Crusader Classic 5k

Age Group Results

June 14, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Lexi Walsh 757 14 1 5 19:20.34 19:20.34
 

Female Master's Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Dragna 766 43 1 8 19:46.82 19:46.82
 

Female 13 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Virginia McDonough 772 12 2 35 24:35.46 24:35.46
2 Soyer Delucy Covington Township PA 1461 7 2 60 28:12.86 28:12.86
3 Caroline Welby Scranton PA 1493 11 2 64 28:45.50 28:45.50
4 Maggie Flynn 1499 13 2 69 31:05.43 31:05.43
5 Olivia Liuzzo 791 11 2 85 33:30.64 33:30.64
6 Cate McGovern 787 11 2 92 36:19.52 36:19.52
 

Female 14 to 18

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Abigail Corrigan 753 16 1 21 22:06.23 22:06.23
2 Kate Welby Scranton PA 1495 14 1 42 25:25.75 25:25.75
3 Tess McGovern 788 14 1 43 25:30.99 25:30.99
4 Selena Knowlton Clifford PA 1475 14 1 59 28:01.75 28:01.75
 

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Seigle 779 19 1 17 21:27.55 21:27.55
2 Amy Viti 952 21 1 24 22:38.63 22:38.63
3 Lizeth Caldas Scranton PA 1456 24 1 28 23:34.48 23:34.48
4 Meg Brown State College PA 1455 22 1 32 23:45.92 23:45.92
5 Molly Flannery 758 19 1 40 25:19.49 25:19.49
6 Mary Grace Sempa 1489 21 1 45 25:34.73 25:34.73
7 Annie Duncan Dunmore PA 1462 21 1 76 32:22.14 32:22.14
8 Alyssa Galassi` Dickson City PA 1465 23 1 101 40:56.68 40:56.68
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Hunt Hellertown PA 955 30 1 37 24:40.34 24:40.34
2 Rebekah Stanco Nicholson PA 1492 30 1 38 24:58.48 24:58.48
3 Laura Lasavage Carbondale PA 790 32 1 54 27:12.71 27:12.71
4 Judie Hudacs Dunmore PA 1473 33 1 57 27:45.75 27:45.75
5 Lisa Schmidt South Abington PA 1487 34 1 70 31:14.61 31:14.61
6 Emilie Robertson Nicholson PA 1485 31 1 86 34:08.96 34:08.96
7 Kim Koratnick 760 32 1 93 36:39.81 36:39.81
8 Kim Seifert Beach Lake PA 1488 33 1 99 40:42.85 40:42.85
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Sam Smith 768 36 1 27 23:27.98 23:27.98
2 Danielle Delucy Covington Township PA 1460 38 1 29 23:38.38 23:38.38
3 Liza Murray Scranton PA 1482 35 1 56 27:36.20 27:36.20
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Kerry Zawadski 763 40 1 25 22:41.11 22:41.11
2 Betsy Czaja Dickson City PA 1458 40 1 41 25:20.99 25:20.99
3 Denise Frederickson Scranton PA 781 44 1 61 28:13.90 28:13.90
4 Michele McGovern 786 43 1 62 28:23.00 28:23.00
5 Mary kay Galvin Scranton PA 795 43 1 74 32:05.66 32:05.66
6 Kim Jurgiewicz 1497 42 1 84 33:11.76 33:11.76
7 Jennifer Olechna 771 41 1 88 34:28.75 34:28.75
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Basalyga Archbald PA 1453 45 1 33 24:09.56 24:09.56
2 Maureen Walsh Old Forge PA 755 45 1 39 25:08.40 25:08.40
3 Erin O'Donnell 782 48 1 53 27:05.99 27:05.99
4 Gretchen Welby Scranton PA 1494 46 1 66 28:50.20 28:50.20
5 Lynne Duncan Dunmore PA 1463 48 1 71 31:23.51 31:23.51
6 Lisa Kovalchik Peckville PA 1476 49 1 72 31:57.71 31:57.71
7 Karla Flannery Archbald PA 1464 48 1 80 32:49.59 32:49.59
8 Nadine Urash Springbrook PA 792 47 1 87 34:12.44 34:12.44
9 Danielle Bianchi Peckville PA 1454 45 1 98 38:55.86 38:55.86
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Sempa 1490 51 1 46 25:37.99 25:37.99
2 Cathy Gerchman Dunmore PA 1468 52 1 51 26:48.91 26:48.91
3 Trena McGoff Scranton PA 1480 52 1 63 28:41.75 28:41.75
4 Sue Pagano 789 53 1 67 28:54.75 28:54.75
5 Colleen Tolan Dunmore PA 796 52 1 68 29:06.46 29:06.46
6 Donna Rupp Scranton PA 1486 53 1 77 32:31.11 32:31.11
7 Mary Beth D'Andrea Roaring Brook Twp PA 1459 54 1 81 32:54.87 32:54.87
8 Maria Maletta-Hastie Scranton PA 1479 52 1 82 32:56.51 32:56.51
9 Diane Galassi 953 51 1 91 35:30.52 35:30.52
10 Lori Marinucci Scranton PA 784 52 1 95 36:47.55 36:47.55
11 Fran S 956 54 1 102 44:24.29 44:24.29
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Anne Gallagher Dunmore PA 1466 55 1 30 23:39.19 23:39.19
2 Marie Gregg Dunmore PA 780 56 1 44 25:32.24 25:32.24
3 Mariella Selvenis 954 57 1 96 37:36.28 37:36.28
4 Anne Swaha 770 57 1 100 40:43.25 40:43.25
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Dolly Godlewski 1469 63 1 73 32:04.44 32:04.44
2 Mary McHale Clarks Summit PA 1481 61 1 78 32:44.48 32:44.48
3 Maryellen Cappelloni 1457 61 1 79 32:44.49 32:44.49
4 Mary Gavern Dickson City PA 769 61 1 90 34:47.73 34:47.73
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Zack Krieger 778 19 1 1 17:39.20 17:39.20
 

Male Master's Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Jon Kovatch 751 44 1 6 19:30.93 19:30.93
 

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Kilian Palmitec 951 12 2 20 22:03.98 22:03.98
2 Eric Arduino Dunmore PA 1451 12 2 22 22:07.85 22:07.85
3 Doug Walsh 754 12 1 23 22:19.48 22:19.48
4 Ian Kovatch 752 12 1 31 23:45.10 23:45.10
 

Male 14 to 18

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Nate Skrutski 774 18 1 2 17:41.67 17:41.67
2 Jack Shean 1498 18 1 3 18:01.65 18:01.65
3 Billy Legg 1478 17 1 4 18:35.97 18:35.97
4 Adam Walsh 793 17 1 12 20:30.47 20:30.47
5 Bailey Simrell 777 16 1 55 27:28.22 27:28.22
 

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Nelson 797 21 1 13 20:30.89 20:30.89
2 Erik Nelson 798 19 1 26 23:17.81 23:17.81
3 Zach Watters 799 21 1 48 25:58.14 25:58.14
4 Antonio Hastie Scranton PA 1471 21 1 83 32:56.52 32:56.52
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Aundre Wright 762 26 1 52 27:03.98 27:03.98
2 Christopher Gaylets Olyphant PA 1467 29 1 89 34:31.64 34:31.64
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 David Karr Scranton PA 1474 30 1 36 24:35.56 24:35.56
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Christopher Atkinson Souderton PA 1452 35 1 58 27:59.49 27:59.49
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Nick Chiaro 773 43 1 9 19:58.47 19:58.47
2 John Zawadski 764 43 1 15 20:55.40 20:55.40
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Tim Walsh Old Forge PA 756 45 1 7 19:44.39 19:44.39
2 Don Shearer 776 47 1 16 21:07.23 21:07.23
3 John Anderson 785 48 1 50 26:47.99 26:47.99
4 Tim Welby Scranton PA 1496 49 1 65 28:46.12 28:46.12
5 Jim Tressler 783 48 1 94 36:45.27 36:45.27
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Patrick Flannery Archbald PA 759 51 1 11 20:28.53 20:28.53
2 Chet Shearer 775 51 1 14 20:46.97 20:46.97
3 Mike Labas 1477 50 1 18 21:30.81 21:30.81
4 Frank Swaha 765 51 1 34 24:29.94 24:29.94
5 John Nicodem 794 51 1 75 32:06.13 32:06.13
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Frank Rainey 1483 55 1 10 20:02.17 20:02.17
2 Vincent Grattolino Roaring Brook Township PA 1470 59 1 47 25:39.41 25:39.41
3 Mark Renzini Laflin PA 1484 56 1 49 26:16.24 26:16.24
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Ed Zindell 767 65 1 19 22:02.37 22:02.37
2 Jay Koratnick 761 69 1 103 44:24.61 44:24.61
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 James Hill 1472 72 1 97 37:41.62 37:41.62