The Jack Daniels Mile

Age Group Results

August 04, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

1 Mile

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marina Orrson Shavertown PA 936 25 8 5:07.52 5:07.52
 

Female 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ellie Mowry 885 8 130 7:36.78 7:36.78
2 Taylor Traver 933 6 186 8:33.51 8:33.51
3 Anne Mowry 884 7 194 8:43.99 8:43.99
4 Kendra Schreckengaust 840 7 208 9:10.74 9:10.74
5 Taryn Newswanger Tunkhannock PA 857 6 234 10:04.54 10:04.54
6 Rylin Puza 889 5 241 10:42.55 10:42.55
7 Erin Traver 931 4 242 10:43.55 10:43.55
8 Irene Pieretti 967 6 249 11:14.90 11:14.90
9 Cora Milner 908 8 252 11:20.17 11:20.17
10 Haylie Gregory 748 6 260 16:13.31 16:13.31
 

Female 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Avery Cole 705 11 92 7:02.22 7:02.22
2 Hannah Schreckengaust 839 11 96 7:09.74 7:09.74
3 Sophia Mancuso 811 11 108 7:19.27 7:19.27
4 Piper Lukasavage 830 9 118 7:28.33 7:28.33
5 Leah Traver 932 9 119 7:29.48 7:29.48
6 Megan Johns 741 11 120 7:30.70 7:30.70
7 Molly McGlyn 979 11 148 7:52.64 7:52.64
8 Hanna Bartholomew 812 9 168 8:10.12 8:10.12
9 Victoria Bartholomew 813 9 169 8:10.12 8:10.12
10 Anna Williams 820 11 176 8:21.30 8:21.30
11 Emma Ergott 821 11 177 8:21.75 8:21.75
12 Hannah Aitken 847 11 189 8:36.53 8:36.53
13 Hannah Milner 907 9 250 11:15.18 11:15.18
 

Female 12 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Coyla Bartholomew 904 12 44 6:10.99 6:10.99
2 Jillian Landon 732 13 73 6:37.84 6:37.84
3 Gabrielle Roote 738 13 94 7:07.52 7:07.52
4 Alison Edwards 942 13 101 7:10.96 7:10.96
5 Sadie Bosscher 873 14 132 7:37.30 7:37.30
6 Megan Bosscher 871 14 152 7:55.69 7:55.69
7 Jazmine Appel Mehoopany PA 700 15 162 8:06.30 8:06.30
8 Kenna Lee 834 14 170 8:11.54 8:11.54
9 Grace Harding 750 15 201 9:02.78 9:02.78
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Justine Johns 740 17 26 5:48.29 5:48.29
2 Maggie Toczko 943 18 35 5:56.80 5:56.80
3 Morgan Manglaviti 925 18 68 6:34.55 6:34.55
4 Sarah Ross 853 17 104 7:13.80 7:13.80
5 Gracie Frankes 971 18 109 7:20.29 7:20.29
6 Beth Grose 876 17 121 7:31.30 7:31.30
7 Maxine DeRome 877 16 122 7:31.55 7:31.55
8 Makalya Franko 964 17 143 7:47.97 7:47.97
9 Jordan Weis 898 16 147 7:51.80 7:51.80
10 Abigail Johns 742 16 151 7:55.55 7:55.55
11 Abril Lance 823 17 161 8:05.75 8:05.75
12 Sarah Seward 954 16 163 8:06.53 8:06.53
13 Cheyanne Kasmierski 746 18 164 8:07.49 8:07.49
14 Ellie Kuzma 849 19 181 8:27.11 8:27.11
15 Kristyn Murray 733 18 183 8:31.74 8:31.74
16 Elissa Stretch 919 19 209 9:14.78 9:14.78
17 Gwen Murray 799 17 219 9:41.55 9:41.55
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alison Billas 814 22 15 5:25.78 5:25.78
2 Kelsey Cameron 951 25 22 5:40.78 5:40.78
3 Emily Kowalczyk Vestal NY 719 26 30 5:50.95 5:50.95
4 Leanna Bell Mehoopany PA 701 25 72 6:37.43 6:37.43
5 Erin Smith 850 20 98 7:10.17 7:10.17
6 Madeline Cielski 796 26 156 7:59.16 7:59.16
7 Kristi Loomis 960 22 158 8:03.24 8:03.24
8 Bridgette Vullo 909 28 174 8:16.72 8:16.72
9 Caroline VanDuzer 868 25 182 8:28.30 8:28.30
10 Britney Atkins 755 22 220 9:42.24 9:42.24
11 Jennifer Tewksbury 851 29 236 10:06.99 10:06.99
12 Courtney Young Tunkhannock PA 846 28 238 10:17.56 10:17.56
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kodie Tanner 806 31 54 6:21.39 6:21.39
2 Ella Daniels Johnson City NY 707 31 56 6:24.24 6:24.24
3 Jill Matthews Ashley PA 722 36 65 6:33.38 6:33.38
4 Teresa Psolka Tunkhannock PA 725 38 74 6:38.65 6:38.65
5 Sara Lupinski 841 37 99 7:10.35 7:10.35
6 Ashlee Butkiewicz Sugar Run PA 704 30 105 7:14.20 7:14.20
7 Michelle Hardik 961 34 113 7:24.31 7:24.31
8 Sara Ergott 874 37 145 7:48.47 7:48.47
9 Lana Cannella 882 33 165 8:07.54 8:07.54
10 Jamie Fedor 915 38 172 8:14.62 8:14.62
11 Chelsea Puza 888 31 184 8:31.88 8:31.88
12 Katie Lykon Larksville PA 720 30 193 8:41.64 8:41.64
13 Danielle Foust 910 33 195 8:47.12 8:47.12
14 Rachel Ziegler Dunmore PA 896 33 218 9:37.00 9:37.00
15 Michelle Casey 795 32 232 10:01.28 10:01.28
16 Katherine Flores 743 37 257 12:33.30 12:33.30
17 Cloe Newell 950 33 259 13:15.30 13:15.30
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amy Rome 955 49 32 5:53.18 5:53.18
2 Tina Bartholomew 819 43 42 6:07.61 6:07.61
3 Misty Psolka Tunkhannock PA 723 40 103 7:11.55 7:11.55
4 Megan Kobbe Tunkhannock PA 718 40 116 7:26.62 7:26.62
5 Colleen Newswanger Tunkhanncok PA 859 40 133 7:37.30 7:37.30
6 Bridget White Tunkhannock PA 730 48 191 8:40.49 8:40.49
7 Christine Evans Tunkhannock PA 865 47 204 9:05.55 9:05.55
8 Jen Schreckengaust 837 42 206 9:10.51 9:10.51
9 Lisa Paduch 801 49 211 9:20.28 9:20.28
10 Betsy Jerome Dalton PA 714 43 213 9:22.90 9:22.90
11 Christine Rogers 826 41 247 11:06.30 11:06.30
12 Kay Hudock 816 45 255 11:49.57 11:49.57
13 Nicole Neguesky 870 42 258 12:56.84 12:56.84
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marjorie Adams Dallas PA 972 56 75 6:41.48 6:41.48
2 Sandy Shaffer West Pittston PA 832 50 230 10:00.55 10:00.55
3 Marion Austin 968 56 237 10:17.42 10:17.42
4 Kathy Maier 805 50 239 10:22.57 10:22.57
5 Nancy Mahle 894 56 253 11:35.68 11:35.68
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joyce Foster Dallas PA 973 61 166 8:08.50 8:08.50
2 Frances Urie 928 60 240 10:25.10 10:25.10
3 Blennie Saylor 737 68 254 11:43.80 11:43.80
4 Liz Carter 753 61 256 12:29.24 12:29.24
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeffrey Skwierz Forty Fort PA 939 34 1 4:33.61 4:33.61
 

Male 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Lupinski 843 8 82 6:50.45 6:50.45
2 Collum Jerome 716 8 112 7:23.99 7:23.99
3 Caden Newswanger Tunkhanncok PA 858 8 129 7:35.62 7:35.62
4 Aidan Mislery 970 7 149 7:54.18 7:54.18
5 David Gundling Tunkhannock PA 711 5 160 8:03.95 8:03.95
6 Bode Lukasavage 828 8 178 8:21.99 8:21.99
7 Brody Woods 893 7 198 9:00.11 9:00.11
8 Ben Dickinson 863 8 217 9:28.22 9:28.22
9 Alex Pieretti 965 8 229 9:59.93 9:59.93
 

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Deegan Ross 935 11 39 6:00.81 6:00.81
2 Maxwell Bluhm 861 11 49 6:15.99 6:15.99
3 Gabriel Skinner 958 9 81 6:49.23 6:49.23
4 William Lupinski 845 11 97 7:10.00 7:10.00
5 Owen Stretch 920 11 110 7:22.64 7:22.64
6 Josiah Mowry 883 10 135 7:38.68 7:38.68
7 Ethan Ergott 875 10 141 7:44.75 7:44.75
8 Patrick Munley 852 10 146 7:49.59 7:49.59
9 Aidan Edwards 940 11 173 8:15.31 8:15.31
 

Male 12 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ben Schreckengaust 838 13 18 5:32.96 5:32.96
2 Leighf Brown 808 15 21 5:40.70 5:40.70
3 Jaxson Montross 810 14 40 6:03.24 6:03.24
4 Mike Bluhm 860 12 41 6:04.27 6:04.27
5 Alex Paduch 800 15 45 6:13.84 6:13.84
6 Braiden Jerome 715 12 46 6:14.74 6:14.74
7 Ethan Lee 835 12 47 6:15.24 6:15.24
8 Jack Chilson 788 14 48 6:15.47 6:15.47
9 AJ Hodge 921 15 55 6:24.00 6:24.00
10 Cole Henry 833 12 59 6:25.46 6:25.46
11 Davis Tidball 949 14 63 6:32.30 6:32.30
12 Drew DiMeolo 977 14 76 6:41.71 6:41.71
13 Matthew Hill 879 13 78 6:45.38 6:45.38
14 Brian Christ 790 13 80 6:47.42 6:47.42
15 Joseph Casey 794 14 84 6:51.80 6:51.80
16 Rylee Jones 791 13 88 6:54.49 6:54.49
17 Cj Demark 708 13 89 6:58.99 6:58.99
18 Ethan Munley 782 14 91 7:01.74 7:01.74
19 Zack Ross 854 15 106 7:14.50 7:14.50
20 Harry Thrash 784 14 107 7:17.15 7:17.15
21 Ryan Vauness 926 12 114 7:24.47 7:24.47
22 Jake Frisco 787 14 117 7:27.12 7:27.12
23 T Gioconda 767 15 125 7:32.74 7:32.74
24 D Robinson 766 15 126 7:32.99 7:32.99
25 Z Rogers 758 15 128 7:33.40 7:33.40
26 Garrett Hopkin 779 15 137 7:42.49 7:42.49
27 Owen Woods 895 12 142 7:47.49 7:47.49
28 C Anthony 765 15 157 8:00.98 8:00.98
29 Chris Trochak 792 13 171 8:12.87 8:12.87
30 Landon Hudock 817 12 175 8:17.94 8:17.94
31 Alec Seboe 783 14 185 8:33.45 8:33.45
32 D Henry 759 15 190 8:36.70 8:36.70
33 Brady Lukasavage 827 12 197 8:56.46 8:56.46
34 T Peterson 768 15 215 9:26.99 9:26.99
35 Tyler Chesla 776 15 222 9:43.22 9:43.22
36 Zachary Kasmierski 747 12 225 9:52.62 9:52.62
37 Alex Dailey 786 15 243 10:44.55 10:44.55
38 Brett Sickler 781 14 245 10:56.24 10:56.24
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jack Tidball 948 19 3 4:45.00 4:45.00
2 Hunter Bedell 969 18 6 4:57.48 4:57.48
3 Brandon Emmett 918 19 9 5:10.74 5:10.74
4 Jacob Toczko 944 18 10 5:11.23 5:11.23
5 Erik Bennett 891 18 17 5:32.24 5:32.24
6 B Steele 773 17 27 5:48.41 5:48.41
7 Tony Demark 709 17 29 5:50.73 5:50.73
8 Patrick Casey 797 18 33 5:53.89 5:53.89
9 Jesse Reinhardt 957 19 36 5:59.69 5:59.69
10 Ian Szalky 824 17 37 6:00.74 6:00.74
11 H Hopkins 764 17 38 6:00.79 6:00.79
12 J Stephens 778 16 43 6:07.73 6:07.73
13 Matthew Doolittle Montrose PA 735 17 53 6:20.73 6:20.73
14 M Taylor 757 18 62 6:30.50 6:30.50
15 Colin Franko 751 18 71 6:36.61 6:36.61
16 T Grasso 771 16 123 7:31.99 7:31.99
17 B Muckin 774 18 127 7:33.21 7:33.21
18 Nick Baker 897 18 138 7:42.99 7:42.99
19 Jacob Hudock 818 18 144 7:48.47 7:48.47
20 C Munley 775 16 155 7:57.94 7:57.94
21 M Holton 762 16 167 8:09.30 8:09.30
22 J Reyes 772 16 179 8:24.28 8:24.28
23 T Pugh 769 16 199 9:01.93 9:01.93
24 T Parry 763 16 200 9:02.49 9:02.49
25 M Pollock 770 17 226 9:53.74 9:53.74
26 M Ramey 777 16 227 9:54.24 9:54.24
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kyle Suponcic 952 26 4 4:51.68 4:51.68
2 Dan Toye Dalton PA 728 28 5 4:53.49 4:53.49
3 Carson Ayers 905 20 7 5:04.72 5:04.72
4 John Loomis 959 20 11 5:13.46 5:13.46
5 John Novack 976 23 14 5:20.74 5:20.74
6 Joey Moffitt 900 20 28 5:49.74 5:49.74
7 Jeremy Stonier Factoryville PA 903 24 31 5:51.86 5:51.86
8 David Novok 924 23 50 6:16.89 6:16.89
9 Dillon Otten 974 26 52 6:19.24 6:19.24
10 Keith Kosak 937 26 61 6:28.70 6:28.70
11 Tony Brzoska 938 25 69 6:35.37 6:35.37
12 Paul Kasmierski 745 24 102 7:11.46 7:11.46
13 John Zdaniewicz 901 28 154 7:57.45 7:57.45
14 John Sosnoski 945 26 203 9:03.56 9:03.56
15 Jaimin Patel 923 20 224 9:45.88 9:45.88
16 Calvin Urie 927 29 228 9:58.71 9:58.71
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Wadas Courtdale PA 930 34 2 4:41.52 4:41.52
2 John Martino Dallas PA 721 32 12 5:13.86 5:13.86
3 Diego Nuila 880 30 60 6:28.47 6:28.47
4 Kenny Young 844 30 83 6:50.74 6:50.74
5 Jimmy Sheridan 836 33 95 7:09.22 7:09.22
6 Tom Hogans 962 32 100 7:10.66 7:10.66
7 Will VanDuzer 869 32 111 7:22.95 7:22.95
8 Bill Kern Jr 848 34 140 7:44.50 7:44.50
9 Alex Gundling Tunkhannock PA 710 31 159 8:03.74 8:03.74
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tim Jadick 881 35 16 5:28.30 5:28.30
2 Kevin Rocktaschel Scranton PA 902 38 20 5:36.23 5:36.23
3 Robert Damiano Nicholson PA 953 38 24 5:45.74 5:45.74
4 Sharief Hassan Susquehanna PA 712 35 51 6:18.49 6:18.49
5 Mike Dickinson 862 39 66 6:33.99 6:33.99
6 Scott Harding 749 38 70 6:36.61 6:36.61
7 Jesse Ergott 822 38 136 7:41.11 7:41.11
8 Bryan Fedor 914 37 180 8:24.68 8:24.68
9 Paul Lupinski 842 39 188 8:36.24 8:36.24
10 John Anthony 963 37 202 9:03.50 9:03.50
11 Ray Woods 892 36 216 9:27.99 9:27.99
12 Nathan Milner 906 38 231 10:00.74 10:00.74
13 Cale Newswayger 878 39 233 10:03.99 10:03.99
14 Nick Puza 890 37 244 10:45.24 10:45.24
15 Daddy Pieretti 966 39 251 11:15.24 11:15.24
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adam Edwards 941 42 19 5:33.57 5:33.57
2 Chaz Ross Clifford Township PA 946 40 23 5:43.52 5:43.52
3 Bob Urban 912 43 34 5:55.80 5:55.80
4 Tom Urban 913 40 57 6:24.42 6:24.42
5 Nathaniel Roote 739 40 64 6:32.91 6:32.91
6 James Cole Plymouth Twp PA 706 43 93 7:03.72 7:03.72
7 Ron Frisco 809 43 115 7:24.99 7:24.99
8 Adam Hodge 922 41 150 7:54.39 7:54.39
9 David Hines Kingston PA 807 44 153 7:56.43 7:56.43
10 Dan Lukasavage 829 40 196 8:56.46 8:56.46
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Thatoker 917 45 13 5:15.69 5:15.69
2 Paul Shaffer West Pittston PA 831 47 25 5:47.99 5:47.99
3 Art Doolittle Jr 736 49 58 6:25.22 6:25.22
4 Randy White Tunkhannock PA 731 49 77 6:42.32 6:42.32
5 Edward Urban 911 47 86 6:52.88 6:52.88
6 Bob Lee Jermyn PA 978 48 87 6:53.69 6:53.69
7 Randy Decker Springville PA 947 48 131 7:36.85 7:36.85
8 Todd Bosscher 872 49 134 7:37.47 7:37.47
9 Dave Evans 864 47 187 8:33.80 8:33.80
10 James Bond Larksville PA 703 47 192 8:41.49 8:41.49
11 Roger Mowry 886 46 207 9:10.68 9:10.68
12 Michael Hudock 815 47 223 9:44.00 9:44.00
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dave Ide 956 54 79 6:46.40 6:46.40
2 Jon Buxton Tunkhannock PA 856 53 85 6:52.49 6:52.49
3 Jeff Jerome 717 52 124 7:32.38 7:32.38
4 Douglas Overfield 802 59 139 7:43.35 7:43.35
5 Pat Andes 866 53 212 9:22.49 9:22.49
6 Patrick Murray 798 56 221 9:42.42 9:42.42
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Carter 752 65 67 6:34.55 6:34.55
2 Richard Novack 975 63 90 7:00.22 7:00.22
3 Philip Urie 929 63 205 9:06.81 9:06.81
4 Rusty Davis 887 65 210 9:15.99 9:15.99
5 Kurt VanDuzer 867 63 214 9:24.25 9:24.25
6 Mike King 916 61 235 10:04.60 10:04.60
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Mowry 934 79 246 11:04.75 11:04.75
2 Jerry Pitkus 744 70 248 11:10.48 11:10.48