CAC Moonlight Run

Age Group Results

April 30, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jaclyn Shokey Jim Thorpe PA 322 38 5 19:44.67 19:46.95
2 Logan Hansman Scranton PA 262 27 7 21:50.61 21:56.93
 

Female Master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tammy Kravitz 412 41 19 23:13.07 23:15.32
2 Shawn Fassett 450 43 24 23:55.92 23:59.72
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Soyer DeLucy 416 8 62 28:11.32 28:16.21
2 Emma Comerford Scranton PA 456 8 84 31:50.77 32:02.49
3 Rebekah Conrad Scranton PA 232 14 105 34:50.39 34:55.24
4 Kaitlyn Kravitz 411 8 128 38:26.86 38:31.75
5 Sierra McGinnity 362 14 139 41:34.75 41:56.35
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lydia Carey Peckville PA 225 17 12 22:44.51 22:46.72
2 Leah Rogan North Abington Township PA 315 19 35 24:42.72 24:54.47
3 Courtney Henry Montrose PA 265 17 66 29:06.76 29:07.48
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Morgan Curran Factoryville PA 239 21 44 25:54.67 25:54.67
2 Amy Polachek Dallas PA 307 24 54 26:47.16 26:57.64
3 Brittany Burger White Haven PA 220 24 71 29:53.55 30:01.74
4 Jaqueline Tapia 445 24 75 30:52.65 30:55.26
5 Rachael Baldelli Jefferson Twp PA 212 22 81 31:13.70 31:18.19
6 Kayleigh Demace Pittston PA 242 24 91 32:45.68 33:04.42
7 Nichole Albers New Albany PA 210 24 102 34:02.75 34:26.45
8 Danielle Tigue Hawley PA 339 24 106 34:47.03 35:00.99
9 Samantha Adams Mildred PA 205 23 112 35:07.50 35:32.24
10 Erin Fetsko Ithaca NY 253 22 119 36:35.32 36:51.18
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stefanie Smith Dunmore PA 358 27 28 24:09.59 24:16.34
2 Staci Ingulli Hawley PA 270 26 39 25:04.11 25:18.91
3 Melanie Walker Scranton PA 367 25 47 26:01.49 26:03.72
4 Denise Eglesia Dickson City PA 437 27 49 26:12.79 26:15.62
5 Rebekah Johnson Jermyn PA 381 25 50 26:18.78 26:19.97
6 Amanda Machegiani 387 28 61 28:14.73 28:14.73
7 Lauren Lewis Peckville PA 285 26 80 31:01.17 31:15.98
8 Kelsi Curran Scranton PA 238 25 95 33:21.47 33:21.47
9 Jenna Walsh 344 29 109 34:59.66 35:20.49
10 Bridget Conway Clarks Summit PA 233 28 114 35:38.66 35:48.24
11 Sandra Kizer Scranton PA 277 27 136 39:49.07 40:05.89
12 Danielle Aiello Jessup PA 209 27 137 40:06.69 40:23.37
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cat Volmer 417 32 9 22:09.72 22:11.12
2 Kathryn Stofko S. Abington Twp. PA 332 34 31 24:36.65 24:40.48
3 Jessica Evans Moscow PA 248 30 37 25:09.35 25:13.62
4 Molly Skrutski 363 31 64 28:12.43 28:27.16
5 Kelly Chesik Sterling PA 227 33 79 30:56.67 31:11.48
6 Nicole DiPietro 426 32 86 32:00.20 32:06.73
7 Vanessa Lowry Blakely PA 414 31 104 34:38.76 34:45.31
8 Lisa Brister Olyphant PA 217 33 115 35:58.77 36:18.88
9 Charis Koch Dunmore PA 279 31 118 36:40.03 36:49.49
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laurine Carey Jessup PA 224 39 11 22:22.32 22:25.16
2 Rachael Laboranti Scott Township PA 452 36 20 23:43.46 23:50.22
3 Danieele DeLucy 415 38 21 23:48.14 23:51.97
4 Kathleen Snyder Clarks Summit PA 326 38 23 23:48.68 23:57.36
5 Bridget Slagan Mayfield PA 324 35 45 25:52.42 25:56.71
6 Melissa Hughes Scott Township PA 269 36 46 25:58.96 25:59.75
7 Donna Evans Scranton PA 247 37 74 30:18.44 30:30.23
8 Tricia Bernotsky Scranton PA 214 36 76 30:47.91 31:02.48
9 Raina Evancho 430 37 89 32:33.40 32:35.99
10 Carolyn Galenty Wyoming PA 370 38 90 32:38.96 32:56.91
11 Tara Walsh Factoryville PA 345 38 101 33:51.86 34:09.98
12 Alejandra Marroquin Scranton PA 288 36 125 37:25.12 37:32.45
13 Belinda Opeil Dickson City PA 304 38 129 38:50.74 39:02.25
14 Heather Moran Scranton PA 404 37 130 38:48.48 39:09.16
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lisa Kennedy Scranton PA 275 42 26 24:00.09 24:03.88
2 Anette West 398 44 56 27:27.66 27:30.92
3 Amy Swartz Dupont PA 336 42 59 27:26.88 27:39.42
4 Nikki Mimnaugh 439 42 68 29:12.19 29:30.74
5 Katrina Renkel Jefferson Twp PA 312 40 82 31:13.86 31:18.19
6 Jackie Comerford 455 42 85 31:51.17 32:02.49
7 Jennifer Medalis Covington Township PA 395 43 94 33:05.57 33:16.30
8 Stephanie Mullally 380 42 100 33:37.81 33:49.11
9 Amy Raser Factoryville PA 309 43 110 35:10.27 35:30.59
10 Megan Azar 422 40 132 39:04.68 39:21.18
11 Jennifer Aglialoro Taylor PA 208 42 140 43:25.07 43:33.90
12 Mary Rogalla 374 40 142 50:05.91 50:28.77
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amy Kazmierski Clarks Summit PA 274 48 48 26:09.72 26:12.55
2 Diane Carey Peckville PA 223 49 52 26:44.34 26:53.97
3 Lowell Stoss 403 45 55 26:59.21 27:09.47
4 Sandy Carney Covington Township PA 364 45 57 27:26.55 27:31.51
5 Christine Evans Tunkhannock PA 245 47 77 30:44.73 31:03.48
6 Gail Rogan Scranton PA 314 46 87 32:04.87 32:14.46
7 Deborah Lee Olyphant PA 281 49 97 33:18.86 33:42.16
8 Jess Ford Jermyn PA 396 49 111 35:15.34 35:30.74
9 Annette Zrowka Nicholson PA 357 47 116 35:59.91 36:19.49
10 Erin Getts Scranton PA 418 48 122 37:14.53 37:27.49
11 Christina Jackson Alexandria VA 271 45 141 43:25.04 43:34.26
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Hanahue Clarks Summit PA 420 58 78 30:57.56 31:04.37
2 Kathy Solsman 328 57 83 31:53.11 31:53.11
3 Nadine Murray Dunmore PA 296 56 88 32:06.30 32:15.88
4 Robin Jenkins Blakely PA 394 53 93 33:05.91 33:16.19
5 Roberta Wywiorski Scranton PA 355 57 113 35:31.45 35:45.21
6 Patty Vergnetti 375 52 120 37:05.62 37:18.79
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Grebb Scranton PA 399 61 99 33:31.85 33:45.84
2 Eileen Stiltenpole Sranton PA 406 62 143 51:28.81 51:28.81
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Grochal Harding PA 428 33 4 19:40.59 19:41.90
2 Len Van Orden 431 39 6 20:13.97 20:13.97
 

Male Master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Evangelista blakely PA 378 46 1 18:13.05 18:13.76
2 RJ Stiltenpole 444 40 2 18:55.93 18:56.71
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Colin Kravitz 408 11 18 23:08.27 23:08.42
2 Keegan Litts 409 10 127 38:30.60 38:30.75
3 Rodman Azar 421 7 133 39:06.83 39:21.65
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Vincent Freeman Montrose PA 256 16 17 23:02.67 23:04.47
2 Jacob Conrad Scranton PA 231 18 36 25:05.93 25:08.52
3 Matthew West Dickson City PA 347 16 69 28:52.01 29:39.67
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Bianco Chester NJ 215 21 27 23:59.89 24:15.33
2 George Conrad Scranton PA 230 20 135 39:39.62 39:45.16
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Rescigno Jessup PA 313 29 60 28:07.17 28:10.97
2 Ernesto Tapia Wilkes Barre PA 337 25 63 28:24.34 28:25.94
3 Raymond Covey Dickson City PA 236 28 73 30:07.28 30:23.95
4 Adam Kester Pittston PA 276 26 92 32:47.11 33:05.23
5 Brian Adams Mildred PA 204 28 103 34:14.08 34:38.39
6 Tim Vancosky Scranton PA 343 25 107 34:50.16 35:08.90
7 John Fawcett Jessup PA 252 28 126 37:59.27 38:16.56
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 David Temperine 447 31 10 22:10.76 22:14.17
2 Brandan Machegiani 392 32 13 22:52.04 22:54.47
3 Justin Leri 454 31 33 24:40.02 24:47.60
4 Tom Owen 453 33 41 25:22.31 25:29.47
5 Alfredo Pisa 449 34 42 25:28.42 25:35.18
6 Dave Saxton 318 32 108 34:57.51 35:19.20
7 Scott Kizer Scranton PA 278 33 123 37:16.25 37:27.99
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian McQuestion 443 37 14 22:48.37 22:59.90
2 Jason Schwass Scranton PA 320 38 16 22:45.34 23:03.16
3 Dan Stofko S. Abington Twp. PA 331 35 30 24:36.38 24:40.48
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Marzen Jim Thorpe PA 289 41 32 24:38.82 24:44.72
2 Brian Guida 432 40 51 26:47.18 26:52.93
3 David Hines 389 43 96 33:16.62 33:25.95
4 Brian Yates 371 43 117 36:29.03 36:49.35
5 Terry Snyder 419 41 121 37:18.94 37:25.90
6 Scott Moran Scranton PA 405 44 131 38:49.26 39:09.45
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Doug Powell 436 49 3 18:59.93 19:01.67
2 Paul Robertson 382 49 8 22:01.67 22:03.97
3 Fred Aebli Gouldsboro PA 206 47 43 25:24.21 25:48.17
4 James Scott Flannery Taylor PA 255 49 65 28:36.93 29:00.23
5 Mark Cipriano 393 46 70 29:49.73 29:58.96
6 Bob McHugh Archbald PA 291 48 124 37:16.22 37:29.59
7 Bob McGinnity 361 45 138 41:34.52 41:56.35
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Garvey Scranton PA 257 50 25 23:54.36 24:03.26
2 Francisco Tapia Wilkes Barre PA 338 50 29 24:28.89 24:28.89
3 Tom Yoniski 402 51 34 24:40.86 24:48.43
4 John Fabbri Scranton PA 407 51 40 25:21.88 25:24.18
5 Tim Tyre Hawley PA 342 50 53 26:41.21 26:55.18
6 Timothy Farrell Clarks Green PA 251 52 58 27:27.81 27:36.39
7 Mike Labas Scranton PA 438 51 67 29:12.00 29:30.74
8 Mark Work Jefferson Township PA 353 58 72 30:00.99 30:17.46
9 Brian Grebb 400 59 98 33:32.31 33:45.64
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stanley Wood Jefferson Twp PA 352 61 15 22:57.25 23:01.94
2 Mark Giblin 379 65 22 23:49.36 23:55.47
3 Tom Walski 435 65 38 25:11.51 25:15.47
4 Tom Hill Clarks Summit PA 401 66 134 39:08.26 39:21.82
 

10k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Halligan 259 19 16 48:07.92 48:09.25
2 Devin Okun Peckville PA 300 34 23 49:30.53 49:42.27
 

Female Master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather Dewees Dallas PA 413 43 13 46:46.64 46:49.91
2 Dawn Yates 372 43 21 49:24.92 49:35.20
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dona De Soto 451 21 51 57:28.46 57:38.28
2 Sarah Haskell Scranton PA 263 24 67 1:02:05.69 1:02:15.15
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Meghan Carey Kingston PA 226 26 37 54:24.97 54:37.74
2 Jessica Parker Scranton PA 305 27 39 54:50.60 55:02.52
3 Carnie Olson 377 29 48 56:30.25 56:42.79
4 Nicole Christensen Carbondale PA 228 28 49 56:50.16 57:11.48
5 Taryn Burns Scranton PA 221 28 59 59:40.45 59:51.30
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adrianne Filkovsky Waymart PA 254 34 30 51:32.82 51:50.77
2 Sara Green Dickson City PA 258 33 34 52:59.43 53:11.25
3 Megan Hess Drums PA 266 30 60 1:00:27.21 1:00:42.84
4 Allyson Bilinsky Olyphant PA 216 34 61 1:00:22.88 1:00:44.10
5 Kristen Kufrovich Frackville PA 280 30 66 1:02:06.39 1:02:11.72
6 Jillian Pezanowsk Carbondale PA 306 30 69 1:05:22.46 1:05:43.78
7 Karen Hubbard Dimock PA 267 33 71 1:07:08.27 1:07:26.83
8 Emily Stolkowski Easton PA 333 33 72 1:07:29.29 1:07:45.78
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jamie Whitesall Ashland PA 348 35 41 55:03.33 55:08.22
2 Maggie McGrail Waverly Twp PA 290 39 45 55:27.46 55:37.28
3 Marissa O'Donell 429 39 56 58:33.37 58:48.96
4 Marcy Olson Tunkhannock PA 302 35 57 58:46.87 59:02.73
5 Talitha Stine Lake Ariel PA 330 37 64 1:00:55.89 1:01:16.50
6 Lisa Schmidt South Abington PA 319 35 65 1:01:03.32 1:01:16.69
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jen McKenzie Kingston PA 292 43 29 50:50.84 51:07.52
2 Christine Mizenko Madison Twp PA 294 43 53 57:27.83 57:46.99
3 Diedre Tunilo Montrose PA 341 41 70 1:07:07.05 1:07:25.80
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kris Hanlon Roaring Brook Twp. PA 260 49 27 50:41.10 50:48.26
2 Delta Shoback 376 46 44 55:19.59 55:36.47
3 MaryGene Eagen 368 48 50 57:02.36 57:20.28
4 Renee Sposto Archbald PA 329 49 73 1:09:23.48 1:09:45.74
5 Christine Saldi Eynon PA 317 48 74 1:09:23.30 1:09:45.74
6 Jennifer Aebli Covington Twp PA 207 45 75 1:09:23.14 1:09:45.95
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Barbara Skates Waymart PA 323 54 24 49:44.87 49:49.77
2 Joan Cook Nicholson PA 235 54 36 53:42.77 53:49.60
3 Joy De Soto Clarks Summit PA 241 51 46 55:27.91 55:37.35
4 Marylou Grogan Scranton PA 441 55 54 58:03.64 58:14.53
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debbie Alunni Jessup PA 446 64 43 55:10.38 55:23.33
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Watson dickson city PA 425 30 1 35:23.92 35:24.50
2 Christian Tapia Wilkes Barre PA 385 33 2 35:23.71 35:24.51
 

Male Master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Enrique Tapia 386 50 3 36:09.58 36:10.38
2 Don Lavin 410 55 5 44:48.90 44:50.48
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Legath White Haven PA 283 24 7 45:15.44 45:22.76
2 Christian Legath White Haven PA 282 20 9 45:49.10 45:55.22
3 Ryan McKeown Scranton PA 293 23 62 1:00:43.34 1:00:51.74
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kyle Franceski Scranton PA 360 29 11 46:02.56 46:09.10
2 Bryan Calabro Olyphant PA 222 25 18 48:19.07 48:28.39
DQ Lyndon Tomaine Scranton PA 340 28 DQ --- ---
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bruce Mexico 384 30 10 46:04.29 46:04.44
2 John Williamson Scranton PA 349 34 40 54:51.01 55:02.73
3 Scott Slavinski Lake Ariel PA 325 32 47 55:27.00 55:40.33
4 Jeff Olson Tunkhannock PA 301 34 58 58:58.16 59:13.39
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dennis Hudacs Dunmore PA 268 37 4 37:16.70 37:17.50
2 Armando Tapia Wilkes Barre PA 383 36 20 49:20.45 49:21.17
3 Michael Dickinson 369 39 26 50:29.19 50:46.48
4 Greg Opalka Moscow PA 303 37 55 58:33.12 58:48.96
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 LP Frieder Clarks Summit PA 359 42 15 47:26.24 47:42.51
2 Michael Shoff Scranton PA 321 41 17 48:19.44 48:20.64
3 William Wilson Scranton PA 350 41 32 52:30.21 52:39.53
4 Jose Inga 433 42 42 55:22.62 55:22.62
5 Michael Mizenko Madison Twp PA 295 43 52 57:27.40 57:46.55
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sean Hanlon Roaring Brook Twp. PA 261 49 6 45:11.35 45:19.54
2 Dave Morris 427 45 31 51:54.70 52:00.44
3 David Evans Tunkhannock PA 246 46 68 1:03:03.87 1:03:19.99
DQ Mike Bochnovich Archbald PA 373 45 DQ --- ---
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gerry Condon Scranton PA 229 54 8 45:40.45 45:47.19
2 Jeff Baran 448 55 12 46:07.23 46:09.50
3 Mark Dorish Simpson PA 388 56 14 46:50.79 46:57.76
4 Joe Becker Carbondale PA 213 55 22 49:31.31 49:36.42
5 Keith Austin Sweet Valley PA 211 50 25 50:29.29 50:34.27
6 Dean Mulherin Archbald PA 434 50 28 50:58.35 51:03.20
7 Rob Legath White Haven PA 284 54 33 52:41.02 52:48.34
8 Chip Taylor 390 56 63 1:01:01.64 1:01:16.46
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Grogan 440 60 19 48:41.94 48:47.66
2 Robert Raymer 424 64 35 53:29.68 53:40.50
3 Rich Phillips 391 67 38 54:52.53 54:58.26