Commissioner's Meet Junior High Boys

September 12, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

Overall Finish List - Boys

 
 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

2168

Andrew Healey Holy Cross

10:27.57

3:29/K

 

2

2

2218

Jack Monte Wallenpaupack

10:43.38

3:34/K

 

3

3

2217

Tony Molinaro Pittston

10:49.87

3:36/K

 

4

4

2179

Peyton Jones Elk Lake

10:52.95

3:37/K

 

5

5

2128

Gino Ciccone North Pocono

10:55.76

3:38/K

 

6

6

2134

Kyle Cuppelli North Pocono

11:05.50

3:42/K

 

7

7

2198

Paxson Loescher North Pocono

11:06.88

3:42/K

 

8

8

2127

Noah Chup Lakeland

11:09.36

3:43/K

 

9

9

2275

JOSH VITUSZYNSKI MID-VALLEY

11:10.13

3:43/K

 

10

10

2204

John Maize Danville

11:11.13

3:44/K

 

11

11

2205

Joey Mandarano Dunmore

11:14.38

3:45/K

 

12

12

2126

Josh Christianson Scranton

11:16.45

3:45/K

 

13

13

2191

Matthew Korty Forest City

11:21.92

3:47/K

 

14

14

2227

Liam Osburn Lakeland

11:28.22

3:49/K

 

15

15

2193

Timothy Krawcyk Wallenpaupack

11:30.38

3:50/K

 

16

16

2113

Seth Brown Wallenpaupack

11:30.85

3:50/K

 

17

17

2135

Jonathan Curry Danville

11:31.63

3:50/K

 

18

18

2248

Justin Romeo Wallenpaupack

11:33.30

3:51/K

 

19

19

2197

Nick Liuzzo Lakeland

11:33.88

3:51/K

 

20

20

2176

McKellen Jaramillo Danville

11:39.37

3:53/K

 

21

21

2104

Devin Bennett Elk Lake

11:41.14

3:54/K

 

22

22

2250

Nikkos Saviolas Wallenpaupack

11:41.80

3:54/K

 

23

23

2093

Mike Altiere Scranton

11:42.38

3:54/K

 

24

24

2228

Luke Osburn Lakeland

11:42.61

3:54/K

 

25

25

2132

Gavin Crawford Susquehanna Community

11:42.82

3:54/K

 

26

26

2131

Dylan Crawford Susquehanna Community

11:47.38

3:56/K

 

27

27

2286

Elijah Zakarian Danville

11:49.88

3:56/K

 

28

28

2243

Anthony Roberto Scranton

11:51.96

3:57/K

 

29

29

2288

BOBBY ZELINSKI MID-VALLEY

11:54.80

3:58/K

 

30

30

2170

Michael Heid Valley View

11:55.39

3:58/K

 

31

31

2230

Kilian Palmiter Dunmore

11:56.16

3:59/K

 

32

32

2200

Carter Loureiro West Scranton

11:58.69

3:59/K

 

33

(< 5)

2235

Nick Pikul Holy Redeemer

11:59.63

4:00/K

 

34

33

2119

Nathan Campbell Scranton

11:59.87

4:00/K

 

35

34

2130

William Craig Holy Cross

12:01.90

4:00/K

 

36

35

2246

Richard Rodriguez Scranton

12:03.12

4:01/K

 

37

36

2216

Noah Miller Wyoming Valley West

12:03.63

4:01/K

 

38

37

2171

Christopher Higgins Wallenpaupack

12:05.36

4:02/K

 

39

38

2276

Robert Walker Valley View

12:05.54

4:02/K

 

40

39

2174

Douglas Houser Danville

12:06.35

4:02/K

 

41

40

2199

Stockton Loescher North Pocono

12:08.38

4:03/K

 

42

41

2195

Ryan Lello Holy Cross

12:09.13

4:03/K

 

43

42

2102

Gavin Beck Riverside

12:15.64

4:05/K

 

44

43

2122

Ian Cavalari Wyoming Valley West

12:19.17

4:06/K

 

45

44

2249

Addison Salek Danville

12:21.39

4:07/K

 

46

45

2277

Douglas Walsh Holy Cross

12:21.88

4:07/K

 

47

46

2261

Cole Soden Susquehanna Community

12:22.82

4:07/K

 

48

47

2279

Val White Susquehanna Community

12:23.70

4:08/K

 

49

(< 5)

2203

Adam Mahler Holy Redeemer

12:24.89

4:08/K

 

50

48

2154

Matthew Foytack North Pocono

12:26.38

4:09/K

 

51

49

2178

Andrew Johnson Danville

12:27.67

4:09/K

 

52

50

2118

David Campbell Lakeland

12:28.68

4:09/K

 

53

51

2267

Nicholas Tomassoni Valley View

12:28.86

4:09/K

 

54

52

2268

Jakub Tomczyk Susquehanna Community

12:31.30

4:10/K

 

55

53

2184

Matthew Keane Wallenpaupack

12:33.14

4:11/K

 

56

54

2105

MICHAEL BENNICI MID-VALLEY

12:33.76

4:11/K

 

57

55

2259

CHRISTIAN SNEE MID-VALLEY

12:37.14

4:12/K

 

58

(> 7)

2280

Michael Wildenberg Wallenpaupack

12:37.15

4:12/K

 

59

56

2120

Mark Caputo North Pocono

12:37.83

4:12/K

 

60

(> 7)

2206

Gage Mannino Danville

12:38.67

4:13/K

 

61

57

2164

Morteza Hamidi Scranton

12:39.70

4:13/K

 

62

58

2155

Xander Frable Scranton

12:40.64

4:13/K

 

63

(< 5)

2254

Tyler Shedlock Wyoming Seminary

12:44.55

4:15/K

 

64

(< 5)

2285

Andrew Young Wyoming Seminary

12:45.36

4:15/K

 

65

(> 7)

2148

Matt Eckenrode Scranton

12:46.58

4:15/K

 

66

59

2097

Eric Arduino Dunmore

12:46.78

4:15/K

 

67

60

2241

Nathan Ridgley Pittston

12:47.14

4:16/K

 

68

(< 5)

2282

Kameron Williams Wyoming Seminary

12:48.19

4:16/K

 

69

61

2192

Ian Kovatch Valley View

12:48.80

4:16/K

 

70

62

2167

Nate Hazleton West Scranton

12:49.39

4:16/K

 

71

(< 5)

2251

Dominick Scalise Old Forge High School

12:50.17

4:17/K

 

72

63

2236

Jeremy Quinnan Elk Lake

12:54.46

4:18/K

 

73

64

2185

Aidan Kearney Valley View

12:56.64

4:19/K

 

74

65

2272

John Van Wert West Scranton

12:57.29

4:19/K

 

75

66

2187

Connor Kelley Valley View

12:57.70

4:19/K

 

76

67

2271

Tristan Uram Lakeland

12:59.31

4:20/K

 

77

68

2252

Corey Scochin Lakeland

13:02.60

4:21/K

 

78

(> 7)

2242

Lucas Robenolt Danville

13:03.59

4:21/K

 

79

69

2274

JACOB VITUSZYNSKI MID-VALLEY

13:04.82

4:21/K

 

80

70

2212

Max McLaughlin Valley View

13:04.89

4:21/K

 

81

(> 7)

2190

Nicholas Klein Danville

13:05.43

4:22/K

 

82

71

2101

Carson Beamer Susquehanna Community

13:06.88

4:22/K

 

83

72

2207

Michael Maskal West Scranton

13:08.51

4:23/K

 

84

73

2151

Jacob Evancho North Pocono

13:09.31

4:23/K

 

85

74

2152

MATTHEW FEDORKA MID-VALLEY

13:13.64

4:24/K

 

86

75

2215

Jason Miller MID-VALLEY

13:15.36

4:25/K

 

87

76

2214

Collin Miller Wyoming Valley West

13:16.79

4:25/K

 

88

77

2290

Isaiah Naughton Riverside

13:17.20

4:26/K

 

89

(> 7)

2160

Ben Georgetti Scranton

13:17.60

4:26/K

 

90

(> 7)

2115

Andrew Buzzini Danville

13:17.81

4:26/K

 

91

78

2245

Airyll Rockwell Susquehanna Community

13:19.64

4:26/K

 

92

79

2255

John Sinclair West Scranton

13:20.30

4:27/K

 

93

(> 7)

2237

Jack Rafferty Scranton

13:20.39

4:27/K

 

94

(> 7)

2180

Riley Jones Valley View

13:21.39

4:27/K

 

95

(< 5)

2270

Ben Updike Holy Redeemer

13:23.14

4:28/K

 

96

80

2189

Daniel Kleeman Riverside

13:23.55

4:28/K

 

97

(> 7)

2266

CALEB TABER MID-VALLEY

13:24.64

4:28/K

 

98

81

2112

Ethan Brown Elk Lake

13:24.77

4:28/K

 

99

(> 7)

2222

Jonathan Nowak Lakeland

13:25.38

4:28/K

 

100

(> 7)

2099

Marcos Baez Wallenpaupack

13:26.39

4:29/K

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

101

(> 7)

2223

Michael Nowak Lakeland

13:26.59

4:29/K

 

102

82

2140

Jimmie Dillon Pittston

13:27.80

4:29/K

 

103

(> 7)

2177

John Jenkins Susquehanna Community

13:30.12

4:30/K

 

104

(> 7)

2150

John Evan Valley View

13:33.44

4:31/K

 

105

(> 7)

2278

Will Walsh Scranton

13:35.93

4:32/K

 

106

(> 7)

2239

Noah Reed Valley View

13:35.94

4:32/K

 

107

83

2163

Zach Grovenor Elk Lake

13:38.32

4:33/K

 

108

(> 7)

2147

Greg Duggan North Pocono

13:39.35

4:33/K

 

109

(> 7)

2201

Patrick Luptack North Pocono

13:43.82

4:34/K

 

110

84

2258

Logan Sloan Forest City

13:45.14

4:35/K

 

111

85

2108

Randy Bonitz West Scranton

13:46.38

4:35/K

 

112

86

2159

Frank Gennell Riverside

13:47.66

4:36/K

 

113

(< 5)

2219

Bryan Morio Lake-Lehman Junior High

13:52.34

4:37/K

 

114

87

2107

Billy Bonczek Pittston

13:53.14

4:38/K

 

115

(< 5)

2144

Neil Dougherty Lake-Lehman Junior High

13:53.36

4:38/K

 

116

(> 7)

2213

Camden Miller Scranton

13:53.97

4:38/K

 

117

(> 7)

2264

Peter Stefanelli North Pocono

13:54.37

4:38/K

 

118

88

2158

Brenden Galonis Riverside

13:54.77

4:38/K

 

119

89

2256

Gavin Slack West Scranton

13:55.59

4:38/K

 

120

90

2283

Caleb Wilson Elk Lake

13:55.60

4:38/K

 

121

(> 7)

2182

Gavin Joyce Lakeland

13:56.10

4:39/K

 

122

(> 7)

2263

Jacob Stankowski Scranton

13:57.39

4:39/K

 

123

(> 7)

2169

JD Heckman Susquehanna Community

13:59.64

4:40/K

 

124

(> 7)

2141

Nick Dorkoski Danville

14:02.86

4:41/K

 

125

(> 7)

2202

Matthew Maffei Danville

14:03.51

4:41/K

 

126

(> 7)

2142

Tyler Dorney Lakeland

14:04.89

4:41/K

 

127

(> 7)

2153

Corey Fowler Wallenpaupack

14:09.39

4:43/K

 

128

(> 7)

2133

John Creamer Wallenpaupack

14:10.62

4:43/K

 

129

(> 7)

2188

Jordan King Susquehanna Community

14:11.39

4:44/K

 

130

(> 7)

2244

Simon Rocktashel Danville

14:12.23

4:44/K

 

131

91

2265

John Stone Pittston

14:13.51

4:44/K

 

132

(> 7)

2098

Brayan Ayala Scranton

14:15.64

4:45/K

 

133

(> 7)

2111

Ryan Bresser West Scranton

14:15.68

4:45/K

 

134

(> 7)

2229

COLLIN PACYNA MID-VALLEY

14:24.44

4:48/K

 

135

(> 7)

2186

Jacob Keiper North Pocono

14:27.14

4:49/K

 

136

92

2121

Logan Cary Wyoming Valley West

14:42.26

4:54/K

 

137

(< 5)

2166

Aidan Hannon Old Forge High School

14:44.30

4:55/K

 

138

(< 5)

2172

Delkcail Hoffman Old Forge High School

14:45.64

4:55/K

 

139

(> 7)

2109

Joey Bootz Lakeland

14:47.97

4:56/K

 

140

(> 7)

2157

NICK FREESWICK MID-VALLEY

14:48.58

4:56/K

 

141

(> 7)

2284

Eric Wolfe North Pocono

14:51.15

4:57/K

 

142

93

2281

Jacob Wiley Forest City

14:53.14

4:58/K

 

143

(> 7)

2253

Noah Shaw Lakeland

14:57.30

4:59/K

 

144

94

2208

Chris Matthews Wyoming Valley West

15:00.89

5:00/K

 

145

(> 7)

2240

Justin Reidhammer Danville

15:01.37

5:00/K

 

146

(< 5)

2156

Thorne Frantz Old Forge High School

15:04.15

5:01/K

 

147

(> 7)

2094

Coery Anderson Scranton

15:12.67

5:04/K

 

148

95

2257

Nik Slivinski Wyoming Valley West

15:12.90

5:04/K

 

149

(> 7)

2181

Jake Jordan Scranton

15:20.14

5:07/K

 

150

(< 5)

2110

Kevin Bradigan Holy Redeemer

15:21.87

5:07/K

 

151

96

2247

Keith Romanczuk Pittston

15:24.64

5:08/K

 

152

(> 7)

2232

Jonathan Petrasko Valley View

15:29.58

5:10/K

 

153

(> 7)

2096

Jason Arden Scranton

15:31.14

5:10/K

 

154

(> 7)

2146

Nick Drouse West Scranton

15:41.61

5:14/K

 

155

97

2209

Jacob McCawley Pittston

15:48.64

5:16/K

 

156

(> 7)

2161

Emerson Grier Lakeland

15:50.31

5:17/K

 

157

(> 7)

2138

CJ DeMark Pittston

15:50.71

5:17/K

 

158

(> 7)

2103

Mason Beebe Scranton

16:07.90

5:22/K

 

159

98

2210

Brandon McDermott Riverside

16:09.90

5:23/K

 

160

99

2165

Louis Hanni Dunmore

16:15.10

5:25/K

 

161

(> 7)

2123

James Cawley North Pocono

16:16.27

5:25/K

 

162

(> 7)

2145

Daniel Dragwa Lakeland

16:21.75

5:27/K

 

163

(< 5)

2196

Oliver Lew Wyoming Seminary

16:35.40

5:32/K

 

164

100

2149

Christopher Englert Forest City

16:55.25

5:38/K

 

165

(> 7)

2129

Reid Coppola Danville

17:02.65

5:41/K

 

166

(> 7)

2231

Darsil Patel Danville

17:10.71

5:43/K

 

167

101

2262

Luke Spivey Wyoming Valley West

17:13.90

5:44/K

 

168

102

2289

Calvin Zhang Dunmore

17:23.40

5:48/K

 

169

(> 7)

2091

Rukraj Agrawal Danville

17:55.40

5:58/K

 

170

103

2238

Brandon Ratliff Forest City

18:16.61

6:05/K

 

171

(> 7)

2173

Nathan Hopkins Scranton

18:42.34

6:14/K

 

172

(> 7)

2116

RJ Cabelly Pittston

19:10.65

6:23/K

 

173

(> 7)

2095

Zack Anderson West Scranton

19:19.83

6:26/K

 

174

(> 7)

2175

Dan Huegel Scranton

19:19.98

6:26/K

 

175

104

2269

Robert Troy Holy Cross

22:02.60

7:21/K

 

176

(> 7)

2194

Anthony Leggin Scranton

22:07.87

7:22/K