Lake to Lake 8K

Age Group Results

October 18, 2015


Results by Scranton Running Co Scranton Running Co

Lake to Lake 8K

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 tiffany leventhal 470 33 2 33:24.97 33:24.97
2 Rebekah Johnson Dunmore 266 25 11 40:08.70 40:08.70
3 gabriella cerrone 479 24 18 43:11.30 43:11.30
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Christine Reynolds 258 45 6 37:22.94 37:22.94
2 Sandra Randall 216 48 8 37:46.50 37:46.50
3 Judith Arrison Lake Ariel PA 318 60 21 45:10.60 45:10.60
 

Female 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Raelena Hughes 141 13 26 47:25.52 47:25.52
2 grace mead 471 13 44 53:22.86 53:22.86
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Staci Ingulli Hawley PA 176 26 19 44:34.22 44:34.22
2 Desiree Stone 88 24 20 45:01.00 45:01.00
3 Heather Olechna 441 27 23 46:26.75 46:26.75
4 Chelsea Dotter Jefferson Township PA 165 24 35 50:45.28 50:45.28
5 Lindsey Olechna 446 24 39 51:31.62 51:31.62
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rita Hughes 127 37 25 47:24.80 47:24.80
2 Melanie Heard 219 31 31 50:04.30 50:04.30
3 amy burnett 467 32 33 50:20.11 50:20.11
4 emily grillo 485 35 36 51:02.95 51:02.95
5 meegan murray 466 37 42 53:01.63 53:01.63
6 Francesca Ochoa 491 30 45 53:51.88 53:51.88
7 Irene Marks 433 36 50 1:03:00.91 1:03:00.91
8 Robin Mead 205 39 52 1:06:56.86 1:06:56.86
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Donna Wakeman 256 47 27 48:07.68 48:07.68
2 leslie corby Spring Brook Twp PA 455 45 43 53:22.00 53:22.00
3 Tina Hoehn 157 48 46 54:36.84 54:36.84
4 Kathleen Maier Nicholson PA 245 49 47 57:05.12 57:05.12
5 jennifer roach 475 41 49 58:31.90 58:31.90
6 Bridget Corcoran 430 44 51 1:03:05.40 1:03:05.40
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sheila Whitman 431 54 24 47:21.73 47:21.73
2 Sylvia Thompson 240 52 29 49:13.53 49:13.53
3 donna paterno 482 55 48 57:30.00 57:30.00
4 margaret allen 486 53 53 1:10:16.68 1:10:16.68
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 alex barnas 472 22 3 33:54.26 33:54.26
2 Michael Lapsa 185 29 4 35:09.35 35:09.35
3 ryan grochal Pittston PA 469 32 5 35:43.57 35:43.57
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 tony korch Nanticoke 459 55 1 31:08.51 31:08.51
2 Stanley Cisak 81 64 12 40:54.59 40:54.59
3 mark reese Scranton PA 480 57 14 41:12.18 41:12.18
 

Male 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Higgins 449 14 9 39:22.32 39:22.32
2 luke murray 460 8 41 53:01.38 53:01.38
3 Unknown Partic. 458 458 54 1:17:58.96 1:17:58.96
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Dotter Jefferson Township PA 168 27 7 37:41.75 37:41.75
2 Ricky Olechna 445 20 38 51:31.55 51:31.55
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Sica 158 37 10 39:24.96 39:24.96
2 maxim trushin 488 38 13 41:06.69 41:06.69
3 anthony desantis 474 37 37 51:29.74 51:29.74
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Higgins 454 46 17 42:44.64 42:44.64
2 john dixon 476 45 22 45:12.22 45:12.22
3 Douglas Merritt 313 45 32 50:19.48 50:19.48
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Richard Olechna 447 51 16 42:33.16 42:33.16
2 Timothy Tyre Hawley PA 184 50 30 49:27.28 49:27.28
3 Tim Wakeman 251 54 34 50:20.62 50:20.62
4 Kurt Opprecht 428 53 40 52:01.79 52:01.79
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Leet 148 61 15 42:02.84 42:02.84
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joseph Reynolds 262 71 28 48:10.36 48:10.36