PLCTA Foundation 5K Run for Autism Awareness

Age Group Results

April 26, 2014


Results By Scranton Running Co Scranton Running Co

5K Run

Female Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Reba Kinsey 141 25 4 18:04.44 18:08.87
 

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gabriella Comes 146 13 43 33:22.30 33:27.78
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristen Shemanski 103 28 19 22:12.94 22:15.82
2 Jamie Woods 106 24 25 24:07.60 24:13.35
3 Mary Hrianak 104 29 27 24:26.57 24:33.28
4 Devin Castaldi 107 20 42 33:23.15 33:26.97
5 Amanda Lavin 105 29 46 34:07.63 34:15.35
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Shemanski 137 32 8 19:29.74 19:32.35
2 Jacqueline O'Connor 111 30 16 21:33.00 21:40.64
3 Sara Allman 117 35 18 22:04.23 22:12.58
4 Jillian Ferri 110 31 20 22:35.47 22:42.38
5 Stephanie Cigliano 130 37 22 23:14.93 23:19.56
6 Rashinda Lovely 129 37 23 23:14.33 23:19.97
7 Bridget Frounfelker 114 36 26 24:17.06 24:21.29
8 Vanessa Thomas 151 36 29 25:35.56 25:35.56
9 Heide Kelley 113 37 31 25:32.99 25:39.62
10 Teri Brickler Clarks Summit PA 116 31 33 26:14.93 26:22.81
11 Linda Beck 112 32 35 26:27.00 26:34.63
12 Jillian G Ferri 109 30 38 26:47.74 26:56.37
13 Jaime Minor 147 30 41 26:53.06 27:01.39
14 Christina Raguckas 134 33 44 33:56.45 34:01.83
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robynn Jenkins 144 40 5 18:43.13 18:46.79
2 Christine Herne 125 41 17 22:06.91 22:06.91
3 Michele Lisak 124 42 36 26:34.01 26:42.35
4 Donna Shuta 122 42 39 26:46.52 26:56.89
5 Suzanne Adams 123 47 45 33:56.01 34:01.90
 

Female 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathy Durkin 127 52 21 23:01.84 23:08.13
2 Phyllis Gorman 145 57 34 26:25.10 26:30.57
3 Rita Castaldi 128 54 40 26:55.52 26:59.82
 

Male Overall Winner Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Watson 142 28 1 15:26.86 15:29.46
 

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew Herne 139 13 6 18:52.41 18:57.82
2 Aaron Mancus 152 14 28 25:34.38 25:34.38
3 Nathan Adams 148 14 47 35:19.52 35:25.19
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Justin Rubal 143 29 2 15:29.49 15:32.87
2 Matt Salerno 108 27 3 17:20.98 17:24.62
3 Brian Fisne Olyphant PA 140 26 9 19:32.28 19:40.40
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stephen Polishan 121 38 10 19:51.47 19:55.12
2 Todd Monahan Moosic PA 149 39 11 19:50.48 19:55.87
3 Kyle Evans 119 35 24 23:24.82 23:35.40
4 Blair Kroll 133 34 30 25:31.87 25:39.39
5 Matthew Scartozzi 135 30 32 26:04.51 26:09.38
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Keith Herne Scranton PA 138 40 7 19:03.43 19:07.56
2 Frank Swaha 131 49 12 20:43.46 20:49.34
3 JW Evans 132 44 14 21:31.51 21:36.37
4 Patrick Murphy scranton PA 126 46 37 26:34.75 26:42.64
 

Male 50 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Cartwright Moosic PA 150 52 13 21:27.00 21:33.30
2 Paul Ward Moscow PA 136 59 15 21:33.75 21:40.63