D & H Half Marathon

Age Group Results

September 11, 2016


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

Half Marathon

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cindy Michel Archbald PA 141 39 11 1:33:06.41 1:33:12.18
2 Kris Danilovitz Moosic PA 36 43 21 1:36:29.52 1:36:31.78
3 Kim Segiel covington TWP PA 190 43 29 1:37:44.78 1:37:48.55
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debbie Putman Lake Ariel PA 167 41 54 1:46:22.87 1:46:30.12
2 Yvonne Leippert Coram NY 117 48 63 1:48:32.21 1:48:38.42
3 Adriana Staiano East Meadow NY 200 53 64 1:48:34.42 1:48:39.85
 

Female 18 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brianna Pugliese Moosic PA 165 24 97 1:58:11.86 1:58:23.26
2 Kaitlyn Rau Middlesex NJ 169 22 115 2:05:10.26 2:05:22.48
3 Alyssa Royce Scranton PA 178 19 158 2:24:12.32 2:24:25.64
4 Rebecca Cameron Greeley PA 20 24 201 3:11:19.19 3:11:32.97
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brittany Cassidy Pleasant Mount PA 24 29 52 1:44:54.04 1:45:04.64
2 Jamie Accardi Clarks Summit PA 3 25 61 1:48:28.29 1:48:35.76
3 Lisa Kwolek South Boston MA 246 25 62 1:48:30.78 1:48:38.24
4 Kristen Majdic Vandling PA 123 25 93 1:57:09.81 1:57:22.63
5 Ariel Kavulich Taylor PA 231 26 100 2:00:08.79 2:00:17.27
6 Erin McGrady Mountain Top PA 135 29 132 2:15:33.52 2:15:39.13
7 Brianna Samson Slingerlands NY 181 26 137 2:17:06.07 2:17:16.33
8 Brittney Schneider Scranton PA 185 29 153 2:21:11.53 2:21:17.38
9 Joya Whittingter 225 28 160 2:24:27.31 2:24:42.14
10 Ashley Wallis Olyphant PA 214 27 161 2:24:27.73 2:24:42.30
11 Anna Scutt Mountain Top PA 188 25 168 2:29:38.97 2:29:51.77
12 Christina Abda Olyphant PA 1 26 180 2:38:41.74 2:38:45.91
13 Linda Coe MillersburgMillersburg PA 30 27 181 2:38:53.14 2:39:01.87
14 Stephanie Stromwall Old Forge PA 202 27 186 2:44:18.98 2:44:32.56
15 Jacqueline Clark Greeley PA 27 27 195 2:58:52.79 2:58:52.79
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily Bell Bear Creek Township PA 10 34 36 1:40:24.52 1:40:31.29
2 Maura Armezzani Jessup PA 4 30 60 1:47:47.82 1:47:58.79
3 Jo Yoder Halifax, PA PA 220 30 78 1:53:46.75 1:53:55.65
4 Sara Green Dickson city PA 76 34 102 2:00:37.34 2:00:45.60
5 Gina Gliniecki Archbald PA 71 32 103 2:00:38.75 2:00:49.10
6 Rachel Stahl New Milford PA 232 34 107 2:02:14.48 2:02:21.10
7 Dana Abda Olyphant PA 2 34 111 2:04:29.87 2:04:33.85
8 Noel Chesar Peckville PA 26 30 150 2:20:47.20 2:20:58.98
9 Moriah Talarico 245 33 156 2:22:37.73 2:22:48.24
10 Candice Murphy Forest City PA 149 31 165 2:28:17.83 2:28:27.59
11 Tanya Francioni Wapwallopen PA 60 30 167 2:29:50.46 2:29:50.46
12 Justine Johnson Scranton PA 99 30 176 2:36:17.67 2:36:34.16
13 Gretchen Krant Avoca PA 110 34 188 2:45:21.32 2:45:25.32
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erin Conrad Union dale PA 31 36 41 1:41:55.09 1:42:01.56
2 Michelle Mariotti Old Forge PA 125 38 47 1:43:41.32 1:43:43.65
3 Bridget Kotchick N. Abington Twp. PA 109 36 53 1:45:21.14 1:45:25.32
4 Diane Michalczyk Dunmore PA 138 39 58 1:46:52.97 1:46:57.54
5 Nancy Mucha Lake Ariel PA 148 39 71 1:49:46.81 1:49:50.33
6 Katie Swartz Jefferson Township PA 205 35 82 1:54:36.98 1:54:44.45
7 Michelle Namiak Peckville PA 152 36 84 1:55:43.17 1:55:53.32
8 Emily Karam Waverly PA 104 35 96 1:58:15.83 1:58:19.80
9 Wendy Oresick Mountaintop PA 158 38 101 2:00:08.45 2:00:21.29
10 Danielle DeLucy Covington township PA 39 39 108 2:04:03.42 2:04:10.52
11 Stella Dronyi New York,New York NY 49 36 109 2:04:12.10 2:04:16.92
12 Shannon Whiting Kirkwood NY 216 39 110 2:04:17.16 2:04:23.43
13 Tamara Halesky Thompson PA 84 39 116 2:05:26.59 2:05:40.75
14 Alicia Marshall Dunmore PA 126 39 120 2:06:06.46 2:06:14.76
15 Ilana Boivie Washington DC 14 37 121 2:06:39.35 2:06:44.11
16 Aimee Wademan Thompson PA 213 37 125 2:09:36.26 2:09:50.48
17 Tracy Stahl 228 37 128 2:12:23.88 2:12:38.57
18 jamie Garcia hanover MD 66 39 145 2:20:00.06 2:20:15.38
19 Natalie Burns Honesdale PA 19 36 149 2:20:36.53 2:20:54.49
20 Jennifer Rivera-Rockwell Susquehanna PA 174 38 157 2:24:02.81 2:24:13.33
21 Sarah Kenchan 240 36 173 2:32:52.69 2:33:10.24
22 Jenn Riordan Pocono Lake PA 172 38 175 2:35:01.59 2:35:10.16
23 Carlie Holgate S Abington PA 92 38 185 2:43:51.77 2:43:57.60
24 Tasia Kenosky Chambersburg PA 105 36 189 2:46:11.31 2:46:11.31
25 Megan Buettner Peckville PA 18 39 200 3:11:16.90 3:11:32.72
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Justine Lengyel North Abington Twp PA 118 40 77 1:53:02.26 1:53:05.83
2 Holly Zinskie Peckville PA 243 41 90 1:57:00.26 1:57:02.82
3 Jill Casarella Mountain Top PA 22 42 127 2:11:27.24 2:11:39.87
4 Becky Moore greenfield Twp PA 145 44 147 2:20:10.17 2:20:22.61
5 Judith Sussman Clarks Summit PA 204 40 171 2:32:09.99 2:32:24.75
6 Jennifer Barna Waymart PA 7 40 172 2:32:51.94 2:33:08.90
7 Trudy Enslin Waymart PA 52 41 179 2:38:18.92 2:38:27.74
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Delfino Dunmore PA 38 47 67 1:48:50.01 1:48:56.29
2 Sherry Harvey Jermyn PA 89 46 69 1:49:20.09 1:49:29.42
3 Gina Jakubowski Mountain Top PA 98 47 81 1:54:34.73 1:54:38.49
4 Jean Bellucci Jefferson Twp PA 11 46 88 1:56:40.30 1:56:43.82
5 Traci Strungis Mountain Top PA 203 47 92 1:57:04.76 1:57:10.53
6 Patricia Gallacher Scranton PA 64 47 105 2:01:20.55 2:01:30.10
7 Brenda Padden Scranton PA 159 48 123 2:08:05.67 2:08:16.99
8 Jenn Williams South Abington Twp. PA 50 47 146 2:20:08.56 2:20:21.13
9 Elizabeth (Bets Huhn Falls PA 97 46 183 2:39:50.72 2:40:08.92
10 Trish Doherty Honesdale PA 46 45 205 3:26:37.59 3:26:45.05
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patricia McCormick Honesdale PA 132 54 133 2:15:48.11 2:15:54.87
2 Mary McCormick Honesdale PA 131 50 134 2:15:51.79 2:15:59.25
3 Carolann Schwartz Pleasant Mount PA 187 53 141 2:19:11.73 2:19:27.88
4 Sylvia Thompson Honesdale PA 210 53 151 2:20:53.04 2:21:08.31
5 Beth Barry Carbondale PA 8 50 163 2:25:24.68 2:25:37.89
6 Noreen Morgan Carbondale PA 146 52 174 2:34:40.17 2:34:53.82
7 Annette Gigliotti Union Dale PA 70 50 187 2:44:16.62 2:44:32.77
8 Jennifer Kielar Honesdale PA 106 50 204 3:26:31.79 3:26:39.25
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rhonda Clune Laurens NY 29 55 91 1:56:51.50 1:57:02.90
2 Marjorie Lebo New Cumberland PA 113 55 114 2:05:12.85 2:05:20.61
3 Susan Robinson Coram NY 175 57 124 2:08:15.78 2:08:20.54
4 Sue Fitzpatrick Huntington Station NY 56 56 135 2:15:54.82 2:16:03.54
5 Amy Goldstein Farmingdale NY 72 56 154 2:21:23.43 2:21:30.90
6 Marylou Grogan Scranton PA 81 56 159 2:24:29.04 2:24:41.80
7 Sheri Gaitings Huntington NY 62 55 169 2:29:53.20 2:29:57.59
8 Cindee McGrady Clifford PA 134 59 182 2:39:42.17 2:39:48.39
9 Susan Lucenti Montrose PA 122 59 191 2:54:33.93 2:54:50.19
10 JoAnne Kong West Babylon NJ 107 58 193 2:55:11.43 2:55:16.94
11 Amy Smith Newfoundland PA 195 58 202 3:11:33.18 3:11:33.18
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sherry Bellovin 223 69 203 3:23:57.73 3:24:13.24
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patricia Delaney Brooklyn NY 37 77 192 2:54:48.39 2:54:57.10
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eric Pochas Carbondale PA 164 45 1 1:27:04.95 1:27:08.29
2 William Mussari Jessup PA 151 36 2 1:28:24.22 1:28:26.54
3 Justin Gagliardi Peckville PA 61 36 3 1:28:47.54 1:28:50.53
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Keith Herne Scranton PA 236 43 6 1:29:38.72 1:29:43.29
2 Todd Monahon 238 41 7 1:29:45.42 1:29:50.24
3 Michael Green Dalton PA 77 55 12 1:33:53.34 1:33:54.44
 

Male 18 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Devin Smith Carbondale PA 194 18 5 1:29:23.80 1:29:31.29
2 Kevin Green Scranton PA 79 20 14 1:34:32.81 1:34:34.55
3 Cody Sacks Scranton PA 180 22 15 1:34:45.64 1:34:50.46
4 Kevin Fowler Scranton PA 58 21 20 1:35:47.00 1:35:50.82
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Timothy Schoen Scranton PA 186 25 9 1:30:48.04 1:30:50.36
2 Kyle Franceski Scranton PA 59 29 19 1:35:16.40 1:35:22.95
3 Zane Hopkins Union Dale PA 96 25 85 1:55:43.11 1:55:55.92
4 Scott Edwards Scranton PA 51 27 98 1:59:47.46 1:59:48.97
5 Kyle Narcoonis Archbald PA 153 26 138 2:17:16.33 2:17:16.33
6 Joseph Germick Scranton PA 68 28 177 2:36:18.04 2:36:34.40
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Grochal 247 33 10 1:32:31.64 1:32:33.38
2 Tom Piasecki Olyphant PA 163 30 44 1:42:38.88 1:42:45.50
3 James Ayres Deposit NY 5 30 50 1:44:57.25 1:44:59.98
4 Daniel Leichliter Laceyville PA 116 33 57 1:46:30.90 1:46:40.72
5 Bruce Mexico 241 30 130 2:14:47.59 2:14:49.55
6 Ryan Harrison Scranton PA 87 34 143 2:19:27.28 2:19:37.87
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul VanLuvender Taylor PA 212 39 4 1:29:06.41 1:29:09.79
2 Matt Montoro Scranton PA 144 36 8 1:30:27.10 1:30:27.10
3 Randy Shemanski Dunmore PA 191 39 22 1:36:40.58 1:36:45.18
4 Jason Macey Beach Lake PA 239 36 23 1:36:54.03 1:36:57.17
5 Teddy Michel Archbald PA 140 39 27 1:37:24.97 1:37:30.58
6 Justin Ondrey Throop PA 224 38 31 1:38:35.19 1:38:35.19
7 John Palmieri Archbald PA 161 39 32 1:39:01.77 1:39:01.77
8 Craig Fedoryk lake Ariel PA 54 39 37 1:40:24.16 1:40:36.56
9 Douglas Hart Archbald PA 88 39 38 1:41:07.76 1:41:12.52
10 Tom Mcgough Noxen PA 133 36 66 1:48:34.63 1:48:54.80
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chaz Ross Union Dale PA 177 40 16 1:34:55.95 1:35:01.21
2 Jay Montgomery Tyler Hill PA 143 42 30 1:38:07.84 1:38:09.61
3 Shawn Grand Oceanside NY 74 40 33 1:39:17.04 1:39:19.36
4 Earl Marshall Dunmore PA 127 41 34 1:39:48.48 1:39:48.48
5 Chris Pahoski Dickson City PA 160 43 46 1:43:14.05 1:43:18.57
6 Ryan Wilson Jefferson Township PA 217 41 48 1:44:01.85 1:44:10.57
7 Mark Michalczyk Dunmore PA 139 40 59 1:46:52.97 1:46:57.55
8 John Judge Scranton PA 102 42 74 1:52:12.04 1:52:22.80
9 Brian Derenick Springbrook Twp. PA 43 40 86 1:55:47.23 1:55:56.77
10 Russ McAndrew Avoca PA 233 43 148 2:20:34.98 2:20:45.77
11 Rich Quigley Tafton PA 168 42 170 2:29:53.81 2:30:07.51
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Andrews tunkhannock PA 230 49 17 1:35:00.85 1:35:03.65
2 Michael Bochnovich Archbald PA 13 45 24 1:36:55.45 1:36:58.21
3 Paul Sokoloski Greenfield Twp PA 197 46 28 1:37:35.41 1:37:35.41
4 Martin Green Effort PA 78 45 35 1:40:20.72 1:40:22.54
5 Ralph Ferraro Scranton PA 55 48 39 1:41:44.79 1:41:47.60
6 Bob Lee Jermyn PA 115 48 51 1:44:55.99 1:45:01.81
7 Chris Mattise Archbaldarchbald PA 129 48 65 1:48:50.59 1:48:50.59
8 Joseph Decker 227 46 70 1:49:18.41 1:49:29.58
9 Art Golembeski Scranton PA 73 49 131 2:14:38.08 2:14:54.83
10 Robert Robbins 229 48 152 2:20:54.04 2:21:09.66
11 John Schmidt S. Abington PA 184 46 178 2:37:49.27 2:37:58.41
12 David Soskin Clarks Summit PA 198 47 184 2:42:10.19 2:42:24.58
13 Michael McHale Archbald PA 136 48 199 3:11:13.31 3:11:24.48
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jim Richardson Scranton PA 171 54 25 1:37:13.50 1:37:15.45
2 Kenneth Castanzo Dunmore PA 25 52 40 1:41:46.74 1:41:53.51
3 Mark O'Malley Scranton PA 157 51 45 1:43:10.76 1:43:13.69
4 Scott Lowry 237 53 49 1:44:27.34 1:44:33.94
5 Jim Carro Scranton PA 21 50 72 1:51:24.51 1:51:30.33
6 James Murray Holtsville NY 150 50 76 1:52:41.18 1:52:54.76
7 Paul Wylam Clarks Summit PA 218 50 87 1:56:02.79 1:56:06.17
8 Mark Trenty 235 53 94 1:57:38.79 1:57:48.31
9 Mark Gerchman Dunmore PA 67 53 112 2:04:24.47 2:04:34.99
10 Dave Hunt 234 52 119 2:05:54.77 2:06:00.40
11 James Yakavich Moosic PA 219 52 122 2:06:56.00 2:07:06.80
12 Robert Cope Scranton PA 33 50 164 2:28:01.36 2:28:13.59
13 Wally Casper Fell Township PA 23 53 197 3:09:58.64 3:10:16.97
14 Jerry Dipasquale Jessup PA 44 50 198 3:11:23.78 3:11:23.78
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Douglas Stoner Spencer NY 201 57 13 1:33:58.75 1:34:01.93
2 Don Lavin Scranton PA 112 55 18 1:35:16.75 1:35:19.56
3 Michael Bedrin Mountain Top PA 9 57 26 1:37:22.33 1:37:25.51
4 John Clifford Seaford NY 28 55 43 1:42:09.52 1:42:15.81
5 Mark Dorish Simpson PA 47 57 55 1:46:20.25 1:46:30.82
6 Ken Sebastianelli Scranton PA 189 57 56 1:46:29.35 1:46:32.17
7 Robert Savino Seaford NY 182 56 73 1:51:45.60 1:51:51.83
8 Kevin McCarthy Gilbertsville NY 130 59 79 1:54:05.20 1:54:05.20
9 Bob Drazba Peckville PA 48 55 99 2:00:09.02 2:00:16.35
10 Gary Piorkowski Mayfield PA 226 59 104 2:01:11.42 2:01:21.35
11 Mark Silfee Union Dale PA 192 57 113 2:04:45.38 2:05:00.27
12 David Tyler Hawley PA 211 57 118 2:05:54.36 2:05:59.61
13 David Lebo New Cumberland PA 114 58 139 2:18:15.36 2:18:24.13
14 Chip Taylor Scranton PA 206 56 162 2:25:09.41 2:25:18.13
15 Ray Smith Montrose PA 196 59 166 2:28:37.82 2:28:53.40
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Frank Notarstefano Seaford NY 156 64 42 1:42:14.10 1:42:15.81
2 Vincent Grattolino Moscow PA 75 61 83 1:54:45.88 1:54:56.23
3 Bill Guichard Melville NY 82 61 89 1:56:44.68 1:56:48.19
4 John Holley Mehoopany PA 93 63 95 1:57:39.43 1:57:51.95
5 Joel Adamski Scranton PA 242 63 106 2:01:38.47 2:01:49.44
6 Steve Kopko Old Forge PA 108 64 117 2:05:32.85 2:05:47.61
7 Billy McCarthy 244 60 140 2:18:18.28 2:18:25.77
8 Frank Cosenza Lords Valley PA 34 63 155 2:22:09.76 2:22:28.52
9 Daniel Cook Scranton PA 32 61 190 2:52:03.16 2:52:06.94
10 Tom Skarbez Browndale PA 193 60 194 2:57:30.07 2:57:30.07
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Peter Martin Bellmore NY 128 66 68 1:48:57.81 1:49:02.81
2 Dennis Holmes Throop PA 94 66 75 1:52:36.04 1:52:36.04
3 Glenn Morse Massapequa NY 147 67 80 1:54:29.55 1:54:29.55
4 Glenn Borne Carbondale PA 16 65 126 2:09:54.92 2:10:06.11
5 Rich Phillips Scranton PA 162 67 129 2:14:49.43 2:14:49.55
6 Roger Ericson Tafton PA 53 69 136 2:16:56.36 2:17:09.13
7 Gino Tempesta Dunmore PA 207 65 142 2:19:17.85 2:19:30.16
8 Michael Rivera Marion Heights PA 173 65 144 2:19:46.97 2:19:59.77
9 Thomas Brown Scott Township PA 17 67 196 3:09:57.76 3:10:15.72