Black Diamond Series Ironhorse 8k

Age Group Results

July 10, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

8k Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cara Notarianni Dunmore PA 642 24 19 43:58.39 43:58.39
2 Ashley Shamus Clarks Summit PA 679 29 23 45:45.64 45:45.64
3 Amanda Wilczynski Mayfield PA 602 33 26 46:27.55 46:27.55
 

Female Master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Eileen Dammer Clarks Summit PA 527 50 57 54:56.63 54:56.63
 

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Isabella DiPietrantonio 633 12 85 1:00:10.20 1:00:10.20
2 Paige Kupsky 685 18 88 1:01:25.28 1:01:25.28
3 Ella Mahon 647 13 99 1:05:43.30 1:05:43.30
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brianna Ligotski Philadelphia PA 551 22 28 46:43.21 46:43.21
2 Kate Weaver Scranton PA 684 27 37 49:08.13 49:08.13
3 Jessica McCauley Gouldsboro PA 634 25 42 50:06.68 50:06.68
4 Molly Zvirblis Scranton PA 605 27 60 55:27.35 55:27.35
5 Erin McGrady Mountain Top PA 559 29 87 1:00:40.70 1:00:40.70
6 Sara Teeple Jermyn PA 597 25 100 1:05:45.15 1:05:45.15
7 Alyssa Allen Jessup PA 514 26 101 1:05:45.36 1:05:45.36
8 Melanie Sweeney Plains PA 593 20 104 1:07:22.23 1:07:22.23
9 Jennifer Colombe 682 24 109 1:09:43.22 1:09:43.22
10 Lisa Flaherty Scranton PA 533 28 115 1:13:31.21 1:13:31.21
11 Zoe Evanitus 630 22 124 1:18:46.17 1:18:46.17
12 Stephanie Mignano Troy PA 561 29 132 1:35:14.39 1:35:14.39
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Rachael Laboranti Scott Township PA 616 36 53 54:32.19 54:32.19
2 Heather Walters Greenfield Township PA 600 37 56 54:47.89 54:47.89
3 Misty Duchnik S Abington Township PA 530 34 59 55:25.33 55:25.33
4 Jessica Marsico Old Forge PA 555 35 68 56:33.37 56:33.37
5 Jennifer Griffin Olyphant PA 537 33 69 56:33.57 56:33.57
6 Rachel Adams Philadelphia PA 513 32 84 1:00:06.65 1:00:06.65
7 Loni Risley Olyphant PA 575 35 86 1:00:20.79 1:00:20.79
8 Amy Feldman Shavertown PA 531 35 94 1:03:38.96 1:03:38.96
9 April Burti Old forge PA 636 33 95 1:04:00.21 1:04:00.21
10 Remington Sweeney West Pittston PA 595 33 103 1:06:53.71 1:06:53.71
11 Melonie Sappe Dunmore PA 578 33 107 1:08:34.17 1:08:34.17
12 Rebecca Franco West Pittston PA 535 30 113 1:12:05.39 1:12:05.39
13 Amy Daniels Harrisburg PA 528 32 118 1:16:16.35 1:16:16.35
14 Stacy Kearney Moosic PA 654 34 127 1:21:30.53 1:21:30.53
15 Miriah Wascavage Wilkes Barre PA 601 33 128 1:21:33.99 1:21:33.99
16 Jessica Kennedy Wilkes Barre PA 613 32 129 1:21:34.52 1:21:34.52
17 Suzanne Kearney 645 34 131 1:23:01.74 1:23:01.74
18 Jennifer Harsch 549 37 133 1:35:14.51 1:35:14.51
19 mary Price 668 34 134 1:44:46.49 1:44:46.49
20 Maria Yankowski Kingston PA 667 31 135 1:44:47.27 1:44:47.27
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jackie Comerford 671 43 64 55:57.16 55:57.16
2 Heidi Hemak Jermyn PA 609 43 66 56:05.45 56:05.45
3 Dawn Yates Moosic PA 604 43 77 58:49.62 58:49.62
4 Sherry Harvey Jermyn PA 607 45 81 59:49.26 59:49.26
5 Leah Lind Clarks Summit PA 552 40 90 1:01:42.46 1:01:42.46
6 Mary Price Mountain Top PA 620 40 117 1:14:53.23 1:14:53.23
7 Kerri Moore Olyphant PA 672 44 123 1:16:57.98 1:16:57.98
8 Jess Ford Jermyn PA 534 49 126 1:21:25.13 1:21:25.13
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Susan Steinbach Clarks Green PA 628 52 91 1:02:11.71 1:02:11.71
2 Valerie Pratt Carbondale PA 569 54 114 1:13:19.73 1:13:19.73
3 Sandy Shaffer West Pittston PA 584 50 121 1:16:44.73 1:16:44.73
4 Cindee McGrady Clifford PA 558 58 130 1:22:22.95 1:22:22.95
 

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Debbie Alunni Jessup PA 515 64 112 1:12:04.72 1:12:04.72
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Matt Byrne 999 40 1 34:59.00 34:59.00
2 Eddie Kraftchisin Pittston PA 640 45 2 35:23.30 35:23.30
3 Sam Kuchwara scranton PA 655 24 3 36:55.41 36:55.41
 

Male Master's Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tony Korch 641 56 7 39:52.47 39:52.47
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Uhranowsky 639 16 6 39:42.76 39:42.76
2 Carson Kosloski Wilkes Barre PA 547 17 9 40:36.30 40:36.30
3 Ryan Siebecker 656 15 11 40:58.42 40:58.42
4 Gino Ofcharsky Scott Township PA 564 13 41 50:03.63 50:03.63
5 Beau Ware 675 11 48 51:04.16 51:04.16
6 Kyle Price Mountain Top PA 571 13 51 51:45.72 51:45.72
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ryan Robeson Scranton PA 677 25 10 40:39.41 40:39.41
2 Matthew Pelucacci Covington Twp PA 632 28 15 42:24.54 42:24.54
3 Mike Kerrick Clarks Summit PA 678 27 16 43:17.49 43:17.49
4 Kevin Curran 681 27 25 46:24.68 46:24.68
5 Frankie Swaha 657 21 32 47:07.41 47:07.41
6 Bill Arthur 659 23 44 50:25.93 50:25.93
7 Zackery Burgess Dallas PA 522 23 49 51:24.63 51:24.63
8 Jon Casey Dickson City PA 523 29 65 55:58.44 55:58.44
9 Philip Zvirblis Scranton PA 606 29 70 56:40.19 56:40.19
10 Cal Shea Scranton PA 585 28 80 59:08.45 59:08.45
11 Phillip Greider 680 24 102 1:05:46.21 1:05:46.21
12 John Spitzer Scranton PA 626 27 108 1:09:17.90 1:09:17.90
13 Dave Scarnato Falls Church VA 580 26 111 1:10:30.60 1:10:30.60
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aaron Stredny 683 35 4 37:44.61 37:44.61
2 Barry Snyder Ashley PA 670 33 5 38:54.62 38:54.62
3 Steve Szakal Mount Royal NJ 596 38 8 39:56.17 39:56.17
4 Tim Buczak 635 34 12 41:26.62 41:26.62
5 Markus Anttila Clarks Summit PA 516 36 13 41:45.34 41:45.34
6 Ryan Grochal Harding PA 538 33 17 43:20.17 43:20.17
7 Randy Shemanski Dunmore PA 624 39 35 48:43.10 48:43.10
8 Josh Haden Hazleton PA 539 35 36 48:47.60 48:47.60
9 Eddie Ware 674 39 38 49:26.83 49:26.83
10 Francis Walsh Olyphant PA 599 36 39 49:40.18 49:40.18
11 Dave Marsico Jr Old Forge PA 556 36 52 53:44.22 53:44.22
12 Robbie Risley Olyphant PA 576 33 54 54:38.11 54:38.11
13 Mike Barrett Scranton PA 519 39 63 55:51.13 55:51.13
14 mike Wyond 669 37 72 57:41.39 57:41.39
15 Paul Nester Roaring Brook Twp PA 643 32 73 57:42.40 57:42.40
16 Sean McGuire Scranton PA 560 34 79 59:07.89 59:07.89
17 Keith Kearney 646 37 96 1:04:16.21 1:04:16.21
18 Joseph Paulowskey Moscow PA 567 32 97 1:04:16.22 1:04:16.22
19 Jim Sapak Jr. Mountain Top PA 577 38 106 1:08:16.92 1:08:16.92
20 Rodney Hughes Mayfield PA 610 31 110 1:09:52.42 1:09:52.42
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Randy Lyback 662 47 14 42:10.17 42:10.17
2 Nick Chiaro Dunmore PA 524 44 18 43:32.25 43:32.25
3 James Bowen 676 42 20 44:09.39 44:09.39
4 Kurt Schield Roaring Brook Twp PA 581 45 21 44:26.65 44:26.65
5 Paul Shaffer West Pittston PA 583 47 24 45:59.87 45:59.87
6 Bob Bauer Brockway PA 520 43 27 46:35.68 46:35.68
7 Ryan Wilson Jefferson Township PA 603 41 30 46:56.40 46:56.40
8 Bruce Parola Moscow PA 566 44 33 48:22.92 48:22.92
9 Michael Olenchak Roaring Brook Twp PA 565 44 34 48:34.54 48:34.54
10 Matt McDonald Scranton PA 557 41 43 50:21.32 50:21.32
11 Brian Hemak Jermyn PA 608 43 45 50:35.11 50:35.11
12 Mike Mullen Scranton PA 619 49 46 50:43.67 50:43.67
13 Edward Steber Shickshinny PA 627 46 47 50:55.41 50:55.41
14 Mike Dutrow Hanover Township PA 649 40 58 55:04.44 55:04.44
15 Tom Cody Mountain Top PA 280 46 62 55:49.20 55:49.20
16 Francis Richards 653 46 74 57:48.70 57:48.70
17 Mike Mahon 648 48 75 58:23.20 58:23.20
18 Michael Murray Dallas PA 563 44 76 58:46.45 58:46.45
19 Kevin Siebecker 658 44 82 59:59.84 59:59.84
20 John Dixon 686 45 89 1:01:39.21 1:01:39.21
21 Nick Burryano 449 49 92 1:03:06.16 1:03:06.16
22 Joseph Soprano Hanover Twp. PA 589 49 93 1:03:37.61 1:03:37.61
23 Gary Price Mountain Top PA 570 41 116 1:14:48.18 1:14:48.18
24 Mike Toye 644 46 120 1:16:21.44 1:16:21.44
25 Jeff Moore Olyphant PA 673 46 125 1:19:03.98 1:19:03.98
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michael Quinn Richmondale PA 573 50 31 47:01.75 47:01.75
2 Jeff Baran Wilkes Barre PA 518 56 40 49:51.65 49:51.65
3 Jack M Clarks Summit PA 617 55 55 54:41.79 54:41.79
4 John Schultz Dunmore PA 582 57 61 55:29.95 55:29.95
5 Bill Lawrence 666 57 67 56:27.90 56:27.90
6 Mike Brennan 660 56 71 57:12.75 57:12.75
7 Terry Coletti Moosic PA 525 53 98 1:05:13.63 1:05:13.63
8 Michael Sweeney Plains PA 629 55 105 1:07:22.44 1:07:22.44
 

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 William Cook Scranton PA 526 62 22 45:13.94 45:13.94
2 Leo Turissini Scott Twp PA 598 64 29 46:53.14 46:53.14
3 Bill Fiore Clarks Green PA 532 65 50 51:34.21 51:34.21
4 Bob Rainey Dunmore PA 574 61 78 58:50.44 58:50.44
5 Vincent Grattolino Roaring Brook Twp PA 536 60 83 1:00:02.29 1:00:02.29
6 Robert Daniels Harrisburg PA 529 62 119 1:16:16.35 1:16:16.35
7 Eric Snyder Sugarloaf PA 588 71 122 1:16:45.40 1:16:45.40