Lacawac Lake to Lake 8k

Age Group Results

October 16, 2016


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

8k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Levanthal 696 34 3 34:23.28 34:23.28
2 Christine Reynolds 676 46 5 38:24.66 38:24.66
3 Traci Leidel Scranton PA 672 35 10 40:59.64 40:59.64
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Steinbach 697 52 17 44:13.25 44:13.25
2 Bonnie Urzen Jessup PA 652 53 18 44:55.27 44:55.27
3 Lisa Morrissey 646 56 20 45:54.70 45:54.70
 

Female 15 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Raelena Hughes 667 14 41 52:26.56 52:26.56
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennie Brentrup 701 28 11 41:36.62 41:36.62
2 Meghan Sternat 658 26 22 45:59.80 45:59.80
3 Tracy Jayne Taylor PA 656 27 31 49:04.49 49:04.49
4 Caitlyn Dunn 661 26 36 50:33.55 50:33.55
5 Carly Krisavage 657 26 46 56:00.88 56:00.88
6 Melynda Dalzon 645 25 52 1:06:38.72 1:06:38.72
7 Stephanie Stromwall Old Forge PA 649 27 54 1:18:06.00 1:18:06.00
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adrianna Gaskill Schwartz Scranton PA 671 36 13 41:45.79 41:45.79
2 Lisa Zellers 655 36 16 44:04.53 44:04.53
3 Katie Lykon Larksville PA 668 30 21 45:59.68 45:59.68
4 Jamie Simmons 654 35 24 47:28.20 47:28.20
5 Carlie Holgate S Abington PA 662 38 35 50:32.30 50:32.30
6 Jessica Black Greentown PA 653 35 38 51:10.31 51:10.31
7 Rebecca Franco West Pittston PA 650 30 39 51:59.62 51:59.62
8 Rita Hughes 666 38 40 52:26.56 52:26.56
9 Stacy Kearney Moosic PA 694 34 43 53:32.63 53:32.63
10 Emily Grillo 687 36 44 54:46.65 54:46.65
11 Irene Marks 689 37 45 55:56.55 55:56.55
12 Kelly Zaltauskas Scranton PA 669 30 55 1:18:06.00 1:18:06.00
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrea McCleland 695 46 26 47:52.77 47:52.77
2 Donna Wakeman 673 48 34 50:15.58 50:15.58
3 Sharyl Paul 690 47 53 1:08:45.01 1:08:45.01
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patty Hopkins Bethany PA 685 50 30 49:04.45 49:04.45
2 Robin Sledzinski Lake Ariel PA 691 57 32 49:37.80 49:37.80
3 Sylvia Thompson WC 663 53 33 49:42.80 49:42.80
4 Joan Middleton 665 51 47 58:04.41 58:04.41
5 Becky Tyler Hawley PA 684 54 48 1:00:24.49 1:00:24.49
6 Margaret Allen 688 54 51 1:05:54.24 1:05:54.24
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeffrey Bachak Mayfield PA 670 29 1 31:14.38 31:14.38
2 Peter Sica 659 12 2 34:17.33 34:17.33
3 John Orloski Lake Ariel PA 692 34 4 35:56.28 35:56.28
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Reese 702 58 6 39:00.60 39:00.60
2 Ryan Wilson 700 41 7 39:31.44 39:31.44
3 Michael Olenchak Roaring Brook Twp. PA 674 44 8 40:22.28 40:22.28
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kelly Cumiskey 680 28 9 40:55.98 40:55.98
2 James Halbert 651 28 19 45:18.23 45:18.23
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Sica 660 38 12 41:36.79 41:36.79
2 Johannes Sybrandy 647 34 29 48:41.49 48:41.49
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tony Korch 693 56 23 46:30.30 46:30.30
2 Michael Dvorak 677 58 27 48:15.55 48:15.55
3 Bill Steinbach 698 57 37 50:46.67 50:46.67
4 Lawrence J Giles Jr 664 53 42 53:05.56 53:05.56
5 David Tyler Hawley PA 683 58 49 1:00:24.90 1:00:24.90
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Giblin 681 65 14 42:41.79 42:41.79
2 Scott Leet Honesdale PA 686 62 15 43:39.94 43:39.94
3 Jerry Simpson 699 62 25 47:33.55 47:33.55
4 Richard Shema 682 60 50 1:04:38.58 1:04:38.58
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joseph Reynolds 678 72 28 48:22.43 48:22.43