Dr. Gina Carlo Memorial 5k

Age Group Results

November 07, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 856 34 2 18:55.70 18:55.70
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amelia Muta 850 12 35 28:17.43 28:17.43
2 Olivia Liuzzo 845 12 37 28:23.61 28:23.61
3 Kaylee Horne 841 12 60 38:07.49 38:07.49
 

Female 13 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rebekah Johnson Jermyn PA 563 25 7 22:24.48 22:24.48
2 Danielle Piatt 870 24 52 32:38.37 32:38.37
3 Elizabeth Russell 877 19 62 38:37.10 38:37.10
4 Jen Horne 560 20 68 52:18.91 52:18.91
 

Female 26 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erica Murray 600 34 25 26:36.75 26:36.75
2 Gina Cicco 886 29 38 29:34.50 29:34.50
3 Melissa Urda 854 35 46 31:20.86 31:20.86
4 Susie Keen 855 34 47 31:21.12 31:21.12
5 Marla Osborne 883 26 48 31:31.61 31:31.61
6 Natalie Jacobs 562 31 49 32:03.56 32:03.56
7 Mia Crotti 538 29 50 32:03.74 32:03.74
8 Amanda White 596 32 51 32:05.76 32:05.76
9 Jacqueline Cerra 881 28 53 32:58.62 32:58.62
 

Female 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maura Mark 568 39 26 26:59.86 26:59.86
2 Andrea Gigliotti Carbondale PA 551 45 27 27:01.55 27:01.55
3 Krea Price 583 41 29 27:32.98 27:32.98
4 Jaclyn Liuzzo Greenfield Twp PA 846 38 41 30:25.86 30:25.86
5 Michelle Rosler 875 43 54 33:03.87 33:03.87
6 Denise Larson 566 42 57 33:45.59 33:45.59
7 Randy Bannon 518 37 58 33:46.12 33:46.12
8 Michelle Marcho 878 40 64 40:55.64 40:55.64
 

Female 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barbara Skates Waymart PA 590 54 13 23:36.10 23:36.10
2 Steph Munley 864 47 21 25:46.60 25:46.60
3 Robin Waller 594 46 36 28:20.11 28:20.11
4 Patty Dzielak Carbondale PA 844 53 39 30:06.86 30:06.86
5 Tina Hoehn 847 48 40 30:21.86 30:21.86
6 Annette Gigliotti 552 49 42 30:28.11 30:28.11
7 Noreen Morgan 862 51 44 30:55.86 30:55.86
8 Barb Ciambriello 532 48 45 31:11.27 31:11.27
9 Joanna Grizzanti Carbondale PA 558 50 55 33:06.41 33:06.41
10 Nicole Curtis 874 46 56 33:25.52 33:25.52
11 Ann Vadella Carbondale PA 592 46 65 42:08.89 42:08.89
12 Sherry Grandinetti 867 54 66 42:21.14 42:21.14
 

Female 56 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anne Cicco 533 58 33 27:59.78 27:59.78
2 Cindy McGrady 571 58 43 30:55.78 30:55.78
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Francis Spear Factoryville PA 863 30 1 16:47.17 16:47.17
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Raymond Ofner Carbondale PA 837 12 5 21:34.18 21:34.18
2 Aiden Horne 840 10 18 24:46.99 24:46.99
3 Bayley Grizzanti 557 12 22 26:15.44 26:15.44
4 William Kovaleski 857 12 32 27:58.55 27:58.55
5 Unknown Partic. 873 873 69 53:06.16 53:06.16
 

Male 13 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Szustakowski Carbondale PA 885 21 3 19:49.60 19:49.60
2 Brian Nolan 851 15 4 20:19.93 20:19.93
3 Justin Cerra 531 25 6 22:15.95 22:15.95
4 Chris Horne 561 19 15 23:47.55 23:47.55
5 Justin Farber 547 25 19 24:54.91 24:54.91
6 Shane Pope Clifford PA 869 23 20 25:13.17 25:13.17
7 Colin Bannon 882 13 24 26:36.34 26:36.34
8 Riley Munley 866 15 34 28:02.11 28:02.11
 

Male 26 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Piasecki 876 29 11 23:19.51 23:19.51
2 James Wiggins 879 28 30 27:36.82 27:36.82
 

Male 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Krieger Old Forge PA 849 45 10 23:03.27 23:03.27
2 Brad Murray 835 37 12 23:31.50 23:31.50
3 Tommy Sanderson 880 44 28 27:15.14 27:15.14
 

Male 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Kielar 565 50 8 22:30.35 22:30.35
2 Pat Vadella 593 47 9 22:53.60 22:53.60
3 Joe Becker Carbondale PA 599 55 14 23:36.17 23:36.17
4 Jeff Nepa 580 46 23 26:35.57 26:35.57
5 Philip Horne 842 52 61 38:07.63 38:07.63
6 Tom Munley 865 46 67 42:26.26 42:26.26
 

Male 56 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Leet 848 61 16 23:48.56 23:48.56
2 Tom Carachilo 872 56 17 24:30.77 24:30.77
3 Mark Word 597 57 31 27:39.61 27:39.61
4 Paul Fedak 598 58 59 36:07.19 36:07.19
5 Ed Farber 548 57 63 40:35.36 40:35.36
 

5k Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lisa Levine 859 54 1 37:15.76 37:15.76
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gianna Carlo 522 8 27 53:43.91 53:43.91
2 Katie Apolonario 517 8 42 57:04.45 57:04.45
 

Female 13 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily O'Kon 581 17 28 53:53.88 53:53.88
2 Taylor Greco 860 19 29 53:53.90 53:53.90
 

Female 26 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Fallon Farber 546 28 22 53:03.35 53:03.35
2 Mary Theresa Carlo 523 34 36 54:40.91 54:40.91
3 D'Nean Carlo 525 34 38 54:42.25 54:42.25
 

Female 36 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Anne Walsh 595 45 6 45:35.35 45:35.35
 

Female 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Larissa Rickard 584 46 2 39:00.38 39:00.38
2 Bernie Jordan 564 53 3 43:08.89 43:08.89
3 Linda Coleman 868 54 5 45:34.86 45:34.86
4 MaryBeth Ciprian 534 54 7 45:42.90 45:42.90
5 Cheryl Carachilo 871 55 9 45:43.90 45:43.90
6 Anita Marchegani 567 52 14 51:48.66 51:48.66
7 Debbie McGovern 570 49 18 52:32.24 52:32.24
8 Mary Alice Skasko 589 54 20 52:33.66 52:33.66
9 Judy Coleman 535 54 21 52:34.66 52:34.66
10 Laura Melnick 574 55 23 53:25.89 53:25.89
11 Rachel Gorel 555 52 32 54:24.34 54:24.34
12 Alicia Bird 519 50 33 54:24.54 54:24.54
13 Donna Dipenice 541 54 34 54:31.26 54:31.26
14 Margaret Farber 545 54 35 54:31.67 54:31.67
15 Alicia Carlo 524 55 37 54:41.64 54:41.64
16 Maria Apolonario 516 48 41 57:03.83 57:03.83
 

Female 56 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jackie Pidgeon 582 57 8 45:43.76 45:43.76
2 Lynn DeSanto 540 60 10 46:31.65 46:31.65
3 Susan Falbo 544 58 11 46:32.83 46:32.83
4 Loretta Collins 536 59 12 50:48.11 50:48.11
5 Donna Dobrowski 542 65 13 50:48.32 50:48.32
6 Terry Golecki 554 64 16 52:14.35 52:14.35
7 Kathleen Cobb 836 57 24 53:26.91 53:26.91
8 Jeanne McMyne 573 60 25 53:34.22 53:34.22
9 Barb McDonald 569 62 26 53:34.41 53:34.41
10 Madge Dombrosky 543 58 30 53:54.51 53:54.51
11 Ann Tuzze 839 56 39 54:44.89 54:44.89
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeffrey Levine 858 54 4 43:21.89 43:21.89
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeffrey Nepa 579 7 31 54:00.16 54:00.16
 

Male 13 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Daniel Skasko 587 17 19 52:33.45 52:33.45
 

Male 46 to 55

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Skasko 588 54 17 52:31.41 52:31.41
 

Male 56 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ed Golecki 553 68 15 52:14.35 52:14.35
2 Edward Tranovich 838 60 40 54:45.93 54:45.93