Bernie's Memorial Run

Age Group Results

July 04, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

3mi Run

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marina Orrson Shavertown PA 99 25 6 17:01.54 17:01.54
2 Lexi Walsh 483 15 15 18:35.42 18:35.42
3 Kelsey Cameron 507 25 21 19:09.79 19:09.79
 

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gloria Hall Vicksburg MS 214 10 293 28:38.88 28:38.88
2 Clare Griffin Kingston PA 43 9 302 29:00.29 29:00.29
3 Mia Delgaudio Shavertown PA 189 8 383 32:37.82 32:37.82
 

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Adiya Golden 537 14 77 21:41.55 21:41.55
2 Caitlyn Bly Hanover Twp PA 9 14 118 23:08.36 23:08.36
3 Desiny Andes 427 14 119 23:10.80 23:10.80
4 Shawna Rodzinak Wilkes Barre PA 129 13 152 24:10.55 24:10.55
5 Mya Corcoran Wilkes-Barre PA 321 13 155 24:16.80 24:16.80
6 Jennifer Leonard Dallas PA 226 14 170 24:36.13 24:36.13
7 Megan MacNeely Shavertown PA 227 11 192 25:03.15 25:03.15
8 Anna Capaci 512 13 196 25:18.30 25:18.30
9 Katie Sklarosky Mountain Top PA 141 14 206 25:41.97 25:41.97
10 Makenzie Switzer West Pittston PA 407 12 238 26:52.20 26:52.20
11 Amanda maxwell 459 14 246 26:57.50 26:57.50
12 Emily Kobusky Plymouth PA 357 12 250 27:09.51 27:09.51
13 Lacey Danilovitz Moosic PA 183 11 257 27:25.37 27:25.37
14 Grace Wolsieffer Mountain Top PA 156 13 271 27:55.26 27:55.26
15 megan O'neil 543 12 378 32:28.53 32:28.53
16 Chloe Burke 544 13 379 32:29.54 32:29.54
17 Morgan Bilski Wilkes Barre PA 171 14 402 33:28.93 33:28.93
18 Amelia Banks Exeter PA 304 13 403 33:30.77 33:30.77
19 Allyson Wilson Scranton PA 298 14 446 36:55.27 36:55.27
20 Giulia Olear Elizabeth NJ 384 11 448 36:57.70 36:57.70
21 Grace Warner 614 12 449 36:57.70 36:57.70
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lindsey Williams 539 16 29 19:33.23 19:33.23
2 Michaelene Mecadon Pittston Twp. PA 87 19 69 21:21.95 21:21.95
3 Katie Jones 570 18 70 21:22.77 21:22.77
4 Megan Borton 586 15 94 22:21.67 22:21.67
5 Emma Fortune Wilkes Barre PA 199 15 116 23:05.30 23:05.30
6 Megan Menzel 592 18 140 23:38.63 23:38.63
7 Riley Williams 562 18 147 23:56.14 23:56.14
8 Elizabeth Katulka Mountain Top PA 57 15 195 25:17.56 25:17.56
9 Olivia Grozio 591 15 212 25:55.78 25:55.78
10 Elizabeth Wood Kingston PA 300 18 213 25:58.56 25:58.56
11 Nicole Kerestes 557 16 219 26:19.70 26:19.70
12 Melinda holena 471 17 253 27:16.67 27:16.67
13 Lauren Anderson 473 17 254 27:16.67 27:16.67
14 Abigail Post Mountain Top PA 246 16 290 28:23.81 28:23.81
15 Emily Dreyfus Mountain Top PA 193 15 295 28:41.31 28:41.31
16 Hannah Stull Dallas PA 288 19 334 30:21.55 30:21.55
17 Mallory Balchun Wilkes Barre PA 6 16 373 32:09.64 32:09.64
18 Victoria Bilski Wilkes Barre PA 172 17 394 33:10.57 33:10.57
19 Jennifer Katulka Mountain Top PA 59 18 453 37:06.12 37:06.12
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alexandria Miller Clarks Summit PA 90 21 22 19:10.69 19:10.69
2 Mary Frank Wilkes Barre PA 39 23 27 19:27.48 19:27.48
3 Alexandra Conniff Roaring Brook Twp PA 21 23 37 20:08.29 20:08.29
4 Amy Viti 532 22 39 20:12.23 20:12.23
5 Alexandria Plant Swoyersville PA 243 21 42 20:18.14 20:18.14
6 Shelby Foster Dallas PA 200 22 55 20:41.74 20:41.74
7 Amy Aguilar Plymouth PA 301 23 111 22:54.57 22:54.57
8 Amy Paddock Hanover Twp PA 103 21 123 23:17.11 23:17.11
9 Julie Musto Exeter PA 234 24 130 23:25.25 23:25.25
10 Krista Colarusso Wilkes Barre PA 178 23 156 24:17.56 24:17.56
11 Desiree Holena 564 21 157 24:17.81 24:17.81
12 Danielle Phillips 523 23 159 24:20.73 24:20.73
13 Kaitlyn Dunbar Wilkes-Barre PA 36 23 173 24:38.75 24:38.75
14 Renata O'Donnell Wilkes Barre PA 379 22 175 24:40.99 24:40.99
15 Kate Williams Kingston PA 297 24 182 24:49.53 24:49.53
16 Amilyn Konopki Wilkes-Barre PA 359 21 229 26:38.40 26:38.40
17 Lauren Rando 525 20 245 26:56.87 26:56.87
18 Bobbie-Ann Reeder Newark DE 391 24 266 27:42.22 27:42.22
19 Amanda Rando Dallas PA 119 20 285 28:13.30 28:13.30
20 Jessica Ogrodnick Forty Fort PA 382 21 305 29:06.56 29:06.56
21 Alexandra Jayne Hunlock Creek PA 220 22 340 30:39.25 30:39.25
22 Grace Cadigan Wilkes Barre PA 15 20 347 30:53.49 30:53.49
23 Trudi Konopki Wilkes-Barre PA 360 24 350 30:57.94 30:57.94
24 Jessica Pearson 505 23 352 31:01.31 31:01.31
25 Kaleigh Reynolds Kingston PA 253 23 356 31:08.70 31:08.70
26 Shawna Soppeck Kingston PA 280 24 375 32:21.57 32:21.57
27 Amy Scott 534 22 395 33:16.34 33:16.34
28 Jennifer Borton Harding PA 12 23 409 33:54.51 33:54.51
29 Elizabeth Bracco Wilkes Barre PA 310 22 410 33:55.75 33:55.75
30 Lauren Castellana 445 20 417 34:35.32 34:35.32
31 Nicole Jinks Plymouth PA 223 24 447 36:55.87 36:55.87
32 Tinatini Giutashvili Kingston PA 333 23 461 39:04.75 39:04.75
33 Gvansta Gondeziani Hanover PA 335 24 467 41:27.25 41:27.25
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alison Duda Wilkes Barre PA 35 25 95 22:24.52 22:24.52
2 Ali Schappert Wilkes Barre PA 610 29 100 22:35.67 22:35.67
3 Melissa Roberts Wilkes Barre PA 392 28 153 24:13.30 24:13.30
4 Stefanie Smith Dunmore PA 144 27 166 24:34.53 24:34.53
5 Emily Richters Kingston PA 125 25 167 24:34.72 24:34.72
6 Jamie Johns Pringle PA 53 26 218 26:16.56 26:16.56
7 Brianne Maheady 603 29 263 27:41.42 27:41.42
8 Sarah Maheady 602 26 264 27:41.42 27:41.42
9 Hannah Laimer Wilkes Barre PA 71 26 328 30:02.47 30:02.47
10 Stacy Malia Hanover Township PA 597 27 336 30:23.57 30:23.57
11 Jodie Pellegrini Mountain Top PA 241 29 341 30:41.69 30:41.69
12 Brenda Castillo Hanover PA 313 25 387 32:45.81 32:45.81
13 Maria Rodriguez Ashley PA 255 25 425 34:59.15 34:59.15
14 Marissa Friese Falls PA 203 25 438 36:08.19 36:08.19
15 Angie Sperrazza West Pittston PA 281 29 462 39:12.44 39:12.44
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Emily Bell Bear Creek Township PA 169 33 31 19:43.48 19:43.48
2 Eryn Milius Plymouth PA 88 31 102 22:41.98 22:41.98
3 Kristen Wilce Old Forge PA 295 31 135 23:29.51 23:29.51
4 Melanie Rittenhouse 600 33 149 23:58.17 23:58.17
5 Lauren Pollman Nanticokenanticoke PA 423 33 164 24:30.25 24:30.25
6 Ellen Meehan NEPA Fit Chicks PA 568 31 174 24:39.57 24:39.57
7 Helene Lieback Duryea PA 420 33 185 24:55.21 24:55.21
8 Jaclyn Sperrazza Allentown PA 283 33 225 26:30.67 26:30.67
9 Kesley Jones Hanover PA 346 31 231 26:42.66 26:42.66
10 Kelly Chamberlain Kingston PA 174 32 235 26:47.31 26:47.31
11 Caila Klaiss Dallas PA 419 30 268 27:51.63 27:51.63
12 Rebecca Franco West Pittston PA 201 30 269 27:51.77 27:51.77
13 Becky Cruz Exeter PA 27 31 276 27:59.88 27:59.88
14 Courtney Obert 493 33 317 29:40.31 29:40.31
15 Jaime Coleman Dunmore PA 319 32 318 29:43.16 29:43.16
16 Desyre Chilipko Old Forge PA 19 33 331 30:11.20 30:11.20
17 Katrina Ridley 455 34 338 30:32.12 30:32.12
18 Duangrat Lawanwisut Wilkes-Barre PA 363 33 346 30:51.56 30:51.56
19 Melissa Duda Wilkes Barre PA 194 32 355 31:07.47 31:07.47
20 Kardyn DeMarco 607 32 367 31:47.71 31:47.71
21 Maria Yeager Dallas PA 162 32 377 32:27.31 32:27.31
22 Stacey Oelschlager Bear Creek Twp PA 97 32 396 33:17.32 33:17.32
23 Kristen Dopko Plymouth PA 34 31 463 39:42.31 39:42.31
24 Alexis Shipula Wilkes Barre PA 135 34 470 42:51.79 42:51.79
25 Stephanie Joseph Exeter PA 55 33 471 45:50.59 45:50.59
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kristi Walski Hall Vicksburg MS 294 38 51 20:40.30 20:40.30
2 Marsha Hanson Wilkes-Barre PA 337 36 58 20:46.59 20:46.59
3 Victoria Blazick Trucksville PA 577 35 64 20:55.53 20:55.53
4 Erin Moreck Forty Fort PA 92 35 65 21:03.89 21:03.89
5 Kelly Adamshick Dallas PA 566 36 74 21:31.87 21:31.87
6 Karen Shedlock Forty Fort PA 400 39 83 21:58.90 21:58.90
7 Karen Moskel Kingston PA 93 37 89 22:08.80 22:08.80
8 Nicole Biscotto Dallas PA 529 36 93 22:16.82 22:16.82
9 Virginia Trevethan Shavertown PA 580 35 101 22:39.30 22:39.30
10 Amy Feldman Shavertown PA 38 35 106 22:52.30 22:52.30
11 Holly Hochreiter Wilkes Barre PA 51 38 154 24:16.36 24:16.36
12 Tracy Zalenski Plains PA 416 36 158 24:18.65 24:18.65
13 Jessica Swingle Shickshinny PA 289 37 184 24:53.80 24:53.80
14 Jessica Holden 595 38 186 24:55.80 24:55.80
15 Maranda Burdulis Plymouth PA 312 36 189 24:59.89 24:59.89
16 Kim Sweeney Nanticoke PA 151 35 217 26:12.59 26:12.59
17 Lynda Christopher 462 35 232 26:42.88 26:42.88
18 Ann Verbyla Tunkhannock PA 291 36 241 26:53.44 26:53.44
19 Lea Clark Hudson PA 176 39 259 27:28.19 27:28.19
20 Nicol Costello 464 39 261 27:35.94 27:35.94
21 Beth Davis Ashley PA 32 35 273 27:56.44 27:56.44
22 Angela Bolesta Plymouth PA 11 35 301 28:58.67 28:58.67
23 Jolon Sherin Pittston PA 424 35 307 29:13.72 29:13.72
24 Erika Hilburt Dallas PA 491 37 314 29:31.38 29:31.38
25 Erica Pyzia Wapwallopen PA 248 37 321 29:45.56 29:45.56
26 Susan Addley Archbald PA 166 35 376 32:24.47 32:24.47
27 Sara Peperno Old Forge PA 606 38 380 32:30.57 32:30.57
28 Alicia Orlowski Shickshinny PA 237 38 398 33:24.63 33:24.63
29 MaryEllen Spellman 470 35 412 33:59.32 33:59.32
30 Jennifer Eisenhouer Mountain Top PA 37 37 414 34:05.47 34:05.47
31 Amanda Castro 463 39 416 34:28.83 34:28.83
32 Marianne Montagna Pittston PA 370 36 435 35:58.32 35:58.32
33 Susan Cunningham Plymouth PA 29 39 445 36:48.76 36:48.76
34 Rebecca Rybak Nanticoke PA 257 39 455 37:27.32 37:27.32
35 Jeanine Pearson 619 35 465 40:41.96 40:41.96
36 Jessica Simon Ashley PA 137 36 472 45:51.90 45:51.90
37 Katie Davies Kingston PA 31 38 476 47:25.96 47:25.96
38 Melissa Wilson Scranton PA 299 36 477 48:49.72 48:49.72
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kim Segiel Gouldsboro PA 269 43 53 20:41.14 20:41.14
2 Kris Danilovitz Moosic PA 182 43 54 20:41.33 20:41.33
3 Erin Griffin Kingston PA 44 40 63 20:53.50 20:53.50
4 Jessica Joseph Lady Striders PA 522 41 85 22:02.76 22:02.76
5 Kerry Zawadski 536 41 91 22:13.51 22:13.51
6 Jackie Kearn Nanticoke PA 62 40 96 22:24.73 22:24.73
7 Amy Swartz Dupont PA 150 42 236 26:51.19 26:51.19
8 Tammy Romero 508 41 247 26:58.30 26:58.30
9 Donna maxwell 457 44 252 27:16.52 27:16.52
10 Ronni Stuart Roslyn NY 148 44 294 28:40.72 28:40.72
11 Kim Rosenthal 521 42 297 28:41.75 28:41.75
12 Colleen Bailey 465 43 333 30:20.73 30:20.73
13 Erika Winklecleck 621 40 361 31:15.80 31:15.80
14 Gina Considine Hanover Township PA 25 41 370 31:58.81 31:58.81
15 Pam MacNeely Shavertown PA 229 43 374 32:10.46 32:10.46
16 Christina Rodzinak Wilkes Barre PA 128 43 389 32:55.57 32:55.57
17 Lori Perch 433 40 404 33:37.24 33:37.24
18 Kristen Zigmont Wyoming PA 164 41 423 34:44.80 34:44.80
19 Jasmin Shelley Ventnor City NJ 275 41 424 34:57.13 34:57.13
20 Shannon King Wilkes Barre PA 352 42 439 36:09.80 36:09.80
21 Sharon Kondracki Wilkes Barre PA 224 42 440 36:13.25 36:13.25
22 Tami Peaae Nanticoke PA 108 42 443 36:41.48 36:41.48
23 Christina Hendrickson Nanticoke PA 47 42 444 36:41.87 36:41.87
24 Margaret Petty Mountaintop PA 112 42 457 37:48.81 37:48.81
25 Amy Wolsieffer Mountain Top PA 155 43 458 37:54.83 37:54.83
26 Jill Oliver Pittston PA 98 44 475 47:25.75 47:25.75
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Gina Jakubowski Mountain Top PA 219 46 110 22:54.37 22:54.37
2 Christine Fazzi 474 48 114 22:56.53 22:56.53
3 Donna May Kingston PA 231 49 132 23:25.67 23:25.67
4 Ellen Knecht-Jones Hunlock Creek PA 65 47 171 24:36.73 24:36.73
5 Rebecca Norton Mountain Top PA 421 46 176 24:46.80 24:46.80
6 Denise Blaski Kingston PA 571 46 227 26:32.53 26:32.53
7 Jan Butcher Kingston PA 477 45 233 26:44.81 26:44.81
8 Shannon Perez Dallas PA 422 45 249 27:03.81 27:03.81
9 Joanne Smith 520 48 275 27:58.32 27:58.32
10 Meredith Vincelli Lady Striders 460 46 310 29:23.21 29:23.21
11 Doungphorn Eingnguluem Wilkes-Barre PA 329 45 313 29:30.56 29:30.56
12 Jane McCue 434 46 358 31:10.92 31:10.92
13 Dawn Rittenhouse 488 47 359 31:13.77 31:13.77
14 Maria Hall 593 45 365 31:30.24 31:30.24
15 Lori Gurley West Wyoming PA 213 48 368 31:48.73 31:48.73
16 Kavita Delgaudio Shavertown PA 188 45 384 32:38.90 32:38.90
17 Kartine Gobla 627 47 392 33:01.32 33:01.32
18 Molly Wright 616 47 393 33:01.91 33:01.91
19 Susan Weigand 498 48 420 34:42.88 34:42.88
20 Alyssa Gayewski Ashley PA 209 47 431 35:32.82 35:32.82
21 Dawn Pugliese Dallas PA 118 49 450 36:58.52 36:58.52
22 Stephanie Brewster Wilkes Barre PA 311 45 459 38:44.39 38:44.39
23 Megan Kennedy Mountain Top PA 63 45 469 42:17.33 42:17.33
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Annet Kaminski Lady Striders 617 53 151 24:09.75 24:09.75
2 Kimberly Shambora Wilkes Barre PA 273 51 188 24:58.47 24:58.47
3 Mary Ann Ratajczak Exeter PA 120 52 209 25:44.81 25:44.81
4 Diane Cowman Courtdale PA 179 53 348 30:54.57 30:54.57
5 Sally Kirby Scott Twp PA 354 54 349 30:57.53 30:57.53
6 Ann Charney Dallas PA 175 51 353 31:01.99 31:01.99
7 Valerie Jayne Hunlock Creek PA 221 53 357 31:10.31 31:10.31
8 Nancy Balchun Wilkes Barre PA 7 50 397 33:20.57 33:20.57
9 Michellle Williams 530 51 408 33:40.82 33:40.82
10 Joanie Deneen Lake Ariel PA 327 50 413 33:59.73 33:59.73
11 Joanne Kaminski 569 51 418 34:35.75 34:35.75
12 Christine O'Hara Mountain Top PA 94 54 419 34:42.88 34:42.88
13 Julianna Conniff Roaring Brook Twp PA 23 51 422 34:43.50 34:43.50
14 Mary Kay Gavlick Ashley PA 208 52 426 34:59.35 34:59.35
15 Patti Logsdon 515 52 436 36:07.76 36:07.76
16 Paula Glogowski Falls PA 212 51 442 36:38.63 36:38.63
17 Dorothy Schwab Tucson AZ 262 53 452 36:59.82 36:59.82
18 Susan Osborne Havertown PA 102 53 456 37:36.51 37:36.51
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Marjorie Adams Dallas PA 1 56 131 23:25.47 23:25.47
2 Jason Isely Plains PA 341 55 161 24:21.50 24:21.50
3 Lynn Grilli Kingston PA 45 56 200 25:27.31 25:27.31
4 Barbara Wywiorski Towanda PA 159 56 237 26:51.56 26:51.56
5 Laurie Chiumento Wilkes Barre PA 506 57 239 26:52.56 26:52.56
6 Jane Colwell West Pittston PA 605 56 282 28:10.81 28:10.81
7 Jane Denion Lady Striders 439 59 286 28:14.63 28:14.63
8 Barb Rupert Shickshinny PA 256 59 366 31:39.38 31:39.38
9 Roberta Wywiorski Scranton PA 160 57 406 33:38.82 33:38.82
10 Wendy Sartin Pittston PA 131 59 415 34:21.74 34:21.74
11 Joanne Rock Hudson PA 127 58 428 35:07.88 35:07.88
12 Darlene Pearson Lady Striders 502 57 460 39:04.33 39:04.33
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joyce Foster Dallas PA 330 61 183 24:50.74 24:50.74
2 Beverly Tomasak Edwardsville PA 152 63 203 25:28.31 25:28.31
3 Karen Turi Duryea PA 290 63 220 26:20.92 26:20.92
4 Patricia Sample Dallas PA 258 62 298 28:47.70 28:47.70
5 Janis Seeley Shavertown PA 266 60 303 29:00.73 29:00.73
6 Debbie Fries Wilkes Barre PA 202 66 325 29:58.56 29:58.56
7 Marianne Matysczak Wyoming St PA 83 65 371 32:04.18 32:04.18
8 Rita Skechus Duryea PA 138 63 405 33:38.47 33:38.47
9 Colleen McCarty Kingston PA 84 64 421 34:43.29 34:43.29
10 Cynthia Barr Doylestown PA 168 62 466 41:06.30 41:06.30
11 Dolly Godlewski Taylor PA 334 64 468 41:43.33 41:43.33
12 Brenda Piccillo Pittston PA 113 62 474 47:25.54 47:25.54
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erin Gallagher 559 72 479 55:19.45 55:19.45
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeffrey Skwierz Forty Fort PA 401 33 1 15:18.54 15:18.54
2 Adrian milisavljevich 472 26 2 16:08.85 16:08.85
3 Mickey Moorhead Wilkes-Barre PA 371 22 3 16:12.49 16:12.49
 

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alex Delgaudio Shavertown PA 185 10 128 23:22.20 23:22.20
2 Sam Hall Vicksburg MS 215 9 197 25:18.40 25:18.40
3 Christian Segiel Gouldsboro PA 268 9 255 27:17.27 27:17.27
4 Daniel Danilovitz Moosic PA 180 10 258 27:25.78 27:25.78
5 Matthew Sklarosky Mountain Top PA 142 9 296 28:41.64 28:41.64
6 Aidan Hilburt 492 8 311 29:25.81 29:25.81
7 Jim Gallagher jr 561 0 320 29:45.19 29:45.19
8 Alexander Snyder 511 7 385 32:42.32 32:42.32
9 Wyatt Orlowski Shickshinny PA 238 6 399 33:24.82 33:24.82
 

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alex Mykulyn 428 14 43 20:19.18 20:19.18
2 Nathan Ridgley 558 14 47 20:28.63 20:28.63
3 Nicholas Pikul Wilkes-Barre Twp PA 116 14 59 20:47.60 20:47.60
4 Luke Delgaudio Shavertown PA 187 14 73 21:30.65 21:30.65
5 Nicholas Mirigliani Jr. Swoyersville PA 369 13 82 21:54.55 21:54.55
6 Trenton Kishbaugh Plymouth PA 356 13 87 22:07.26 22:07.26
7 Eric Balchun Wilkes Barre PA 5 14 113 22:56.00 22:56.00
8 James Dunleavy Wilkes Barre PA 195 14 136 23:29.71 23:29.71
9 Martin Cryan Forty Fort PA 324 13 144 23:49.21 23:49.21
10 Raymond Joseph 630 11 179 24:48.10 24:48.10
11 Daymond Kovaly Shavertown PA 362 14 198 25:18.58 25:18.58
12 Jacob Katulka West Wyoming PA 58 13 199 25:25.60 25:25.60
13 Jakob Switzer West Pittston PA 406 14 214 26:05.10 26:05.10
14 Sebastian Segiel Gouldsboro PA 271 12 256 27:17.70 27:17.70
15 Jake Delgaudio Shavertown PA 186 12 270 27:54.82 27:54.82
16 Reese Butcher 478 14 279 28:08.81 28:08.81
17 Ryan Borton 587 11 283 28:12.81 28:12.81
18 Nicholas Dunleavy Wilkes Barre PA 196 12 284 28:12.89 28:12.89
19 Jamie Gallagher 633 11 316 29:39.90 29:39.90
20 Myles Dewey 608 11 381 32:33.10 32:33.10
21 Michael Raub Wilkes Barre PA 390 12 401 33:27.72 33:27.72
22 Jack Sklarosky Mountain Top PA 139 12 437 36:07.77 36:07.77
23 Sam Conklin 574 12 441 36:30.82 36:30.82
24 Dom Capaci 513 14 454 37:06.90 37:06.90
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mitchell Martin Shavertown PA 364 16 7 17:22.69 17:22.69
2 Cory Bugelholl 528 19 8 17:24.52 17:24.52
3 Carson Kosloski Wilkes Barre PA 548 17 12 18:11.24 18:11.24
4 Timothy Snyder Wilkes Barre PA 279 18 25 19:26.48 19:26.48
5 Jacob Kobusky 598 16 32 19:49.48 19:49.48
6 Adam Borton 585 17 33 19:49.70 19:49.70
7 Kaleb Hanson-Richart 516 16 38 20:09.99 20:09.99
8 Wyatt Morris 440 15 41 20:16.71 20:16.71
9 Justin Smith Ventnor City NJ 277 18 45 20:25.69 20:25.69
10 Noah Kulp 503 17 75 21:36.95 21:36.95
11 Beau Bartlett 431 15 79 21:49.99 21:49.99
12 Nicholas Katulka West Wyoming PA 60 16 80 21:51.56 21:51.56
13 Brian Leighton 590 19 112 22:55.38 22:55.38
14 Bailey endler 550 19 117 23:06.12 23:06.12
15 Ethan Sensbach Dallas PA 396 17 207 25:42.30 25:42.30
16 Jimmy Powell 631 17 208 25:44.57 25:44.57
17 Brennan Krogulski Harding PA 68 15 260 27:34.31 27:34.31
18 John Osborne Havertown PA 101 17 289 28:17.45 28:17.45
19 Riley Piontkowski 487 15 342 30:43.31 30:43.31
20 David Perrins Mountain Top PA 242 16 343 30:43.94 30:43.94
21 Michael C Schwab Tucson AZ 264 17 427 35:04.81 35:04.81
22 Jacob Aldridge Glen Lyon PA 3 17 478 53:19.10 53:19.10
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brandon Hampton Dallas PA 628 23 11 17:59.51 17:59.51
2 Matt Werner Running on Alcohol 618 21 14 18:30.74 18:30.74
3 Adam Limongelli Dallas PA 73 23 17 18:36.45 18:36.45
4 PJ endler 551 21 19 18:57.89 18:57.89
5 Ben Becker 533 22 36 20:07.00 20:07.00
6 Stephen Gan Honesdale PA 626 23 40 20:13.51 20:13.51
7 Stephen Potter Mocanaqua PA 247 23 52 20:40.92 20:40.92
8 John Ivan 441 22 67 21:10.00 21:10.00
9 Leo Sperrazza Exeter PA 284 24 72 21:28.80 21:28.80
10 Nick Vitanover 575 21 97 22:25.74 22:25.74
11 Danielle Flaherty 573 21 104 22:46.80 22:46.80
12 John Nargoski 518 23 127 23:21.79 23:21.79
13 Brandyn Leeson Berwick PA 225 22 146 23:54.91 23:54.91
14 Natham Jendrzejewski Wilkes Barre PA 343 24 148 23:57.76 23:57.76
15 Bill Hughes 429 24 178 24:47.90 24:47.90
16 Connor Mulvey West Pittston PA 375 20 202 25:27.99 25:27.99
17 Mark Bugelholl West Pittston PA 14 23 243 26:55.55 26:55.55
18 Adam Supey Dallas PA 149 24 280 28:09.53 28:09.53
19 Olivia Jendrzejewski Hanover Township PA 344 20 309 29:18.97 29:18.97
20 Richard Ostrander Avoca PA 386 22 429 35:22.71 35:22.71
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kyle Suponcic 509 26 4 16:44.19 16:44.19
2 Jeff Colarusso Hanover Township PA 177 26 18 18:48.17 18:48.17
3 Kevin Curry Endwell NY 30 28 49 20:36.24 20:36.24
4 Paul Majikes Wilkes Barre PA 79 25 62 20:53.29 20:53.29
5 Garett Henderson 450 27 107 22:52.55 22:52.55
6 William Johns Pringle PA 54 26 109 22:53.60 22:53.60
7 Christine klaiss 572 26 121 23:14.65 23:14.65
8 Brian Stubbs 632 29 126 23:19.95 23:19.95
9 Adam Pesta Ithaca NY 110 27 139 23:38.00 23:38.00
10 Stephen Sebastian Denville NJ 265 29 165 24:33.30 24:33.30
11 Daniel Cruz Wilkes-Barre PA 28 26 204 25:30.38 25:30.38
12 Joseph Maheady 604 29 265 27:41.56 27:41.56
13 Robert Gayewski Ashley PA 210 28 430 35:32.32 35:32.32
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Francis Spear Factoryville PA 147 30 5 16:53.54 16:53.54
2 John Martino Dallas PA 80 31 10 17:47.45 17:47.45
3 Bryan Herbst 480 34 20 19:00.12 19:00.12
4 Ryan Gachal 599 33 24 19:23.87 19:23.87
5 Darryl Schwarz 541 31 26 19:27.47 19:27.47
6 Doug Yeager Dallas PA 161 31 30 19:38.54 19:38.54
7 Jonathon Milius Plymouth PA 89 31 57 20:44.77 20:44.77
8 Gerard Durling Hanover PA 328 30 81 21:54.49 21:54.49
9 Randy Deeble Pittston PA 33 32 98 22:34.25 22:34.25
10 Greg holl 432 32 162 24:25.55 24:25.55
11 Bernie Smicherko Old Forge PA 143 32 223 26:28.55 26:28.55
12 Frank Sperrazza Allentown PA 282 33 226 26:31.83 26:31.83
13 Patrick Lyons III 576 31 228 26:36.80 26:36.80
14 Tim Lavelle 634 32 322 29:47.82 29:47.82
15 Shawn Blaker Dallas PA 173 34 335 30:21.96 30:21.96
16 Bryan Johnson 553 30 345 30:48.31 30:48.31
17 Dan Gallagher Havertown PA 205 34 362 31:19.25 31:19.25
18 Russ Oelschlager Bear Creek Twp PA 96 33 388 32:46.82 32:46.82
19 Frank Dominick Dallas PA 192 31 432 35:47.28 35:47.28
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Starlin 443 37 9 17:40.44 17:40.44
2 Mike Adamshick Dallas PA 567 38 13 18:16.94 18:16.94
3 Gene Burke 542 36 16 18:35.64 18:35.64
4 Randy Shemanski Dunmore PA 276 39 28 19:30.38 19:30.38
5 Thor Nelson Ventnor City NJ 235 38 34 19:59.39 19:59.39
6 Tony Zigmont Wyoming PA 165 39 48 20:36.24 20:36.24
7 Jim Bobeck 625 36 56 20:43.29 20:43.29
8 Francis Walsh Olyphant PA 293 36 92 22:14.55 22:14.55
9 Charles montagna 556 37 122 23:15.87 23:15.87
10 Aaron Moreck Forty Fort PA 232 36 125 23:19.31 23:19.31
11 Marcos Jones Hanover PA 347 35 142 23:41.80 23:41.80
12 Jeremy Lisman 442 37 169 24:35.93 24:35.93
13 Eric Kishbaugh Plymouth PA 355 35 193 25:10.46 25:10.46
14 Michael Considine Hanover Township PA 26 39 201 25:27.54 25:27.54
15 Frank Romero Hazleton PA 504 35 248 26:59.42 26:59.42
16 Jason Cohen Kingston PA 318 37 272 27:55.62 27:55.62
17 Obeng Myles 547 36 300 28:50.96 28:50.96
18 Mike Sherin Pittston PA 134 35 308 29:13.91 29:13.91
19 Brian Hilburt Dallas PA 490 38 312 29:26.48 29:26.48
20 Mike Borzell 456 36 339 30:32.33 30:32.33
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joseph Daley Plymouth PA 611 43 46 20:28.12 20:28.12
2 Tom MacNeely Shavertown PA 230 44 71 21:27.22 21:27.22
3 Jeff Danilovitz Moosic PA 181 41 76 21:40.21 21:40.21
4 Jonathan Podlaski Swoyersville PA 244 43 99 22:35.25 22:35.25
5 Chris Roberts Shavertown PA 501 42 103 22:46.24 22:46.24
6 Jack Digwood 524 42 129 23:25.25 23:25.25
7 David Balchun Wilkes Barre PA 4 42 143 23:42.68 23:42.68
8 Sean Cryan Forty Fort PA 325 43 160 24:20.80 24:20.80
9 Raymond Joseph 629 42 181 24:48.71 24:48.71
10 Mike Pearson Hunlock Creek PA 109 44 224 26:29.80 26:29.80
11 Stanley Azaravich 517 44 230 26:41.65 26:41.65
12 David Hines Kingston PA 50 44 234 26:45.60 26:45.60
13 Mike Cherinka 438 42 251 27:16.46 27:16.46
14 William Tomalinas 468 44 281 28:10.26 28:10.26
15 David Lescoe Nanticoke PA 554 44 306 29:08.56 29:08.56
16 Anthony Gatto Exeter PA 206 44 327 30:01.63 30:01.63
17 Travus Jadus Bear Creek PA 218 43 337 30:25.44 30:25.44
18 Charles Simon Ashley PA 136 43 473 46:05.29 46:05.29
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Albert Pittstonpittston PA 581 45 60 20:48.55 20:48.55
2 David Bass 615 49 78 21:48.77 21:48.77
3 Greg Kulp 499 46 90 22:10.71 22:10.71
4 Raymond Besecker Dallas PA 170 46 108 22:52.95 22:52.95
5 Skip Sensbach Dallas PA 398 48 141 23:40.46 23:40.46
6 Walt Delgaudio Shavertown PA 190 45 145 23:49.21 23:49.21
7 Paul Holmes Scranton PA 339 47 190 25:01.51 25:01.51
8 Joseph Soprano Hanover Twp. PA 146 49 191 25:02.72 25:02.72
9 Christine Vincelli Lady Striders 461 48 194 25:16.97 25:16.97
10 Michael Mulvey West Pittston PA 376 47 216 26:05.42 26:05.42
11 Joe Sklarosky Mountain Top PA 140 47 221 26:26.21 26:26.21
12 Ned Endler 486 47 222 26:28.46 26:28.46
13 Mark Grochocki Allentown PA 336 45 242 26:54.26 26:54.26
14 Scott maxwell 458 45 277 28:03.56 28:03.56
15 Ed Michaels Swoyersville PA 367 49 288 28:15.94 28:15.94
16 Gene Bly Hanover Twp PA 10 46 291 28:24.47 28:24.47
17 Rick Staron 623 48 299 28:49.53 28:49.53
18 Jim Partington Sweet Valley PA 239 47 329 30:05.50 30:05.50
19 Rich Segiel Gouldsboro PA 270 46 363 31:20.67 31:20.67
20 Mike McCue 435 48 382 32:34.57 32:34.57
21 Patrick endler 552 49 391 32:58.82 32:58.82
22 Daniel Olear Elizabeth NJ 383 49 451 36:58.80 36:58.80
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Dunbar 497 53 44 20:25.30 20:25.30
2 Joe Kichilinsky Wyoming PA 348 54 66 21:04.51 21:04.51
3 Robert Bilbow Wyoming PA 8 54 84 21:59.93 21:59.93
4 David Stanitis 589 53 86 22:06.46 22:06.46
5 Nicholas Mirigliani Swoyersville PA 368 53 115 23:03.55 23:03.55
6 Donna hart 437 52 134 23:28.62 23:28.62
7 Scott Seelye 447 53 137 23:35.55 23:35.55
8 Robert Katulka Mountain Top PA 61 53 163 24:29.80 24:29.80
9 Neil O'Donnell Wilkes-Barre PA 378 54 205 25:35.56 25:35.56
10 Mike Corcoran Wilkes-Barre PA 320 50 210 25:50.80 25:50.80
11 Robert Switzer West Pittston PA 408 51 240 26:52.56 26:52.56
12 Bill Poray 555 51 274 27:56.69 27:56.69
13 Richard Meyers 466 54 278 28:06.56 28:06.56
14 Keith Beyer 583 53 315 29:36.66 29:36.66
15 Gene Yakabovicz 446 51 323 29:53.93 29:53.93
16 Scott Dustman Wilkes-Barre PA 579 51 324 29:55.54 29:55.54
17 Tim Wolsieffer Mountain Top PA 157 51 326 30:01.26 30:01.26
18 Mike Hargadon Ventnor City NJ 46 51 330 30:10.58 30:10.58
19 Daniel Petty Mountain Top PA 111 50 344 30:47.56 30:47.56
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Brian Conniff Roaring Brook Twp PA 22 59 23 19:19.82 19:19.82
2 Greg Bassham Mountain Top PA 484 57 35 20:01.28 20:01.28
3 Michael Kinney Wilkes-Barre PA 353 57 50 20:38.68 20:38.68
4 Jack McHale Kingston PA 85 55 61 20:51.41 20:51.41
5 Larry Pikul Wilkes-Barretwp PA 115 56 68 21:12.21 21:12.21
6 Bill Lawrence 545 57 124 23:17.54 23:17.54
7 Paul McGranz 613 58 138 23:35.78 23:35.78
8 Joe DiGregorio 500 58 172 24:37.16 24:37.16
9 Richard Hughes Mountain Top PA 588 55 177 24:47.69 24:47.69
10 Stephen Olear Lakewood CA 385 56 211 25:51.51 25:51.51
11 Mark Work Jefferson Township PA 158 58 244 26:55.56 26:55.56
12 Williams Williams 531 55 262 27:39.19 27:39.19
13 Jim Considine 496 57 304 29:00.82 29:00.82
14 Keith Saunders Nanticoke PA 261 55 351 31:00.57 31:00.57
15 David Reynolds Kingston PA 252 58 354 31:02.56 31:02.56
16 Keith Adams 467 56 364 31:28.40 31:28.40
17 Clifford Barr 578 55 369 31:53.56 31:53.56
18 John Jendrzejewski Wilkes Barre PA 342 58 372 32:04.79 32:04.79
19 Leo Sperrazza Sr. West Pittston PA 286 55 390 32:57.58 32:57.58
20 Joe Cosgrove 609 59 400 33:25.25 33:25.25
21 James O'Hara Scranton PA 380 56 433 35:53.56 35:53.56
22 Michael Schwab Tucson AZ 263 55 434 35:54.57 35:54.57
23 George Seiger Kingston PA 272 58 464 39:49.33 39:49.33
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dan Rittenhouse 489 60 88 22:07.26 22:07.26
2 Kevin Charles Dover NH 18 61 105 22:50.52 22:50.52
3 Ronald Rawls Mountain Top PA 249 67 120 23:11.55 23:11.55
4 Len Matysczak Wyoming St PA 82 65 133 23:28.54 23:28.54
5 Vincent Grattolino Roaring Brook Twp PA 42 60 150 23:59.80 23:59.80
6 Ed Hoffman Berwick PA 582 61 168 24:35.92 24:35.92
7 Joe Skwierz 444 60 180 24:48.71 24:48.71
8 Tom Walski Nanticoke PA 414 65 215 26:05.31 26:05.31
9 Roger Kocher Swoyersville PA 358 69 267 27:51.56 27:51.56
10 Mike Last 469 64 287 28:15.53 28:15.53
11 Joan Angeli Hudson PA 302 60 292 28:36.81 28:36.81
12 Jack Moreck Dallas PA 233 66 319 29:44.99 29:44.99
13 Robert Angeli Plains PA 303 60 332 30:19.31 30:19.31
14 Bob Bray 510 64 386 32:42.60 32:42.60
15 Lee Piatt Dallas PA 482 60 407 33:39.73 33:39.73
16 Michael Slesinski Laflin PA 402 63 411 33:58.16 33:58.16
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 George Cosmetis 448 76 187 24:57.30 24:57.30
2 Eric Snyder Sugarloaf PA 278 71 360 31:15.18 31:15.18
 

3mi Walk

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Michelle Holena 563 52 3 35:33.82 35:33.82
2 Amber Kenney Bloomsburg PA 64 52 5 37:42.29 37:42.29
3 Kirsten Sensbach Dallas PA 397 49 6 37:57.87 37:57.87
 

Female 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Miyana King Alhambra CA 351 11 81 56:25.85 56:25.85
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jaclyn Leighton 495 18 10 38:03.14 38:03.14
2 Midori King Alhambra CA 350 15 82 56:34.60 56:34.60
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Thania Tapia Hanover PA 409 23 68 52:56.10 52:56.10
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Danielle Dominick Dallas PA 191 29 32 44:06.29 44:06.29
2 Amy Huynh Hanover PA 340 27 66 52:55.14 52:55.14
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Loni Morgan 546 32 16 39:44.74 39:44.74
2 Tracy Sofa Hanover PA 403 34 31 44:04.59 44:04.59
3 Meghan McLaughlin Archbald PA 366 34 42 46:32.51 46:32.51
4 Holly Carl Nanticoke PA 16 32 46 47:24.32 47:24.32
5 Christyn Kondracki Nanticoke PA 67 34 48 47:44.86 47:44.86
6 Chidchom Poolsanong Wilkes-Barre PA 389 33 79 56:03.77 56:03.77
7 Jo Vonrue Shavertown PA 153 34 87 1:00:31.58 1:00:31.58
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Angela Zera 527 38 28 43:11.33 43:11.33
2 Sara Chaban Kingston PA 316 36 60 50:55.16 50:55.16
3 Michelle Davies Sweet Valley PA 326 35 61 50:55.57 50:55.57
4 jennifer Perch 430 37 73 54:36.85 54:36.85
5 Dawn McLeal 485 39 89 1:06:15.00 1:06:15.00
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lisa Davidson 453 40 9 38:02.93 38:02.93
2 Kelley Brozena 454 41 11 38:12.56 38:12.56
3 Michelle Schumueli 451 43 12 38:12.82 38:12.82
4 Shirley Gabriele Wilkes Barre PA 204 43 27 43:03.58 43:03.58
5 Heather Aldridge Glen Lyon PA 2 44 69 53:18.85 53:18.85
6 Elaine Vodzak Shavertown PA 410 44 71 53:20.35 53:20.35
7 Janice Lipinski 475 40 74 55:08.69 55:08.69
8 Jennifer Romanowski Luzerne PA 393 44 90 1:08:11.00 1:08:11.00
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Sherry Sax 624 49 23 42:53.58 42:53.58
2 Karen Daughtry Wilkes Barre PA 184 47 38 45:29.54 45:29.54
3 Cecelia Chmiola Mountain Top PA 417 48 43 47:03.22 47:03.22
4 Kareen Connelly 549 49 53 49:55.84 49:55.84
5 Missy Chaban Kingston PA 315 45 59 50:54.84 50:54.84
6 Lisa King Alhambra CA 349 49 72 54:16.60 54:16.60
7 Judy Schultz 479 46 75 55:08.85 55:08.85
8 Roxanne Rembis Kingston PA 251 48 84 56:56.21 56:56.21
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Lisa Kluszwitz 452 54 7 38:02.32 38:02.32
2 Wammee Koomvotivorn Wilkes Barre PA 361 52 15 39:35.36 39:35.36
3 Theresa Kline 526 54 29 43:11.87 43:11.87
4 Annmarie Redmond Harding PA 250 50 30 43:46.34 43:46.34
5 Patti Capaci 514 50 33 44:11.84 44:11.84
6 Cindy Katulka Mountain Top PA 56 51 34 44:13.59 44:13.59
7 Lisa Rosiak Wilkes Barre PA 394 52 45 47:13.15 47:13.15
8 Peg Carota Mpuntaintop PA 17 54 51 49:19.68 49:19.68
9 Celeste Rodriguez Ashley PA 254 52 52 49:55.60 49:55.60
10 Beth Connelly 538 50 54 49:56.46 49:56.46
11 Lisa Vodzak Plymouth PA 411 53 56 50:04.98 50:04.98
12 Marie Gitomer Nanticoke PA 332 51 57 50:05.35 50:05.35
13 Maureen Gilbert Kingston PA 211 50 58 50:51.12 50:51.12
14 Jacueline Rinehimer Wilkes Barre PA 126 54 64 51:29.10 51:29.10
15 Lu-Ann Sperrazza West Pittston PA 285 54 78 55:27.79 55:27.79
16 Joanne Avery Hunlock Creek PA 167 54 83 56:55.60 56:55.60
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ellen Leighton 494 57 8 38:02.73 38:02.73
2 Desiree Evans Shavertown PA 197 57 18 40:30.58 40:30.58
3 Linda Somoga Dallas PA 404 55 24 42:53.82 42:53.82
4 Rita Coslett Edwardsville PA 323 59 25 42:59.93 42:59.93
5 Janet Olear Elizabeth NJ 236 55 37 45:14.84 45:14.84
6 Barbara Scutt 535 57 50 48:41.55 48:41.55
7 Barbara Sharry Wilkes-Barre PA 399 56 70 53:19.94 53:19.94
8 Gail Burdolis 596 58 76 55:13.54 55:13.54
9 Jaromporn Bowngern Wilkes Barre PA 309 59 80 56:04.99 56:04.99
10 Laurie Lyons Roanoke VA 77 59 85 57:01.26 57:01.26
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dee Cordora Swoyersville PA 322 66 17 40:03.37 40:03.37
2 Eugenie Papatopoli Monroe Twp PA 387 63 26 43:02.94 43:02.94
3 Mary McDonough Kingston PA 365 66 39 45:53.31 45:53.31
4 Karen Masley Shavertown PA 81 67 40 46:30.34 46:30.34
5 Dee Walski Nanticoke PA 413 64 55 49:58.77 49:58.77
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jeff Knutson Saylorsburg PA 66 63 1 34:34.57 34:34.57
2 Thomas O'Hara Wilkes-Barre PA 381 70 2 34:58.74 34:58.74
3 Dan Rebarchak Mcadoo PA 121 56 4 36:05.75 36:05.75
 

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tyler Vodzak Shavertown PA 412 10 49 48:17.18 48:17.18
 

Male 11 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Liam Petty Mountain Top PA 418 12 44 47:04.23 47:04.23
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bernard Bayer Hanover PA 308 28 65 52:11.49 52:11.49
2 Roy Castillo Hanover PA 314 27 67 52:55.85 52:55.85
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Carlos Sosa Hanover PA 405 37 14 39:30.10 39:30.10
2 Ryan Pollock Peckville PA 245 37 41 46:31.84 46:31.84
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Damian Smith 481 40 21 41:38.39 41:38.39
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 John Gaughan Hanover PA 331 46 20 41:31.87 41:31.87
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Douglas Osborne Havertown PA 100 52 35 45:14.84 45:14.84
2 Gerald Barba Lakewood CA 305 52 36 45:14.84 45:14.84
3 John Nargoski 519 53 47 47:31.71 47:31.71
4 Dwayne Harrison 601 50 88 1:06:15.00 1:06:15.00
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Tutella 476 59 13 39:20.81 39:20.81
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 P.j. Lyons Roanoke VA 78 62 19 40:44.60 40:44.60
2 James Moran Clarks Green PA 372 60 63 51:17.93 51:17.93
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 James Hill Hunlocks Creek PA 48 70 22 41:53.98 41:53.98
2 Robert Cole 584 75 62 51:11.45 51:11.45
3 Jim Gallagher 560 72 77 55:21.28 55:21.28
4 Thomas Lyons 622 72 86 57:05.11 57:05.11