30th Annual Dr. William Perkins Memorial Events

Age Group Results

July 11, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Brown 115 29 7 19:36.81 19:36.81
 

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elizabeth Higgins 22 10 63 26:08.92 26:08.92
2 Courtney Crum 256 9 75 27:47.45 27:47.45
3 Sawyer Palmer 245 9 83 28:22.31 28:22.31
4 Elyse Montgomery 253 9 153 37:24.75 37:24.75
5 Roz Meciejewski 250 9 155 37:42.13 37:42.13
6 Alyssa Hankins 83 6 178 44:38.84 44:38.84
7 Alexandria Hankins 84 6 185 49:48.79 49:48.79
 

Female 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lily Fries 153 14 48 24:48.42 24:48.42
2 Tess Meagher 289 11 49 25:05.34 25:05.34
3 Mika Brauser 19 15 65 26:42.56 26:42.56
4 Diane Kille 121 15 71 27:14.73 27:14.73
5 Victoria Rojas 60 15 73 27:43.25 27:43.25
6 Shannon O'Day 138 12 74 27:47.35 27:47.35
7 Kayla Newlin 269 14 92 29:28.86 29:28.86
8 Alissa Alexander 249 15 95 29:44.25 29:44.25
9 Madison Palmer 246 15 129 32:44.56 32:44.56
10 Rowan Murray 297 11 138 33:40.98 33:40.98
11 Kara Kelly 71 13 164 38:56.44 38:56.44
12 Nicole Hector 86 11 190 57:25.63 57:25.63
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erin O'Neill 259 19 26 22:40.98 22:40.98
2 Faith Howell 131 16 34 23:25.97 23:25.97
3 Kelli Jackson 144 19 114 31:26.61 31:26.61
4 Brittany Odell 169 19 115 31:35.37 31:35.37
5 Autumn Mead 33 16 133 33:08.12 33:08.12
6 Ashley Atcavage 238 16 139 33:41.37 33:41.37
7 Morgan Kneier WMHS 198 19 165 39:11.12 39:11.12
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katherine LaTourette 134 24 9 20:01.46 20:01.46
2 Maureen Ordnuny 272 24 23 22:28.84 22:28.84
3 Adrian Brown Camp 226 26 27 22:47.82 22:47.82
4 Michelle Seeger 293 24 31 23:15.94 23:15.94
5 Kiki Bloom Camp 225 23 33 23:23.33 23:23.33
6 Megan Blake 156 22 40 24:11.78 24:11.78
7 Staci Ingulli 43 25 47 24:47.35 24:47.35
8 Courtney Althouse 100 28 68 26:57.28 26:57.28
9 Jessica Ebert 24 28 91 29:26.87 29:26.87
10 Sara Teeple Jermyn PA 167 24 120 31:56.37 31:56.37
11 Katelyn Plunkett Hamlin PA 149 28 122 32:13.99 32:13.99
12 Sara Williams WMHS 77 29 134 33:10.16 33:10.16
13 Rebecca Cameron 49 22 140 33:47.35 33:47.35
14 Brittany Gerichten 288 23 142 34:06.62 34:06.62
15 Amanda Schwab 187 27 145 34:30.12 34:30.12
16 Sage Velazquez 271 24 146 34:39.87 34:39.87
17 L Werner 296 27 148 35:43.29 35:43.29
18 Casandra Sosa 96 29 151 37:06.17 37:06.17
19 Bonnie Smith 261 22 156 37:48.82 37:48.82
20 Elly Skinner 5 23 160 38:43.58 38:43.58
21 Janice Warner 108 27 170 41:30.89 41:30.89
22 Maureen Harding WMHS 54 28 171 41:33.14 41:33.14
23 Grace Sverduk 58 28 181 47:54.66 47:54.66
24 Laura Diefenbach 95 27 182 48:04.12 48:04.12
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Shemanski 130 33 39 24:08.73 24:08.73
2 Kelly Chesik Sterling PA 150 32 123 32:15.12 32:15.12
3 Christine McClure 40 33 135 33:29.35 33:29.35
4 Kelly Robertson 25 34 163 38:55.14 38:55.14
5 Becky Swingle 105 31 194 58:33.71 58:33.71
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrea Carney 195 35 32 23:16.39 23:16.39
2 Meagan Murray 284 37 45 24:37.65 24:37.65
3 Heather Meagher Honesdale PA 274 38 50 25:16.32 25:16.32
4 Kelly Vinton 179 37 60 25:59.74 25:59.74
5 Becky Menderis 47 37 72 27:29.10 27:29.10
6 Natalie Burns 98 35 78 28:05.39 28:05.39
7 Jennifer Bonham WMHS 76 35 84 28:23.11 28:23.11
8 Lisa DeNardo 268 36 93 29:34.36 29:34.36
9 Jamie Crum 254 37 101 30:21.50 30:21.50
10 Kerry Lombardi Honesdale PA 34 39 104 30:25.37 30:25.37
11 Jen Barna 35 39 110 30:46.70 30:46.70
12 Melody Robinson 185 36 157 38:09.58 38:09.58
13 Robin Mead 32 39 159 38:31.37 38:31.37
14 Mary Ann Swingle 103 36 166 39:56.56 39:56.56
15 Jennifer Lent 46 39 176 43:07.31 43:07.31
16 Stacy Miller 82 36 177 44:38.83 44:38.83
17 Heather Kennedy 151 39 180 47:12.95 47:12.95
18 Naomi Spewak 128 36 188 56:35.45 56:35.45
19 Stephanie French 126 35 189 56:35.86 56:35.86
20 Annette Fox 116 38 192 57:45.95 57:45.95
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Beth Kerber 92 40 124 32:17.87 32:17.87
2 Robyn Bognatz WMHS 88 40 128 32:35.76 32:35.76
3 Renee Palmer WMHS 74 42 130 32:45.12 32:45.12
4 Lynn Kammer WMHS 53 42 131 32:59.18 32:59.18
5 Carrie Meagher 290 40 144 34:12.99 34:12.99
6 Jacqueline Slifko 110 42 152 37:08.48 37:08.48
7 Suzanne Kelly WMHS 72 44 167 41:01.39 41:01.39
8 Colleen Smith 124 41 174 42:31.80 42:31.80
9 Missy Miller 85 42 184 49:48.67 49:48.67
10 Amy Miller 277 43 193 58:14.58 58:14.58
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karen Janes 48 49 38 24:02.82 24:02.82
2 Patty Hopkins 44 49 54 25:26.33 25:26.33
3 Kim Dennis 4 45 61 26:04.82 26:04.82
4 Mary McCormick 15 49 102 30:23.58 30:23.58
5 Tina Hoehn 39 48 109 30:43.97 30:43.97
6 Carol Kneier WMHS 73 48 136 33:31.87 33:31.87
7 Michelle Firmstone 6 48 147 34:56.84 34:56.84
8 Joanie Deneen Lake Ariel PA 20 49 150 36:23.59 36:23.59
9 Grace Bortree WMHS 61 48 154 37:32.63 37:32.63
10 Michele Rojas 59 47 183 48:23.29 48:23.29
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sylvia Thompson 12 51 66 26:42.77 26:42.77
2 Ellen McGuigan 118 53 69 26:57.85 26:57.85
3 Jo Lloyd 78 59 80 28:18.60 28:18.60
4 Sally Bell 155 59 89 29:15.86 29:15.86
5 Bonnie Carney 99 58 111 30:51.74 30:51.74
6 Helene Teeple Jermyn PA 168 52 118 31:53.61 31:53.61
7 Laurie Alabovitz 50 51 126 32:26.83 32:26.83
8 Lorrie Allen 11 51 141 34:00.56 34:00.56
9 Mary Houghton 264 52 169 41:22.14 41:22.14
10 Jamie Whitaker 107 52 172 41:43.42 41:43.42
11 Terry Johnson 129 53 186 53:01.86 53:01.86
12 Ann Sledzinski 64 52 191 57:45.94 57:45.94
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alice McCormick WMHS 171 68 149 36:18.72 36:18.72
2 Linda Baldwin 41 61 161 38:44.80 38:44.80
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steven Brown Honesdale PA 114 27 1 17:19.32 17:19.32
 

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Derek Jensen 147 10 19 22:10.79 22:10.79
2 Logan Vinton 180 8 57 25:31.35 25:31.35
3 Rylan Montgomery Damascus PA 255 7 88 29:13.52 29:13.52
4 Zachary Meagher 273 7 90 29:17.11 29:17.11
5 Alan Worthington 30 7 173 41:51.39 41:51.39
 

Male 11 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dyllon Fillebrown 158 15 10 20:06.15 20:06.15
2 Thor Crozakian 141 14 12 20:54.20 20:54.20
3 David Mead 80 14 14 21:16.83 21:16.83
4 John Bateman 286 13 15 21:20.45 21:20.45
5 Seth Brown 123 13 17 22:04.68 22:04.68
6 Dustin Edsall 176 13 18 22:05.59 22:05.59
7 Jackson Stone Camp 215 15 20 22:16.92 22:16.92
8 Ben Hodes Camp 212 15 22 22:24.25 22:24.25
9 Sean Kennedy 152 12 25 22:36.84 22:36.84
10 Michael O'Day 137 15 30 23:00.59 23:00.59
11 Gerarld Pepper 93 15 41 24:32.37 24:32.37
12 Chris Miller 279 15 52 25:16.54 25:16.54
13 Joe Cohn Camp 216 14 53 25:24.50 25:24.50
14 Patrick Tolerico 111 15 58 25:52.60 25:52.60
15 Jacob Levine Camp 220 13 70 27:01.82 27:01.82
16 Brice Scanlon Camp 228 15 79 28:08.29 28:08.29
17 Max Meister Camp 219 12 81 28:19.27 28:19.27
18 Jordan Blum Camp 222 14 85 28:57.11 28:57.11
19 Nathan Wolfe 165 11 98 30:08.25 30:08.25
20 Ryan Vinton 178 11 103 30:25.11 30:25.11
21 Hunter Goldman Camp 223 15 119 31:55.87 31:55.87
22 Jordan Steinberg Camp 217 15 132 33:03.29 33:03.29
23 Evan Worthington 28 11 158 38:29.88 38:29.88
24 AJ Christian Camp 221 13 175 42:57.11 42:57.11
DQ Devin Heyman Camp 218 13 DQ --- ---
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ben Wilken 154 16 5 19:20.31 19:20.31
2 Stanley Kembish 292 18 8 19:59.42 19:59.42
3 Samuel Kille 119 17 11 20:14.27 20:14.27
4 Greg Senft 275 19 16 21:30.37 21:30.37
5 Derek Bortree 146 16 28 22:51.16 22:51.16
6 Jakob Pepper 197 17 35 23:35.74 23:35.74
7 Nick Miller 280 16 42 24:33.34 24:33.34
8 Jason Farrand 148 16 44 24:37.41 24:37.41
9 Parker Propst 240 16 59 25:57.32 25:57.32
10 Luke Nevins 145 16 82 28:19.86 28:19.86
11 Seth Miller 199 16 97 29:56.26 29:56.26
12 Garrett Senft 276 17 100 30:19.66 30:19.66
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Levi Propst 239 22 13 21:07.47 21:07.47
2 Adam Dix 262 22 29 22:56.81 22:56.81
3 Joseph Flora 282 21 51 25:16.35 25:16.35
4 John Baldwin 42 28 55 25:27.35 25:27.35
5 Nigel Brauser 18 23 67 26:42.84 26:42.84
6 Denver Propst 241 24 76 27:58.93 27:58.93
7 calvin Skinner 109 26 106 30:34.57 30:34.57
8 Christine Gibbons 257 27 137 33:39.33 33:39.33
9 Douglas Kennedy 287 29 143 34:07.28 34:07.28
10 Andrew Edwards 102 28 179 46:38.52 46:38.52
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jason Kennedy 75 34 2 18:40.33 18:40.33
2 Dereck Williams 101 30 37 23:54.60 23:54.60
3 John Ortiz Camp 227 30 117 31:50.54 31:50.54
4 James Hamill 186 33 162 38:54.42 38:54.42
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sean Carney 196 36 105 30:28.85 30:28.85
2 Phillip Fielding 188 35 116 31:49.72 31:49.72
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul O'Hora 247 43 4 18:51.23 18:51.23
2 David Hines 172 43 86 28:57.86 28:57.86
3 Don Strasburger WMHS 234 44 96 29:50.74 29:50.74
4 Thomas Miller 278 41 107 30:37.62 30:37.62
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Krick 237 46 6 19:25.82 19:25.82
2 Brian Goodman 36 49 24 22:33.20 22:33.20
3 John Kielar 157 49 36 23:38.84 23:38.84
4 Dan Higgins 23 45 62 26:08.35 26:08.35
5 Rob Griffis 8 47 64 26:29.75 26:29.75
6 Roger Miller 281 45 112 30:56.11 30:56.11
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint 17 50 3 18:45.52 18:45.52
2 Steven Firmstone 7 50 21 22:17.73 22:17.73
3 Scott Faatz 31 51 94 29:39.11 29:39.11
4 Dennis Lazar WMHS 3 54 99 30:14.36 30:14.36
5 Timothy Tyre 27 50 113 31:13.88 31:13.88
6 Randy Cousins 2 57 125 32:21.62 32:21.62
7 Allen Johnson 125 53 187 53:02.69 53:02.69
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Scott Leet 55 61 43 24:37.24 24:37.24
2 Jeff Thol 122 66 77 28:03.00 28:03.00
3 Anthony Waldron 37 63 87 29:01.61 29:01.61
4 Joe Bachtel 242 62 108 30:40.27 30:40.27
5 Billy Brennan 258 63 121 32:04.81 32:04.81
6 Don Gregory 133 68 127 32:28.26 32:28.26
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Cosmetis 200 75 46 24:45.38 24:45.38
2 Marsden Urmanec 120 72 56 25:29.98 25:29.98
3 Alfred Howell 13 75 168 41:07.34 41:07.34
 

5k Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jane Mikulewicz 181 53 2 35:24.38 35:24.38
 

Female 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kelly Griffis 9 46 3 36:19.73 36:19.73
2 Lisa Maharaj WMHS 67 45 4 39:11.13 39:11.13
3 Rebecca Lubeski WMHS 117 38 5 41:32.89 41:32.89
4 Teresa Carlin WMHS 57 44 6 42:30.76 42:30.76
5 Dona Schmalzle 294 66 9 47:37.83 47:37.83
6 Carol Diefenbach 94 63 10 48:03.91 48:03.91
7 Ellen Muller 163 50 12 52:52.42 52:52.42
8 Kathryn Dix 260 53 14 57:09.99 57:09.99
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Mikulewicz 182 55 1 35:22.83 35:22.83
 

Male 99 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dave Carlin 56 44 7 42:31.15 42:31.15
2 Stephen Cotton 170 61 8 42:54.27 42:54.27
3 Bill Coutts 189 58 11 49:38.41 49:38.41
4 Bob Muller 164 55 13 52:55.13 52:55.13
 

5k Stroller Division

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica Freidenstine 166 35 1 57:09.29 57:09.29
 

10k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Dragwa Mayfield PA 248 43 2 41:54.49 41:54.49
 

Female 18 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Grace Mead 79 13 21 1:06:09.19 1:06:09.19
 

Female 19 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maggie O'Day 136 19 15 55:24.93 55:24.93
 

Female 26 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erica Verola 184 30 20 59:37.19 59:37.19
 

Female 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susie Atcavage 236 44 13 54:43.68 54:43.68
 

Female 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jenny O'Day 135 46 16 55:43.43 55:43.43
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patti Turissini Scott Twp PA 232 63 12 52:51.42 52:51.42
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Howell 14 72 22 1:25:09.25 1:25:09.25
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Curtis Bates 251 19 1 38:26.88 38:26.88
 

Male 19 to 25

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Timothy Jurkowski 162 22 3 42:02.62 42:02.62
 

Male 31 to 35

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jason Macey 243 35 4 43:16.86 43:16.86
 

Male 36 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Verola 183 36 9 49:14.91 49:14.91
 

Male 41 to 45

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jay Montgomery Damascus PA 252 41 5 44:06.37 44:06.37
2 Jody Haggerty 267 41 10 49:29.86 49:29.86
 

Male 46 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dean Mulherin Archbald PA 266 49 11 50:27.15 50:27.15
 

Male 51 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Tyler 263 56 18 56:13.43 56:13.43
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dennis Holmes Throop PA 142 65 6 47:20.91 47:20.91
2 Leo Turissini Scott Twp PA 233 63 8 48:39.41 48:39.41
3 Dave McSherry 244 60 14 54:54.36 54:54.36
4 John Monchak 229 64 17 55:54.89 55:54.89
5 John Miller 235 61 19 59:24.00 59:24.00
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tony Cerminaro 230 78 7 48:39.34 48:39.34