Andy Gavin's Green Ridge Mile

Age Group Results

November 26, 2016


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

1mi Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JENNIFER PIERCE Eagleville PA 42 28 28 5:21.75 5:21.75
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MELISSA DELFINO Dunmore PA 19 47 73 6:31.59 6:31.59
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 NORA KYLE 93 12 56 6:12.34 6:12.34
2 LANEE OLSON 125 12 82 6:36.84 6:36.84
3 KAITLYN KRAVITZ 194 9 107 7:01.65 7:01.65
4 REBECCA CURTIN 204 12 130 7:42.21 7:42.21
5 ANNA ACLULTO 24 11 185 8:55.21 8:55.21
6 CAROLINE CURTIN 206 10 234 10:13.71 10:13.71
7 AYLA HOLGATE Clarks Summit PA 78 10 237 10:17.40 10:17.40
8 PAIGE HOLGATE Clarks Summit PA 77 11 247 11:09.14 11:09.14
 

Female 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JILLIAN LANDON 52 14 65 6:25.92 6:25.92
2 ALISON EDWARDS 242 13 70 6:30.25 6:30.25
3 MADDIE HEALEY 43 13 84 6:38.32 6:38.32
4 MAGGIE FLYNN 90 14 141 7:58.53 7:58.53
5 ASHLEY KATCHMAR 12 13 178 8:41.71 8:41.71
6 JULIA BARRETT 96 14 194 9:11.62 9:11.62
7 DOMINICA DELAYO 255 13 252 14:16.14 14:16.14
 

Female 15 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 ALANA KRAVITZ 196 15 35 5:42.24 5:42.24
2 MADISON TALLMAN 49 16 49 6:03.95 6:03.95
3 AMANDA KATCHMAR 13 16 95 6:50.80 6:50.80
4 CAROLINE BARRETT 97 16 230 10:05.54 10:05.54
5 REBEKAH CONRAD Scranton PA 218 15 240 10:28.00 10:28.00
 

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 SHANNON VAIRO 27 22 79 6:35.69 6:35.69
2 JESSICA IDE 87 19 87 6:39.79 6:39.79
3 SARA SKORITAVSKI 172 20 102 6:56.46 6:56.46
4 MARY BURKE 105 22 146 8:00.84 8:00.84
5 VIVIAN COOPER 146 21 150 8:03.38 8:03.38
6 SARA MOSS Moscow PA 138 20 165 8:26.34 8:26.34
7 PHOEBE MULLIGAN 264 22 168 8:27.86 8:27.86
8 BRIDEY MOYLE 69 22 174 8:40.21 8:40.21
9 MEGGI DONNELLY Scranton PA 67 23 175 8:40.22 8:40.22
10 LIZZIE SALLUSTI 248 23 176 8:40.28 8:40.28
11 JULIA HARRISON 263 22 177 8:40.34 8:40.34
12 ABIGAIL DEMPSEY 249 21 195 9:14.79 9:14.79
13 KELSEY BROWN 190 21 202 9:19.13 9:19.13
14 JEAN COYLE Scranton PA 260 21 211 9:36.96 9:36.96
15 VALARE LUCAS 101 24 216 9:43.71 9:43.71
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JESSICA McCAULEY Gouldsboro PA 64 25 57 6:13.94 6:13.94
2 JAMIE ACCARDI Clarks Summit PA 253 25 64 6:22.31 6:22.31
3 CASEY PRUDENTE Scott Township PA 144 25 101 6:56.32 6:56.32
4 JEN HAGGERTY 128 27 128 7:37.94 7:37.94
5 EMILY HARRISON 9 29 152 8:04.65 8:04.65
6 MEGHAN GRECO 122 28 159 8:16.59 8:16.59
7 JACKIE CASERTANO 129 27 189 9:01.71 9:01.71
8 MINDY LAHOTSKY 89 26 204 9:21.78 9:21.78
9 MEGAN LEE Factoryville PA 157 29 222 9:54.43 9:54.43
10 MELANIE CURRIER 184 28 223 9:56.21 9:56.21
11 ERICKA CARDO 135 29 224 9:56.54 9:56.54
12 MARISSA FOSLER 131 27 225 9:56.85 9:56.85
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 GRACE HILLEBRAND Clarks Summit PA 234 32 54 6:08.28 6:08.28
2 STACY KEARNEY Moosic PA 192 34 132 7:45.21 7:45.21
3 LAURA BURKE 106 30 144 7:59.96 7:59.96
4 KATIE SCHUSTER 140 32 169 8:27.98 8:27.98
5 CARLA MIRAGLIOTTA 120 34 173 8:39.21 8:39.21
6 KRISTIN GAGLIARDI 222 33 187 8:57.71 8:57.71
7 JESSICA HARVEY Peckville PA 209 32 258 14:44.36 14:44.36
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 TRACI LEIDEL Scranton PA 208 35 81 6:36.70 6:36.70
2 CHALA JANPRAPHASKUL 81 37 92 6:45.93 6:45.93
3 DANIELLE DELUCY Covington Township PA 165 39 103 6:58.19 6:58.19
4 MARION DOHERTY 233 36 116 7:13.34 7:13.34
5 LINDSAY DOHERTY 235 36 117 7:13.46 7:13.46
6 CARLIE HOLGATE S Abington PA 76 38 140 7:56.59 7:56.59
7 JENNIFER MANCIA Jessup PA 215 39 145 8:00.71 8:00.71
8 LISA HIMKA 262 36 156 8:12.15 8:12.15
9 STACY ROSAR 40 36 164 8:25.21 8:25.21
10 JAMIE McNEMEY 25 37 183 8:53.49 8:53.49
11 BOBBI GUMAN 170 39 191 9:05.84 9:05.84
12 KATIE TULLIO Dunmore PA 171 39 199 9:15.89 9:15.89
13 ALISON MCHALE 201 38 210 9:30.96 9:30.96
14 DARA COSLETT 212 38 214 9:37.82 9:37.82
15 SUZIE SFARRA 214 37 220 9:52.22 9:52.22
16 ADRIANNA SCHWARTZ Scranton PA 53 37 226 9:57.96 9:57.96
17 MARY RUZZI Scranton PA 126 37 229 10:05.33 10:05.33
18 ALANA ROBERTS 149 36 231 10:06.12 10:06.12
19 REBECCA ARNOLD 207 35 236 10:15.46 10:15.46
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MORIAH PETERS Clarks Summit PA 174 43 76 6:32.82 6:32.82
2 KIM SEIGEL 232 43 88 6:39.95 6:39.95
3 KRIS DANILOWITZ 231 43 93 6:48.34 6:48.34
4 TAMMY KRAVITZ Covington Twp 195 41 97 6:52.42 6:52.42
5 KATE GAVIN 55 41 110 7:05.15 7:05.15
6 TRISH KYLE 91 40 138 7:53.42 7:53.42
7 KRISTIN WESNESKI Jermyn PA 191 40 162 8:22.40 8:22.40
8 HEIDI McDONOUGH Dunmore PA 82 40 179 8:46.38 8:46.38
9 JENNIFER GALLAGHER Dunmore PA 60 44 205 9:25.35 9:25.35
10 MOLLIE COSGROVE Scranton PA 185 42 217 9:45.36 9:45.36
11 RITA KUCHTA 213 42 221 9:52.85 9:52.85
12 KRSTIN MARTELLI 164 40 232 10:06.47 10:06.47
13 ALLISON DONDERO Taylor PA 220 42 242 10:31.63 10:31.63
14 LAURA VIRTUE 257 40 244 10:38.71 10:38.71
15 AMY MIHALKA 41 42 248 12:36.97 12:36.97
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 TERRI POLICARE Clarks Green PA 161 46 89 6:41.83 6:41.83
2 SHERRY HARVEY 217 46 96 6:51.44 6:51.44
3 SHERYL BOGARDUS Succasunna NJ 95 45 115 7:12.45 7:12.45
4 BRENDA CASSARO Carbondale PA 29 49 133 7:46.69 7:46.69
5 JENNIFER MOSS 137 45 148 8:01.71 8:01.71
6 TARA COOPER 147 48 149 8:03.21 8:03.21
7 KRIS MURPHY 39 46 163 8:24.73 8:24.73
8 LISA IMBRIACO 107 49 201 9:18.46 9:18.46
9 ANNIE JENKINS 156 47 206 9:29.60 9:29.60
10 KARYN SCHAEFFER 153 47 207 9:29.84 9:29.84
11 KAREN KATCHMAR 14 48 208 9:30.35 9:30.35
12 JANNA DeSANTO 243 47 235 10:14.97 10:14.97
13 PATRICIA MULROONEY Old Forge PA 59 45 246 11:03.69 11:03.69
 

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 CARLEEN LAVIN Scranton PA 72 54 113 7:10.53 7:10.53
2 SUSAN STEINBACH 134 53 120 7:23.47 7:23.47
3 DONNA DOHERTY Scranton PA 4 57 121 7:25.70 7:25.70
4 NANCY WERTHMULLER Scott Twp PA 18 65 125 7:29.81 7:29.81
5 DEBBIE ALUNNI Jessup PA 179 65 136 7:49.56 7:49.56
6 ANNETTE HOLMES 162 55 142 7:58.71 7:58.71
7 FROUKE DE QUILLETTES 160 58 161 8:21.17 8:21.17
8 MARYBETH D'ANDREA Roaring Brooke Twp PA 228 56 188 8:59.94 8:59.94
9 DEBBIE LEE Olyphant PA 158 50 193 9:08.96 9:08.96
10 ROBERTA WYWIORSKI Scranton PA 7 58 197 9:14.89 9:14.89
11 MARIA HASTIE 17 54 203 9:19.34 9:19.34
12 LYNNE CALLEJAS 74 52 212 9:37.20 9:37.20
13 MARIE COYLE Scranton PA 261 55 213 9:37.71 9:37.71
14 MICHELE WALSH 28 59 228 10:01.61 10:01.61
15 ANNETTE WALSH 216 57 238 10:22.22 10:22.22
16 CAROLE KOVALCHIK 143 52 239 10:24.85 10:24.85
17 MARI DONNELLY 65 53 245 10:59.28 10:59.28
18 ANNETTE SMITH Duryea PA 37 54 250 13:45.49 13:45.49
19 PATRICIA LAWHON 36 54 251 13:45.86 13:45.86
20 JILLIAN LUCAS 100 60 256 14:32.97 14:32.97
21 NATALIE ZEHNER 251 50 257 14:35.22 14:35.22
22 CATHIE DOUGHER 145 62 263 16:30.97 16:30.97
23 SALLY HOOVER 151 62 264 16:37.31 16:37.31
24 CHERYL BORDO 150 53 265 17:38.49 17:38.49
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 COREY WALL New York NY 180 27 1 4:17.20 4:17.20
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MATTHEW ROSETTI New York NY 62 41 3 4:29.48 4:29.48
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 COLIN KRAVITZ Covington Twp 198 12 30 5:28.48 5:28.48
2 AIDAN DELUCY Covington Twp 166 12 45 6:01.99 6:01.99
3 CULLEN SMITH 84 11 58 6:16.15 6:16.15
4 PATRICK McNEMEY 23 9 109 7:03.93 7:03.93
5 NOLAN KYLE 94 10 111 7:06.59 7:06.59
6 CADEN MCHALE 202 9 112 7:09.96 7:09.96
7 SHANE HOFFMAN 16 0 122 7:26.34 7:26.34
8 JAMES KYLE 92 7 137 7:53.21 7:53.21
9 ETHAN SCOTCH 167 11 139 7:56.29 7:56.29
10 FLYNN FULLER 240 9 158 8:13.57 8:13.57
11 NOAH SCOTCH 168 8 182 8:52.27 8:52.27
12 CONNOR McHALE 203 5 209 9:30.75 9:30.75
13 COLIN SCHWARTZ 183 8 227 9:58.70 9:58.70
14 NICHOLAS DELAYO 258 9 253 14:16.55 14:16.55
15 ANTHONY DELAYO 254 7 254 14:28.72 14:28.72
 

Male 13 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MORTEZA HAMIDI 141 14 16 5:07.68 5:07.68
2 JOSH CHRISTIANSON 46 14 20 5:10.00 5:10.00
3 JOBY CURTIN 205 14 29 5:27.18 5:27.18
4 CAMDEN MILLER 56 13 36 5:42.63 5:42.63
5 COREY SCOCHIN 245 13 48 6:02.45 6:02.45
6 COLLIN JENKINS 154 13 50 6:07.41 6:07.41
7 DANIEL DRAGWA Mayfield PA 211 13 51 6:07.64 6:07.64
8 MATT CHRISTIANSON 45 14 105 6:59.37 6:59.37
9 LUKAS CONRAD 22 13 260 14:49.86 14:49.86
 

Male 15 to 16

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JOSH VITUSZYNSKI 127 16 14 5:02.20 5:02.20
2 PETER EGAN 31 15 17 5:08.70 5:08.70
3 DANIEL GAVIN 118 16 19 5:08.98 5:08.98
4 NOAH BOLUS 54 15 27 5:20.54 5:20.54
5 CHRISTIAN JUICE 111 16 44 6:01.34 6:01.34
 

Male 17 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 DAN UHRANOWSKY 119 17 6 4:39.86 4:39.86
2 ANDY LOPEZ 176 18 8 4:48.28 4:48.28
3 JACOB CONRAD 21 18 259 14:49.64 14:49.64
 

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MARCUS WARD 142 20 2 4:28.67 4:28.67
2 KHAI SAMUEK 177 19 4 4:34.62 4:34.62
3 ZACK KRIEGER 132 21 5 4:36.52 4:36.52
4 TJ O'HEARN 124 22 15 5:06.67 5:06.67
5 PETER KRAMER 247 24 26 5:17.85 5:17.85
6 KYLE BLASI 2 21 37 5:45.21 5:45.21
7 JACK SHEAN 51 20 40 5:49.34 5:49.34
8 DEEP PATEL Scranton 136 22 43 5:59.96 5:59.96
9 JOHN WALSH 66 23 143 7:59.71 7:59.71
10 MAX CONWAY 33 24 153 8:05.26 8:05.26
11 MATT CLARK 68 22 167 8:27.77 8:27.77
12 MATTHEW FISK 70 21 170 8:28.71 8:28.71
13 DEAN LUCAS 102 19 215 9:43.44 9:43.44
14 RYAN BROWN 109 23 219 9:51.46 9:51.46
15 CONOR LYONS 113 23 262 15:34.79 15:34.79
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 PATRICK McDONOUGH Scranton PA 237 28 12 5:00.39 5:00.39
2 KEVIN CURRAN 229 27 32 5:33.84 5:33.84
3 CHRISTOPHER DOHERTY 10 29 33 5:38.37 5:38.37
4 MATTHEW JONES 239 29 47 6:02.39 6:02.39
5 KEVIN IBOY Astoria NY 63 25 55 6:09.20 6:09.20
6 CHRIS McKENNE 155 27 66 6:26.34 6:26.34
7 STEVE WESTCOTT 130 27 75 6:32.61 6:32.61
8 ELI ARCE 88 26 77 6:33.45 6:33.45
9 PATRICK MCDONOUGH Scranton PA 265 28 83 6:37.91 6:37.91
10 MICHAEL COSGROVE 99 28 85 6:38.33 6:38.33
11 WILL McGRATH 103 28 90 6:42.51 6:42.51
12 MICHAEL DOHERTY 6 28 127 7:30.78 7:30.78
13 JOHN KESSLER 219 26 155 8:10.97 8:10.97
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JOE KELLY 1 34 9 4:54.13 4:54.13
2 FRANCIS SPEAR Factoryville PA 250 31 10 4:58.36 4:58.36
3 BRYAN FAUVER Moosic PA 223 30 18 5:08.90 5:08.90
4 MATT McANDREW Philadelphia PA 114 33 21 5:12.89 5:12.89
5 RYAN ROGAN Archbald PA 224 33 23 5:14.59 5:14.59
6 GREG ROSETTI 61 34 24 5:14.95 5:14.95
7 KYLE FRANCESKI 26 30 34 5:38.77 5:38.77
8 TOM GRADY Philadelphia PA 244 31 41 5:55.63 5:55.63
9 BRUCE MEXICO 252 31 60 6:21.21 6:21.21
10 MIKE McANDREW 115 34 67 6:28.15 6:28.15
11 DANIEL McDONOUGH 238 34 78 6:34.65 6:34.65
12 ALFREDO PISA 30 34 106 7:01.45 7:01.45
13 DAN McGRATH 104 30 126 7:30.71 7:30.71
14 BRIAN CORBETT 267 32 151 8:04.11 8:04.11
15 JONATHAN MAIER Scranton PA 139 31 166 8:26.76 8:26.76
16 JOSEPH GAGLIARDI 225 30 186 8:57.59 8:57.59
17 PATRICK GRECO 123 30 198 9:15.82 9:15.82
18 JEFFREY MIRAGLIOTTA 121 33 200 9:17.34 9:17.34
19 JORDAN CLARK Dunmore PA 8 30 261 15:34.16 15:34.16
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MARK WALCHINSKY 178 37 7 4:42.98 4:42.98
2 JUSTIN GAGLIARDI Peckville PA 221 36 11 4:59.88 4:59.88
3 JOHN FRAZIER Villanova PA 236 35 13 5:00.58 5:00.58
4 ROBERTA DAMIANO 266 39 31 5:29.70 5:29.70
5 FRANCIS WALSH 230 36 39 5:47.94 5:47.94
6 NEIL WELLS 226 36 69 6:28.59 6:28.59
7 MARKUS ANTTILA 246 36 91 6:43.86 6:43.86
8 ALEX CURTAIN 188 38 160 8:20.38 8:20.38
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 BEN LINDSAY 48 40 42 5:56.64 5:56.64
2 Chris Pahoski Dickson City PA 268 44 52 6:07.70 6:07.70
3 STEVEN KRAVITZ 197 43 61 6:21.22 6:21.22
4 MICHAEL SHOFF 148 41 74 6:32.19 6:32.19
5 JJ HEALEY Scranton PA 44 44 86 6:38.93 6:38.93
6 KEVIN McHALE Jefferson township PA 200 42 100 6:54.84 6:54.84
7 BRIAN DAVIS Wyoming PA 83 43 118 7:15.95 7:15.95
8 PATRICK COSGROVE Scranton PA 186 43 123 7:26.94 7:26.94
9 JASON MILLER 57 41 184 8:53.50 8:53.50
10 JASON HOLGATE 79 44 233 10:06.52 10:06.52
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JOHN EVANGELISTA blakely PA 193 47 22 5:13.23 5:13.23
2 JOE DRUMSTA 187 48 25 5:15.86 5:15.86
3 DON FULLER Mechanicsburg PA 241 46 63 6:22.11 6:22.11
4 CHRIS KATCHMAR 15 48 104 6:59.21 6:59.21
5 JEFFREY GEORGIA Clarks Summit PA 98 45 108 7:03.91 7:03.91
6 BOB McHUGH 11 48 190 9:04.21 9:04.21
7 CHRIS BLASI 3 47 241 10:29.96 10:29.96
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 MARK GARVEY Scranton PA 80 51 59 6:16.72 6:16.72
2 DAVID IDE 85 54 68 6:28.53 6:28.53
3 GEORGE WOLFE 227 52 80 6:36.47 6:36.47
4 ROGER SAVAGE Factoryville PA 110 54 99 6:53.65 6:53.65
5 JOHN MAJOR 20 53 119 7:16.94 7:16.94
6 MARK CONWAY 32 52 131 7:43.67 7:43.67
7 SEAN ADCROFT Richmond Hill NY 117 52 135 7:47.96 7:47.96
8 JOE WALSH 73 52 147 8:01.38 8:01.38
9 KEVIN ADCROFT 175 54 154 8:08.30 8:08.30
10 DAVE SCHREFFLER 169 52 157 8:12.96 8:12.96
11 DOOLEY ADCROFT 116 50 172 8:33.71 8:33.71
12 WILLAIM BROWN 189 53 196 9:14.79 9:14.79
13 CHARLIE JEFFERSON 256 51 243 10:38.60 10:38.60
14 JIM GOWER 35 51 249 13:44.84 13:44.84
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 DON LAVIN 71 56 46 6:02.13 6:02.13
2 JEFF BARAN 182 56 62 6:21.43 6:21.43
3 CHARLIE LYONS 112 56 71 6:31.17 6:31.17
4 MARK DORISH Simpson PA 159 57 72 6:31.37 6:31.37
5 JACK MORAN S. Abington Twp. PA 259 56 98 6:53.44 6:53.44
6 BILL STEINBACH 133 57 114 7:11.73 7:11.73
7 CHRIS DOHERTY 5 58 171 8:30.83 8:30.83
8 MARK WORK 47 58 180 8:46.79 8:46.79
9 CHIP TAYLOR 210 57 181 8:51.59 8:51.59
10 MIKE BROWN 108 56 218 9:50.98 9:50.98
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 BILL COOK 38 62 38 5:45.29 5:45.29
2 TIMOTHY SHEAN 50 60 53 6:07.83 6:07.83
3 DAN COOK 181 61 192 9:08.71 9:08.71
4 EUGENE LUCAS 75 63 255 14:30.38 14:30.38
 

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 DENNIS KNOWLTON Clifford PA 58 65 94 6:50.26 6:50.26
2 LEN SOWINSKI Scott Township PA 199 72 124 7:27.46 7:27.46
3 RICH PHILLIPS 152 68 129 7:40.46 7:40.46
4 JOE MACEY 163 68 134 7:47.32 7:47.32