Habitat for Humanity Wayne County 5k

Age Group Results

August 22, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Brown 1116 29 6 19:23.30 19:23.30
 

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elizabeth Higgins 1161 10 55 26:50.98 26:50.98
2 Alyssa Hankins 1157 6 143 50:36.57 50:36.57
3 Alexandria Hankins 1158 6 145 50:54.45 50:54.45
 

Female 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Korty 1285 11 25 22:28.76 22:28.76
2 Makenzie LaMorte 1187 14 28 23:28.44 23:28.44
3 Ella Bruford 1118 13 50 26:30.26 26:30.26
4 Victoria Rojas 1236 15 52 26:35.32 26:35.32
5 Kelly Varcoe 1257 13 53 26:39.16 26:39.16
6 Diane Kille 1182 15 60 27:16.57 27:16.57
7 Shannon O'day 1297 12 63 27:40.48 27:40.48
8 Leah Neu 1220 13 65 28:00.88 28:00.88
9 Cassie Griffis 1156 15 68 28:32.24 28:32.24
10 Mika Brauser 1114 15 69 28:46.75 28:46.75
11 Alissa Alexander 1293 15 83 30:15.21 30:15.21
12 Isabella Root 1238 13 102 33:00.98 33:00.98
13 Jordan Palmer 1225 13 107 33:57.23 33:57.23
14 Grace Mead 1206 13 128 40:53.67 40:53.67
15 Kara Kelly 1175 13 136 47:30.14 47:30.14
16 Nicole Hector 1160 11 146 52:34.14 52:34.14
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer Korty 1286 16 14 20:32.77 20:32.77
2 Erin O'Neile 1287 19 27 23:08.22 23:08.22
3 Carissa Root 1237 16 36 24:26.66 24:26.66
4 Lidnsay Hilton 1163 17 44 25:26.27 25:26.27
5 Li Li Goldston 1194 16 74 28:55.71 28:55.71
6 Jessica Gay 1151 16 86 30:56.43 30:56.43
7 Ming Li Goldston 1193 17 87 31:00.28 31:00.28
8 Autumn Mead 1205 16 100 32:39.73 32:39.73
9 Essence Williams 1266 16 116 35:48.38 35:48.38
10 Melanie Bekanich 1108 17 118 36:32.88 36:32.88
11 Jasym Mead 1208 16 137 47:30.53 47:30.53
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Staci Ingulli 1169 25 46 25:41.45 25:41.45
2 Courtney Althouse 1103 28 77 29:16.72 29:16.72
3 Danielle Valenti 1282 21 88 31:14.11 31:14.11
4 Elly Skinner 1241 23 111 34:24.79 34:24.79
5 Danielle Tigue 1300 23 117 36:27.79 36:27.79
6 Rebecca Cameron 1123 22 120 36:47.50 36:47.50
7 Grace Sverduk 1249 28 135 45:51.27 45:51.27
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffinany Leventhal 1294 33 17 21:12.44 21:12.44
2 Katie Shemanski 1240 33 34 24:11.44 24:11.44
3 Christine McClure 1200 33 105 33:06.47 33:06.47
4 Becky Swingle 1251 31 112 35:10.88 35:10.88
5 Kelly Robertson 1233 34 140 48:07.68 48:07.68
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Becky Menderis 1209 37 57 26:58.66 26:58.66
2 Natalie Burns 1121 35 61 27:30.78 27:30.78
3 Jennifer Bonham WMHS 1110 35 79 29:41.70 29:41.70
4 Annette Fox 1147 38 115 35:47.14 35:47.14
5 Robin Mead 1204 39 119 36:38.48 36:38.48
6 Mary Anne Swingle 1146 36 123 38:06.65 38:06.65
7 Jennifer Lent 1190 39 131 42:52.25 42:52.25
8 Janet Kilheeney 1180 38 139 47:59.32 47:59.32
9 Heather Kennedy 1177 39 142 48:25.73 48:25.73
10 Stacy Miller 1210 36 144 50:54.24 50:54.24
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robyn Bognatz WMHS 1109 40 96 32:21.66 32:21.66
2 Lynn Kammer WMHS 1174 42 98 32:35.54 32:35.54
3 Renee Palmer WMHS 1224 42 103 33:01.40 33:01.40
4 Beth Kerber 1179 40 104 33:02.54 33:02.54
5 Melissa Valenti 1281 44 110 34:21.69 34:21.69
6 Donna Miller 1292 43 126 39:55.44 39:55.44
7 Laura Wojnar Madison Townsip PA 1267 44 133 44:09.17 44:09.17
8 Sheila Fuller WMHS 1150 44 134 45:13.51 45:13.51
9 Suzanne Kelly WMHS 1176 44 138 47:52.23 47:52.23
10 Missy Miller 1211 42 147 52:34.58 52:34.58
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karen Jones 1173 49 33 24:05.57 24:05.57
2 Jenny O'day 1271 46 45 25:37.52 25:37.52
3 Kim Dennis 1133 45 47 25:53.74 25:53.74
4 Patty Hopkins 1165 49 48 26:12.30 26:12.30
5 Mary McCormick 1201 49 92 31:24.53 31:24.53
6 Michelle Firmstone 1143 48 94 31:30.23 31:30.23
7 Jamie Reeger 1231 45 97 32:32.42 32:32.42
8 Carol Kneier WMHS 1185 48 99 32:39.47 32:39.47
9 Tracy Schneider 1280 46 101 32:45.90 32:45.90
10 Joanie Deneen Lake Ariel PA 1132 49 114 35:38.48 35:38.48
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ellen McGuigan 1203 53 62 27:40.20 27:40.20
2 Sylvia Thompson 1253 51 66 28:10.51 28:10.51
3 Jo Lloyd 1195 59 70 28:47.53 28:47.53
4 Sheila Whitman 1262 54 71 28:52.51 28:52.51
5 Bonnie Carney 1127 58 85 30:44.45 30:44.45
6 Deborah Waldrou 1298 57 90 31:14.74 31:14.74
7 Patricia McCormick 1202 52 106 33:10.41 33:10.41
8 Sherry Grandinetti 1275 54 109 34:13.73 34:13.73
9 Lorrie Allen 1102 51 113 35:34.71 35:34.71
10 Mary Pat Connor WMHS 1129 55 125 39:51.79 39:51.79
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dale Porto 1296 61 81 29:57.37 29:57.37
2 Linda Baldwin 1104 61 124 39:29.41 39:29.41
3 Joyce Malicky WMHS 1199 61 132 43:01.17 43:01.17
4 Bonnie Robertson 1234 66 141 48:07.69 48:07.69
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Howell 1167 72 122 38:00.78 38:00.78
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Caleb Jensen 1170 17 1 17:13.85 17:13.85
 

Male 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Drew Murphy 1215 15 9 19:38.55 19:38.55
2 Matthew Korty 1284 12 15 20:33.26 20:33.26
3 Matt Viland 1258 13 16 20:33.58 20:33.58
4 David Mead 1207 14 19 21:44.51 21:44.51
5 Tyler Olver 1222 14 20 22:00.16 22:00.16
6 John Bateman 1288 13 21 22:11.76 22:11.76
7 Gerald Pepper 1228 15 22 22:13.41 22:13.41
8 Michael O'day 1272 15 29 23:38.44 23:38.44
9 Christopher Higgins 1295 14 30 23:38.69 23:38.69
10 Brandon Osbun 1223 13 39 25:04.00 25:04.00
11 Nathanael Bateman 1289 12 41 25:09.88 25:09.88
12 Dylan Ike 1168 13 42 25:14.36 25:14.36
13 Billy Bekanich 1107 15 59 27:15.34 27:15.34
14 Matthew O'Neill 1277 15 64 27:57.71 27:57.71
15 Matt Ruiz 1239 13 67 28:12.30 28:12.30
16 Peter Klinger-Hiller 1184 13 91 31:16.75 31:16.75
17 Chris Miller 1291 15 121 38:00.00 38:00.00
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ben Wilken 1263 16 3 18:54.94 18:54.94
2 Samuel Kille 1181 17 7 19:31.12 19:31.12
3 Von Glover 1152 16 8 19:31.23 19:31.23
4 Sean O'Connor 1221 17 11 19:59.51 19:59.51
5 Kevin Constantine 1130 17 13 20:30.65 20:30.65
6 Michael Kuczma 1186 16 18 21:17.00 21:17.00
7 Derek Bortree 1112 16 24 22:15.38 22:15.38
8 Samiullah Mirza 1213 17 32 24:00.21 24:00.21
9 Jason Farrand 1141 16 40 25:09.75 25:09.75
10 Kai Klinger-Hiller 1183 17 129 41:06.00 41:06.00
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steven Brown Honesdale PA 1115 27 2 17:55.75 17:55.75
2 John Baldwin 1105 28 51 26:33.36 26:33.36
3 Nigel Brauser 1113 23 58 27:09.95 27:09.95
4 Kyle Duff 1283 22 89 31:14.40 31:14.40
5 calvin Skinner 1242 26 108 34:06.54 34:06.54
6 Maureen Harding 1159 28 130 42:17.71 42:17.71
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jason Kennedy 1178 34 4 19:02.51 19:02.51
2 Derek Williams 1265 30 35 24:19.51 24:19.51
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brad Myers 1279 36 12 20:06.72 20:06.72
2 Brad Murray 1217 36 37 24:57.75 24:57.75
3 Ryan French 1148 36 49 26:27.25 26:27.25
4 Jen Barna 1106 39 78 29:19.32 29:19.32
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Earl Marshall Dunmore PA 1302 40 10 19:45.32 19:45.32
2 Don Strasburger WMHS 1276 44 80 29:48.10 29:48.10
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Higgins 1162 45 56 26:52.26 26:52.26
2 Ruger Miller 1290 45 73 28:54.75 28:54.75
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint 1254 50 5 19:03.68 19:03.68
2 Lachlan Peeke 1227 52 23 22:15.20 22:15.20
3 Steven Firmstone 1144 50 26 22:54.40 22:54.40
4 Tom O'neill 1278 55 31 23:59.45 23:59.45
5 Steve Bybee 1122 51 43 25:16.40 25:16.40
6 Scott Faatz 1139 51 72 28:53.68 28:53.68
7 Dennis Lazar WMHS 1188 54 75 29:02.28 29:02.28
8 Timothy Tyre 1255 50 93 31:30.22 31:30.22
9 Randy Cousins 1131 57 95 31:58.44 31:58.44
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Leet 1189 61 38 24:59.20 24:59.20
2 Jerry Swendson 1274 67 76 29:09.41 29:09.41
3 Anthony Waldron 1259 63 82 30:12.28 30:12.28
4 Jeff Thol 1252 66 84 30:35.72 30:35.72
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marsden Urmanec 1256 72 54 26:47.39 26:47.39
2 Alfred Howell 1166 75 127 40:16.55 40:16.55
 

5k Walk

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joy Schmalze 1303 62 1 36:14.83 36:14.83
2 Mary Schmalze 1304 55 2 36:21.36 36:21.36
3 Kelly Griffis 1155 46 3 37:18.36 37:18.36
4 Joann Bruford 1119 44 4 39:25.20 39:25.20
5 Rebecca Lubeski WMHS 1197 38 5 42:16.90 42:16.90
6 Jeanne Frank 1301 59 6 44:08.19 44:08.19
7 Ann Sledzinski 1244 52 7 44:08.75 44:08.75
8 Dona Schmalze 1120 66 8 47:52.35 47:52.35
9 Sarah Fritz 1299 40 9 48:25.53 48:25.53
10 Terry Johnson 1172 53 10 51:02.98 51:02.98
11 Stephanie French 1149 35 11 53:54.83 53:54.83
12 Naomi Spewak 1248 36 12 53:59.83 53:59.83