PLCTA 5k

Age Group Results

April 16, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run/Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily Seamon 259 20 5 27:20.92 27:24.18
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alicia Ornechowski 237 12 7 28:16.99 28:19.68
2 Vicrtoria Herne 252 12 21 33:40.43 33:48.20
3 Hanna Allman 270 9 42 30:05.96 41:57.96
4 Tori Romanosky 274 17 47 31:23.71 45:30.71
5 Bethany Taylor Hunlock Creek PA 219 19 48 46:31.68 46:31.68
6 Heidi Allman 271 9 57 45:19.78 57:11.78
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristen Majdik 257 25 9 28:45.35 28:50.29
2 Jana Lindsay Clarks Summit PA 205 29 11 29:29.65 29:33.00
3 Danielle Valenti Greentown PA 226 21 15 31:02.53 31:08.89
4 Erica Young 255 23 33 36:35.16 36:39.48
5 Lisa Gruszocki 254 25 34 36:35.21 36:39.48
6 Lindsey Cohen 236 22 54 52:12.57 52:21.81
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Spott 234 30 12 29:34.39 29:36.65
2 Vanessa Thomas 266 38 22 33:46.72 33:50.63
3 Jillian Ferri Gouldsboro PA 194 33 28 34:10.29 34:13.19
4 Jessica Johnson 239 35 36 37:02.96 37:12.39
5 Virginia Calderon Moosic PA 186 39 43 41:59.22 42:04.74
6 Jillian G Ferri Covington Twp PA 195 32 49 46:52.25 47:01.49
7 Stephanie Goldyn Scranton PA 265 33 50 46:55.62 47:06.15
8 Sara Allman 272 37 56 42:54.71 54:46.71
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Gene Eagen Dunmore PA 260 47 19 33:20.14 33:26.90
2 Michele Murphy 243 44 26 34:05.93 34:11.44
3 Ann Hollenbeck Moscow PA 200 42 27 34:09.83 34:12.94
4 Lori Wright Dallas PA 231 40 31 35:22.93 35:32.44
5 Christine Herne 249 43 38 38:22.32 38:30.30
6 Melissa Valenti Greentown PA 227 45 39 39:04.69 39:11.46
7 Cynthia Tokash Scranton PA 224 44 44 45:13.25 45:23.88
8 Sherry Perry 242 48 53 52:15.05 52:21.81
9 Joann Polifko Gouldsboro PA 211 45 55 53:26.10 53:35.23
 

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paula Slack 240 50 40 40:27.14 40:36.90
2 Amelia Paulikowski 238 51 41 40:30.19 40:38.95
3 Terri Windivski 273 51 46 31:22.37 45:29.37
4 Paula Spott 235 54 51 47:08.47 47:19.72
5 Mary Gavern Dickson City PA 253 62 52 47:56.90 48:03.26
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Szutakowski 241 22 1 23:38.49 23:40.17
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jared Cohen Clarks Summit PA 188 18 14 30:57.77 31:05.35
2 Gordon Kopa 247 12 17 32:11.97 32:17.20
3 JJ Van Wert 258 12 18 33:08.37 33:13.73
4 Connor Monahan 261 11 24 33:56.02 34:04.44
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Salerno 264 29 8 28:46.41 28:46.41
2 Brian Escobar 244 22 10 28:57.91 29:03.27
3 Kyle Duff 263 23 16 31:02.32 31:09.30
4 Michael Rescigno Jessup PA 212 29 29 34:49.65 34:53.57
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Watson dickson city PA 245 30 2 24:45.65 24:47.92
2 Darrell Lock Bloomsburg PA 206 39 3 25:28.03 25:29.74
3 Craig Sporcic 232 37 4 25:43.28 25:53.51
4 Eric Kopa 246 33 20 33:36.71 33:40.87
5 Ryan Rignanesi Old Forge PA 213 30 35 36:34.21 36:39.73
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Donnelly The Villages FL 192 46 6 27:50.29 27:53.41
2 Tim Cleveland Scranton PA 187 41 13 30:35.46 30:42.63
3 Todd Monahan Moosic PA 262 41 23 33:45.43 33:53.86
4 Keith Herne Scranton PA 251 42 25 33:56.13 34:04.64
5 Stephen Polishan 250 40 30 35:19.46 35:27.66
6 Scott Tokash Scranton PA 225 44 45 45:14.88 45:26.34
 

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Work Lake Ariel PA 230 58 32 36:29.11 36:36.63
2 Paul Spott 233 54 37 37:15.07 37:26.59