Black Diamond Series - Top of the Mtn 10k and 5k

Age Group Results

August 09, 2015


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Samantha Lynott 1802 40 1 40:45.75 40:45.75
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Stacy Kearney Moosic PA 1696 33 5 55:11.53 55:11.53
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sandy Carney Moscow PA 1744 44 3 46:46.68 46:46.68
2 Cathy Conrad Duryea PA 1743 42 4 49:45.27 49:45.27
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Phyllis Sanford Deposit NY 1723 60 8 1:06:59.73 1:06:59.73
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Vatthana Chanthavong Brookeville MD 1677 31 2 40:49.53 40:49.53
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gavin Elliott 1745 14 6 56:21.78 56:21.78
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeremy Levine Bronx NY 1704 30 7 57:11.43 57:11.43
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Chip Taylor 1751 55 9 1:10:30.31 1:10:30.31
 

10k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristin Patchell-Pellis 1769 34 11 56:01.28 56:01.28
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ellie Pearson 1819 18 59 1:13:51.72 1:13:51.72
2 Samantha Frear 1746 19 93 1:36:36.28 1:36:36.28
3 Bridget Houghton 1807 19 94 1:36:36.61 1:36:36.61
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cara Notarianni Dunmore PA 1805 23 23 1:01:15.00 1:01:15.00
2 Ashley Shamus Clarks Summit PA 1759 28 33 1:05:15.48 1:05:15.48
3 Kate Weaver Scranton PA 1772 26 48 1:10:40.80 1:10:40.80
4 Erin McGrady Mountain Top PA 1710 28 61 1:14:00.34 1:14:00.34
5 Lindsey Burdick 1773 20 69 1:16:28.57 1:16:28.57
6 Rebecca Franco West Pittston PA 1684 29 85 1:29:50.35 1:29:50.35
7 Ariel Kavulich Taylor PA 1755 25 87 1:30:24.36 1:30:24.36
8 Denise Eglesia Dickson City PA 1813 27 88 1:30:31.85 1:30:31.85
9 Grace Goodhew 1767 23 89 1:31:29.48 1:31:29.48
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Amanda Wilczynski 1761 32 27 1:03:17.71 1:03:17.71
2 Michelle Gazzallo 1774 30 40 1:08:19.24 1:08:19.24
3 Helene Strutko 1756 36 41 1:08:19.81 1:08:19.81
4 Kerry Ziegler Scranton PA 1811 39 42 1:09:37.48 1:09:37.48
5 Lara Arndt Stroudsburg PA 1669 31 50 1:11:16.81 1:11:16.81
6 Misty Duchnik S Abington Township PA 1682 33 57 1:13:01.71 1:13:01.71
7 Jessica Marsico Jr Old Forge PA 1707 34 63 1:14:10.00 1:14:10.00
8 Alexis Kolpakas Wilkes Barre PA 1765 31 72 1:17:17.26 1:17:17.26
9 Beth Pallman Clarks Summit PA 1715 35 80 1:23:57.29 1:23:57.29
10 Lauren Elliott Clarks Summit PA 1683 34 81 1:23:58.59 1:23:58.59
11 Melissa Sanford Deposit NY 1721 35 91 1:34:11.46 1:34:11.46
12 Rosemary Granet Scranton PA 1687 39 99 1:40:56.34 1:40:56.34
13 Jessica Hogan Eynon PA 1770 38 100 1:41:00.37 1:41:00.37
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jackie Comerford 1808 42 43 1:09:39.64 1:09:39.64
2 Eileen Dammer Clarks Summit PA 1680 49 49 1:11:12.56 1:11:12.56
3 Helene Swank Little Falls NJ 1731 48 67 1:16:01.75 1:16:01.75
4 Nicole Genova Roaring Brook Twp PA 1742 40 86 1:30:21.27 1:30:21.27
5 Amy Scully Wilkes-Barre PA 1750 46 90 1:33:44.30 1:33:44.30
6 Alyson Reilly Dunmore PA 1804 40 96 1:38:55.76 1:38:55.76
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Steinbach Clarks Green PA 1729 51 65 1:14:43.51 1:14:43.51
2 Donna Ornosky Birdsboro PA 1713 53 68 1:16:25.57 1:16:25.57
3 Bethann Hoffman Plains PA 1693 52 71 1:16:31.29 1:16:31.29
4 Cindee McGrady Clifford PA 1709 58 95 1:37:13.17 1:37:13.17
5 Valerie Pratt Carbondale PA 1718 54 98 1:39:31.60 1:39:31.60
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debbie Alunni Jessup PA 1668 64 83 1:29:49.60 1:29:49.60
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eddie Kraftchisin Pittston PA 1701 44 1 46:10.21 46:10.21
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carson Kosloski Wilkes Barre PA 1699 16 16 58:11.53 58:11.53
2 David Traitt 1760 19 24 1:01:15.63 1:01:15.63
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jarrod Lipsey 1817 21 2 47:05.21 47:05.21
2 Sam Kuchwara 1826 23 3 48:30.76 48:30.76
3 Matt Lipsey 1818 25 4 49:46.55 49:46.55
4 Mike Kerrick Clarks Summit PA 1758 26 9 53:27.25 53:27.25
5 Anthony Powell Forty Fort PA 1717 23 26 1:02:53.34 1:02:53.34
6 TJ Theis 1812 29 30 1:04:43.68 1:04:43.68
7 Stuart Klaas Forty Fort PA 1697 28 32 1:04:58.55 1:04:58.55
8 Anthony Thompson Scranton PA 1733 28 35 1:06:16.88 1:06:16.88
9 Ronald Klepadlo Plains PA 1698 21 44 1:09:43.17 1:09:43.17
10 Matt Jones 1815 28 45 1:09:53.57 1:09:53.57
11 Bruce Reddock 1820 29 46 1:10:28.81 1:10:28.81
12 Stephen Gan Scranton PA 1685 22 62 1:14:01.82 1:14:01.82
13 Jose Santaliestra 1753 24 70 1:16:29.59 1:16:29.59
14 Jeff Zhu Rego Park NY 1740 29 75 1:20:38.69 1:20:38.69
15 Michael Bocan Norwich NY 1672 24 76 1:21:04.83 1:21:04.83
16 Dave Scarnato Duryea PA 1764 25 77 1:22:59.83 1:22:59.83
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aaron Stredny Forty Fort PA 1730 34 5 50:16.52 50:16.52
2 Jeff Pellis 1803 38 8 53:07.78 53:07.78
3 Markus Anttila Clarks Summít PA 1766 35 13 56:50.78 56:50.78
4 Rob Gronski Moosic PA 1763 35 15 57:49.78 57:49.78
5 Daniel Landesberg Kingston PA 1703 30 19 1:00:19.00 1:00:19.00
6 Dave Marsico Jr Old Forge PA 1706 35 21 1:00:44.66 1:00:44.66
7 Patrick Wende 1752 33 22 1:00:51.19 1:00:51.19
8 Randy Shemanski 1757 38 31 1:04:45.51 1:04:45.51
9 Ryan Grochal Harding PA 1690 32 36 1:06:24.40 1:06:24.40
10 David Homa Ashley PA 1694 39 37 1:06:35.23 1:06:35.23
11 Francis Walsh Jr Scranton PA 1736 35 47 1:10:33.48 1:10:33.48
12 Brian Sapak Mountain Top PA 1724 33 51 1:11:40.59 1:11:40.59
13 Brian Kilheffer 1801 35 52 1:12:05.26 1:12:05.26
14 Tom McGough Noxen PA 1708 34 58 1:13:35.72 1:13:35.72
15 Chris Sobeski Duryea PA 1728 30 64 1:14:30.50 1:14:30.50
16 Christopher Szewczyk Dickson City PA 1732 31 82 1:25:52.41 1:25:52.41
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Krupa Pottstown PA 1702 49 7 52:30.88 52:30.88
2 Joe Drumsta 1748 47 10 55:24.20 55:24.20
3 James Bowen Jefferson Township PA 1809 41 12 56:29.24 56:29.24
4 Michael Olenchak Roaring Brook PA 1712 43 17 58:21.39 58:21.39
5 Nick Chiaro 1754 43 18 58:34.23 58:34.23
6 Kurt Schield Roaring Brook Twp PA 1725 45 20 1:00:33.85 1:00:33.85
7 Ryan Wilson Jefferson Township PA 1738 40 25 1:01:31.47 1:01:31.47
8 Brian Hemak Jermyn PA 1692 42 29 1:04:29.55 1:04:29.55
9 Mike Mullen Scranton PA 1711 49 34 1:06:06.49 1:06:06.49
10 Ed Steber 1747 45 38 1:07:35.27 1:07:35.27
11 Jaime Hailstone Scranton PA 1691 44 39 1:08:01.61 1:08:01.61
12 Jeffrey Georgia Clarks Summit PA 1686 44 54 1:12:36.16 1:12:36.16
13 Gene Fitch 1749 47 55 1:12:46.99 1:12:46.99
14 Mike Toye Factoryville PA 1734 45 74 1:19:15.87 1:19:15.87
15 Gregory Thomas 1771 45 78 1:23:25.18 1:23:25.18
16 Paul Holmes 1806 46 79 1:23:37.43 1:23:37.43
DQ Matt Byrne 1825 40 DQ --- ---
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tony Korch 1768 55 6 50:20.19 50:20.19
2 Jeff Baran 1810 55 28 1:03:33.82 1:03:33.82
3 Richard Owens Wilkes Barre PA 1714 59 53 1:12:11.17 1:12:11.17
4 Mike Brennan 1816 55 56 1:12:54.32 1:12:54.32
5 John Schultz Dunmore PA 1726 56 66 1:15:31.57 1:15:31.57
6 Wally Casper Carbondale PA 1676 52 97 1:39:24.38 1:39:24.38
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bill Cook 1741 61 14 57:12.28 57:12.28
2 Mike Intoccia Moosic PA 1695 60 60 1:13:57.57 1:13:57.57
3 Robert Gronski Sr 1762 64 73 1:17:18.57 1:17:18.57
4 Vincent Grattolino Roaring Brook Twp PA 1688 60 84 1:29:50.27 1:29:50.27
5 Eric Snyder Sugarloaf PA 1727 70 92 1:35:46.70 1:35:46.70