Protect and Defend 5k Run/Walk

Age Group Results

May 24, 2015


Results by Scranton Running Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adiya Golden 229 13 12 22:58.21 22:58.21
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Soyer Delucy Covington Township PA 45 7 96 30:29.21 30:29.21
2 Brooke Covington 270 8 131 33:39.97 33:39.97
3 Michelle Nidoh Dunmore PA 124 5 205 54:34.43 54:34.43
4 Arianna Sohn Myerstown PA 160 8 210 56:09.89 56:09.89
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Molly Holmes 228 15 13 23:01.34 23:01.34
2 Lydia Carey Peckville PA 22 16 19 23:49.45 23:49.45
3 Heather Agentovich Clarks Summit PA 3 16 48 26:25.88 26:25.88
4 Cassidy Anderson 227 18 59 27:02.61 27:02.61
5 Marley Mikovich Nesquehoning PA 116 19 69 28:10.36 28:10.36
6 Regan Hughes Dickson City PA 211 16 74 28:28.31 28:28.31
7 Sierra Batcha Dickson City PA 8 15 201 52:52.10 52:52.10
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alla Willson Carbondale PA 56 26 14 23:12.93 23:12.93
2 Kaitlin Dolan Olyphant PA 51 25 17 23:24.00 23:24.00
3 Holly Scacchitti Dunmore PA 150 28 31 25:12.35 25:12.35
4 Sarah Miller Bethany PA 118 25 33 25:25.60 25:25.60
5 Ashley Porschet Milton PA 139 20 38 25:43.49 25:43.49
6 Erin Saake Peckville PA 249 28 43 26:11.46 26:11.46
7 Sara Kopec Kingston PA 95 27 47 26:24.48 26:24.48
8 Melanie Walker Scranton PA 180 24 51 26:35.24 26:35.24
9 Taryn Burns Scranton PA 201 27 58 26:58.44 26:58.44
10 Melanie Williams Scranton PA 183 27 64 27:31.65 27:31.65
11 Kristin Kearney Dickson City PA 90 29 67 27:58.69 27:58.69
12 Ashley Pizzimenti Coatesville PA 136 25 70 28:11.66 28:11.66
13 Elizabeth Beach 268 27 71 28:17.56 28:17.56
14 Charlene Adzema Kingston PA 2 28 78 28:42.32 28:42.32
15 Lindsey Courtright Scranton PA 38 25 86 29:07.44 29:07.44
16 Kim Kaville 267 23 91 29:43.36 29:43.36
17 Lauren Azzarelli Harrisburg PA 7 27 92 29:46.61 29:46.61
18 Krista Paul Nesquehoning PA 130 21 101 31:15.69 31:15.69
19 Kelli Kroptavich Duryea PA 97 24 112 32:10.87 32:10.87
20 Dana Cortes 234 27 113 32:17.35 32:17.35
21 Marissa Noll Elysburg PA 126 21 120 32:27.13 32:27.13
22 Alexa Friedhoff 256 20 124 32:50.44 32:50.44
23 Katie Beach 269 25 134 33:45.62 33:45.62
24 Aileen Croke Scranton PA 39 26 139 34:33.97 34:33.97
25 Kayla Carlucci 253 24 140 34:48.35 34:48.35
26 Kristen Regan 260 24 141 34:49.16 34:49.16
27 Rebecca Clatch Drums PA 29 29 149 35:28.82 35:28.82
28 Danielle Quick Avoca PA 262 24 152 35:57.63 35:57.63
29 Victoria Richards Covington Twp PA 141 28 171 39:18.60 39:18.60
30 Megan Coleman Archbald PA 32 20 172 39:28.55 39:28.55
31 Megan Derenick 263 24 173 39:29.77 39:29.77
32 Esmerlyn Francisco 196 23 175 40:06.64 40:06.64
33 Kimberly Nagle Greenfield Township PA 121 27 178 43:41.38 43:41.38
34 Taralee Eastman Pittston PA 55 24 179 43:42.83 43:42.83
35 Nicole Colton Brackney PA 34 23 184 45:54.65 45:54.65
36 Alicia Smith Scranton PA 156 26 187 46:43.37 46:43.37
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachael Laboranti Scott Township PA 99 35 22 24:28.41 24:28.41
2 Andrea Sowden United States PA 163 31 37 25:43.25 25:43.25
3 Theresa Prawdzik 241 39 42 26:09.83 26:09.83
4 Danielle Delucy Covington Township PA 44 38 44 26:16.73 26:16.73
5 Sue Fanti Exeter PA 59 36 52 26:38.83 26:38.83
6 Casey Lewis 255 33 55 26:42.10 26:42.10
7 Catherine Petula Bound Brook NJ 134 30 62 27:18.29 27:18.29
8 Rebecca Kaneski Old Forge PA 84 30 63 27:29.44 27:29.44
9 Erin Kuhlmeier Scranton PA 98 32 65 27:32.51 27:32.51
10 Brooke Mizenko Dunmore PA 119 34 68 28:00.11 28:00.11
11 Jessica Amabile Scott Twp PA 5 30 89 29:29.86 29:29.86
12 Stephanie Wahl Williamsport PA 179 35 108 32:02.87 32:02.87
13 Brianne Roberts Archbald PA 144 35 110 32:09.61 32:09.61
14 Leann Zuby 247 34 116 32:24.72 32:24.72
15 Tiffany Dickson 237 34 117 32:24.72 32:24.72
16 Joni Zech Dunmore PA 190 31 123 32:47.37 32:47.37
17 Nicole McGowan Port Jervis NY 111 32 125 32:53.70 32:53.70
18 Charlotte Wright 215 39 133 33:42.37 33:42.37
19 Nicole Craven 198 39 142 34:54.63 34:54.63
20 Danielle Nicholas Scranton PA 122 36 146 35:23.88 35:23.88
21 Heather Zielinski Covington Twp PA 191 38 154 36:11.75 36:11.75
22 Kristine Davis Pocono Lake PA 42 30 156 36:34.88 36:34.88
23 Jo Anne Yanko Dunmore PA 186 35 164 37:31.33 37:31.33
24 Stephanie Goldyn Scranton PA 71 32 166 38:52.63 38:52.63
25 Tara Burnett Jenkins Twp. PA 19 37 167 39:08.14 39:08.14
26 Cara Devine Forty Fort PA 46 31 180 44:26.82 44:26.82
27 Jenn Riordan Pocono Lake PA 142 37 182 44:54.23 44:54.23
28 Missy Coons Lexington Park MD 37 33 185 46:11.31 46:11.31
29 Annette Chilleri Moosic PA 25 38 191 47:30.41 47:30.41
30 Eleanor Gwyn-Jones Scranton PA 75 35 196 50:39.56 50:39.56
31 Carla Meissner Elverson PA 113 39 199 51:47.42 51:47.42
32 Jennifer Sohn Myerstown PA 161 32 209 56:09.75 56:09.75
33 Faith Nicosia Springbrook Township PA 224 33 214 1:01:57.27 1:01:57.27
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Renee Stinson 209 46 16 23:18.80 23:18.80
2 Kristen Hughes Dickson City PA 210 40 35 25:35.99 25:35.99
3 Cheryl Christino 219 46 53 26:39.60 26:39.60
4 Karen Battaglia Moosic PA 199 43 60 27:16.47 27:16.47
5 Lori Nozzi Dunmore PA 127 44 66 27:40.64 27:40.64
6 Amy Amendola Madison Township PA 6 49 72 28:18.77 28:18.77
7 Betsy Czaja Dickson City PA 217 40 77 28:41.61 28:41.61
8 Dawn Yates 200 42 88 29:17.58 29:17.58
9 Marlene Toolan Dickson City PA 173 49 93 30:09.86 30:09.86
10 Julia Munley Clarks Summit PA 232 49 105 31:47.52 31:47.52
11 Kelly Malinowski 223 40 109 32:09.26 32:09.26
12 Rose Keesler Honesdale PA 92 49 126 33:18.37 33:18.37
13 Lynn Green Factoryville PA 74 40 128 33:31.70 33:31.70
14 Michele Covington 271 41 132 33:40.59 33:40.59
15 Ellen Magnotta 265 44 143 35:05.61 35:05.61
16 Nadine Urash Springbrook PA 243 47 145 35:10.29 35:10.29
17 Andrea Tippet Moosic PA 171 46 147 35:24.63 35:24.63
18 Shannon Hilbert 226 43 151 35:36.82 35:36.82
19 Melissa Foley Throop PA 61 41 155 36:20.85 36:20.85
20 Sharon Kondracki 240 41 162 37:26.53 37:26.53
21 Lisa Cerreta Pittston PA 24 44 169 39:15.96 39:15.96
22 Barb Cunningham Eynon PA 40 48 186 46:11.32 46:11.32
23 Sarah Shoff Scranton PA 155 40 188 46:58.79 46:58.79
24 Jill Stets Dunmore PA 165 42 200 52:51.89 52:51.89
25 Janice Ives 245 40 202 53:41.87 53:41.87
26 Joanne Nidoh Dunmore PA 123 44 204 54:33.67 54:33.67
27 Stephanie Kosydar Dickson City PA 96 44 206 55:13.59 55:13.59
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anne Gallagher Dunmore PA 63 54 50 26:32.85 26:32.85
2 Deborah Zarifian North Plainfield NJ 188 51 73 28:20.86 28:20.86
3 Trena McGoff Scranton PA 109 52 83 28:51.30 28:51.30
4 Cathy Gerchman Dunmore PA 67 52 90 29:29.87 29:29.87
5 Tammy Duffy Callicoon NY 54 50 103 31:25.37 31:25.37
6 Sue Pagano Dickson City 216 53 104 31:27.25 31:27.25
7 Robin Mancinelli Moosic PA 104 53 115 32:23.86 32:23.86
8 Roberta Wywiorski Scranton PA 185 56 121 32:40.68 32:40.68
9 Darlene Pallien Scranton PA 128 52 130 33:33.30 33:33.30
10 Peg Rainey 266 58 144 35:05.82 35:05.82
11 Laura Carroll 225 56 157 36:36.12 36:36.12
12 Beth Green Dalton PA 73 54 163 37:27.27 37:27.27
13 Nancy Dolan Olyphant PA 52 58 168 39:11.90 39:11.90
14 Kathy Boots Scranton PA 13 54 190 47:28.64 47:28.64
15 Helena Swarts Olyphant PA 169 50 198 51:09.34 51:09.34
16 Debra McGowan Milford PA 110 54 213 1:00:31.29 1:00:31.29
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carmella Dipippa Bloomsburg PA 49 60 85 28:56.92 28:56.92
2 Mary Turner Honesdale PA 178 64 176 40:12.14 40:12.14
3 Carol Cirba Dunmore PA 28 60 207 55:16.64 55:16.64
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Peter Diangelis Effort PA 47 43 1 20:22.66 20:22.66
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Connor Hughes 212 8 75 28:34.61 28:34.61
2 Aidan Delucy Covington Township PA 43 10 97 30:29.50 30:29.50
3 Collin Heilman Myerstown PA 77 11 135 33:46.66 33:46.66
4 Caleb Troyer Ringtown PA 175 11 137 34:00.46 34:00.46
5 Conner Prett 206 7 158 37:03.12 37:03.12
6 Kyle Petersheim Morgantown PA 131 10 160 37:15.13 37:15.13
7 Cayden Meissner Elverson PA 114 11 161 37:15.88 37:15.88
8 Johnny Chilleri Moosic PA 27 7 192 47:30.87 47:30.87
9 Noah Sohn Myerstown PA 162 7 197 51:07.60 51:07.60
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Connor Harrison 214 17 9 22:43.60 22:43.60
2 Sam Petersheim Morgantown PA 133 15 40 26:08.60 26:08.60
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Hiscox 238 29 2 20:28.18 20:28.18
2 Kyle Ketten Jefferson Township PA 231 29 8 22:19.98 22:19.98
3 Sean Sholtes 273 29 28 24:59.84 24:59.84
4 Burke Kearney Scranton PA 89 25 36 25:36.88 25:36.88
5 Mike Wilcha 264 26 39 26:01.94 26:01.94
6 John Kluck Drums PA 94 27 45 26:21.35 26:21.35
7 William Hayes 194 23 46 26:22.24 26:22.24
8 Kyle Tighe Dunmore PA 170 21 56 26:42.54 26:42.54
9 Adam Czankner Dunmore PA 41 24 61 27:17.49 27:17.49
10 Jason Sansky 195 22 80 28:44.54 28:44.54
11 Matt Sansky Olyphant PA 147 22 81 28:44.61 28:44.61
12 Kory Lopata Nesquehoning PA 101 21 100 31:14.62 31:14.62
13 Jon Abbott Honesdale PA 1 24 111 32:09.87 32:09.87
14 Joey Trimmel Nesquehoning PA 174 23 118 32:25.62 32:25.62
15 Brandon Cohick Coal Township PA 31 24 119 32:27.12 32:27.12
16 Nick Lubnewski 261 23 153 35:57.73 35:57.73
17 Antonio Giordano Scranton PA 69 22 174 39:56.33 39:56.33
18 John Colton Brackney PA 33 23 183 45:54.40 45:54.40
19 Michael Mancuso 208 22 195 49:46.99 49:46.99
20 Angel Morales Scranton PA 120 24 211 58:03.58 58:03.58
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Justin Gagliardi Peckville PA 62 34 3 20:33.19 20:33.19
2 Robert Zuby Taylor PA 248 38 5 21:30.94 21:30.94
3 Dave Marsico Jr Old Forge PA 106 35 6 21:36.77 21:36.77
4 Ron Strulic Scranton PA 202 37 10 22:49.59 22:49.59
5 Christopher Coons Lexington Park MD 36 36 15 23:14.87 23:14.87
6 Ted Mielczarek Madison Twp PA 246 35 21 24:24.85 24:24.85
7 Justin Leri Jessup PA 100 30 24 24:48.27 24:48.27
8 Jason Seliga Jermyn PA 151 34 25 24:51.31 24:51.31
9 David Karr Scranton PA 85 30 26 24:53.10 24:53.10
10 Edward Pierson Scranton PA 135 35 27 24:56.79 24:56.79
11 Philip Meissner Elverson PA 115 39 30 25:08.76 25:08.76
12 Pete Miller Bethany PA 117 31 34 25:25.61 25:25.61
13 Ray Moses 197 30 82 28:48.36 28:48.36
14 Gareth Kauffman Harrisburg PA 86 37 84 28:54.76 28:54.76
15 Michael Zuby 193 36 87 29:13.73 29:13.73
16 Nick Azzaelli 250 33 98 30:52.32 30:52.32
17 Michael Halbrook 192 38 99 30:58.61 30:58.61
18 Jonathon Burkhart Dickson City PA 18 33 102 31:18.87 31:18.87
19 Jeffrey Spagna South Abington Township PA 164 30 107 31:50.40 31:50.40
20 Johnmichael Pizzimenti Coatesville PA 137 34 114 32:19.88 32:19.88
21 Harold Zech Dunmore PA 254 31 127 33:31.47 33:31.47
22 Jeremy Carroll Throop PA 274 39 150 35:31.27 35:31.27
23 Chris Goldyn Scranton PA 70 33 165 38:51.62 38:51.62
24 Joseph Homza Forty Fort PA 80 32 181 44:29.15 44:29.15
25 Carl Ives 244 39 203 53:43.17 53:43.17
26 Andrew Sohn Myerstown PA 159 31 208 56:07.68 56:07.68
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Davis Moosic PA 242 44 4 21:12.34 21:12.34
2 Don Shearer West Pittston PA 152 47 7 21:51.99 21:51.99
3 Matt McDonald 203 40 18 23:36.23 23:36.23
4 Jim Brogna Mt Top PA 17 44 20 24:14.10 24:14.10
5 Stephen Derenick 205 47 23 24:29.15 24:29.15
6 Michael Shoff Scranton PA 154 40 29 25:05.10 25:05.10
7 Ron Purdy Clarks Summit PA 140 41 32 25:17.85 25:17.85
8 Paul Holmes 236 46 41 26:09.28 26:09.28
9 David Solfanelli 230 42 54 26:41.31 26:41.31
10 Jeff Hughes 213 40 76 28:35.93 28:35.93
11 Mike Ryder Dunmore PA 145 49 94 30:26.39 30:26.39
12 Joe Christino 218 44 95 30:28.20 30:28.20
13 Robert Wolff Lords Valley PA 184 41 106 31:47.96 31:47.96
14 Eric Gerchman Dunmore PA 68 48 138 34:07.58 34:07.58
15 James Travis 257 45 148 35:25.30 35:25.30
16 Steven Biges Kingston PA 11 44 159 37:07.77 37:07.77
17 Joseph Bitzer 207 49 170 39:16.57 39:16.57
18 Bill Satkowski 259 47 177 41:06.80 41:06.80
19 Paul Casey Scranton PA 23 44 193 47:43.38 47:43.38
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patrick McGowan Scranton PA 112 50 11 22:54.26 22:54.26
2 Mark Lopata Nesquehoning PA 102 51 49 26:27.10 26:27.10
3 Tom Yoniski 204 50 57 26:44.58 26:44.58
4 Vincent Grattolino Scranton PA 72 59 122 32:42.31 32:42.31
5 Ted Sabatini Arroyo Grande CA 146 54 129 33:33.29 33:33.29
6 Mark Symancek 272 57 136 33:55.19 33:55.19
7 Tom Boots Scranton PA 14 56 189 47:25.81 47:25.81
8 John Chilleri Moosic PA 26 53 194 47:54.16 47:54.16
9 Tom Kubelus 220 56 212 59:49.31 59:49.31
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Timothy Gaughan Scranton PA 64 99 79 28:43.74 28:43.74