Hawley Library 2015 Run to Read

Age Group Results

October 03, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 604 33 5 19:55.53 19:55.53
 

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elizabeth Higgins 483 10 32 27:21.49 27:21.49
2 Laurie Alabovitz Bethany Village 419 0 72 36:41.30 36:41.30
3 Ella Miller 534 10 80 42:06.14 42:06.14
4 Alyssa Hankins 478 6 81 42:06.69 42:06.69
5 Alexandria Hankins 479 0 82 42:06.77 42:06.77
 

Female 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Samantha Killiany 506 15 12 23:02.31 23:02.31
2 Dana Pratt 554 13 14 23:52.68 23:52.68
3 Nicole Hector 481 11 88 52:09.39 52:09.39
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sheila Whitman 592 16 20 24:49.75 24:49.75
2 Jasym Mead 531 16 74 36:57.33 36:57.33
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Brown 435 29 7 20:59.94 20:59.94
2 Susanna Haines Madison Twp. PA 613 22 9 22:04.39 22:04.39
3 Jenna Morgan 539 28 38 27:53.73 27:53.73
4 Karey Lowe 516 24 43 28:44.27 28:44.27
5 Courtney Althouse Wayne County 421 28 46 29:09.60 29:09.60
6 Tanya Olson 600 25 53 30:11.82 30:11.82
7 Kate Pfeil Bethany Village 552 20 54 30:12.70 30:12.70
8 Grace Sverduk 577 28 86 43:49.43 43:49.43
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erin Evans 626 33 30 27:00.00 27:00.00
2 Erica Murry 544 34 37 27:51.90 27:51.90
3 Martha Scholl 565 31 57 30:48.26 30:48.26
4 Christine McClure 521 33 66 32:55.96 32:55.96
5 Jessica George 623 33 78 39:20.60 39:20.60
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Becky Menderis Bethany Village 532 37 34 27:27.96 27:27.96
2 Natalie Burns Wayne County 440 35 35 27:33.59 27:33.59
3 Anita Peirano 606 35 56 30:46.58 30:46.58
4 Mary Ann Swingle Wayne County 578 36 69 35:44.30 35:44.30
5 Irene Marks 610 36 76 38:26.63 38:26.63
6 Robin Mead 527 39 77 39:20.60 39:20.60
7 Stacy Miller 535 36 79 42:02.47 42:02.47
8 Janet Kilheeney 503 38 84 43:37.63 43:37.63
9 Jennifer Lent Bethany Village 511 39 85 43:45.36 43:45.36
10 Kerry Lombardi Honesdale PA 515 39 87 49:04.85 49:04.85
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lynn Kammer Wayne Memorial 496 42 59 31:25.77 31:25.77
2 Robyn Bognatz Wayne Memorial 429 40 67 33:10.41 33:10.41
3 Missy Miller 536 42 89 52:12.17 52:12.17
4 Amy Milelr 533 43 90 52:34.32 52:34.32
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karen Janes Bethany Village 492 49 26 25:27.27 25:27.27
2 CharlotteAnn Ewasko 461 46 42 28:41.51 28:41.51
3 Kim Dennis 452 45 47 29:26.27 29:26.27
4 Michelle Firmstone 464 48 52 30:00.96 30:00.96
5 Cathy Haines 615 49 58 31:20.44 31:20.44
6 Jamie Reeger 556 45 60 31:32.86 31:32.86
7 Carol Kneier Wayne Memorial 507 48 63 32:07.60 32:07.60
8 Mary McCormick 522 49 65 32:22.35 32:22.35
9 Joanie Deneen Lake Ariel PA 451 49 75 38:16.23 38:16.23
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ellen McGuigan 526 53 36 27:34.59 27:34.59
2 Sheila Whitman 591 54 39 28:01.98 28:01.98
3 Sylvia Thompson 582 51 40 28:18.85 28:18.85
4 Barbara Griggs-Pratt 473 55 44 28:49.74 28:49.74
5 Tammy Duffy Callicoon NY 457 51 61 31:42.84 31:42.84
6 Bonnie Carney Wayne County 444 58 62 31:55.44 31:55.44
7 Patricia McCormick 523 52 64 32:09.60 32:09.60
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Linda Baldwin 423 61 73 36:53.29 36:53.29
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Haines 614 16 1 19:15.47 19:15.47
 

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brendan Creamer 607 10 22 24:53.74 24:53.74
2 Derek Burckes 605 9 28 26:36.46 26:36.46
3 Gregory Nalesnik 622 5 71 35:59.87 35:59.87
 

Male 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Johnny Creamer 608 12 21 24:52.75 24:52.75
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Garret Nickels 612 18 27 26:11.66 26:11.66
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steven Brown 434 27 2 19:16.49 19:16.49
2 Mike Brady 618 29 3 19:23.60 19:23.60
3 Branden Diefenbach 453 29 15 24:06.22 24:06.22
4 John Baldwin 424 28 16 24:24.49 24:24.49
5 Matthew Hoffmann 487 28 19 24:42.72 24:42.72
6 Nigel Brauser 432 23 31 27:09.84 27:09.84
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Daniel Waldron 624 30 8 22:02.24 22:02.24
2 Dereck Williams Wayne County 594 30 13 23:33.85 23:33.85
3 Daniel Nalesnik 621 34 70 35:59.66 35:59.66
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Markus Anttila 616 35 6 20:05.78 20:05.78
2 Brad Murray 541 36 24 25:15.26 25:15.26
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Don Strasburger WMHS 602 44 48 29:32.10 29:32.10
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Krieger Old Forge PA 601 45 17 24:27.16 24:27.16
2 John Kielar 599 49 18 24:28.98 24:28.98
3 Mark Kasper 497 45 29 26:47.42 26:47.42
4 Dan Higgins 484 45 33 27:22.10 27:22.10
5 Roger Miller 611 45 41 28:25.23 28:25.23
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint 583 50 4 19:46.46 19:46.46
2 Thomas Stack 576 55 10 22:28.82 22:28.82
3 Steven Firmstone 465 50 11 22:30.32 22:30.32
4 Scott Faatz 462 51 49 29:41.75 29:41.75
5 Dennis Lazar Wayne Memorial 508 54 50 29:42.85 29:42.85
6 Glenn Davis 450 59 55 30:31.82 30:31.82
7 Randy Cousins 448 57 68 34:30.86 34:30.86
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Leet 510 61 23 24:57.21 24:57.21
2 Donald Attanasi 422 66 25 25:20.50 25:20.50
3 Robert Perry 609 66 45 28:52.81 28:52.81
4 Jeff Thol 580 66 51 29:44.44 29:44.44
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alfred Howell 489 75 83 42:48.30 42:48.30
 

5k Walk

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Grace Frisbie 603 52 1 42:34.93 42:34.93
2 Jordan McSpadden 617 22 2 47:04.59 47:04.59
3 Teresa Carlin Wayne Memorial 443 44 3 49:12.15 49:12.15
4 Lisa Maharaj Wayne Memorial 518 45 5 49:22.33 49:22.33
5 Dona Schmalze 564 66 6 49:26.16 49:26.16
6 Susan Lee 509 69 7 49:41.91 49:41.91
7 Kathleen Dillon 456 68 8 49:42.62 49:42.62
8 LouAnn Frei 468 48 9 49:45.66 49:45.66
9 Barbara Novak 546 68 10 49:46.27 49:46.27
10 Connie Moore 538 69 11 53:17.36 53:17.36
11 Janet Rice 619 56 12 58:17.46 58:17.46
12 Jeanette Bates 426 71 14 1:01:39.20 1:01:39.20
 

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dave Carlin 442 44 4 49:12.15 49:12.15
2 Mike Scicutella 620 55 13 58:17.52 58:17.52
3 Tom Bates 427 72 15 1:01:39.50 1:01:39.50
4 Daniel Corcoran 625 78 16 1:02:10.36 1:02:10.36