Crusader Classic

Age Group Results

June 12, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexandra Tomaine 528 14 22 23:17.87 23:17.87
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tammy Kravitz 564 41 29 24:21.30 24:21.30
 

Female 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Virginia McDonough 536 13 24 24:00.17 24:00.17
2 Sam Greenfield 545 10 46 27:13.82 27:13.82
3 Soyer Delucy Covington Township PA 505 8 56 29:25.31 29:25.31
 

Female 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Quinn Fisher Minersville PA 512 14 35 25:12.29 25:12.29
2 Haley Hunsinger Olyphant PA 514 14 39 25:54.17 25:54.17
3 Camryn Cerminaro Olyphant PA 501 14 41 25:57.16 25:57.16
 

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathryn Egan Clarks Summit PA 511 24 44 26:27.93 26:27.93
2 Anne Duncan Dunmore PA 509 22 64 32:33.73 32:33.73
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rebekah Johnson Jermyn PA 516 26 26 24:03.68 24:03.68
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Molly Skrutski 540 31 47 27:17.17 27:17.17
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danielle Delucy Covington Township PA 504 39 33 24:54.91 24:54.91
2 Alicia Marshall 562 38 34 25:07.18 25:07.18
3 Andrea Kopa 565 37 40 25:55.58 25:55.58
4 Liza Murray Scranton PA 521 36 53 28:44.57 28:44.57
5 Kathleen Krenitsky Dalton PA 548 36 59 30:13.84 30:13.84
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeannine Luby Scranton PA 519 44 49 27:33.68 27:33.68
2 Nikki Mimnaugh Luzerne PA 520 42 51 27:51.55 27:51.55
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Patricia Gallacher Scranton PA 556 46 37 25:26.42 25:26.42
2 Andi Crowley Glade Spring VA 503 48 57 29:52.79 29:52.79
3 Lynne Duncan Dunmore PA 510 49 60 30:29.18 30:29.18
4 Lisa Imbriaco Clarks Summit PA 515 49 61 32:21.36 32:21.36
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karen Krenitsky 546 52 54 28:45.27 28:45.27
2 Joanie Deneen Lake Ariel PA 506 50 62 32:25.19 32:25.19
3 Donna Holmes Clarks Summit PA 552 53 63 32:26.20 32:26.20
4 Maria Hastie 537 53 68 35:06.19 35:06.19
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Roberta Wywiorski Scranton PA 541 57 67 35:04.94 35:04.94
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Walchinsky 560 37 1 17:12.38 17:12.38
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Ohora 559 43 4 18:32.73 18:32.73
 

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Doug Walsh 539 13 30 24:26.18 24:26.18
2 Ian Kovatch 535 13 32 24:43.66 24:43.66
3 Ethan Shea Jermyn PA 526 10 55 29:10.45 29:10.45
 

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Healey 533 14 2 17:22.85 17:22.85
2 Nathan Ridgley 543 14 12 20:26.16 20:26.16
3 Noah Schrayer Bristol VA 525 17 18 21:50.16 21:50.16
4 Bryce Hughes 531 15 21 22:59.23 22:59.23
5 Derek Bortree 532 16 27 24:17.42 24:17.42
6 Luke Nevins Union Dale PA 522 17 43 26:20.89 26:20.89
 

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Devivo Dunmore PA 507 24 31 24:35.91 24:35.91
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alex Higley Clarks Summit PA 538 28 7 18:50.34 18:50.34
2 Chris Kudrick 549 28 36 25:20.16 25:20.16
3 Joe Johnson 563 26 65 33:25.43 33:25.43
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Pellis 571 39 3 17:47.90 17:47.90
2 Mike Igoe 568 35 19 22:24.88 22:24.88
3 Timothy Koch Scranton PA 517 39 52 27:51.85 27:51.85
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Earl Marshall Dunmore PA 561 41 5 18:39.77 18:39.77
2 RJ Stiltenpole 558 40 8 18:51.40 18:51.40
3 Trip O'Malley Dunmore PA 523 40 9 19:25.67 19:25.67
4 John Farrell 567 42 14 20:49.88 20:49.88
5 Jeff Shea Jermyn PA 527 40 38 25:29.83 25:29.83
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Doug Powell 554 49 6 18:46.00 18:46.00
2 Jonathan Kovatch Archbald PA 534 45 10 19:48.64 19:48.64
3 Will Craft Lake Ariel PA 502 45 11 19:48.64 19:48.64
4 Don Shearer 551 48 16 21:23.14 21:23.14
5 Leonard Burke 570 46 20 22:53.41 22:53.41
6 Dave Morris 555 45 25 24:03.41 24:03.41
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Kirby Scranton PA 572 52 13 20:29.85 20:29.85
2 Jim Schrayer Bristol VA 524 51 23 23:28.47 23:28.47
3 Tim Farrell Clarks Green PA 569 52 45 26:59.58 26:59.58
4 Mike Labas Scranton PA 518 51 50 27:51.49 27:51.49
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Frank Rainey 547 56 15 21:17.32 21:17.32
2 Mark Dorish Simpson PA 544 56 17 21:42.22 21:42.22
3 Joseph Digregorio Old Forge PA 508 57 28 24:19.67 24:19.67
4 Chip Taylor 557 56 48 27:28.68 27:28.68
5 Joe Holmes Clarks Summit PA 553 55 58 30:07.94 30:07.94
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Cowley 550 63 66 34:38.76 34:38.76
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tony Cerminaro Jermyn PA 542 79 42 26:00.42 26:00.42
2 James Hill 566 73 69 39:41.16 39:41.16