Cinco de Mayo 5k

Age Group Results

May 07, 2016


Results by Scranton Running Co Scranton Running Co

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Melissa Delfino Dunmore PA 522 47 5ka 11 22:38.44 22:38.44
2 Gianna Muracco Dunmore PA 484 28 5ka 12 22:47.40 22:47.40
3 Holly Scacchitti Dunmore PA 491 29 5ka 13 24:12.65 24:12.65
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Elisa Delfino 524 13 5ka 22 25:21.90 25:21.90
2 Megan McDonough Scranton PA 483 19 5ka 23 25:28.87 25:28.87
3 Emily Sheehan 550 17 5ka 35 27:41.71 27:41.71
4 Lydia Meade 570 15 5ka 44 29:49.17 29:49.17
5 Emma Coar 511 15 5ka 45 29:49.18 29:49.18
6 Jenna Furey Scranton PA 473 14 5kb 49 30:00.32 30:00.32
7 Alexis Chapman 523 13 5ka 63 32:05.33 32:05.33
8 Gabby Weidow 508 13 5ka 64 32:05.53 32:05.53
9 Julila Walsh 598 15 5ka 67 33:29.43 33:29.43
10 Madeline Berry 602 7 5ka 72 37:31.44 37:31.44
11 Caroline Valunas Dunmore PA 496 11 5kb 81 41:30.99 41:30.99
12 Olivia Rader 568 18 5ka 101 52:33.40 52:33.40
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Marisa Barone 579 21 5ka 29 26:29.79 26:29.79
2 Allie Donato Dunmore PA 470 26 5ka 46 29:58.49 29:58.49
3 Kaitlin Tully Dunmore PA 495 26 5ka 47 29:59.11 29:59.11
4 Vivian Cooper 566 20 5ka 51 30:00.72 30:00.72
5 Molly McCafferty Dunmore PA 481 20 5kb 60 31:11.17 31:11.17
6 Megan Hart 555 27 5ka 96 51:42.67 51:42.67
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Craven Olyphant PA 467 36 5ka 16 24:29.54 24:29.54
2 Leah Rosenkrans 567 36 5ka 18 24:37.65 24:37.65
3 Lindsay Baker Scranton PA 530 31 5ka 27 26:15.91 26:15.91
4 June Crisp Scott Township PA 468 37 5ka 30 26:35.89 26:35.89
5 Arianne Slocum Scranton PA 571 38 5ka 32 26:44.81 26:44.81
6 Elizabeth Richardson Scranton PA 535 31 5ka 37 27:44.91 27:44.91
7 Kate Kochanski Throop PA 480 32 5ka 38 27:44.92 27:44.92
8 Maureen Burke 518 31 5ka 54 30:07.00 30:07.00
9 Miranda Price Kingsley PA 487 36 5ka 56 30:38.91 30:38.91
10 Kim Berry 611 39 5ka 74 37:34.95 37:34.95
11 Molly Lepri Dunmore PA 529 32 5ka 78 38:46.43 38:46.43
12 Holly Meade 587 32 5ka 88 49:37.98 49:37.98
13 Amanda Gallagher Olivehurst CA 474 37 5ka 107 55:56.95 55:56.95
14 Kathleen Krietz-Midth 538 33 5ka 110 57:43.75 57:43.75
15 Ellie Esposito 502 37 5ka 116 59:51.13 59:51.13
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Alyssa Chiaro 519 41 5ka 20 24:56.53 24:56.53
2 Maureen Walsh 597 46 5ka 33 27:32.97 27:32.97
3 Marilee Barone Dunmore PA 578 49 5ka 36 27:44.12 27:44.12
4 Michelle Furcon Rinaldi & Poveramo, P.C. 577 47 5ka 66 33:13.66 33:13.66
5 Priscilla Dommes duryea PA 591 45 5ka 76 38:21.88 38:21.88
6 Lori Nozzi Dunmore PA 485 45 5ka 82 41:31.60 41:31.60
7 Tara Cooper 574 47 5ka 89 49:38.38 49:38.38
8 Debbie Marichak 540 44 5ka 95 51:35.48 51:35.48
9 Kathy Walsh 544 49 5ka 100 52:13.27 52:13.27
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Cathy Gerchmen 537 53 5ka 40 28:12.56 28:12.56
2 Renee Iezzi 527 52 5ka 58 30:56.92 30:56.92
3 Joanne Teevan 525 53 5ka 59 31:00.43 31:00.43
4 Ann Connors Dunmore PA 515 56 5ka 61 31:17.47 31:17.47
5 Deborah Steinkirchner 589 52 5ka 65 33:13.18 33:13.18
6 Suzanne Furay 572 54 5ka 77 38:44.19 38:44.19
7 Barbara Mcelroy 504 59 5ka 79 39:13.63 39:13.63
8 Teri Hilson 528 53 5ka 80 39:29.73 39:29.73
9 Paula Dougherty 543 51 5ka 85 49:33.47 49:33.47
10 Patty Rader 569 51 5ka 86 49:34.97 49:34.97
11 Linda Taylor 545 51 5ka 87 49:35.94 49:35.94
12 Peggy Hart Dunmore PA 553 56 5ka 91 51:19.48 51:19.48
13 Lori Hart 539 50 5ka 93 51:19.88 51:19.88
14 Dawn Bauman 575 50 5ka 94 51:35.34 51:35.34
15 Jamie Sleboda Dunmore PA 492 57 5ka 104 55:37.20 55:37.20
16 Maureen Capozzi 506 56 5ka 105 55:43.24 55:43.24
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Alicia Guimento 501 63 5ka 84 47:49.22 47:49.22
2 Nancy Wintermantel 505 60 5ka 102 54:07.12 54:07.12
3 Joyce Slimak Dickson City PA 493 60 5ka 103 55:35.74 55:35.74
4 Judy Gross North Wales PA 475 64 5ka 106 55:45.92 55:45.92
5 Anne Anderson Throop PA 457 62 5ka 117 59:53.57 59:53.57
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Dennis Hudas 536 37 5ka 1 19:09.73 19:09.73
2 Jason Kennedy Honesdale 576 35 5ka 2 19:28.15 19:28.15
3 Nick Chiaro 520 44 5ka 3 20:05.30 20:05.30
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Noah O'malley Dunmore PA 513 16 5ka 6 21:47.37 21:47.37
2 Gino Ofcharsky 512 13 5ka 14 24:16.65 24:16.65
3 Anthony Santarsiero 509 15 5ka 24 25:44.12 25:44.12
4 George Mesko 521 15 5ka 25 26:04.42 26:04.42
5 Joey Capooci 582 19 5ka 34 27:41.10 27:41.10
6 Branden Berry Greenfield Township PA 461 13 5kb 42 29:33.92 29:33.92
7 Rogan Dougherty 585 10 5ka 48 29:59.67 29:59.67
8 Matthew Valunas 514 16 5ka 53 30:02.67 30:02.67
9 Billy Donvito 556 15 5ka 57 30:52.52 30:52.52
10 Jeffrey Walsh 599 12 5ka 68 33:31.68 33:31.68
11 Kyle Harrity 507 15 5ka 70 34:12.19 34:12.19
12 Max Burke 500 15 5ka 71 34:14.93 34:14.93
13 Unknown Partic. 607 607 5ka 73 37:34.95 37:34.95
14 Emery Dommes 590 6 5ka 75 38:21.68 38:21.68
15 Jake Makowski 516 19 5ka 112 58:06.48 58:06.48
16 Josh Goldman 517 18 5ka 113 58:07.29 58:07.29
17 Eric Delucie 601 19 5ka 114 58:10.13 58:10.13
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Kyle Iezzi 526 22 5ka 10 22:29.65 22:29.65
2 Dennis Mundt 532 21 5ka 50 30:00.32 30:00.32
3 Dennis Mundt 2 533 21 5ka 52 30:00.92 30:00.92
4 Michael Rescigno Jessup PA 490 29 5ka 55 30:19.82 30:19.82
5 Patrick Hart Philadelphia PA 476 26 5ka 97 51:46.78 51:46.78
6 Kyle Dougherty Scranton PA 542 20 5ka 99 52:08.21 52:08.21
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew Tolan 552 31 5ka 15 24:23.88 24:23.88
2 Matt Berry 604 35 5ka 69 33:40.89 33:40.89
3 John Meade 588 32 5ka 90 49:39.19 49:39.19
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 William O'malley 592 40 5ka 4 20:17.10 20:17.10
2 Marty Green 499 45 5ka 5 20:53.80 20:53.80
3 Frank Rainey 503 46 5ka 8 21:52.88 21:52.88
4 Paul Robertson 498 49 5ka 9 22:21.48 22:21.48
5 Tim Cleveland Scranton PA 466 41 5ka 17 24:36.19 24:36.19
6 James Chiaro Scranton PA 465 41 5ka 19 24:46.16 24:46.16
7 Matt Quinn 547 48 5ka 31 26:38.91 26:38.91
8 Mark Berry Greenfield Township PA 462 45 5ka 43 29:42.54 29:42.54
9 Eric Gerchmen 531 49 5ka 62 31:53.18 31:53.18
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Marty Noll 593 54 5ka 7 21:48.59 21:48.59
2 Guy Valvano Dunmore PA 548 53 5ka 26 26:11.91 26:11.91
3 Barry Recipko 510 53 5ka 39 28:10.67 28:10.67
4 Mark Work Jefferson Township PA 497 58 5ka 41 28:21.66 28:21.66
5 John Hart 554 57 5ka 92 51:19.68 51:19.68
6 Michael Dougherty 541 52 5ka 98 52:07.61 52:07.61
7 Jerry Dougherty 546 51 5ka 115 58:34.19 58:34.19
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Rich Owens wilkes barre 600 60 5ka 21 25:16.20 25:16.20
2 Vince Fedor 557 71 5ka 28 26:19.45 26:19.45
3 Ed Kochanski Throop PA 479 68 5ka 83 46:59.41 46:59.41
4 Joseph Castrogiovanni 581 72 5ka 108 56:37.43 56:37.43
5 Dave Hiller 603 72 5ka 109 56:38.25 56:38.25
6 John Butler Rehoboth Beach DE 464 68 5ka 111 57:45.55 57:45.55