Leprechaun Loop

Age Group Results

March 04, 2017


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

1mi Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily Bell Bear Creek Township PA 175 34 11 5:57.38 5:57.38
 

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Madison Healey Luzerne PA 211 7 59 8:48.70 8:48.70
2 Shannon Kearns Exeter PA 218 8 82 9:39.70 9:39.70
3 Ella Swan Pittston PA 272 9 87 10:08.46 10:08.46
4 Julissa Azocar 280 6 93 10:28.45 10:28.45
5 Hannah Shaw Wilkes Barre PA 308 10 100 10:47.96 10:47.96
6 Alia Rava 333 0 109 12:29.62 12:29.62
7 Mallory Hatton 292 0 110 13:00.78 13:00.78
8 Mia Rava 334 0 112 13:17.83 13:17.83
9 Kinsey Harris Wilkes Barre PA 207 8 114 13:33.71 13:33.71
 

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aubriana Marranca Exeter PA 447 13 21 6:34.41 6:34.41
2 Bailey Loyack Pittston PA 225 16 25 6:47.62 6:47.62
3 Charity McLeod 283 18 32 7:11.85 7:11.85
4 Kyleigh Shupp 440 13 36 7:26.86 7:26.86
5 Katie Bogdon Shavertown PA 179 14 44 7:48.91 7:48.91
6 Kaitlyn Hodakowski Dallas PA 213 13 45 7:49.31 7:49.31
7 Caitrin Mullisky Mountain Top PA 232 13 46 7:55.20 7:55.20
8 Danielle Gollmer Pittston PA 205 16 47 7:55.95 7:55.95
9 Chloe Bidwell Olyphant PA 177 12 48 7:57.20 7:57.20
10 Ruth Mullisky Mountain Top PA 235 13 51 8:01.34 8:01.34
11 Julia Emmett Duryea PA 201 16 89 10:13.46 10:13.46
12 Delaney Kutchkus Duryea PA 222 15 90 10:16.70 10:16.70
13 Samantha Nordmark 321 18 92 10:21.56 10:21.56
14 Kallie Healey Pittston PA 210 18 97 10:41.66 10:41.66
15 Krista Vogue Pittston Twp PA 276 19 101 10:58.46 10:58.46
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather McAndrew Pittston Twp. PA 230 29 63 8:57.43 8:57.43
2 Emily Azocar Pittston Pittston PA 174 29 71 9:08.68 9:08.68
3 Allyson Raines Old Forge PA 249 29 73 9:14.71 9:14.71
4 Angela Sperrazza Pittston PA 268 29 94 10:29.67 10:29.67
5 Michelle Neifort 449 23 106 12:20.68 12:20.68
6 Camile Patchoski Pittston PA 241 28 119 16:59.97 16:59.97
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Levanthal 442 35 15 6:14.90 6:14.90
2 Jill Matthews Ashley PA 229 37 20 6:29.20 6:29.20
3 Lynann Lorenz 446 37 24 6:46.39 6:46.39
4 Danielle Delucy 184 39 34 7:15.45 7:15.45
5 Amy Peters Exeter PA 244 35 42 7:47.68 7:47.68
6 Remington Sweeney West Pittston PA 455 34 43 7:48.91 7:48.91
7 Rebecca Franco West Pittston PA 204 30 58 8:40.39 8:40.39
8 Erin Sahu Philadelphia PA 259 34 65 8:58.95 8:58.95
9 Lesley Oboyle Pittston PA 237 39 85 9:49.45 9:49.45
10 Melissa Bryk Wilkes Barre PA 182 34 105 11:53.87 11:53.87
11 Brandy Rava Moscow PA 251 38 108 12:28.17 12:28.17
12 Erin Kika Wilkes Barre PA 219 32 118 16:59.85 16:59.85
13 Melissa Salima 301 37 121 17:47.22 17:47.22
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kim Dessoye 443 45 61 8:54.20 8:54.20
2 Lori Ferentino 445 46 67 9:00.46 9:00.46
3 Tammy Powers Duryea PA 248 45 70 9:05.41 9:05.41
4 Rose Malocu Frackville PA 228 40 72 9:09.82 9:09.82
5 Sarah Pierson Pittston PA 246 40 79 9:30.70 9:30.70
6 Lisa Percevault Mountain Top PA 318 41 80 9:34.45 9:34.45
7 Angie Burke Mountain Top PA 183 40 102 11:11.71 11:11.71
8 Jennifer Hilla Kingston PA 212 45 104 11:52.66 11:52.66
9 Tracy Pawlowski West Wyoming PA 242 44 115 13:45.45 13:45.45
10 Jacqueline Willison Forty Fort PA 278 45 117 16:07.43 16:07.43
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Colleen Connolly 307 50 52 8:07.45 8:07.45
2 Karen Renfer 457 53 60 8:50.02 8:50.02
3 Michele Long Old Forge PA 224 57 74 9:14.93 9:14.93
4 Sandy Shaffer West Pittston PA 454 51 96 10:32.46 10:32.46
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Wendy Sartin Pittston PA 261 60 81 9:35.21 9:35.21
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeffrey Skwierz Forty Fort PA 266 34 1 4:41.50 4:41.50
 

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Unknown Partic. 293 293 4 5:19.86 5:19.86
2 Brady Kearns Exeter PA 216 10 41 7:44.64 7:44.64
3 James Noone 304 9 62 8:56.95 8:56.95
4 Billy Dessoye 444 9 64 8:58.45 8:58.45
5 Zakary Ridgley 305 8 76 9:20.45 9:20.45
6 Raymond Azocar 279 5 99 10:46.12 10:46.12
7 Rocco Rava 332 0 107 12:26.55 12:26.55
 

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lukas Volpetti Pittston PA 277 16 2 5:03.64 5:03.64
2 Michael Bennici Duryea PA 247 13 7 5:47.85 5:47.85
3 Joseph Rey Wilkes Barre PA 255 16 9 5:53.52 5:53.52
4 Nathan Ridgley Pittston PA 256 14 10 5:54.54 5:54.54
5 Ron Ostrowski Shavertown PA 240 18 13 6:05.70 6:05.70
6 Dominic Deluca Pittston PA 195 15 17 6:25.49 6:25.49
7 Jimmy Spindler 286 13 18 6:28.13 6:28.13
8 Anthony Thomas Pittston PA 273 14 23 6:41.94 6:41.94
9 Cj Demark Duryea PA 197 14 26 6:48.20 6:48.20
10 Justin Bryk Wilkes Barre PA 181 13 28 7:00.85 7:00.85
11 Nico Solano 288 13 30 7:05.70 7:05.70
12 Jacob Gregory 287 13 31 7:07.95 7:07.95
13 Preston Klem Dupont PA 220 11 33 7:15.33 7:15.33
14 Nikolas Ridgley Pittston PA 257 14 35 7:16.95 7:16.95
15 Aiden O'Haire 178 11 49 7:57.66 7:57.66
16 Joseph Marranca Exeter PA 448 11 54 8:25.20 8:25.20
17 Alex Lien 289 11 55 8:25.95 8:25.95
18 Jonathan Healey Luzerne PA 209 11 56 8:28.95 8:28.95
19 William Albeet 451 11 68 9:04.78 9:04.78
20 Anthony Vitale Luzerne PA 275 11 77 9:25.20 9:25.20
21 Michael Mullisky Mountain Top PA 234 11 78 9:29.17 9:29.17
22 Kory Smith 320 18 91 10:21.46 10:21.46
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Havrilla Wilkes Barre PA 208 20 3 5:08.11 5:08.11
2 Geoff Bell Bear Creek Township PA 176 28 22 6:40.13 6:40.13
3 Matt Rykiewicz 282 28 38 7:32.70 7:32.70
4 Michael Fino 450 25 50 7:59.20 7:59.20
5 Matthew Raines Old Forge PA 250 29 75 9:16.45 9:16.45
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Grochal Harding PA 290 34 5 5:34.20 5:34.20
2 Steve Walski 456 35 8 5:48.20 5:48.20
3 Jarryd Lokuta Pittston PA 441 30 14 6:10.61 6:10.61
4 Adam Horton Swoyersville PA 214 33 19 6:28.70 6:28.70
5 Jason Ferentino Duryea PA 203 39 40 7:40.15 7:40.15
6 Subir Sahu Philadelphia PA 260 37 66 8:59.45 8:59.45
7 Bob Swan Pittston PA 271 39 88 10:08.96 10:08.96
8 Estevan Azocar 281 35 98 10:45.71 10:45.71
9 Rick Rava Moscow PA 253 39 113 13:18.66 13:18.66
10 Mike Rava Dallas TX 252 33 116 15:26.65 15:26.65
11 Rob Mirabew 302 39 120 17:46.67 17:46.67
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Shaffer 453 48 12 6:01.85 6:01.85
2 Daniel Rosa West Pittston PA 258 47 16 6:15.11 6:15.11
3 Scott Percevault 317 49 39 7:37.45 7:37.45
4 Preston Klem 335 40 57 8:33.45 8:33.45
5 James Albeet 452 46 69 9:05.19 9:05.19
6 Matthew Kearns Exeter PA 217 40 83 9:40.15 9:40.15
7 Daniel Casey Pittston PA 189 44 95 10:31.96 10:31.96
8 John Mullisky Mountain Top PA 233 46 103 11:20.95 11:20.95
9 Paul Casey Scranton PA 190 46 111 13:14.71 13:14.71
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Leonard Scranton PA 294 54 6 5:37.61 5:37.61
2 Lew Strunk Moosic PA 295 55 27 6:56.78 6:56.78
3 Charles Lyons Scranton PA 226 56 29 7:02.70 7:02.70
4 Jay Duffy West Pittston PA 200 50 37 7:32.58 7:32.58
5 Leo Sperrazza Pittston PA 269 56 84 9:44.48 9:44.48
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brad Westhafer 303 65 53 8:24.19 8:24.19
2 Ron Faust West Pittston PA 202 73 86 9:57.41 9:57.41