Brian P. Kelly 2 Mile Footrace

Age Group Results

March 11, 2017


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

2mi Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Clare Schoen Scranton PA 87 19 9 12:00.10 12:00.10
2 Alexandria Miller Scott Township PA 49 22 12 12:25.74 12:26.58
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Korty Forest City 94 12 13 12:55.82 12:56.50
2 Lacey Danilovitz Moosic PA 18 11 40 15:58.73 16:01.21
3 Madelynn Borders 117 12 62 17:49.18 17:49.18
4 Nora Evans 77 9 78 19:32.63 19:38.24
5 Amaralis Thiel 104 12 89 22:24.92 22:24.92
 

Female 13 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Katie Hilson 120 15 46 16:34.87 16:34.87
2 Katie Bogdon Shavertown PA 2 14 49 16:58.51 16:58.51
3 Kaitlyn Hodakowski Dallas PA 31 13 50 16:58.94 16:58.94
4 Katie Keller Vandling PA 33 14 71 18:39.46 18:44.26
5 Dariane Jones 105 13 88 22:24.52 22:24.52
 

Female 18 to 22

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sara Skoritowski Scranton PA 64 20 41 16:04.66 16:04.66
2 Lindsay Fitchett 89 19 74 18:59.40 18:59.40
3 Marget Dodgson 90 20 75 18:59.41 18:59.41
4 Jillian Bosley Moscow PA 6 20 77 19:27.70 19:29.20
 

Female 23 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jaclyn Rawlings Forty Fort PA 56 27 30 14:53.75 14:53.75
2 Stephanie Hopkins Plymouth PA 121 29 63 17:50.46 17:54.69
3 Megan Carey Archbald PA 9 26 66 18:06.24 18:09.18
4 Kayla Van Blargan Clarks Summit PA 71 27 81 20:11.29 20:21.77
5 Amy Ahlers Clarks Summit PA 1 23 83 20:27.57 20:37.27
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carey Clark Larksville PA 11 30 56 17:14.68 17:16.99
2 Candice Murphy Taylor PA 51 32 59 17:25.27 17:29.23
3 Danielle Mislinsky 97 30 86 21:13.99 21:16.10
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 107 35 18 13:17.15 13:18.13
2 Melissa Hughes Scott Township PA 32 37 34 15:20.22 15:20.22
3 Laura Evans Dalton PA 76 36 73 18:50.74 18:56.97
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kim Segiel Gouldsboro PA 62 43 20 13:48.50 13:48.50
2 Kris Danilovitz Moosic PA 17 43 21 13:49.43 13:49.43
3 Robynn Jenkins 92 43 33 15:18.42 15:18.42
4 Michel Lipperini Scranton PA 38 43 47 16:43.87 16:43.87
5 Tracie Lucas Dunmore PA 45 40 64 17:57.35 17:57.35
6 Nikki Keller Vandling PA 34 41 84 21:04.16 21:08.64
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeannine Luby Scranton PA 42 45 70 18:39.52 18:43.50
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joanne Bohrman Tobyhanna PA 3 51 48 16:48.23 16:53.21
2 Donna Valentini Peckville PA 69 52 51 16:59.15 16:59.15
3 Patty Hopkins Bethany PA 86 50 55 17:01.92 17:05.88
4 Anne Walsh Canadensis PA 72 51 93 23:38.27 23:44.90
5 Terry Hilson 119 54 95 24:33.77 24:33.77
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cheryl Martonik Jessup PA 48 55 96 27:20.00 27:26.23
2 Debra Hamill Henryville PA 29 59 98 27:52.39 27:58.62
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Clay Kimsal 78 17 1 10:36.75 10:36.75
2 Zack Krieger 118 21 2 10:38.00 10:38.00
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tommy Clark Dunmore PA 12 10 14 13:08.75 13:08.75
2 Aidan Delucy Covington Township PA 19 12 25 14:13.04 14:14.75
3 Daniel Danilovitz Moosic PA 15 10 37 15:49.51 15:51.41
4 Sebastian Segiel Gouldsboro PA 63 12 38 15:53.14 15:55.26
5 Christian Segiel Gouldsboro PA 61 10 42 16:03.62 16:06.10
6 Liam Farley 88 12 52 16:53.99 16:59.97
7 William Evans 75 7 90 22:50.12 22:57.85
8 Ashton Thiel 103 7 91 22:50.61 22:58.26
 

Male 13 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Griffiths Easton PA 28 17 4 11:39.84 11:40.30
2 Matthew Korty Forest City 95 14 5 11:44.98 11:45.65
3 John Gilligan Fairfax VA 27 15 6 11:47.64 11:48.52
4 Camden Miller Scranton PA 50 14 16 13:08.82 13:09.72
 

Male 18 to 22

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joshua Korty 93 19 8 11:58.82 11:59.49
2 Matthew Wesolowski Scranton PA 73 21 76 19:27.29 19:28.99
 

Male 23 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeremy Kraus Scranton PA 35 25 54 16:58.82 17:03.56
2 Will Brew Cresco PA 7 28 65 18:02.18 18:05.11
3 Andy Van Blargan Clarks Summit PA 70 27 80 20:11.04 20:21.27
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Francis Spear Factoryville PA 65 31 3 10:43.02 10:43.25
2 Tim Nowakowski Factoryville PA 115 31 7 11:51.50 11:51.50
3 Eric Rishko 81 34 27 14:17.92 14:22.51
4 Tim Farley Waymart PA 23 31 53 16:53.30 17:00.15
5 Keith Loughney Dunmore PA 41 31 85 21:13.17 21:16.10
6 Phil Cohen Honesdale PA 13 34 94 24:21.50 24:27.00
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robbert Damiano 113 39 11 12:10.90 12:10.90
2 Chris howe 96 38 15 13:07.21 13:09.32
3 Brian McQuestion 82 38 24 14:05.84 14:08.56
4 Justin Ondrey Throop PA 111 38 26 14:21.50 14:21.50
5 Matthew Mahon Scranton PA 122 38 61 17:37.48 17:41.45
6 Jason Thiel 102 39 92 22:50.31 22:58.77
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Danilovitz Moosic PA 16 42 17 13:14.67 13:16.90
2 Charles Vilardi Scranton PA 99 41 23 14:02.65 14:02.65
3 Matt Slocum Scranton PA 110 40 28 14:43.77 14:46.70
4 Alan Delucy Covington Township PA 20 41 44 16:17.03 16:18.76
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Craig Borders 116 46 22 13:58.50 13:58.50
2 Paul Luby Scranton PA 43 48 72 18:44.54 18:48.51
3 Jagger Richardson 114 45 82 20:21.86 20:31.77
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lee Toussaint Milford PA 68 52 10 12:05.51 12:06.50
2 Robert Korty Forest City PA 91 54 29 14:53.51 14:53.75
3 Mike Labas Scranton PA 36 52 31 15:03.28 15:06.51
4 Roger Savage Factoryville PA 60 54 32 15:15.88 15:16.76
5 John Tulaney 80 50 36 15:35.73 15:35.73
6 John Major 79 53 57 17:18.80 17:18.80
7 Mark Conway 109 52 58 17:27.39 17:27.39
8 John Bohrman Tobyhanna PA 4 53 60 17:25.88 17:29.84
9 Dan Schreffler Dunmore PA 101 52 68 18:13.53 18:25.49
10 Jack Gilligan Fairfax VA 26 52 97 27:20.35 27:26.78
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Charlie Lyons 106 56 35 15:28.40 15:30.51
2 Brian Bosley Moscow PA 5 55 43 16:06.64 16:08.13
3 Chip Taylor 108 57 69 18:30.51 18:30.51
4 Mark Work Lake Ariel PA 74 58 79 19:54.22 19:58.60
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 112 63 19 13:19.80 13:21.50
2 Scott Leet Honesdale PA 100 62 39 15:53.31 15:56.26
3 Dan Cook 98 62 87 21:46.30 21:53.28
 

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Cosmatis 84 77 45 16:32.70 16:32.70
2 Vince Fedor Scranton 24 71 67 18:23.16 18:23.16