Badge of Honor 5k

Age Group Results

November 13, 2016


Results By ScrantonnRunning Co Scranton Running Co

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Isabella McKeefery 889 13 5kA 13 26:21.93 26:21.93
 

Female 10 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Kassidy Adames 920 6 5kA 28 28:24.14 28:24.14
2 Ava Stout 916 10 5kA 114 44:45.25 44:45.25
3 Syren Kimball Honesdale PA 813 10 5kA 126 51:36.13 51:36.13
 

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Lacee Collins 936 19 5kA 47 31:20.16 31:20.16
2 Danielle Powell Taylor PA 839 18 5kA 48 31:23.16 31:23.16
3 Arianna Solano Duryea PA 864 17 5kA 55 32:52.13 32:52.13
4 Abigail Rowlands 894 14 5kA 60 32:56.42 32:56.42
5 Lindsay Grzyboski 910 13 5kA 61 32:56.63 32:56.63
6 Gianna Gaidula Scranton PA 786 13 5kA 65 33:11.89 33:11.89
7 Julia Antoniacci Moosic PA 752 15 5kA 66 33:13.12 33:13.12
8 Raelena Hughes Coatesville PA 804 14 5kA 77 34:14.84 34:14.84
9 Haley Tilberry Moosic PA 873 15 5kA 98 41:38.29 41:38.29
10 Gabby Para Pittston PA 835 14 5kA 99 41:38.90 41:38.90
11 Natalie Sottile Taylor PA 865 16 5kA 104 43:02.11 43:02.11
12 Victoria Barbosa Scranton PA 754 15 5kA 130 53:21.10 53:21.10
13 Alexis Ralston Taylor PA 843 15 5kA 131 53:38.84 53:38.84
14 Morgan Smurl Tunkhannock PA 861 16 5kA 133 53:50.71 53:50.71
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Tatiana Zippittelli Clarks Summit PA 881 21 5kA 46 31:19.16 31:19.16
2 Jessica Redding Throop PA 845 28 5kA 75 34:06.84 34:06.84
3 Lisa Gruszecki Old Forge PA 802 25 5kA 85 36:44.00 36:44.00
4 Cara Phillips Harrisburg PA 928 24 5kA 89 37:50.18 37:50.18
5 Kylene Johnson Scranton PA 808 27 5kA 92 37:55.68 37:55.68
6 Teresa Toth Peckville PA 874 29 5kA 102 42:52.22 42:52.22
7 Julia Raudenbush White Haven PA 844 25 5kA 107 44:25.69 44:25.69
8 Jordan Ruby Long Pond PA 851 20 5kA 120 49:03.27 49:03.27
9 Taylor Dunn Scranton PA 779 20 5kA 121 49:03.87 49:03.87
10 Shawnna Smurl Tunkhannock PA 862 24 5kA 134 53:51.69 53:51.69
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Kathleen Snyder Clarks Summit PA 863 39 5kA 21 27:46.37 27:46.37
2 Aimee Redd 919 37 5kA 27 28:21.91 28:21.91
3 Kristen Leri Peckville PA 816 38 5kA 38 30:03.47 30:03.47
4 Michelle Ent Wilkes Barre PA 783 32 5kA 51 31:54.91 31:54.91
5 Clair Barrett 947 36 5kA 53 32:17.72 32:17.72
6 Kristy Vassell Moosic PA 908 33 5kA 54 32:47.64 32:47.64
7 Elizabeth Richardson Scranton PA 962 32 5kA 57 32:55.20 32:55.20
8 Megan Gerlach Moscow PA 791 33 5kA 67 33:15.61 33:15.61
9 Ann Verbyla Tunkhannock PA 876 36 5kA 74 33:58.67 33:58.67
10 Rita Hughes Coatesville PA 805 38 5kA 78 34:14.92 34:14.92
11 Vanessa Thomas 967 39 5kA 79 34:36.17 34:36.17
12 Tanya Dans 966 36 5kA 84 35:44.89 35:44.89
13 Jennifer McCormick Swampscott MA 824 32 5kA 90 37:52.43 37:52.43
14 Kim Kuratnick 932 34 5kA 101 42:10.82 42:10.82
15 Alison Edwards Springbrook Twp. PA 780 33 5kA 106 43:51.81 43:51.81
16 Stacey Stout Springbrook Twp. PA 868 39 5kA 115 44:45.44 44:45.44
17 Gia Micciche Moosic PA 827 31 5kA 117 46:41.95 46:41.95
18 Melissa Romanoski White Haven PA 850 39 5kA 127 52:09.10 52:09.10
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Maureen Hill 902 47 5kA 26 28:19.41 28:19.41
2 Kimberly Smurl Tunkhannock PA 860 49 5kA 39 30:11.26 30:11.26
3 Jennifer Arnold Brooklyn NY 753 42 5kA 42 30:57.66 30:57.66
4 Michelle Setta Jermyn PA 857 42 5kA 70 33:22.17 33:22.17
5 Dot Beam Waymart PA 761 41 5kA 71 33:25.88 33:25.88
6 Jamie Sussman Clarks Summit PA 870 40 5kA 76 34:06.86 34:06.86
7 Nicole Vanluvender Old Forge PA 875 44 5kA 80 34:48.63 34:48.63
8 Lori White 885 44 5kA 82 35:06.13 35:06.13
9 Stephanie Mullaly 918 42 5kA 91 37:54.93 37:54.93
10 Steph McManus Larksville PA 826 42 5kA 97 39:23.00 39:23.00
11 Renee Lutecki Duryea PA 818 42 5kA 100 42:05.18 42:05.18
12 Linda Semyon Moosic PA 856 49 5kA 105 43:16.19 43:16.19
13 Linda Morris Moscow PA 831 47 5kA 110 44:30.11 44:30.11
14 Maureen Krapf 942 41 5kA 118 47:13.70 47:13.70
15 Wendy Goetz Taylor PA 800 44 5kA 128 52:49.20 52:49.20
16 Joy Deroberto Exeter PA 774 48 5kA 136 54:39.96 54:39.96
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Shery Strok Moosic PA 869 51 5kA 25 28:19.41 28:19.41
2 Diane Miller 887 52 5kA 52 32:02.31 32:02.31
3 Sheila Whitman Lake Ariel PA 879 55 5kA 72 33:27.12 33:27.12
4 Alicia Kobilinski Moosic PA 814 52 5kA 83 35:37.15 35:37.15
5 Terri Barrett Scranton PA 759 58 5kA 87 37:06.93 37:06.93
6 Lisa Endress Berwick PA 782 51 5kA 88 37:47.44 37:47.44
7 Rose Doney Hawley PA 778 51 5kA 116 45:04.77 45:04.77
8 Barb Arens 941 52 5kA 132 53:50.46 53:50.46
9 Lori Rentrope Clarks Summit PA 846 53 5kA 138 1:01:48.00 1:01:48.00
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Mary Ellen Altieri Scranton PA 751 62 5kA 111 44:30.11 44:30.11
2 Shirley Staffaroni Factoryville PA 866 61 5kA 113 44:30.70 44:30.70
3 Maggie Crofton 957 61 5kA 122 50:37.59 50:37.59
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Mookey Kent Conklin Forks NY 810 51 5kA 1 18:44.00 18:44.00
 

Male 10 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Chase Brown 883 7 5kA 19 27:29.91 27:29.91
2 Brendan McGuire 953 9 5kA 33 29:15.16 29:15.16
3 Kaden Kimball Honesdale PA 812 8 5kA 123 50:58.14 50:58.14
 

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 William Davies Taylor PA 772 18 5kA 2 20:02.39 20:02.39
2 William Jr. Pabst Moscow PA 834 13 5kA 5 21:58.83 21:58.83
3 Joshua Godlewski 888 13 5kA 6 22:15.80 22:15.80
4 Todd Monahan Jr. 915 14 5kA 9 25:04.71 25:04.71
5 Charlie Talapa Scranton PA 872 13 5kA 10 25:22.79 25:22.79
6 Dominick Scalisee 896 13 5kA 11 25:26.40 25:26.40
7 Peter Kyminicyk 972 19 5kA 12 25:28.27 25:28.27
8 Brandon McDermott 891 14 5kA 16 27:17.40 27:17.40
9 Matt Henne 912 16 5kA 22 27:59.76 27:59.76
10 Wyatt Stelmak Scranron PA 938 12 5kA 35 29:52.80 29:52.80
11 Michael Kazmierczak 895 12 5kA 40 30:37.79 30:37.79
12 Brendan Smith 949 18 5kA 41 30:49.41 30:49.41
13 Joseph Petrucci Moosic PA 836 19 5kA 43 30:59.41 30:59.41
14 Connor Monahan 917 11 5kA 50 31:27.98 31:27.98
15 Tyler Gaidula Scranton PA 789 18 5kA 64 33:10.48 33:10.48
16 Brandon Caputo Taylor PA 763 19 5kA 68 33:18.67 33:18.67
17 Cody Beverage 893 12 5kA 94 38:03.28 38:03.28
18 Carl Walsh 892 12 5kA 95 38:48.93 38:48.93
19 Connor McKeefery 890 12 5kA 96 38:49.54 38:49.54
20 Brayden McAllister Taylor PA 823 17 5kA 103 43:01.70 43:01.70
21 Jeffrey Costello Carbondale PA 767 12 5kA 112 44:30.69 44:30.69
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Paul Szustakowski 913 22 5kA 3 21:42.94 21:42.94
2 Joseph Janczak 944 27 5kA 18 27:29.46 27:29.46
3 Cole Kazmierczak Taylor PA 809 20 5kA 44 31:00.16 31:00.16
4 Brian Roche Taylor PA 848 20 5kA 45 31:05.55 31:05.55
5 Tyler Lutecki Duryea PA 819 20 5kA 58 32:55.21 32:55.21
6 Robert Grunza Jessup PA 801 24 5kA 73 33:49.93 33:49.93
7 Michael Fox Scranton PA 784 22 5kA 119 49:01.85 49:01.85
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Allen Brink Nicholson PA 930 37 5kA 4 21:47.11 21:47.11
2 John Sweeney 970 32 5kA 30 28:42.60 28:42.60
3 Christopher Hallack 943 32 5kA 31 28:56.88 28:56.88
4 Sean McGuire Scranton PA 954 34 5kA 34 29:41.62 29:41.62
5 Benjamin Kimball Honesdale PA 811 32 5kA 125 51:35.71 51:35.71
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Matthew McDonald Scranton PA 825 41 5kA 8 24:55.59 24:55.59
2 Robert Zuby Taylor PA 898 40 5kA 14 26:58.48 26:58.48
3 Stephen Derenick 897 48 5kA 15 26:59.02 26:59.02
4 Charles Vilardi Scranton PA 934 41 5kA 20 27:44.55 27:44.55
5 Keith Henne 911 43 5kA 24 28:18.41 28:18.41
6 Jay Semyon Moosic PA 855 48 5kA 29 28:39.00 28:39.00
7 Joe Wassell Clarks Summit PA 877 45 5kA 36 29:56.91 29:56.91
8 John Gaidula Scranton PA 787 47 5kA 37 30:03.41 30:03.41
9 Todd Monahan Sr. 914 42 5kA 49 31:27.41 31:27.41
10 John Lutecki Duryea PA 817 47 5kA 56 32:53.56 32:53.56
11 William Pabst Moscow PA 833 48 5kA 62 33:02.94 33:02.94
12 Thomas Costello Carbondale PA 769 46 5kA 108 44:29.44 44:29.44
13 Robert Stelmak Scranron PA 937 47 5kA 129 53:17.42 53:17.42
14 Jamie Barrett 948 42 5kA 137 56:11.72 56:11.72
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Doug Powell 921 50 5kA 7 22:21.64 22:21.64
2 Mike Labas Scranton PA 924 51 5kA 17 27:25.36 27:25.36
3 Jim Richardson 961 54 5kA 59 32:55.81 32:55.81
4 Joe Moceyunas Pittston PA 830 52 5kA 63 33:03.51 33:03.51
5 John Dombroski Jr. Moosic PA 777 51 5kA 69 33:19.12 33:19.12
6 Dan Schreffler Dunmore PA 854 52 5kA 81 34:50.42 34:50.42
7 Thomas Barrett Scranton PA 760 58 5kA 86 37:03.18 37:03.18
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Giblin 929 65 5kA 23 28:04.84 28:04.84
2 Bill Mazaleski Old Forge PA 822 68 5kA 32 29:07.66 29:07.66
3 Ron Stiltenpole 926 64 5kA 93 37:56.56 37:56.56
4 Tom Hill 905 66 5kA 109 44:29.86 44:29.86
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time
1 John Dombroski Moosic PA 776 75 5kA 124 51:15.61 51:15.61
2 Jay Kuratnick Scranton PA 933 70 5kA 135 53:54.13 53:54.13