Lederhosen 5k

Age Group Results

September 12, 2015


Results by Scranton Running Co Scranton Running Co

5k Run/walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Cindy Michel Archbald PA 811 38 3 20:45.22 20:45.22  
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Molly MacDonald Scranton PA 806 22 4 20:50.11 20:50.11  
2 Krista Marinock Hazleton PA 792 28 10 22:21.55 22:21.55  
3 Joanna Goldfarb Harris NY 819 25 15 23:23.15 23:23.15  
4 Megan Hine Shavertown PA 854 24 24 25:10.62 25:10.62  
5 Jessica Johnson Scranton PA 869 29 27 26:19.23 26:19.23  
6 Cathleen Mallette Hull MA 876 26 36 28:05.56 28:05.56  
7 Amanda Vitzakovitch Vandling PA 891 29 47 30:07.70 30:07.70  
8 Christie Blondek 438 27 53 31:42.51 31:42.51  
9 Brittany Burger White Haven PA 800 24 55 32:10.50 32:10.50  
10 Maura Nerbecki Scranton PA 804 26 58 32:22.24 32:22.24  
11 Natalie Sullivan Clarks Summit PA 882 24 60 32:34.57 32:34.57  
12 Jolene Crambo 440 27 62 32:59.82 32:59.82  
13 Nicole Buckman Forty Fort PA 881 24 64 33:11.75 33:11.75  
14 Kimberly Price Mountain Top PA 782 22 65 33:11.97 33:11.97  
15 Anna Scott 447 24 66 33:17.57 33:17.57  
16 Tanya Franconi 448 29 67 33:17.70 33:17.70  
17 Gina Rallo Luzerne PA 808 27 73 35:19.32 35:19.32  
18 Sabrina Englot Kingston PA 813 28 74 35:19.57 35:19.57  
19 Lora Kormos Swoyersville PA 873 27 75 36:12.43 36:12.43  
20 Hannah Orenich Duryea PA 787 29 76 37:26.83 37:26.83  
21 Jessica Lohman Kingston PA 789 27 79 38:14.17 38:14.17  
22 Krista Smolko Peckville PA 888 27 81 39:48.58 39:48.58  
23 Maria Rodriguez Ashley PA 885 24 82 39:49.33 39:49.33  
24 Stephanie Shulgay 441 28 85 40:55.83 40:55.83  
25 Sarah Smith Wilkes Barre PA 874 29 88 41:28.98 41:28.98  
26 Kelly Hill Scranton PA 805 22 91 44:10.00 44:10.00 8:00
27 Alexandria Shaffer Wapwallopen PA 636 26 98 47:30.59 47:30.59  
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Sharon Cardamone Old Forge PA 493 37 8 22:05.59 22:05.59  
2 Regina Naradko Schnecksville PA 817 38 31 27:32.72 27:32.72  
3 Tasha Williams Mount Carmel PA 791 39 32 27:38.56 27:38.56  
4 Ryan Purdy Wilkes Barre PA 868 37 33 27:49.37 27:49.37  
5 Natasha Pittman Scranton PA 803 32 37 28:19.80 28:19.80  
6 Lauren Seigfried Shavertown PA 879 32 39 28:41.48 28:41.48  
7 Mara Sullin Freeland PA 776 30 41 28:54.28 28:54.28  
8 Maria Zangardi Exeter PA 877 33 45 29:30.31 29:30.31  
9 Lisa Granahan Dunmore PA 861 33 50 30:49.32 30:49.32  
10 Andrea Gagliardi Hanover Township PA 865 38 54 31:45.72 31:45.72  
11 Jenifer Kemmerer Clarks Green PA 857 31 56 32:14.78 32:14.78  
12 Elizabeth Huck Forty Fort WI 809 36 70 34:16.67 34:16.67  
13 Lisa Day Wilkes Barre PA 867 36 71 35:17.19 35:17.19  
14 Jaime Zaverl Eynon PA 886 32 80 39:48.53 39:48.53  
15 Taylor Moelli 437 37 83 40:15.31 40:15.31  
16 Mendy McGowan Exeter PA 859 39 95 47:00.63 47:00.63  
17 Gina Harrison Plymouth PA 798 32 99 47:32.28 47:32.28  
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Randi Clarke Moscow PA 802 40 20 24:49.16 24:49.16  
2 Kerry Zawadski Luzerne PA 786 40 21 24:49.56 24:49.56  
3 Frances Martin Dunmore PA 866 43 35 27:56.56 27:56.56  
4 Hope Katchko Sweet Valley PA 853 42 42 28:56.67 28:56.67  
5 Kerri Moore Olyphant PA 816 43 44 29:24.31 29:24.31  
6 Sherry Robinson Sugarloaf PA 880 47 51 30:52.32 30:52.32  
7 Lori Appel Drums PA 864 41 68 33:44.84 33:44.84  
8 Margaret Petty Mountain Top PA 895 41 78 38:05.22 38:05.22  
9 Audra Hughes 436 43 92 45:04.67 45:04.67  
10 Jennifer Vogel West Pittston PA 860 41 96 47:00.84 47:00.84  
11 Jeaninne Scacciaferno 446 45 102 55:41.29 55:41.29  
12 Kara Fox-Larose 445 42 104 58:14.86 58:14.86  
13 Kim Baker 444 43 105 58:16.37 58:16.37  
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Chris Wert 489 50 84 40:55.30 40:55.30  
2 Linda Tessier Wilkes-Barre PA 778 51 93 45:04.84 45:04.84  
3 Robyn Ryan Wilkes-Barre PA 890 51 97 47:01.49 47:01.49  
4 Jamie Sleboda Dunmore PA 883 57 100 49:19.66 49:19.66  
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Elizabeth Tessier Lisbon CT 779 61 94 45:09.34 45:09.34  
2 Joyce Slimak Dunmore PA 884 60 101 49:19.67 49:19.67  
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Paul Leonard 450 53 1 18:24.80 18:24.80  
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Michael Uher Scranton PA 896 28 2 20:18.24 20:18.24  
2 Michael Legath White Haven PA 801 23 7 21:19.35 21:19.35  
3 Patrick Holmes Moscow PA 892 29 11 22:31.30 22:31.30  
4 Tyler Laufersweiler Monticello NY 820 29 12 23:09.93 23:09.93  
5 Dustin Barrett 484 26 14 23:21.52 23:21.52  
6 Anthony Powell Forty Fort PA 872 24 17 23:50.30 23:50.30  
7 Tyler Brown Sellersville PA 781 22 22 25:00.00 25:00.00  
8 Carl Whispell Shavertown PA 855 21 38 28:30.00 28:30.00  
9 Garrett Podhyski 439 27 63 33:00.82 33:00.82  
10 Jesse Brinker Luzerne PA 807 27 72 35:18.32 35:18.32  
11 Joseph Hetsko Dunmore PA 793 27 90 43:48.21 43:48.21  
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Teddy Michel Archbald PA 812 38 5 21:12.47 21:12.47  
2 Ryan Grochal Pittston PA 784 32 9 22:08.80 22:08.80  
3 Lou Mattioli Sugarloaf PA 790 37 19 24:14.67 24:14.67  
4 Garrett Huck Forty Fort WI 810 37 29 26:37.31 26:37.31  
5 Cassidy Grimm Wilkes Barre PA 862 31 30 26:41.38 26:41.38  
6 Christian Kemmerer Clarks Green PA 856 32 34 27:54.25 27:54.25  
7 Tim Seigfried Trucksville PA 878 33 40 28:41.70 28:41.70  
8 Kevin Zimmerman Winchester VA 823 33 59 32:28.13 32:28.13  
9 Tom Pacousky 477 32 61 32:51.00 32:51.00  
10 Justin Orenich Duryea PA 788 32 77 37:27.28 37:27.28  
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 John Zawadski Luzerne PA 785 43 6 21:17.30 21:17.30  
2 Hicham Benlamine Wilkes-Barre PA 889 44 13 23:17.24 23:17.24  
3 Michael Varzaly Wilkes Barre PA 814 42 16 23:48.59 23:48.59  
4 Steven Chopyak Wilkes-Barre PA 824 48 18 23:56.31 23:56.31  
5 Stanley Azarevich 449 43 46 29:43.99 29:43.99  
6 Tim Holmes Moscow PA 893 49 48 30:18.29 30:18.29  
7 Daniel Petty Mountain Top PA 894 49 49 30:27.70 30:27.70  
8 Jeff Moore Olyphant PA 815 45 52 31:06.98 31:06.98  
9 Danny Lynn Plains PA 825 49 103 55:43.54 55:43.54  
10 Heath Larose 443 47 106 58:16.59 58:16.59  
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Rob Legath White Haven PA 780 53 23 25:04.56 25:04.56  
2 Richard Parry Wilkes-Barre PA 822 58 28 26:21.56 26:21.56  
3 James Musto Pittston PA 870 50 43 29:12.72 29:12.72  
4 Michael Bean Wilkes-Barre PA 887 50 57 32:19.12 32:19.12  
5 Dave Kenney Effort PA 783 59 69 34:02.30 34:02.30  
6 Mike Wert 461 52 86 40:55.84 40:55.84  
7 Tim McTaggart 442 54 87 40:56.89 40:56.89  
8 Earl Cunningham Plymouth PA 871 58 89 42:59.00 42:59.00  
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Penalty
1 Michael French Endicott NY 858 68 25 25:45.35 25:45.35  
2 Jim Oneill Forty Fort PA 863 61 26 26:10.92 26:10.92