Black Diamond Series - Top of the Mtn 10k and 5k

Overall Finish List

August 09, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Samantha Lynott 1802 40 F 1 Top Fin 40:45.75 40:45.75
2 Vatthana Chanthavong Brookeville MD 1677 31 M 1 Top Fin 40:49.53 40:49.53
3 Sandy Carney Moscow PA 1744 44 F 1 40-49 46:46.68 46:46.68
4 Cathy Conrad Duryea PA 1743 42 F 2 40-49 49:45.27 49:45.27
5 Stacy Kearney Moosic PA 1696 33 F 1 30-39 55:11.53 55:11.53
6 Gavin Elliott 1745 14 M 1 0-19 56:21.78 56:21.78
7 Jeremy Levine Bronx NY 1704 30 M 1 30-39 57:11.43 57:11.43
8 Phyllis Sanford Deposit NY 1723 60 F 1 60-99 1:06:59.73 1:06:59.73
9 Chip Taylor 1751 55 M 1 50-59 1:10:30.31 1:10:30.31
 

10k Run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
1 Eddie Kraftchisin Pittston PA 1701 44 M 1 Top Fin 46:10.21 46:10.21
2 Jarrod Lipsey 1817 21 M 1 20-29 47:05.21 47:05.21
3 Sam Kuchwara 1826 23 M 2 20-29 48:30.76 48:30.76
4 Matt Lipsey 1818 25 M 3 20-29 49:46.55 49:46.55
5 Aaron Stredny Forty Fort PA 1730 34 M 1 30-39 50:16.52 50:16.52
6 Tony Korch 1768 55 M 1 50-59 50:20.19 50:20.19
7 James Krupa Pottstown PA 1702 49 M 1 40-49 52:30.88 52:30.88
8 Jeff Pellis 1803 38 M 2 30-39 53:07.78 53:07.78
9 Mike Kerrick Clarks Summit PA 1758 26 M 4 20-29 53:27.25 53:27.25
10 Joe Drumsta 1748 47 M 2 40-49 55:24.20 55:24.20
11 Kristin Patchell-Pellis 1769 34 F 1 Top Fin 56:01.28 56:01.28
12 James Bowen Jefferson Township PA 1809 41 M 3 40-49 56:29.24 56:29.24
13 Markus Anttila Clarks Summít PA 1766 35 M 3 30-39 56:50.78 56:50.78
14 Bill Cook 1741 61 M 1 60-99 57:12.28 57:12.28
15 Rob Gronski Moosic PA 1763 35 M 4 30-39 57:49.78 57:49.78
16 Carson Kosloski Wilkes Barre PA 1699 16 M 1 0-19 58:11.53 58:11.53
17 Michael Olenchak Roaring Brook PA 1712 43 M 4 40-49 58:21.39 58:21.39
18 Nick Chiaro 1754 43 M 5 40-49 58:34.23 58:34.23
19 Daniel Landesberg Kingston PA 1703 30 M 5 30-39 1:00:19.00 1:00:19.00
20 Kurt Schield Roaring Brook Twp PA 1725 45 M 6 40-49 1:00:33.85 1:00:33.85
21 Dave Marsico Jr Old Forge PA 1706 35 M 6 30-39 1:00:44.66 1:00:44.66
22 Patrick Wende 1752 33 M 7 30-39 1:00:51.19 1:00:51.19
23 Cara Notarianni Dunmore PA 1805 23 F 1 20-29 1:01:15.00 1:01:15.00
24 David Traitt 1760 19 M 2 0-19 1:01:15.63 1:01:15.63
25 Ryan Wilson Jefferson Township PA 1738 40 M 7 40-49 1:01:31.47 1:01:31.47
26 Anthony Powell Forty Fort PA 1717 23 M 5 20-29 1:02:53.34 1:02:53.34
27 Amanda Wilczynski 1761 32 F 1 30-39 1:03:17.71 1:03:17.71
28 Jeff Baran 1810 55 M 2 50-59 1:03:33.82 1:03:33.82
29 Brian Hemak Jermyn PA 1692 42 M 8 40-49 1:04:29.55 1:04:29.55
30 TJ Theis 1812 29 M 6 20-29 1:04:43.68 1:04:43.68
31 Randy Shemanski 1757 38 M 8 30-39 1:04:45.51 1:04:45.51
32 Stuart Klaas Forty Fort PA 1697 28 M 7 20-29 1:04:58.55 1:04:58.55
33 Ashley Shamus Clarks Summit PA 1759 28 F 2 20-29 1:05:15.48 1:05:15.48
34 Mike Mullen Scranton PA 1711 49 M 9 40-49 1:06:06.49 1:06:06.49
35 Anthony Thompson Scranton PA 1733 28 M 8 20-29 1:06:16.88 1:06:16.88
36 Ryan Grochal Harding PA 1690 32 M 9 30-39 1:06:24.40 1:06:24.40
37 David Homa Ashley PA 1694 39 M 10 30-39 1:06:35.23 1:06:35.23
38 Ed Steber 1747 45 M 10 40-49 1:07:35.27 1:07:35.27
39 Jaime Hailstone Scranton PA 1691 44 M 11 40-49 1:08:01.61 1:08:01.61
40 Michelle Gazzallo 1774 30 F 2 30-39 1:08:19.24 1:08:19.24
41 Helene Strutko 1756 36 F 3 30-39 1:08:19.81 1:08:19.81
42 Kerry Ziegler Scranton PA 1811 39 F 4 30-39 1:09:37.48 1:09:37.48
43 Jackie Comerford 1808 42 F 1 40-49 1:09:39.64 1:09:39.64
44 Ronald Klepadlo Plains PA 1698 21 M 9 20-29 1:09:43.17 1:09:43.17
45 Matt Jones 1815 28 M 10 20-29 1:09:53.57 1:09:53.57
46 Bruce Reddock 1820 29 M 11 20-29 1:10:28.81 1:10:28.81
47 Francis Walsh Jr Scranton PA 1736 35 M 11 30-39 1:10:33.48 1:10:33.48
48 Kate Weaver Scranton PA 1772 26 F 3 20-29 1:10:40.80 1:10:40.80
49 Eileen Dammer Clarks Summit PA 1680 49 F 2 40-49 1:11:12.56 1:11:12.56
50 Lara Arndt Stroudsburg PA 1669 31 F 5 30-39 1:11:16.81 1:11:16.81
51 Brian Sapak Mountain Top PA 1724 33 M 12 30-39 1:11:40.59 1:11:40.59
52 Brian Kilheffer 1801 35 M 13 30-39 1:12:05.26 1:12:05.26
53 Richard Owens Wilkes Barre PA 1714 59 M 3 50-59 1:12:11.17 1:12:11.17
54 Jeffrey Georgia Clarks Summit PA 1686 44 M 12 40-49 1:12:36.16 1:12:36.16
55 Gene Fitch 1749 47 M 13 40-49 1:12:46.99 1:12:46.99
56 Mike Brennan 1816 55 M 4 50-59 1:12:54.32 1:12:54.32
57 Misty Duchnik S Abington Township PA 1682 33 F 6 30-39 1:13:01.71 1:13:01.71
58 Tom McGough Noxen PA 1708 34 M 14 30-39 1:13:35.72 1:13:35.72
59 Ellie Pearson 1819 18 F 1 0-19 1:13:51.72 1:13:51.72
60 Mike Intoccia Moosic PA 1695 60 M 2 60-99 1:13:57.57 1:13:57.57
61 Erin McGrady Mountain Top PA 1710 28 F 4 20-29 1:14:00.34 1:14:00.34
62 Stephen Gan Scranton PA 1685 22 M 12 20-29 1:14:01.82 1:14:01.82
63 Jessica Marsico Jr Old Forge PA 1707 34 F 7 30-39 1:14:10.00 1:14:10.00
64 Chris Sobeski Duryea PA 1728 30 M 15 30-39 1:14:30.50 1:14:30.50
65 Susan Steinbach Clarks Green PA 1729 51 F 1 50-59 1:14:43.51 1:14:43.51
66 John Schultz Dunmore PA 1726 56 M 5 50-59 1:15:31.57 1:15:31.57
67 Helene Swank Little Falls NJ 1731 48 F 3 40-49 1:16:01.75 1:16:01.75
68 Donna Ornosky Birdsboro PA 1713 53 F 2 50-59 1:16:25.57 1:16:25.57
69 Lindsey Burdick 1773 20 F 5 20-29 1:16:28.57 1:16:28.57
70 Jose Santaliestra 1753 24 M 13 20-29 1:16:29.59 1:16:29.59
71 Bethann Hoffman Plains PA 1693 52 F 3 50-59 1:16:31.29 1:16:31.29
72 Alexis Kolpakas Wilkes Barre PA 1765 31 F 8 30-39 1:17:17.26 1:17:17.26
73 Robert Gronski Sr 1762 64 M 3 60-99 1:17:18.57 1:17:18.57
74 Mike Toye Factoryville PA 1734 45 M 14 40-49 1:19:15.87 1:19:15.87
75 Jeff Zhu Rego Park NY 1740 29 M 14 20-29 1:20:38.69 1:20:38.69
76 Michael Bocan Norwich NY 1672 24 M 15 20-29 1:21:04.83 1:21:04.83
77 Dave Scarnato Duryea PA 1764 25 M 16 20-29 1:22:59.83 1:22:59.83
78 Gregory Thomas 1771 45 M 15 40-49 1:23:25.18 1:23:25.18
79 Paul Holmes 1806 46 M 16 40-49 1:23:37.43 1:23:37.43
80 Beth Pallman Clarks Summit PA 1715 35 F 9 30-39 1:23:57.29 1:23:57.29
81 Lauren Elliott Clarks Summit PA 1683 34 F 10 30-39 1:23:58.59 1:23:58.59
82 Christopher Szewczyk Dickson City PA 1732 31 M 16 30-39 1:25:52.41 1:25:52.41
83 Debbie Alunni Jessup PA 1668 64 F 1 60-99 1:29:49.60 1:29:49.60
84 Vincent Grattolino Roaring Brook Twp PA 1688 60 M 4 60-99 1:29:50.27 1:29:50.27
85 Rebecca Franco West Pittston PA 1684 29 F 6 20-29 1:29:50.35 1:29:50.35
86 Nicole Genova Roaring Brook Twp PA 1742 40 F 4 40-49 1:30:21.27 1:30:21.27
87 Ariel Kavulich Taylor PA 1755 25 F 7 20-29 1:30:24.36 1:30:24.36
88 Denise Eglesia Dickson City PA 1813 27 F 8 20-29 1:30:31.85 1:30:31.85
89 Grace Goodhew 1767 23 F 9 20-29 1:31:29.48 1:31:29.48
90 Amy Scully Wilkes-Barre PA 1750 46 F 5 40-49 1:33:44.30 1:33:44.30
91 Melissa Sanford Deposit NY 1721 35 F 11 30-39 1:34:11.46 1:34:11.46
92 Eric Snyder Sugarloaf PA 1727 70 M 5 60-99 1:35:46.70 1:35:46.70
93 Samantha Frear 1746 19 F 2 0-19 1:36:36.28 1:36:36.28
94 Bridget Houghton 1807 19 F 3 0-19 1:36:36.61 1:36:36.61
95 Cindee McGrady Clifford PA 1709 58 F 4 50-59 1:37:13.17 1:37:13.17
96 Alyson Reilly Dunmore PA 1804 40 F 6 40-49 1:38:55.76 1:38:55.76
97 Wally Casper Carbondale PA 1676 52 M 6 50-59 1:39:24.38 1:39:24.38
98 Valerie Pratt Carbondale PA 1718 54 F 5 50-59 1:39:31.60 1:39:31.60
99 Rosemary Granet Scranton PA 1687 39 F 12 30-39 1:40:56.34 1:40:56.34
100 Jessica Hogan Eynon PA 1770 38 F 13 30-39 1:41:00.37 1:41:00.37
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Chip Time Gun Time
DQ Matt Byrne 1825 40 M DQ 40-49 --- ---