Brian P. Kelly 2 Memorial Mile Footrace

Age Group Results

March 12, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

2 Mile Run/Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jennifer Korty Forest City PA 198 16 12 12:02.48 12:02.48
2 Nicole Miller 341 21 15 12:06.12 12:06.12
 

Female 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachel Korty Forest City PA 201 11 24 12:37.83 12:37.83
2 Chelsea huegel 257 11 101 16:49.89 16:49.89
3 Lacey Danilovitz 360 10 108 16:59.55 16:59.55
4 Nora Evans 179 8 124 18:02.69 18:02.69
5 Madalyn Borders 343 11 135 19:06.82 19:06.82
6 Paige Holgate Clarks Summit PA 194 10 139 19:44.76 19:44.76
7 Priscilla Keiper 281 10 152 20:55.59 20:55.59
8 Ayla Holgate Clarks Summit PA 192 9 166 22:32.63 22:32.63
9 Mia Wilkus Scranton PA 353 10 183 26:24.29 26:24.29
 

Female 13 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Molly Repecki Olyphant PA 224 13 53 14:20.85 14:20.85
2 Madolyn Emick 285 15 57 14:36.18 14:36.18
3 Mia Chiaro 272 14 82 16:00.87 16:00.87
4 Katie Hilson 284 14 88 16:14.50 16:14.50
5 Nicolette Lucas Dunmore PA 208 17 100 16:46.91 16:46.91
6 Gabby Cerra Throop PA 167 14 126 18:10.17 18:10.17
7 Leah Pawluck 363 16 141 19:45.96 19:45.96
8 Rebekah Conrad Scranton PA 172 14 144 20:13.60 20:13.60
9 Maggie Powell 151 15 178 25:27.82 25:27.82
 

Female 23 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jaclyn Rawlings Swoyersville PA 222 26 45 13:58.22 13:58.22
2 Heather McAndrew 335 29 60 14:47.97 14:47.97
3 Kelly Conway 293 25 65 14:58.33 14:58.33
4 Kelly Elizabeth Lucas Scranton PA 207 23 134 18:59.50 18:59.50
5 Nikki Rolenaitis Newark NY 227 28 170 23:52.51 23:52.51
6 Sabrina Hannon Clarks Summit PA 189 28 180 25:46.50 25:46.50
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tiffany Leventhal 331 34 25 12:39.83 12:39.83
2 Maureen Burke Dunmore PA 166 31 132 18:48.96 18:48.96
3 Jessica Pratt 218 33 142 19:55.97 19:55.97
4 April Smith Manchester NH 236 33 148 20:34.90 20:34.90
5 Kelly Chesik Sterling PA 169 32 151 20:51.54 20:51.54
6 Leane Qudtra 221 32 156 21:12.78 21:12.78
7 Blythe Brown Scranton PA 164 31 171 23:53.30 23:53.30
8 Karen Hubbard Dimock PA 195 33 175 24:32.35 24:32.35
9 Stephanie Goldyn Scranton PA 186 33 182 26:10.90 26:10.90
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danielle Delucy Covington Township PA 254 38 73 15:21.62 15:21.62
2 Tracie Lucas Dunmore PA 209 39 120 17:44.81 17:44.81
3 Liza Murray Scranton PA 213 36 122 17:50.84 17:50.84
4 Melissa Hughes Scott Township PA 196 36 125 18:05.10 18:05.10
5 Jenn Riordan Pocono Lake PA 225 38 131 18:44.59 18:44.59
6 Carlie Holgate Clarks Summit PA 193 37 167 22:32.83 22:32.83
7 Jennifer Shreiner 319 38 181 26:09.60 26:09.60
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kim Segiel Covington Twp PA 231 42 40 13:51.32 13:51.32
2 Kris Danilovitz Moosic PA 175 42 41 13:51.73 13:51.73
3 Tammy Kravitz 308 41 66 14:58.61 14:58.61
4 Dawn Yates 365 43 67 15:02.33 15:02.33
5 Michel Lipperini 282 42 86 16:12.84 16:12.84
6 Lisa Hayes Dallas PA 190 41 127 18:12.82 18:12.82
7 Jeannine Luby Scranton PA 205 44 137 19:09.34 19:09.34
8 Diedre Tunilo Montrose PA 242 41 174 24:31.94 24:31.94
9 Catherine Marinaro 250 41 176 24:48.78 24:48.78
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lori Bochon Moscow PA 163 45 93 16:30.97 16:30.97
2 Tina Howhn 322 49 145 20:18.46 20:18.46
3 Kristin Maile 349 45 149 20:50.34 20:50.34
4 Julie Dunham Blakeslee PA 176 48 157 21:13.28 21:13.28
5 Debbie Lee Olyphant PA 203 49 160 22:05.10 22:05.10
6 Theresa Demyan Scott Township PA 362 47 179 25:38.10 25:38.10
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Donna Biglin Moscow PA 303 51 81 15:57.45 15:57.45
2 Libby Moran Harveys Lake PA 212 54 129 18:16.70 18:16.70
3 Lisa Bauer Telford PA 162 52 133 18:50.76 18:50.76
4 Debra Padavano Scranton PA 215 52 158 21:19.75 21:19.75
5 Valerie Pratt Carbondale PA 219 54 164 22:07.50 22:07.50
6 Anne Walsh 359 50 168 22:44.60 22:44.60
7 Ann Marie Locker 324 52 169 23:46.29 23:46.29
8 Mary Rose Carlucci 306 51 172 24:09.34 24:09.34
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sheila Whitman 247 55 113 17:22.84 17:22.84
2 Peg Rainey 305 59 173 24:09.55 24:09.55
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nancy Grebb Scranton PA 188 61 154 20:56.59 20:56.59
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Ciccone Moscow PA 170 22 1 10:08.00 10:08.00
2 Shane Holcomb 259 24 2 10:28.11 10:28.11
 

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Colin Kravitz 307 11 35 13:19.58 13:19.58
2 Peter Sica 234 11 42 13:51.77 13:51.77
3 Cullen Smith 325 10 52 14:18.83 14:18.83
4 Jacob Stankowski Scranton PA 237 12 54 14:24.59 14:24.59
5 Aidan Delucy 253 11 59 14:45.12 14:45.12
6 Aiden Horne 290 10 76 15:31.63 15:31.63
7 Jake Jordan 275 12 84 16:04.51 16:04.51
8 Caden McHale 347 9 95 16:39.22 16:39.22
9 Evan Wesenyak 350 11 99 16:45.33 16:45.33
10 Declan Walsh 311 10 104 16:54.59 16:54.59
11 Daniel Danilovitz 361 9 105 16:58.53 16:58.53
12 Sebastian Segiel 344 11 106 16:59.34 16:59.34
13 Christian Segiel 345 9 109 16:59.92 16:59.92
14 Mike Sica 233 9 116 17:35.27 17:35.27
15 William Evans 180 6 147 20:27.38 20:27.38
16 Connor Pratt 217 8 163 22:06.88 22:06.88
 

Male 13 to 17

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andrew Lopez 256 17 4 10:47.76 10:47.76
2 Clayton Kimsal 268 16 5 11:01.24 11:01.24
3 John Gilligan Towson MD 321 14 9 11:53.00 11:53.00
4 Josh Christianson 251 13 13 12:04.58 12:04.58
5 Cameron Jordan Scranton PA 274 16 16 12:09.18 12:09.18
6 Matthew Korty Forest City PA 200 13 19 12:17.94 12:17.94
7 Angel Ortiz 269 16 20 12:26.71 12:26.71
8 Paris Alunni 267 14 27 12:51.87 12:51.87
9 Will McGlone 279 16 28 12:53.31 12:53.31
10 Jorge Rodriguez 255 14 30 12:59.41 12:59.41
11 Stephen Lafata Wilkes Barre PA 330 14 38 13:33.69 13:33.69
12 Daniel Lopatka Dunmore PA 204 16 43 13:52.95 13:52.95
13 Jared Yates 366 15 71 15:16.90 15:16.90
14 Francis Lafata 329 16 75 15:31.22 15:31.22
15 Patrick Ryder Scranton PA 229 17 91 16:25.84 16:25.84
16 Tyler Schirra 369 16 92 16:29.59 16:29.59
17 Bryan Walsh Olyphant PA 244 13 94 16:36.78 16:36.78
18 Timothy Sica 235 14 121 17:49.50 17:49.50
19 Ryan Powell 152 17 177 25:27.82 25:27.82
 

Male 18 to 22

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Schreck 263 18 8 11:52.33 11:52.33
2 Joshua Korty Forest City PA 199 18 22 12:32.40 12:32.40
3 Joe Higby 301 19 23 12:34.58 12:34.58
4 Tyler Chidester 302 21 26 12:44.58 12:44.58
5 James Ralston 287 18 50 14:13.00 14:13.00
6 Jacob Conrad Scranton PA 261 18 74 15:23.51 15:23.51
 

Male 23 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Booth Middletown CT 260 28 6 11:26.82 11:26.82
2 Matt Pelucacci Scranton PA 368 27 37 13:22.73 13:22.73
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Francis Spear Factoryville PA 309 30 3 10:40.26 10:40.26
2 Jason Kennedy 352 34 10 11:57.14 11:57.14
3 Tim Nowakowski 333 30 17 12:13.82 12:13.82
4 David Karr Scranton PA 197 31 47 14:00.26 14:00.26
5 Kevin Karr 262 30 115 17:32.00 17:32.00
6 Louis Brojan 351 32 155 21:07.84 21:07.84
7 Alexander Groysman Scranton PA 270 34 161 22:05.60 22:05.60
8 Chris Goldyn 320 34 165 22:25.85 22:25.85
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Robert Damiano Nicholson PA 328 38 14 12:05.53 12:05.53
2 Craig Sporcic 332 37 34 13:13.21 13:13.21
3 Schuyler Labar 367 38 44 13:56.79 13:56.79
4 Brian McQuestion 248 37 46 13:59.42 13:59.42
5 Justin Ondrey Throop PA 264 37 48 14:03.91 14:03.91
6 Bob Sica 232 38 49 14:12.58 14:12.58
7 Francis Walsh Jr Olyphant PA 245 36 56 14:34.58 14:34.58
8 Lou Mattioli 266 38 64 14:55.91 14:55.91
9 Jerald Piaskowski 265 39 97 16:40.33 16:40.33
10 T.j. Tonkin North Brunswick NJ 241 37 111 17:11.93 17:11.93
11 Jerome Flanagan Duryea PA 183 37 112 17:12.33 17:12.33
12 Tom Yanochko Olyphant PA 326 35 123 17:58.41 17:58.41
13 Matthew Mahon 334 37 130 18:40.93 18:40.93
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jerry Steward 249 43 18 12:17.53 12:17.53
2 Jeff Danilovitz Moosic PA 174 41 29 12:56.36 12:56.36
3 Trip O'Malley Dunmore PA 214 40 31 13:00.21 13:00.21
4 Joe Yasanovich 292 41 63 14:50.90 14:50.90
5 Mark Repecki Olyphant PA 223 42 83 16:01.84 16:01.84
6 Tim Cleveland Scranton PA 171 41 85 16:04.83 16:04.83
7 Kevin McHale Jefferson township PA 346 42 96 16:40.24 16:40.24
8 Chris Walsh 310 40 107 16:59.55 16:59.55
9 Alan Delucy 252 40 110 17:11.53 17:11.53
10 George Moore 291 42 159 21:31.88 21:31.88
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Drumsta Scranton PA 336 47 7 11:41.77 11:41.77
2 Doug Powell 304 49 11 11:59.64 11:59.64
3 Jonathan Kovatch Archbald PA 286 45 32 13:04.49 13:04.49
4 Craig Borders 342 45 36 13:22.54 13:22.54
5 Jim mnganello 327 49 51 14:14.66 14:14.66
6 Joseph Armbrust 280 45 58 14:43.28 14:43.28
7 Ron Jordan Scranton PA 273 47 89 16:19.90 16:19.90
8 Paul Luby Scranton PA 206 47 136 19:09.24 19:09.24
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Viator Carbondale PA 243 52 33 13:06.71 13:06.71
2 Mike Labas Scranton PA 202 51 61 14:48.62 14:48.62
3 Roger Savage Factoryville PA 230 53 62 14:49.19 14:49.19
4 Phil Horne 289 52 77 15:37.92 15:37.92
5 Lew Strunk Jr 283 54 87 16:13.64 16:13.64
6 Mark Conway 294 52 90 16:23.21 16:23.21
7 John Lucas Jr. Dunmore PA 210 53 98 16:42.59 16:42.59
8 Tom Dunham Blakeslee PA 177 50 102 16:50.80 16:50.80
9 John Major 271 52 117 17:38.72 17:38.72
10 Patrick McGlone 278 54 118 17:40.78 17:40.78
11 Mike Ryder Scranton PA 228 50 128 18:14.66 18:14.66
12 Timothy Gass Philadelphia PA 184 50 143 20:09.31 20:09.31
13 Rob Riordan Pocono Lake PA 226 52 162 22:05.60 22:05.60
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chris Krall Kingston Twp PA 337 56 39 13:42.58 13:42.58
2 Charlie Lyons 295 55 55 14:25.35 14:25.35
3 David Klein Scranton PA 296 57 68 15:04.64 15:04.64
4 Kevin Moran Harveys Lake PA 211 55 79 15:48.47 15:48.47
5 Mark Work Jefferson Township PA 246 57 114 17:23.95 17:23.95
6 Dennis Lazar Wayne Memorial 258 55 119 17:42.37 17:42.37
7 Nunzio Padavano Scranton PA 216 56 138 19:38.26 19:38.26
8 Mark Weber Erie PA 364 58 140 19:45.77 19:45.77
9 Brian Grebb Scranton PA 187 59 153 20:56.34 20:56.34
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 348 62 21 12:28.33 12:28.33
2 Scott Leet 323 61 69 15:10.87 15:10.87
3 Joe Kiernan 288 63 70 15:12.95 15:12.95
4 Rich Owens 298 60 72 15:18.58 15:18.58
5 Santo Quatra 220 62 146 20:27.17 20:27.17
6 Dan McNabb 300 64 150 20:50.54 20:50.54
 

Male 65 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Cosmetis 297 76 78 15:40.88 15:40.88
2 Ed Zindell 318 66 80 15:54.20 15:54.20
3 Vince Fedor 182 70 103 16:51.81 16:51.81