Protect and Defend 5k

Age Group Results

April 23, 2016


Results by Scranton Running Co Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 168 34 4 19:51.93 19:53.59
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kara Judge 133 10 114 32:24.93 32:34.10
2 Siobhan Kelly Hazleton PA 56 14 124 33:48.00 33:53.17
3 Grace Polansky 87 11 126 33:45.25 33:58.66
4 Kaylee Lyons 144 14 127 33:46.03 33:58.93
5 Sheila Giles 38 14 138 37:03.46 37:09.12
6 Penelope Ziegler New Milford PA 115 10 157 40:46.39 41:03.21
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lyclia Carey 157 17 21 22:40.99 22:43.82
2 Brittany Creegan 23 19 33 24:15.98 24:18.15
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Julie Musto Pittston PA 75 23 26 23:19.17 23:25.14
2 Autumn Jarvis Old Forge PA 51 26 42 24:51.45 24:55.31
3 Nikita Bonnell 120 23 46 25:11.90 25:33.88
4 Andrea Krivak Moosic PA 61 26 63 27:16.57 27:30.89
5 Alison Gimbi Hazleton PA 39 24 68 27:50.21 27:54.62
6 Mary Casella New Milford PA 16 22 73 28:14.30 28:30.16
7 Olivia Lucier 162 22 86 29:35.12 29:35.12
8 Mia Crotti Jessup PA 175 29 100 30:31.37 30:47.78
9 Pat Gauacher 170 26 109 31:48.40 31:57.57
10 Saralynne Brown 163 22 116 32:30.38 32:40.60
11 Katie Wolff Olyphant PA 110 28 117 32:42.08 32:53.26
12 Kimberly Nagle Carbondale PA 76 28 118 32:41.18 32:57.58
13 Nina Mazzone 69 25 139 37:16.36 37:26.17
14 Stacey Campbell 14 24 153 40:27.20 40:27.20
15 Ariel Cooper Scranton PA 22 24 154 40:27.62 40:27.62
16 Kelly Piasecki Clifford Twp PA 85 29 161 42:48.83 43:03.57
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jill Matthews Ashley PA 68 36 18 22:17.10 22:19.73
2 Traci Leidel Scranton PA 65 34 22 22:40.17 22:43.82
3 Adrianna Schwartz Scranton PA 97 36 28 23:53.19 23:56.64
4 Mariah Beck 152 37 29 23:51.36 23:56.66
5 Kristy Crowley Clark Summit PA 26 36 31 24:01.74 24:04.15
6 Danielle Delucy Covington Township PA 30 38 32 24:10.94 24:14.35
7 Natasha Milazzo Zion Grove PA 73 31 35 24:21.74 24:25.90
8 Michelle Hardik Luzerne PA 42 33 39 24:36.29 24:42.95
9 Adrianne Filkovsky Waymart PA 36 34 40 24:33.66 24:43.57
10 Bridget Chomko Scranton PA 21 31 54 26:22.99 26:31.15
11 Jill Crofton Scranton PA 25 31 59 27:09.39 27:18.30
12 Erica Armbruster Wilkes Barre PA 3 31 64 27:26.19 27:33.11
13 Jessica Dinning Scranton PA 188 30 74 28:19.48 28:31.39
14 Frances Brutico -Policicchio Clarks Summit PA 9 32 77 28:17.40 28:35.67
15 Erin Kuhlmuer 117 33 91 30:04.74 30:24.42
16 Tricia Bernstsky 148 36 92 30:15.73 30:24.64
17 Allison Zabriski Moosic PA 189 35 96 30:31.26 30:43.72
18 Melissa Hoban Jessup PA 45 33 98 30:34.75 30:45.92
19 Natalie Jacobs 176 32 99 30:30.59 30:47.41
20 Kristen Shemanski Jessup PA 98 30 122 33:37.57 33:41.84
21 Shing Fan Chan 167 38 125 33:40.27 33:55.18
22 Meghan Polansky 89 37 131 34:28.74 34:42.68
23 Jill Crofton Scranton PA 24 31 132 34:46.32 34:57.15
24 Kaley Dolphin Scranton PA 31 31 133 34:58.77 35:08.93
25 Sarah Konopka Hudson PA 60 33 134 35:31.18 35:31.18
26 Kimberly Kuratnick Scranton PA 62 33 135 35:39.35 35:49.76
27 Donna Ancherani Scranton PA 1 38 141 37:31.77 37:40.94
28 Cara Homza Forty Fort PA 47 31 143 38:32.92 38:48.59
29 Holly Wallace Scranton PA 106 32 148 40:02.35 40:11.13
30 Jessica Barletta 171 39 150 39:53.50 40:12.45
31 Samatha Johnson 179 30 158 41:02.32 41:18.93
32 Jessica Harvey 43 31 159 41:27.62 41:47.14
33 Marcy Kerzic Forest City PA 58 36 164 47:26.38 47:41.74
34 Jodi Chiodo Olyphant PA 19 36 166 50:35.46 51:05.23
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Moriah Peters Clarks Summit 82 42 19 22:25.78 22:28.61
2 Dawn Yates 145 43 27 23:48.32 23:56.48
3 Jean Bellucci Jefferson Twp PA 6 46 50 25:47.65 25:51.32
4 Diane Carey Peckville PA 15 49 56 26:49.83 26:52.67
5 Mary Gene Eagen Dunmore PA 33 47 67 27:39.25 27:50.16
6 Michele Lisak Scranton PA 66 44 97 30:32.57 30:45.14
7 Kathleen Petti Lake Ariel PA 83 43 106 31:07.94 31:21.88
8 Judy Piasecki Greenfield Twp PA 84 45 107 31:14.22 31:28.17
9 Rose Kelly Hazleton PA 55 48 144 39:27.28 39:33.69
10 Heather Stuart Scranton PA 130 45 145 39:40.80 39:51.44
11 Cheryl Jaworski Avoca PA 52 44 146 39:58.33 40:07.95
12 Marikiz Killeen 202 49 160 41:46.56 41:56.72
13 Lynne Powell Olyphant PA 91 44 167 50:37.13 51:05.25
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michele Long 161 56 78 28:30.93 28:42.17
2 Julia Munley Clarks Summit PA 165 50 101 30:48.81 30:48.81
3 Susan Wichelski 177 50 110 31:50.22 31:58.80
4 Rose Keesler Honesdale PA 54 50 120 32:58.28 33:06.67
5 Terri Winowich Clarks Summit PA 109 51 128 33:43.01 34:04.17
6 Susan Stalker Pleasant Mount PA 104 50 136 36:08.34 36:24.19
7 Eileen Murphy 158 56 140 37:22.22 37:34.88
8 Deb Gudatis 186 50 152 40:05.21 40:13.99
9 Robyn Patrick Olyphant PA 81 52 165 50:35.68 51:04.82
10 Kathy Boots Scranton PA 153 55 168 51:24.24 51:45.41
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Cardillo DUNMORE PA 150 56 1 18:29.89 18:32.14
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Unknown Partic. 203 203 5 19:59.00 19:59.00
2 Connor Hughes 184 9 61 27:21.93 27:28.25
3 Kieran Judge 132 12 111 32:17.46 32:25.62
4 Jack Polansky 88 7 129 34:19.74 34:33.68
5 Ryan McLaughlin 72 9 162 43:04.22 43:27.65
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Nolan Archbald PA 77 16 9 20:45.71 20:51.62
2 Anthony Chosko 173 18 151 39:54.80 40:12.45
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anthony Chowanee 199 29 2 18:54.12 18:55.53
2 Liberato Sperrazza Pittston PA 103 24 10 20:47.66 20:52.32
3 Mitchell Konary 125 20 15 21:30.31 21:50.64
4 Shane Smith 187 23 16 21:48.11 21:51.64
5 Cody Yurista 126 24 17 21:44.55 22:05.92
6 Lloyd Burton 10 25 24 22:54.35 23:04.51
7 Bill Ardoline 155 23 30 23:51.82 23:57.14
8 Vito Giorgi 119 23 36 24:12.25 24:34.64
9 David Sanchez 129 22 37 24:13.04 24:34.82
10 Charlie Silverio 124 27 43 24:55.64 25:16.81
11 Nicholas Carrita 122 23 45 25:14.35 25:33.65
12 Timothy McCoy 123 22 47 25:13.22 25:33.89
13 Chris Warel 121 23 48 25:14.12 25:34.78
14 Timothy DiVietri Massapequa NY 160 22 66 27:33.69 27:45.10
15 Collin Ward Wilkes Barre PA 107 21 70 28:15.00 28:27.67
16 Kyle Calvey Scranton PA 12 27 71 28:21.37 28:28.12
17 Ned Leonard 141 29 72 28:18.34 28:28.53
18 Patrick Chelland Dunmore PA 18 29 75 28:25.26 28:32.40
19 Matthew Baxter 118 24 83 29:10.87 29:31.41
20 David Humphreys 196 27 89 29:42.40 29:59.00
21 Carey Gilroy 128 29 93 30:05.50 30:24.64
22 Jiovanni Don Vito 166 24 95 30:26.92 30:34.67
23 Ralph Dooley 32 26 103 30:54.84 31:07.00
24 Eric Hernandez Pocono Summit PA 44 22 104 30:48.75 31:07.67
25 James Delair II Mehoopany PA 29 25 105 30:57.19 31:09.10
26 Colby Ozgo FF 194 27 142 37:21.62 37:48.28
27 Nick Mantione 172 27 149 39:54.50 40:12.15
28 Wil Heyes 134 24 169 51:26.45 51:46.11
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Randy Shemanski Dunmore PA 99 38 7 20:18.53 20:22.38
2 Len Van Orden 164 39 8 20:28.72 20:30.34
3 Francis Walsh Scranton 174 36 14 21:38.02 21:44.14
4 Joe Bednarski Plains PA 5 32 20 22:36.93 22:42.61
5 David Karr Scranton PA 53 31 25 23:20.56 23:22.98
6 Joe Homza Forty Fort PA 48 33 34 24:07.74 24:22.65
7 Thomas Hogans Shavertown PA 46 32 38 24:35.64 24:42.56
8 Matt Smith Old Forge PA 100 32 41 24:50.22 24:54.90
9 Henderson Gruelo 127 37 52 26:01.45 26:23.23
10 James Golden Scranton PA 40 31 62 27:19.08 27:28.48
11 Robert Policicchio Clarks Summit PA 90 35 76 28:16.88 28:35.29
12 John Anthony Larksville PA 2 36 79 29:21.13 29:21.13
13 Dan Brennan 201 36 81 29:15.00 29:25.91
14 Ronald Milazzo Zion Grove PA 74 33 87 29:38.50 29:42.91
15 Andy Chomko Scranton PA 20 31 90 30:09.78 30:18.16
16 Christopher Paris Dunmore PA 80 39 108 31:40.68 31:54.52
17 Michael Ossont Archbald PA 136 31 113 32:16.28 32:32.90
18 Andy Polansky 86 36 130 34:29.25 34:42.54
19 Pat Shaffer 181 34 137 36:35.43 36:55.10
20 Michael Dougherty 143 39 156 40:48.26 41:01.68
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Earl Marshall Honesdale PA 180 41 3 19:27.77 19:29.38
2 Michael Carroll 151 44 12 21:16.50 21:21.66
3 Matt McDonald 149 40 13 21:27.00 21:34.14
4 William Wilson Scranton PA 108 41 49 25:42.56 25:49.90
5 David Solfeitlli 178 43 51 26:10.98 26:17.11
6 Martin Monahan Scranton PA 191 43 53 26:25.88 26:25.88
7 Pj McGurrin 71 47 55 26:34.63 26:39.73
8 Richard Grippi Dunmore PA 200 47 57 26:56.76 27:09.66
9 Jeff Hughes Dickson City PA 183 41 60 27:22.84 27:28.16
10 Bill Satkowski Avoca PA 96 48 65 27:29.48 27:36.41
11 Joseph Lafferty Scranton PA 63 44 80 29:17.64 29:23.97
12 Kenneth Zipovsky 116 45 82 29:09.84 29:31.41
13 Craig Carey 142 49 84 29:19.31 29:33.16
14 Carl Ives 50 40 85 29:17.06 29:33.66
15 Ryan Cywinski Mountain Top PA 27 41 88 29:42.59 29:55.16
16 Jim Travis 182 46 102 30:45.20 30:58.92
17 Scott Tokash Scranton PA 105 44 112 32:19.60 32:31.26
18 John Judge Scranton PA 131 42 115 32:27.56 32:36.74
19 Robert Wolff Lords Valley PA 111 42 123 33:26.72 33:46.90
20 Rick Rondomanski Jr 94 47 155 40:47.45 41:00.86
21 Paul Casey Scranton PA 17 45 163 45:57.66 46:27.22
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Dunbar Jr 140 52 11 21:00.32 21:02.14
2 John Kielar Honesdale PA 59 50 23 22:45.62 22:50.52
3 Thomas Yoniski Clarks Summit PA 113 51 44 25:10.55 25:17.21
4 Robert McCool 70 50 58 27:07.57 27:12.23
5 Mark Work Jefferson Township PA 112 58 69 27:47.40 27:55.35
6 Pat Desarno 135 55 94 30:24.82 30:33.20
7 Leo Sperrazza Pittston PA 102 55 119 32:53.49 33:00.92
8 John Notarianni Dunmore PA 78 51 121 33:11.76 33:27.42
9 Mike Sheerin 192 58 147 39:56.33 40:08.99
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook Scranton 156 62 6 20:10.41 20:14.28