Lakeland Mayfield Elementary PTA 5k Run/Walk

Age Group Results

April 02, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run/Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sherry Harvey Jermyn PA 848 45 10 24:18.27 24:21.81
 

Female 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Riley Mackrell 877 7 25 28:02.04 28:02.60
2 Shiloh Muta 881 8 69 40:45.40 40:47.20
3 Maggie Pittsman 891 8 70 40:46.05 40:47.20
4 Emily Kearney 860 8 85 46:44.25 46:52.79
5 Deanna Wormuth 927 8 89 49:04.29 49:08.97
6 Faith Wormuth 928 8 90 49:07.92 49:10.47
7 Gia Serge 902 8 91 49:07.62 49:10.93
8 Tala Contreras 935 7 93 50:24.15 50:42.68
9 Riley Bevan 828 6 104 54:01.06 54:01.16
10 Gabriella Nelson 884 7 105 54:03.69 54:17.98
11 Dana Shipshinski 910 7 110 54:54.19 54:55.55
12 Delilah Contreras 936 2 111 54:37.88 54:57.17
 

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Madelyn James 853 10 30 28:32.47 28:34.68
2 Kathryn Shipshinski 909 9 35 31:38.26 31:38.26
3 Emma Anderson 747 9 52 35:25.88 35:31.39
4 Myha Kilmer 863 10 62 38:25.53 38:26.69
5 Elizabeth Pittsman 890 10 63 38:26.42 38:27.96
6 Madalyn Demianovich 834 9 73 41:27.26 41:28.20
7 Alana Solimini 930 10 74 41:28.00 41:28.43
8 Rosie Leach 870 10 77 44:54.52 44:55.83
9 Shelby Urda 918 10 86 47:08.39 47:09.75
10 Julia Possanza 895 10 87 47:08.67 47:09.96
11 Stephanie Richter 932 10 112 55:45.92 55:46.86
12 Sabrina Ball 758 9 114 55:49.20 55:49.49
13 Dana Hansen 847 9 115 55:49.40 55:49.93
 

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Olivia James 852 12 17 25:46.47 25:49.90
2 Molly Kawash 858 11 47 34:53.66 34:55.19
3 Kaitlyn Passiment 885 11 48 35:00.40 35:00.69
4 Kaylee Taylor 916 12 75 41:29.39 41:31.95
5 Leah Mackrell 875 12 78 44:53.37 44:55.84
 

Female 13 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maegan Bednash 825 13 14 25:19.60 25:23.14
 

Female 18 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Krista Somers 952 28 53 36:20.50 36:29.63
2 Salisa Brown 832 26 55 36:27.06 36:33.87
3 Abby Somers Scranton PA 950 23 84 46:31.64 46:42.14
4 Abbey Westfair 957 24 97 51:08.13 51:23.68
5 Brittany Bednash 823 24 102 53:04.74 53:14.48
6 Fawn Contreras 934 27 116 55:42.99 56:00.70
7 Cassandra Peters 887 23 121 58:12.72 58:23.16
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Hughes Scott Township PA 959 36 31 28:39.94 28:50.18
2 Cindy Muta 882 39 80 45:14.92 45:26.46
3 Kyra Davey 948 38 82 46:27.96 46:38.46
4 Tiffany Hosie 849 30 95 51:08.24 51:22.22
5 Ashley Kane 855 32 100 51:10.19 51:25.73
6 Karen Bevan 827 30 106 54:33.52 54:34.46
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amy Ball 757 41 13 25:12.89 25:15.10
2 Kathy Snipes 956 42 16 25:41.60 25:43.92
3 Holly James 850 46 18 26:06.56 26:09.17
4 Lori Uram 943 40 21 26:30.06 26:33.92
5 Annie Bednash 794 46 37 31:36.65 31:43.94
6 Deann Kilmer 861 41 40 32:45.14 32:48.45
7 Debbie Lee Olyphant PA 960 49 49 35:01.16 35:12.44
8 Doreen Wormuth 924 48 54 36:26.74 36:33.27
9 Nicole Getts 841 41 56 37:08.01 37:21.36
10 Kelly Sewack 903 41 66 39:42.61 40:01.13
11 Gena Taylor 915 46 76 41:41.02 41:49.20
12 Nicole Mackrell Eynon PA 874 43 79 45:03.19 45:03.71
13 Kim Bartoli 769 41 109 54:41.86 54:54.73
14 Jill Hansen 846 49 113 55:43.95 55:48.48
15 Melanie Richter 931 40 119 56:27.74 56:34.48
16 Sherri Kearney 859 45 120 58:13.76 58:21.32
 

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Luille Young 926 50 39 32:34.80 32:42.78
2 Kathy Arzie 963 53 42 33:08.89 33:15.84
3 Toni Sinkiewicz 912 56 46 34:10.59 34:17.12
4 Lisa Somers Scranton PA 951 52 61 37:51.34 38:00.56
5 Maria Proch 896 54 96 51:08.08 51:22.47
6 Carolyn Marion 878 55 103 53:06.79 53:14.97
7 Maria Trindade 937 51 108 54:31.72 54:43.51
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Dragwa 961 48 1 18:59.84 19:00.15
 

Male 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cody Bevan 829 8 41 32:55.64 32:55.94
2 Finn Davey 946 7 50 35:17.07 35:17.59
3 TJ Kopa 866 6 58 37:38.93 37:43.45
4 Ed Somers 949 7 81 46:27.09 46:36.88
5 Ayden Kane 856 8 92 50:19.61 50:31.90
6 Jake Rosler 899 8 101 52:24.41 52:25.95
 

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ethan Shea 953 10 19 26:08.84 26:12.63
2 Tyler Uram 944 10 24 27:37.00 27:41.68
3 Roger Getts 843 10 29 28:32.88 28:33.42
4 Dylan Kopa 864 9 36 31:40.58 31:41.31
5 Ryan Bianchi 830 9 43 33:12.65 33:25.39
6 Connor Sewack 905 10 44 33:21.22 33:37.69
7 Bennett Sewack 906 9 45 33:23.89 33:38.69
8 Cullen Davey 947 10 57 37:40.16 37:40.45
9 Jamie Mackrell 876 9 59 37:43.17 37:43.51
10 Jamy Kovelunas JR 869 10 67 40:23.77 40:25.29
 

Male 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Benjamin Snipes 955 11 11 24:53.30 24:55.92
2 Jaden Ball 768 11 32 28:59.62 29:05.12
3 Adam Wormuth 925 11 68 40:22.66 40:27.96
 

Male 13 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Noah Chup 939 13 2 19:12.08 19:14.55
2 Zachary Reeves 940 13 3 19:55.58 19:57.78
3 Matthew McGowan 942 14 4 20:14.65 20:16.84
4 Nicholas Liuzzo 941 15 5 20:55.16 20:55.16
5 Daniel Dragwa Mayfield PA 962 13 7 23:03.38 23:05.92
6 Nick Bianchi 831 14 8 23:40.56 23:46.67
7 Peter Kawash 857 13 22 26:52.43 26:54.61
8 Matthew Urda 919 15 27 28:17.03 28:18.81
9 Connor Passiment 886 13 28 28:21.66 28:23.88
10 Nico Urda 920 13 83 46:38.37 46:39.92
 

Male 18 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Frisbie 839 18 6 21:06.61 21:10.41
2 Michael Riscigno 897 29 34 29:22.15 29:27.60
3 Calvin Grover 958 21 98 51:09.03 51:24.28
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Kane 854 32 99 51:19.21 51:25.73
2 Alan Nelson 883 31 107 54:18.81 54:34.66
3 Charles Richter 933 37 118 56:26.27 56:32.73
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff James Jermyn PA 851 45 9 23:48.27 23:51.92
2 Dan Demianovich 833 46 12 25:05.56 25:11.67
3 John Uram 945 43 15 25:37.94 25:42.39
4 Jeffrey Shea 907 40 20 26:14.98 26:19.52
5 Jeff Kilmer 862 44 26 28:09.21 28:13.67
6 Jamy Kovelunas 868 43 51 35:09.41 35:17.59
7 Dave Kopa 865 48 60 37:51.65 37:57.10
8 Stan Bednash 824 49 64 39:13.13 39:26.42
9 Chris Muta 880 42 71 40:49.20 40:58.80
10 Edward Boettcher 929 47 72 41:13.74 41:24.17
11 Brian Possanza 894 42 88 48:36.04 48:50.22
12 George Pittsman JR 893 43 94 51:13.51 51:17.17
 

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ron Ryczak 900 65 23 27:20.01 27:30.36
2 Mark Work Jefferson Township PA 923 57 33 28:56.56 29:09.36
3 Chip Taylor 938 56 38 32:03.29 32:08.81
4 Alan Kopa 867 53 65 39:27.61 39:42.86
5 Bernie Sinkiewicz 911 57 117 56:09.62 56:30.75