Knights of Columbus 8k

Age Group Results

May 21, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

8k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jaime Brown 44 39 1 39:34.80 39:34.80
 

Female 19 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Samantha Snead Moscow PA 31 27 9 41:48.94 41:48.94
2 Megan Hess Drums PA 12 30 29 1:00:43.94 1:00:43.94
 

Female 31 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Delfino Dunmore PA 47 47 4 40:20.80 40:20.80
2 Moriah Petrs 45 42 11 42:06.82 42:06.82
3 Rachel Laboranti 43 36 13 44:07.31 44:07.31
4 Sherry Harvey Jermyn PA 11 45 14 44:44.49 44:44.49
5 Heidi Hemak Jermyn PA 40 43 19 47:22.21 47:22.21
6 Heather Walters Carbondale PA 41 37 20 47:22.32 47:22.32
7 Dawne Scheller 37 46 21 48:28.57 48:28.57
8 Jackie Comerford 46 42 24 49:30.57 49:30.57
9 Tressie Patuk Scott Township PA 14 40 27 52:33.11 52:33.11
10 Molly Skrutski Scranton PA 21 31 30 1:00:59.17 1:00:59.17
11 Melissa Yanchak Scott Township PA 23 37 34 1:02:57.50 1:02:57.50
12 Lisa Schmidt South Abington PA 18 35 35 1:02:57.84 1:02:57.84
13 Betsy Huhn 50 46 36 1:05:58.49 1:05:58.49
14 Allison Dondero Taylor PA 33 42 38 1:28:11.11 1:28:11.11
15 Maria Ruane Scranton PA 16 33 39 1:28:11.31 1:28:11.31
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Walters 42 40 2 39:35.80 39:35.80
 

Male 18 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Peter Sica Madison Twp PA 19 11 23 49:15.16 49:15.16
 

Male 19 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Kranick 29 26 8 41:38.55 41:38.55
2 Jeff Bachak 28 28 16 46:41.31 46:41.31
3 Ronnie Passaro 32 24 22 48:45.61 48:45.61
 

Male 31 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dave Popper 38 47 3 39:36.35 39:36.35
2 Brian Hemak Jermyn PA 39 43 10 41:49.56 41:49.56
3 Robert Sica Madison Twp PA 20 38 12 43:35.74 43:35.74
4 Eric Pochas 49 44 17 46:50.32 46:50.32
5 David Morris 36 45 25 49:46.25 49:46.25
6 Nick Burruano 30 49 26 50:32.76 50:32.76
7 John Schmidt South Abington PA 17 46 28 59:53.59 59:53.59
 

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Leo Turissini Scott Twp PA 25 64 5 40:25.13 40:25.13
2 Bill Fiore Clarks Green PA 27 65 6 40:56.58 40:56.58
3 Ed Lipski 34 62 7 41:01.65 41:01.65
4 Vincent Grattolino Roaring Brook Twp PA 10 60 15 44:52.25 44:52.25
5 Bill Cook 35 62 18 47:20.56 47:20.56
6 Jim Zielinski Archbald PA 24 54 31 1:01:15.39 1:01:15.39
7 Bob Munley Peckville PA 48 57 32 1:01:35.89 1:01:35.89
8 Chip Taylor 26 56 33 1:02:14.65 1:02:14.65
9 John Trently Archbald PA 22 54 37 1:12:43.36 1:12:43.36
10 Michael Rivera Marion Heights PA 15 65 40 1:28:12.39 1:28:12.39