Ronald McDonald House 5k

Age Group Results

September 25, 2016


Results By Scranton Running Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heidi Peoples Scranton PA 674 36 6 17:59.82 17:59.82
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tammy Kravitz 795 41 53 23:41.31 23:41.31
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kaitlyn Kravitz 794 9 94 26:34.39 26:34.39
2 Mackenzie Nocchi 796 14 104 27:24.20 27:24.20
3 Jessica Trauger Dunmore PA 739 12 113 27:54.64 27:54.64
4 Heidi Allman 814 9 158 30:27.32 30:27.32
5 Ashley Katchmar Old Forge PA 598 13 170 30:55.15 30:55.15
6 Michele Furcon 555 186 32:13.95 32:13.95
7 Juliana Gonzales Blue Bell PA 573 9 206 33:39.98 33:39.98
8 Hanna Allman 815 12 213 33:46.89 33:46.89
9 Cassidy Wylam 756 12 247 37:34.58 37:34.58
10 Gabriella Gonzales Blue Bell PA 572 14 258 38:24.67 38:24.67
11 Abby Lenceski 615 283 41:00.94 41:00.94
12 Emily Cruse Jermyn PA 535 8 284 41:14.66 41:14.66
13 Lilliana Lenceski 616 8 287 41:19.82 41:19.82
14 Samanatha Horan Sweet Valley PA 590 10 288 41:21.24 41:21.24
15 Gabby Edwards 771 13 293 41:42.91 41:42.91
16 Sofia Gonzales Blue Bell PA 574 11 303 42:25.73 42:25.73
17 Rebekah Conrad Scranton PA 527 14 329 51:39.75 51:39.75
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Kate Halligan 836 19 40 22:48.53 22:48.53
2 Amanda Katchmar Old Forge PA 597 16 52 23:33.38 23:33.38
3 Emily McVeigh 799 18 72 25:26.13 25:26.13
4 Paige Stoessel 860 19 93 26:32.59 26:32.59
5 Laura Freedman West Milford NJ 553 18 99 27:00.12 27:00.12
6 Evan Zambelleth 865 18 106 27:24.39 27:24.39
7 Courtney Hayashi 837 18 116 28:03.42 28:03.42
8 Meghan Loomie Rockville Centre NY 626 18 128 28:42.39 28:42.39
9 Amanda Allikmaa Scranton PA 505 19 130 28:42.64 28:42.64
10 Amanda Kinback Factoryville PA 604 18 135 28:55.64 28:55.64
11 Kristina Thomas 810 16 138 29:10.64 29:10.64
12 Meg Barr 823 19 148 29:58.11 29:58.11
13 Emma Long 847 18 217 33:57.87 33:57.87
14 Dana Lenzer Gouldsboro PA 620 19 242 37:01.65 37:01.65
15 Julia Kaminski 784 19 262 38:42.58 38:42.58
16 Tzu-Ling Wang 863 19 298 42:17.99 42:17.99
17 Ashleigh Avvischo 871 15 302 42:25.67 42:25.67
18 Allyson Wilson Scranton PA 750 15 313 43:49.61 43:49.61
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexandra Conniff Roaring Brook TWP PA 870 23 27 21:32.88 21:32.88
2 Cat Bruno 825 20 42 22:58.46 22:58.46
3 Rachel Hunte 839 23 43 22:59.87 22:59.87
4 Katie Crocker Moosic PA 533 23 44 23:02.10 23:02.10
5 Yubin Lee 845 23 47 23:07.79 23:07.79
6 Maria Salerno Scranton PA 710 22 54 23:54.31 23:54.31
7 Riley Marcks Scranton PA 633 25 55 24:14.38 24:14.38
8 Kendall Whitehead 864 22 78 25:41.89 25:41.89
9 Maria Dipipi Old Forge PA 540 23 97 26:48.64 26:48.64
10 Tara Gregory Union Dale PA 578 28 101 27:11.36 27:11.36
11 Alexandra Spark 858 22 102 27:17.49 27:17.49
12 Gianna Cordasco Mountain Top PA 530 24 119 28:10.13 28:10.13
13 Madeline Chiardio 867 21 121 28:29.14 28:29.14
14 Casey O'Hara Scranton PA 668 21 122 28:29.39 28:29.39
15 Ashley Rasbeck Forest City PA 690 24 125 28:39.98 28:39.98
16 Amanda Dickson Waymart PA 539 25 134 28:53.83 28:53.83
17 Moe Kojima 841 20 151 30:05.39 30:05.39
18 Jaqueline Tapia Wilkes Barre PA 735 29 163 30:39.82 30:39.82
19 Georgina Kersavage Scranton PA 603 29 165 30:46.58 30:46.58
20 Kaitlyn Pittsman 853 21 167 30:47.19 30:47.19
21 Anne Kennedy 840 20 169 30:54.27 30:54.27
22 Marlee Nelson 850 21 174 31:07.32 31:07.32
23 Brittany Burger White Haven PA 518 25 177 31:14.84 31:14.84
24 Ashley Angstadt Huntington Station NY 509 21 178 31:23.15 31:23.15
25 Erin Alexander 821 20 193 32:43.70 32:43.70
26 Jennifer Schmidt Scranton PA 612 25 196 33:02.40 33:02.40
27 Sarah Swinick Scranton PA 731 20 197 33:02.92 33:02.92
28 Bridget Conway Clarks Summit PA 528 28 201 33:09.40 33:09.40
29 Andrea Lara 844 22 203 33:17.28 33:17.28
30 Amanda Marcy Clifford Township PA 634 28 207 33:40.38 33:40.38
31 Marianna Gaston Scranton PA 561 25 208 33:41.81 33:41.81
32 Tara Magge Scranton PA 631 25 211 33:44.45 33:44.45
33 Kellia Giambrone 833 23 221 34:18.40 34:18.40
34 Soyeon Shin 856 22 230 35:34.26 35:34.26
35 Heather Gariano Mountain Top PA 558 27 234 35:45.65 35:45.65
36 Arielle Blaskovich Hamlin PA 514 26 238 35:50.38 35:50.38
37 Stephanie Narsavage Peckville PA 664 29 239 36:08.87 36:08.87
38 Shelby Fezuk Taylor PA 548 25 240 36:09.40 36:09.40
39 Jasmeng Lo 846 20 241 36:44.15 36:44.15
40 Andrea Saenz 855 28 244 37:09.36 37:09.36
41 Maurina Disabella Sugarloaf PA 542 21 276 40:23.86 40:23.86
42 Laura Disabella Berwick PA 541 27 277 40:24.16 40:24.16
43 Teresa Toth Blakely PA 737 29 285 41:15.13 41:15.13
44 Yujin Song 857 22 299 42:18.80 42:18.80
45 Charlie Latham 772 24 301 42:24.85 42:24.85
46 Megan Lee Factoryville PA 614 29 305 42:29.63 42:29.63
47 Stephanie Stromwall Old Forge PA 728 27 308 43:11.27 43:11.27
48 Katlin Mininger Hunlock Creek PA 660 25 314 44:11.62 44:11.62
49 Nicole Jinks Plymouth PA 595 24 316 44:21.92 44:21.92
50 Talia Tkaczyk 873 28 322 46:18.17 46:18.17
51 Ashly Lenzer Gouldsboro PA 619 22 337 59:00.85 59:00.85
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michelle Mariotti 636 38 46 23:04.13 23:04.13
2 Stephanie Hatfield No. Abington Twp. PA 584 36 51 23:30.34 23:30.34
3 Tia kanulich 806 35 58 24:33.88 24:33.88
4 Melissa Hughes Scott Township PA 593 36 89 26:17.34 26:17.34
5 Nanette Rinaldi 697 38 98 26:59.11 26:59.11
6 Maura Kivak West Wyoming PA 605 35 105 27:24.22 27:24.22
7 Michele Medico 656 36 114 27:55.26 27:55.26
8 Tracie Krasulski 608 35 120 28:21.53 28:21.53
9 Bridget Slagan Mayfield PA 720 35 123 28:31.85 28:31.85
10 Margaret Gibbs Taylor PA 564 36 141 29:24.31 29:24.31
11 Diana Pierce Hoboken NJ 680 30 149 29:59.64 29:59.64
12 Megan Haikes 788 30 188 32:23.80 32:23.80
13 Stephanie Goldyn Scranton PA 568 33 194 32:47.69 32:47.69
14 Anna Guida 580 36 195 32:48.89 32:48.89
15 Leah Cronauer 534 32 199 33:06.15 33:06.15
16 Sara Allman 817 37 212 33:46.65 33:46.65
17 Sara Thaxton Scranton PA 736 33 214 33:47.65 33:47.65
18 Roberta Mannina Hallstead PA 632 37 216 33:56.84 33:56.84
19 Allison Lucarelli 628 38 218 34:06.79 34:06.79
20 Amy Notari 665 34 220 34:14.90 34:14.90
21 Megan Buettner Peckville PA 516 39 228 34:58.96 34:58.96
22 Melissa Christiano Northampton PA 525 38 243 37:08.13 37:08.13
23 Jennifer Schreiner Jermyn PA 713 39 252 37:50.89 37:50.89
24 Jennifer Williams Dupont PA 748 35 254 38:04.30 38:04.30
25 Jessica Pratt 764 34 256 38:10.91 38:10.91
26 Susan Hayden Jefferson Twp PA 586 32 264 38:47.27 38:47.27
27 Candy Repsher Belvidere NJ 692 30 266 39:01.13 39:01.13
28 Renee Lenceski 617 39 282 41:00.41 41:00.41
29 Lauren Trent Factoryville PA 740 32 286 41:15.34 41:15.34
30 Jess Marsico 641 35 290 41:25.50 41:25.50
31 Sheli McHugh Scranton PA 652 36 317 44:33.61 44:33.61
32 Trentina Bellucci Mountain Top PA 512 37 320 46:08.94 46:08.94
33 Melissa Mariotti 635 39 333 57:51.93 57:51.93
34 Melissa Wilson Scranton PA 752 36 334 58:38.64 58:38.64
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Priscilla Dommes duryea PA 543 45 57 24:29.88 24:29.88
2 Holly Zinskie Peckville PA 811 41 67 25:04.38 25:04.38
3 Jill Kaminski 786 45 79 25:49.39 25:49.39
4 Robynn Jenkins 782 42 84 25:59.39 25:59.39
5 Lisa Flanders 818 49 88 26:16.65 26:16.65
6 Maryanna Rinaldi 696 42 100 27:04.63 27:04.63
7 Nicole Vanluvender 742 42 140 29:22.48 29:22.48
8 Michel Lipperini Scranton PA 624 43 142 29:27.89 29:27.89
9 Tammy Pittsman Jefferson Twp PA 683 45 143 29:36.37 29:36.37
10 Joanne Ripa Norristown PA 700 41 155 30:12.39 30:12.39
11 Melissa Odonnell Drums PA 670 41 156 30:12.42 30:12.42
12 Karen Snyder 724 44 159 30:28.14 30:28.14
13 Randi Chapin Drums PA 522 45 161 30:28.64 30:28.64
14 Linda Hair Scranton PA 582 45 162 30:34.34 30:34.34
15 Justine Lengyel 618 40 164 30:43.10 30:43.10
16 Leslie Corby Spring Brook Twp PA 529 46 166 30:46.58 30:46.58
17 Kimberly Smith Browndale PA 722 40 173 31:02.84 31:02.84
18 Melissa Monte Hawley PA 661 48 180 31:37.90 31:37.90
19 Karen Katchmar Old Forge PA 600 48 187 32:15.40 32:15.40
20 Carrier Heuberger Moscow 759 40 233 35:44.90 35:44.90
21 Christine Saldi Eynon PA 709 48 245 37:11.16 37:11.16
22 Justine Larsen Sayre PA 613 43 255 38:08.66 38:08.66
23 Kristen Dempsey 536 42 260 38:33.67 38:33.67
24 Maria Svetovich Scranton PA 729 44 263 38:42.91 38:42.91
25 Heather Phillips 801 42 269 39:17.16 39:17.16
26 Rebecca Rogers-Kreig Jessup PA 703 42 272 39:52.72 39:52.72
27 Donna Reichle Dalton PA 691 47 278 40:28.11 40:28.11
28 Dee Golembeski Scranton PA 570 42 280 40:47.42 40:47.42
29 Cheri Horan Sweet Valley PA 589 47 291 41:28.91 41:28.91
30 Bonnie Edwards Moscow PA 546 42 292 41:42.41 41:42.41
31 Jaime Hector Covington Twp PA 587 40 295 42:00.91 42:00.91
32 Amy Gallagher Peckville PA 556 43 296 42:01.15 42:01.15
33 Sherry Perry Carbondale PA 676 48 311 43:20.34 43:20.34
34 Holvy West 770 47 331 51:48.49 51:48.49
35 Dana Petrunich Scott Twp PA 679 45 336 58:59.22 58:59.22
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barbara Skates Waymart PA 719 55 66 25:00.71 25:00.71
2 Yun Ye Preston Wilkes Barre PA 687 54 71 25:24.29 25:24.29
3 Susan Mulholland Taylor PA 763 52 73 25:32.83 25:32.83
4 Patricia McCormick Honesdale PA 647 54 117 28:05.26 28:05.26
5 Mary McCormick Honesdale PA 646 50 124 28:35.30 28:35.30
6 Dawna McHale Scranton PA 651 52 139 29:21.87 29:21.87
7 Annappa Metgied 804 52 145 29:41.54 29:41.54
8 Beckey Keiper South Sterling PA 601 58 152 30:05.86 30:05.86
9 Kathy Durkin Scranton PA 545 54 153 30:10.37 30:10.37
10 Joanie Deneen Lake Ariel PA 538 50 222 34:28.40 34:28.40
11 Theresa Schlosser S. Abington Twp PA 712 50 232 35:38.36 35:38.36
12 Joanne Rock Hudson PA 702 58 236 35:46.32 35:46.32
13 Renee Sposto Archbald PA 726 50 246 37:11.62 37:11.62
14 Roberta Wywiorski Scranton PA 758 58 265 38:51.91 38:51.91
15 Diana Belisario Peckville PA 511 50 274 40:01.66 40:01.66
16 Diane Nowalk Hop Bottom PA 667 57 294 41:46.41 41:46.41
17 Anne Swaha Scranton PA 730 58 297 42:04.91 42:04.91
18 Cindy Stromwall Old Forge PA 727 59 307 43:11.22 43:11.22
19 Eileen Huegel Scranton PA 592 52 315 44:19.33 44:19.33
20 Janet Wilson Ramsey NJ 751 51 323 46:42.23 46:42.23
21 Valerie Pratt Carbondale PA 685 55 328 50:06.42 50:06.42
22 Ann Komar Eynon PA 606 51 335 58:38.84 58:38.84
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer Marrese Dunmore PA 638 62 157 30:26.39 30:26.39
2 Nancy Grebb Scranton PA 577 62 250 37:46.60 37:46.60
3 Joanne Pesota Dickson City PA 677 60 253 37:59.63 37:59.63
4 Sharon Mackrell 813 68 270 39:22.25 39:22.25
5 Dolly Godlewski Taylor PA 565 65 271 39:22.41 39:22.41
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rob Aherns 780 28 1 15:56.59 15:56.59
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Byrne 868 41 3 17:00.87 17:00.87
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Austin Gow Susquehanna PA 575 13 11 19:31.55 19:31.55
2 Deegan Ross 783 11 16 20:23.58 20:23.58
3 John Sinclair Scranton PA 718 13 23 21:18.01 21:18.01
4 Camden Miller Scranton PA 658 13 26 21:29.38 21:29.38
5 Colin Kravitz 820 12 29 21:39.45 21:39.45
6 Dante Lucarelli 629 14 64 24:57.87 24:57.87
7 Bo Voelker Harveys Lake PA 743 11 83 25:58.39 25:58.39
8 Benjamin Wnuk Hunlock Creek PA 754 11 87 26:12.64 26:12.64
9 Raymond Rinaldi II 699 11 92 26:29.64 26:29.64
10 Ian McMillen 819 11 95 26:39.91 26:39.91
11 Thomas Chernasky Moscow 760 13 111 27:49.78 27:49.78
12 Chayce Quaranta Carbondale PA 688 14 144 29:39.39 29:39.39
13 Michael Sica Madison Twp PA 714 9 146 29:55.86 29:55.86
14 Daniel Huegel Scranton PA 591 13 181 31:42.84 31:42.84
15 Aiden Vanluvender 741 10 182 31:48.14 31:48.14
16 Anye Robinson Scranton PA 701 9 229 35:05.16 35:05.16
17 Gavin Phillips 800 9 267 39:15.95 39:15.95
18 Carter Marsico 639 5 289 41:25.41 41:25.41
19 Parker Marsico 642 7 312 43:43.67 43:43.67
20 Marco Rinaldi 695 9 318 44:36.57 44:36.57
21 Donato Rinaldi 694 8 319 46:03.75 46:03.75
22 Landon Slagan 785 9 326 48:29.92 48:29.92
23 Conner Pratt Carbondale PA 684 8 327 50:04.79 50:04.79
24 Lukas Conrad Scranton PA 526 13 330 51:42.93 51:42.93
25 Rocco Rinaldi 698 10 332 52:59.27 52:59.27
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kazimir Fantanarosa Clarks Summit PA 547 16 18 20:25.38 20:25.38
2 Blake Hammert Archbald PA 583 18 32 21:58.92 21:58.92
3 Angel Ramos Scranton PA 689 19 48 23:09.21 23:09.21
4 Thomas Conan 828 18 56 24:26.19 24:26.19
5 Sergey Grilopyat 834 19 76 25:36.49 25:36.49
6 Joseph Delmar 829 19 91 26:20.39 26:20.39
7 Jack Peccerillo 852 18 103 27:19.52 27:19.52
8 John Garrey 832 18 115 27:55.62 27:55.62
9 Eric Allikmaa Tuckerton NJ 506 17 127 28:42.37 28:42.37
10 Miles Reto Verona NJ 693 19 192 32:42.60 32:42.60
11 David Perrins Mountain Top PA 675 16 204 33:26.58 33:26.58
12 Thomas Fox Scranton PA 551 18 224 34:42.89 34:42.89
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Moulton Mountain Top PA 662 24 2 16:01.26 16:01.26
2 Alex Saba Mountain Top PA 706 25 5 17:59.40 17:59.40
3 Mark Roberts 781 28 9 19:09.84 19:09.84
4 Kevin Garubba Covington Township PA 559 27 13 20:00.01 20:00.01
5 Sean Walsh Scranton PA 745 21 17 20:25.13 20:25.13
6 Paul Szustakowski Carbondale PA 732 22 20 20:31.63 20:31.63
7 David Truitt 776 20 22 20:54.27 20:54.27
8 Alex Haber 835 20 34 22:24.36 22:24.36
9 Patrick Atchison 822 21 35 22:27.59 22:27.59
10 Ciaran Lynch 848 21 45 23:03.88 23:03.88
11 Mark Bugelholl West Pittston PA 517 23 68 25:10.51 25:10.51
12 Jamie Coletta 761 26 74 25:33.23 25:33.23
13 Matthew Ferrara 830 23 80 25:51.50 25:51.50
14 Tyler Kuchar Sugarloaf PA 609 23 82 25:54.97 25:54.97
15 Adriel Douglass 779 25 109 27:39.14 27:39.14
16 Aramis Medina Scranton PA 657 20 118 28:07.10 28:07.10
17 Mike Saikowski Scott Twp. PA 707 28 126 28:41.89 28:41.89
18 Michael Kozlowski Huntington Station NY 607 20 147 29:57.29 29:57.29
19 Christopher Novoa Dunmore PA 666 29 154 30:11.61 30:11.61
20 Matthew Reynolds 854 20 168 30:54.15 30:54.15
21 Rob Turlip 862 20 175 31:07.40 31:07.40
22 Adriel Douglass Scranton PA 544 25 184 32:03.98 32:03.98
23 Dalton Nixon 875 21 185 32:08.86 32:08.86
24 Tyler Matechak Archbald PA 645 25 191 32:41.40 32:41.40
25 Joshua Bendowski 874 20 198 33:04.57 33:04.57
26 Raymond Stemrich 859 22 202 33:16.40 33:16.40
27 Patrick Langan 843 22 209 33:44.15 33:44.15
28 Casey Logan Washington DC 625 29 210 33:44.40 33:44.40
29 John Jurosky 791 28 226 34:56.48 34:56.48
30 Matthew Williams Hamlin PA 749 29 237 35:50.38 35:50.38
31 Tristan Simons Mifflinville PA 717 28 273 40:00.87 40:00.87
32 Tyler McMillen Catawissa PA 654 20 275 40:23.86 40:23.86
33 Alex Latham 773 27 300 42:23.88 42:23.88
34 Dave Tkaczyk 872 29 309 43:11.28 43:11.28
35 Jake Gallagher Scranton PA 557 23 310 43:11.63 43:11.63
36 Bradley Carter Jermyn PA 521 21 321 46:17.17 46:17.17
37 David Smith Ashley PA 721 27 324 46:58.84 46:58.84
38 Benjamin Jinks Plymouth PA 594 26 325 47:13.05 47:13.05
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Francis Spear Factoryville PA 869 31 4 17:51.65 17:51.65
2 markus Anttila 803 36 10 19:17.15 19:17.15
3 Christian Tapia Wilkes Barre PA 733 34 14 20:00.41 20:00.41
4 Michael Gamble 789 34 21 20:47.77 20:47.77
5 Daniel Landesberg Kingston PA 611 31 28 21:36.80 21:36.80
6 Dave Marsico 640 36 31 21:51.60 21:51.60
7 Frank Pigga Dunmore PA 681 37 36 22:29.54 22:29.54
8 Thomas Garubba Madison Twp. PA 560 34 38 22:39.39 22:39.39
9 Dj Fratamico 552 38 39 22:48.13 22:48.13
10 Kevin Voelker Harveys Lake PA 744 39 41 22:55.38 22:55.38
11 Bruce Mexico 812 30 50 23:11.40 23:11.40
12 jamie Hirschler 790 37 60 24:41.59 24:41.59
13 Patrick Golden Scranton PA 566 30 61 24:45.54 24:45.54
14 Matthew Chorba Throop PA 523 34 62 24:51.99 24:51.99
15 Robert Sica Madison Twp PA 715 38 65 24:58.63 24:58.63
16 Sean McGuire Scranton PA 649 34 69 25:15.37 25:15.37
17 John Havenstrite Madison Twp PA 585 38 77 25:41.14 25:41.14
18 John Carden 519 38 81 25:52.89 25:52.89
19 Jeffrey Marx Olyphant PA 644 33 112 27:49.78 27:49.78
20 Kyle Kuczma Scranton PA 610 31 137 28:59.64 28:59.64
21 Brian Marx Scranton PA 643 36 150 30:04.64 30:04.64
22 Ray Allman 816 34 160 30:28.15 30:28.15
23 Ryan Leonard Belvidere NJ 621 37 176 31:13.81 31:13.81
24 Bob Pikulski 682 34 200 33:06.64 33:06.64
25 Christopher Goldyn Scranton PA 567 35 225 34:52.84 34:52.84
26 Tim Calachino 765 38 306 42:49.82 42:49.82
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Dragwa 809 49 8 18:50.12 18:50.12
2 Doug Powell 807 49 12 19:54.31 19:54.31
3 Chaz Ross Clifford Township PA 787 40 15 20:04.10 20:04.10
4 Jamie Igoe 767 41 37 22:31.85 22:31.85
5 Steve Kravitz 793 42 70 25:21.63 25:21.63
6 Charles Vilardi 766 41 75 25:36.11 25:36.11
7 William Wilson Scranton PA 753 41 85 26:03.88 26:03.88
8 Brian Guida 581 40 86 26:07.89 26:07.89
9 Lewis Smith Browndale PA 723 45 90 26:18.56 26:18.56
10 Chris Katchmar Old Forge PA 599 47 96 26:41.33 26:41.33
11 Anthony Pliska 792 48 171 30:55.28 30:55.28
12 richard Rudden 798 40 183 32:02.90 32:02.90
13 Fred Whitman Jermyn PA 747 45 190 32:38.27 32:38.27
14 Jason Miller Scranton PA 659 40 227 34:57.89 34:57.89
15 Dwayne Schlosser S. Abington Twp PA 711 49 231 35:34.40 35:34.40
16 Pj Dempsey 537 43 259 38:33.23 38:33.23
17 Steve Phillips 802 41 268 39:16.57 39:16.57
18 Dave Fitch Dunmore PA 549 42 279 40:45.60 40:45.60
19 Art Golembeski Scranton PA 569 49 281 40:47.63 40:47.63
20 Armando Gonzales Blue Bell PA 571 47 304 42:25.73 42:25.73
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint Milford PA 738 51 7 18:40.81 18:40.81
2 richard Wilczynski 808 51 24 21:18.11 21:18.11
3 Enrique Tapia Wilkes Barre PA 734 51 25 21:24.88 21:24.88
4 George Dunbar 778 53 30 21:51.01 21:51.01
5 Jim Hugo 777 53 33 22:07.82 22:07.82
6 Mark O'Malley Scranton PA 669 51 49 23:10.38 23:10.38
7 Paul Loomie Rockville Centre NY 627 58 59 24:38.56 24:38.56
8 Dominick Christi Lake Ariel PA 524 51 107 27:30.78 27:30.78
9 Michael Sulzinski 861 58 131 28:43.39 28:43.39
10 Lew Strunk 797 55 136 28:57.97 28:57.97
11 frank Swaha 775 52 172 30:59.77 30:59.77
12 Mark Work Jefferson Township PA 755 58 179 31:31.40 31:31.40
13 Paul Wylam Scranton PA 757 50 248 37:35.61 37:35.61
14 Brian Grebb Scranton PA 576 59 249 37:42.41 37:42.41
15 Larry Cook 768 59 251 37:47.41 37:47.41
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 762 62 19 20:29.87 20:29.87
2 Mark Jones Clarks Summit PA 596 63 63 24:53.13 24:53.13
3 Patrick McMahon Dallas PA 653 66 110 27:42.14 27:42.14
4 Rich Saikowski Scott Twp. PA 708 65 129 28:42.44 28:42.44
5 Jim Boettger Duryea PA 515 66 132 28:52.64 28:52.64
6 Harry Andes Moscow PA 507 60 133 28:52.81 28:52.81
7 Peter Licata Dickson City PA 623 67 189 32:24.40 32:24.40
8 John Pesota Dickson City PA 678 67 205 33:37.90 33:37.90
9 Daniel Cook scranton PA 769 61 215 33:51.55 33:51.55
10 Paul Ward Moscow PA 746 62 219 34:06.90 34:06.90
11 Bob Cullen 805 63 223 34:35.65 34:35.65
12 Jim Sikorski Dalton PA 716 64 235 35:45.90 35:45.90
13 Michael Cowley Clarks Summit PA 531 63 257 38:17.75 38:17.75
14 Tom Hill Clarks Summit PA 588 66 261 38:41.77 38:41.77
 

Male 70 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Len Sowinski Scott Township PA 866 71 108 27:33.14 27:33.14