CAC Moonlight 5k/10k

Age Group Results

April 25, 2015


Results by Scranton Running Co Scranton Running Co

5k Run

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lydia Carey Peckville PA 1445 16 12 22:01.17 22:01.17
2 Gabrielle Black Carbondale PA 1448 39 17 23:10.92 23:10.92
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carleen Lavin Dunmore PA 1436 53 31 25:18.38 25:18.38
2 Amy Kazmierski Clarks Summit PA 1239 47 36 26:13.22 26:13.22
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eliza Wilson 1441 11 49 27:45.98 27:45.98
2 Aniyah Richardson Milford PA 1205 14 61 28:38.10 28:38.10
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Leah Rogan N Abington Twp PA 1206 18 29 24:55.48 24:55.48
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Melanie Walker Scranton PA 1267 24 45 27:06.23 27:06.23
2 Jessica Nickel Pompton Plains NJ 1196 20 66 29:38.23 29:38.23
3 Michelle Sulzinski Clarks Summit PA 1216 20 72 31:08.67 31:08.67
4 Sabrina Bates 1410 23 82 32:38.99 32:38.99
5 Bridget Fox Dunmore PA 1234 22 91 32:54.24 32:54.24
6 Abigail Dempsey Scranton PA 1167 20 92 32:57.91 32:57.91
7 Megan Zimmerman Elizabethtown PA 1224 21 99 33:25.72 33:25.72
8 Cassie Lucke Archbald PA 1189 20 113 34:34.50 34:34.50
9 Danielle Tigue Hawley PA 1219 23 115 34:46.45 34:46.45
10 Kelsey Parchinski 1458 24 132 37:19.46 37:19.46
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Staci Ingulli Hawley PA 1182 25 37 26:15.23 26:15.23
2 Kristin Kearney Dickson City PA 1240 29 40 26:38.55 26:38.55
3 Denise Eglesia Dickson City PA 1230 26 55 28:06.46 28:06.46
4 Katelyn Plunkett Hamlin PA 1200 28 110 34:26.00 34:26.00
5 Megan Tansits Jermyn PA 1465 26 133 37:30.16 37:30.16
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Steph Adamec 1388 31 34 26:03.34 26:03.34
2 Bridget Slagan Mayfield PA 1402 34 39 26:37.13 26:37.13
3 Barbara Durkin Nicholson PA 1489 31 47 27:32.73 27:32.73
4 Brooke Mizenko Dunmore PA 1194 34 54 27:59.34 27:59.34
5 Natalie Burns Honesdale PA 1156 34 58 28:16.40 28:16.40
6 Jenelle Ostrowski 1423 32 59 28:17.20 28:17.20
7 Joni Zech Dunmore PA 1276 31 70 30:35.19 30:35.19
8 Holly Stull 1484 30 75 31:59.58 31:59.58
9 Kendra Cofield Milford PA 1162 34 90 32:52.85 32:52.85
10 Laura kintner Tunkhannock PE 1443 30 103 33:46.50 33:46.50
11 Charis Koch Dunmore PA 1244 30 104 33:59.19 33:59.19
12 Gina McAndrew Scranton PA 1191 33 121 35:22.17 35:22.17
13 Laura Miceli 1390 33 124 36:16.75 36:16.75
14 Rachel Ziegler 1269 32 125 36:21.44 36:21.44
15 April Burti Old Forge PA 1157 30 126 36:29.75 36:29.75
16 Sarah Roscioli Springbrook Twp PA 1208 31 130 37:09.92 37:09.92
17 Leslie Piechota 1485 31 139 39:31.96 39:31.96
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachael Laboranti Scott Township PA 1468 35 20 23:39.96 23:39.96
2 Kathleen Snyder Clarks Summit PA 1212 37 25 24:19.72 24:19.72
3 Maggie McGrail Waverly Township PA 1193 38 51 27:50.39 27:50.39
4 Eva Cady Dunmore PA 1158 37 63 28:42.57 28:42.57
5 Melinda Newhart 1457 37 122 35:31.30 35:31.30
6 Emily Stolkowski 1401 35 134 37:44.68 37:44.68
7 Sheli McHugh Scranton PA 1444 35 146 42:45.58 42:45.58
8 Jaime Schultz Clarks Summit PA 1263 36 149 46:37.19 46:37.19
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amy Swartz Dupont PA 1217 41 48 27:33.95 27:33.95
2 Christine Mizenko 1424 41 52 27:53.73 27:53.73
3 Dawn Quinn Roaring Brook Twp PA 1259 41 64 29:16.38 29:16.38
4 Susan Griffin 1475 44 74 31:49.64 31:49.64
5 Kate Walsh Waverly PA 1222 40 76 32:03.88 32:03.88
6 Shelley Ackroyd Scranton PA 1271 42 85 32:40.14 32:40.14
7 Holly Petrunich Scranton PA 1199 42 93 32:58.24 32:58.24
8 Jennifer Prothero Scranton PA 1202 42 101 33:35.65 33:35.65
9 Jennifer Egan 1497 44 102 33:43.99 33:43.99
10 Patty Beck Scranton PA 1153 44 107 34:16.75 34:16.75
11 Karyn Enslin 1477 41 114 34:40.98 34:40.98
12 Carolyn Calabro Old Forge PA 1159 40 127 36:29.91 36:29.91
13 MaryAnn Sheerer Avoca PA 1421 42 129 36:48.65 36:48.65
14 Jessica Jones Pittston PA 1185 40 131 37:13.66 37:13.66
15 Natalie Kalinowski Dunmore PA 1187 43 135 38:31.12 38:31.12
16 Lauren Dougher Dunmore PA 1171 40 141 40:15.35 40:15.35
17 Katie McAndrew Avoca PA 1192 42 143 42:22.77 42:22.77
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erin Tressler Clarks Summit PA 1496 48 62 28:39.72 28:39.72
2 Debbie Kodish Old Forge PA 1188 49 81 32:35.24 32:35.24
3 Tricia Lorewzetti 1459 45 88 32:45.74 32:45.74
4 Laura Sanderson 1460 48 89 32:45.94 32:45.94
5 Lisa Imbriaco Clarks Summit PA 1181 48 96 33:11.24 33:11.24
6 Mary Dempsey Scranton PA 1169 48 105 34:07.75 34:07.75
7 Lisa Kovalchik Peckville PA 1245 49 106 34:12.38 34:12.38
8 Maria McDonnell Scranton PA 1488 49 108 34:17.75 34:17.75
9 Patricia McDonough Archbald PA 1249 48 118 35:05.50 35:05.50
10 Paula Smith Dunmore PA 1211 46 136 39:16.54 39:16.54
11 Gena Bensinger Olyphant PA 1154 45 140 40:15.16 40:15.16
12 Pamela McNichols 1394 45 142 41:46.17 41:46.17
13 Donna Nelson Scranton PA 1195 47 148 43:28.52 43:28.52
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joy De Soto S. Abington Twp PA 1164 50 50 27:49.96 27:49.96
2 Trena McGoff Scranton PA 1250 52 57 28:13.73 28:13.73
3 Donna Holmes Clarks Summit PA 1180 52 94 33:08.24 33:08.24
4 Marie Coyle 1478 53 95 33:08.28 33:08.28
5 Marla Farrell Clarks Green PA 1173 51 111 34:33.48 34:33.48
6 Nancy Handl Scranton PA 1237 58 117 34:56.50 34:56.50
7 Donna Ferko Scott Township PA 1175 50 128 36:47.50 36:47.50
8 Eileen Huegel Scranton 1411 51 137 39:27.29 39:27.29
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Grebb Scranton PA 1178 60 86 32:44.52 32:44.52
2 Maryellen Cappelloni Scranton PA 1160 61 109 34:18.15 34:18.15
3 Marguerite Coyle Scranton PA 1487 61 120 35:20.75 35:20.75
4 Mary Gavern Dickson City PA 1176 61 123 36:13.93 36:13.93
5 Eileen Stiltenpole Scranton PA 1396 61 138 39:31.16 39:31.16
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Healey 1482 13 1 18:43.85 18:43.85
2 George Watson Dickson City 1426 29 2 19:39.46 19:39.46
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Robertson 1412 48 8 21:47.96 21:47.96
2 Ryan Wilson Jefferson Twp 1442 40 9 21:57.19 21:57.19
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Daniel Matthews 1427 13 18 23:15.18 23:15.18
2 Peter Sica 1418 10 32 25:20.34 25:20.34
3 Paul Forte 1416 13 43 26:55.87 26:55.87
4 Charlie Prothero Scranton PA 1201 14 69 30:30.51 30:30.51
5 Wyatt Stelmak Scranron PA 1494 10 71 30:49.74 30:49.74
6 Michael Sica 1419 8 77 32:08.74 32:08.74
7 Timmy Prothero Scranton PA 1203 11 97 33:12.74 33:12.74
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Seprish 1429 19 7 21:40.21 21:40.21
2 Braden Jones 1409 19 23 23:44.63 23:44.63
3 Tom Leach 1408 19 44 26:59.13 26:59.13
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Richard Clifford Scranton PA 1272 24 4 20:05.70 20:05.70
2 John Lubeck Jr 1438 22 6 21:11.39 21:11.39
3 Matthew Rogan N Abington Twp PA 1207 22 14 23:04.51 23:04.51
4 Matthew Derenick 1449 20 15 23:07.47 23:07.47
5 George White 1428 22 19 23:27.17 23:27.17
6 Claud Neer 1404 21 21 23:41.36 23:41.36
7 Jacob Leonard 1431 20 46 27:14.68 27:14.68
8 Jamie Dempsey Scranton PA 1168 21 112 34:34.49 34:34.49
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Uher Scranton PA 1221 27 3 19:46.76 19:46.76
2 Ruddy Navarro 1451 29 27 24:48.36 24:48.36
3 Burke Kearney Scranton PA 1405 25 35 26:11.57 26:11.57
4 Michael Rescigno Jessup PA 1204 28 78 32:26.47 32:26.47
5 Shane Brown 1407 27 83 32:39.12 32:39.12
6 Kyle Calvey Scranton PA 1406 26 84 32:39.47 32:39.47
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Quinn Maloney Scranton PA 1398 31 16 23:08.47 23:08.47
2 Alfredo Pisa Dunmore PA 1274 33 24 24:14.83 24:14.83
3 Matthew Chorba Team GPI 1456 33 28 24:52.72 24:52.72
4 Ryan Kearney Dickson City PA 1241 30 41 26:39.16 26:39.16
5 Tommy Hughes 1389 33 53 27:57.70 27:57.70
6 Christopher Banton Moscow PA 1226 34 68 30:25.47 30:25.47
7 Harold Zech Dunmore PA 1275 31 79 32:26.99 32:26.99
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 RJ Stiltenpole 1403 39 5 20:35.93 20:35.93
2 Robert Sica 1417 38 13 22:44.72 22:44.72
3 Keith Jones Pittston PA 1186 39 56 28:11.37 28:11.37
4 Phil Miller 1462 35 65 29:31.68 29:31.68
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Davis Scranton PA 1273 42 26 24:32.52 24:32.52
2 David Solfanelli 1395 42 30 24:58.94 24:58.94
3 Mike Mizenko 1425 42 60 28:20.45 28:20.45
4 Lowell Stoss Avoca PA 1214 44 67 29:40.89 29:40.89
5 Rick Griffin 1474 44 73 31:49.48 31:49.48
6 Robert Stelmak 1495 44 147 42:46.27 42:46.27
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Vince Maletta 1434 45 11 21:57.73 21:57.73
2 Joe Decker Dickson City PA 1166 45 22 23:43.50 23:43.50
3 Bobby Wormuth Old Forge PA 1466 47 42 26:40.59 26:40.59
4 Timothy Tyre Hawley PA 1220 49 87 32:44.53 32:44.53
5 Edward McNichols 1393 49 116 34:54.61 34:54.61
6 Gene Talerico 1430 48 144 42:35.17 42:35.17
7 Edward Smith Dunmore PA 1210 47 145 42:37.99 42:37.99
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Dorish Simpson PA 1433 55 10 21:57.71 21:57.71
2 Michael Sulzinski Clarks Summit PA 1215 57 33 26:01.98 26:01.98
3 Timothy Farrell Clarks Green PA 1174 51 38 26:21.87 26:21.87
4 Brian Grebb Scranton PA 1177 58 80 32:34.27 32:34.27
5 Joseph Loftus Dunmore PA 1483 54 98 33:19.61 33:19.61
6 Paul Forte 1415 51 100 33:26.25 33:26.25
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Hill Clarks Summit PA 1179 65 119 35:11.63 35:11.63
 

10k Run

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jessica Dinning Scranton PA 1481 29 10 47:01.41 47:01.41
2 Kori Zablotsky Scranton PA 1270 23 11 47:17.78 47:17.78
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kris Hanlon Roaring Brook Twp PA 1473 48 15 49:19.29 49:19.29
2 Terri Policare Clarks Green PA 1258 45 20 50:08.79 50:08.79
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sarah Farnworth Mount Sinai NY 1232 20 46 59:18.92 59:18.92
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rebecca Kinsey Dunmore PA 1243 26 24 51:32.21 51:32.21
2 Lauryn Ference Shavertown PA 1233 27 28 52:01.47 52:01.47
3 Kimberly Kenehan Scranton PA 1242 27 30 52:54.41 52:54.41
4 Taryn Burns Scranton PA 1227 27 40 55:00.20 55:00.20
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ester Axtell 1470 32 13 47:53.56 47:53.56
2 Christine Jackson Clarks Summit PA 1238 31 23 51:13.29 51:13.29
3 Lisa Schmidt South Abington PA 1262 34 52 1:05:34.83 1:05:34.83
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lori Maloney 1399 36 12 47:33.67 47:33.67
2 Meredith MacPherson 1472 39 14 48:40.70 48:40.70
3 Rebecca Devitto Dunmore PA 1229 38 42 55:25.55 55:25.55
4 Carena Kelly Eynon PA 1491 38 53 1:06:57.52 1:06:57.52
5 Maria Witkowski Eynon PA 1493 36 54 1:06:57.73 1:06:57.73
6 Heather Moran Scranton PA 1252 36 59 1:18:00.30 1:18:00.30
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dawn Yates 1439 42 27 51:56.79 51:56.79
2 Holly Zinskie 1461 40 32 53:17.15 53:17.15
3 Sandy Carney Moscow PA 1228 44 34 53:36.88 53:36.88
4 Kristen Hughes Dickson City PA 1453 40 51 1:05:04.70 1:05:04.70
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Diane Carey Peckville PA 1446 48 41 55:08.53 55:08.53
2 Diane Cimino 1391 47 47 59:26.80 59:26.80
3 Sharon Mulherin Archbald PA 1255 48 48 1:00:22.20 1:00:22.20
4 Cindie Banks 1479 45 55 1:08:53.78 1:08:53.78
5 Linda Lamparter Gouldsboro PA 1246 47 56 1:08:53.79 1:08:53.79
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marcia Johnson Scranton PA 1469 51 26 51:45.79 51:45.79
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Francis Spear 1422 29 1 35:39.25 35:39.25
2 Matt Maloney Scranton 1400 34 2 38:51.66 38:51.66
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 JJ Healey Scranton PA 1392 43 5 42:36.77 42:36.77
2 Sean Hanlon Roaring Brook Twp 1476 48 7 43:35.62 43:35.62
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Colby Hughes 1454 12 50 1:05:03.66 1:05:03.66
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Robeson Scranton PA 1260 24 4 42:22.17 42:22.17
2 Cody Sacks 1480 20 6 43:31.77 43:31.77
3 Mike Rafter 1455 23 33 53:27.50 53:27.50
4 Justin Kraft Scranton PA 1464 24 38 53:59.85 53:59.85
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeremy Evans 1414 25 3 39:24.14 39:24.14
2 Zachary Morahan Jermyn PA 1251 26 17 49:48.38 49:48.38
3 Jeff Farkas Scranton PA 1231 25 25 51:32.22 51:32.22
4 Bobby Lenahan 1490 27 29 52:51.29 52:51.29
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Grebb 1432 34 18 50:05.40 50:05.40
2 Jeff Decker Scott Twp PA 1165 33 37 53:40.72 53:40.72
3 Justin Leri 1452 30 39 54:10.51 54:10.51
4 Louis Pasqualicchio 1437 32 44 56:54.97 56:54.97
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kevin Murphy Scranton PA 1397 36 19 50:07.15 50:07.15
2 Michael Shoff Scranton PA 1264 39 22 51:04.27 51:04.27
3 Jeff Kelly 1492 37 43 56:36.55 56:36.55
4 James Nonnenberg Jermyn PA 1256 36 60 1:22:56.96 1:22:56.96
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Bochnovich Archbald PA 1420 44 8 43:54.97 43:54.97
2 Russ McAndrew Avoca PA 1248 41 45 59:09.20 59:09.20
3 Scott Moran Scranton PA 1253 43 58 1:17:59.61 1:17:59.61
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dean Mulherin Archbald PA 1254 49 21 50:14.42 50:14.42
2 Ken Gill Carbondale PA 1235 46 49 1:02:59.51 1:02:59.51
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Don Lavin Scranton PA 1435 54 9 44:59.41 44:59.41
2 Steve Hill 1467 55 16 49:39.79 49:39.79
3 Joseph DiGregorio 1486 56 31 52:54.46 52:54.46
4 Mark Eberhart Archbald PA 1172 54 36 53:40.71 53:40.71
5 Chip Taylor Scranton 1440 55 57 1:15:12.23 1:15:12.23
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 McSherry Dave 1413 60 35 53:38.30 53:38.30
DQ Bill Cook Scranton 1447 61 DQ --- ---