nathan Posluszny 1314 13 43 30:53.14 30:53.14
 

Male 21 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Watson Dickson City 1378 29 7 20:31.00 20:31.00
2 William Kratz 1323 28 31 28:03.00 28:03.00
3 Oliver Pettinato 1304 29 55 35:45.96 35:45.96
4 Richard Davis 1345 29 67 46:54.58 46:54.58
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Markus Anttila 1357 35 8 21:00.20 21:00.20
2 Alfredo Pisa 1343 32 24 25:22.00 25:22.00
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dave Popper Roaring Brook Twp 1369 46 9 21:22.52 21:22.52
2 Art Doolittle 1374 47 11 21:54.53 21:54.53
3 Ryan Wilson Jefferson Twp 1377 40 16 24:16.53 24:16.53
4 John Kielar 1368 49 19 24:38.97 24:38.97
5 Jeffrey Georgia Clarks Summit PA 1306 43 21 25:10.00 25:10.00
6 Mark Repecki 1301 40 29 27:34.53 27:34.53
7 Ralph Colo 1380 45 41 30:35.00 30:35.00
8 Jerry Dipasquale 1349 49 62 42:34.14 42:34.14
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Cardillo DUNMORE PA 1370 55 4 18:51.17 18:51.17
2 Lee Toussaint Sandvik 1321 50 5 19:32.34 19:32.34
3 Mike Labas Scranton PA 1338 50 15 24:15.00 24:15.00
4 Fernando Rosado 1336 54 20 25:04.00 25:04.00
5 Steve Firmstone 1363 50 27 26:49.14 26:49.14
6 David Klein 1379 56 34 29:06.42 29:06.42
7 John Knowles 1351 54 48 32:22.36 32:22.36
8 Ken Getts 1347 52 66 46:51.83 46:51.83
 

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eddie O'connor 1341 65 49 32:45.32 32:45.32