AJ Giombetti Memorial Race

Age Group Results

August 13, 2016


Results By Scranton Running Co. Scranton Running Co

5k Run

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Jordyn McDonough Moscow PA 229 16 14 31:15.65 31:27.57
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maria Gentile Jefferson Township PA 296 22 11 30:56.45 31:24.56
2 Molly Kane Lake Ariel PA 219 22 12 30:56.85 31:24.56
3 Kaitlyn McDonough Moscow PA 230 20 13 31:14.87 31:27.20
4 Laura Burke 307 29 16 31:42.18 32:10.52
5 Molly Hayes Philadelphia PA 212 29 20 32:42.45 33:12.79
6 Courtney McNamara New Hope PA 231 25 23 34:05.94 34:09.24
7 Michele Conaboy Scranton PA 291 28 26 35:00.41 35:17.83
8 Ashley Alt Roaring Brook Twp PA 181 29 27 36:12.92 36:30.33
9 Ashley McDonough Moscow PA 227 23 30 36:38.78 36:50.65
10 Michelle Malimban Philadelphia PA 225 28 31 36:41.19 37:11.78
11 Ali Moors Philadelphia PA 240 29 34 36:49.61 37:20.84
12 Annie Clark Dunmore PA 300 27 36 40:13.99 40:39.83
13 Angela Tempesta Dunmore PA 257 27 40 44:04.02 44:24.54
14 Megan Dempsey 292 28 41 44:04.00 44:24.74
15 Hannah Davidson Philadelphia PA 202 28 42 44:03.50 44:24.84
16 Maggie O'Connor 302 21 44 50:41.24 50:52.85
17 Kendall Aufmuth Little Falls NY 188 20 50 1:02:55.32 1:03:22.21
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kat Heagberg Honesdale PA 213 30 7 29:42.81 29:42.81
2 Kristen Clark Dunmore PA 301 35 8 29:34.73 29:47.27
3 Kelly Sweeney Archbald PA 256 35 18 33:00.75 33:07.52
4 Suzanne Scanlon Clarks Summit PA 251 31 25 35:01.32 35:17.66
5 Jill Yates Dickson City PA 263 36 32 37:09.40 37:18.84
6 Megan Buettner Peckville PA 193 39 35 38:58.94 39:06.53
7 Jessica Harvey Peckville PA 211 31 45 52:15.13 52:19.85
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Wendy Rosetti 287 49 47 53:41.96 53:56.75
 

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bobbi Weston Archbald PA 260 52 22 33:47.82 34:03.79
2 MaryLynn Gaetano 297 51 29 36:11.74 36:40.70
3 Ellen Mesko Dunmore PA 236 60 49 52:59.81 54:26.80
4 Kim Wolfel Jessup PA 266 57 51 1:20:12.98 1:20:12.98
 

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Ricky Motter Moscow PA 242 19 17 32:02.96 32:21.64
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Aidan Brown Philadelphia PA 294 28 2 23:34.75 23:56.70
2 Bobby Wolfel 283 28 3 24:51.56 24:53.82
3 Kyle Rebar Honesdale PA 246 26 6 29:37.26 29:42.81
4 Michael Rescigno Jessup PA 248 29 10 30:53.43 30:57.53
5 Kevin Clark 304 28 37 40:14.51 40:40.48
6 Timothy Merkel Scranton PA 234 21 46 52:41.66 53:04.76
7 Jason Mesko Philadelphia PA 237 28 48 52:58.48 54:25.82
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kellan Rowland Miami FL 250 33 1 23:18.22 23:41.83
2 Brian Corbett Scranton PA 303 32 4 26:16.38 26:20.29
3 Dan McGrath 308 30 15 31:42.18 32:10.52
4 Jack Corcoran Scranton PA 200 32 19 32:43.77 33:12.32
5 Garrick Alt Roaring Brook Twp PA 182 38 28 36:13.93 36:30.76
6 Matt Moors Philadelphia PA 241 35 33 36:49.12 37:19.74
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Tom Corrigan New Hope PA 201 40 5 26:59.06 27:02.93
2 Jeffrey McDonough Moscow PA 228 49 21 33:28.06 33:39.78
 

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bob Munley Peckville PA 281 57 9 30:15.77 30:23.57
2 Mark Work Jefferson Township PA 262 58 24 34:33.26 34:39.83
3 Thomas Brown Scott Township PA 192 67 38 40:47.52 41:09.27
4 Wally Casper Carbondale PA 196 53 39 40:46.30 41:09.28
5 Robert Wolfel Jessup PA 265 59 43 49:34.23 49:47.79
 

10k Run

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Catherine Armezzani Scott Township PA 184 28 14 56:57.78 57:04.35
2 Sarah Pilosi Moscow PA 245 27 18 1:01:17.30 1:01:22.85
3 Lauren Elmore Honesdale PA 205 24 21 1:04:04.35 1:04:14.31
4 Kelly Lucas Scranton PA 268 23 23 1:12:58.06 1:13:03.60
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Maura Armezzani Scott Township PA 186 30 6 46:27.13 46:32.46
2 Tiffany Leventhal 272 34 8 47:06.90 47:08.34
3 Traci Leidel Scranton PA 222 35 10 49:03.33 49:07.84
4 Hannah Breymeier Dupont PA 191 31 13 54:45.19 54:54.00
5 Brianne Roberts Archbald PA 249 36 19 1:01:49.02 1:01:51.36
6 Noel Chesar 305 30 20 1:01:56.77 1:01:59.61
7 Tasia Kenosky Chambersburg PA 220 36 24 1:20:05.61 1:20:12.71
 

Female 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kathy Durkin Scranton PA 204 54 22 1:10:24.97 1:10:29.48
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Cardillo 273 56 1 39:13.90 39:15.49
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mike Brenkosh 267 20 3 42:49.40 42:49.97
2 Matthew Wolfel 264 22 7 47:00.31 47:02.97
3 Dan Mukiewicz 269 29 16 1:00:44.78 1:00:55.48
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 William Mussarc 306 36 4 43:34.78 43:37.46
2 John Pamieri 285 38 5 46:07.93 46:13.77
3 Quinn Maloney Scranton PA 226 33 11 49:32.58 49:36.28
4 David Trapper Scranton PA 258 30 17 1:01:01.69 1:01:05.60
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Joe Drumsta 274 48 2 41:24.70 41:26.56
2 Brian Duckin 270 44 12 49:42.76 49:44.41
 

Male 50 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dennis Holmes Throop PA 279 66 9 48:54.73 48:57.00
2 Andrew Brown 293 61 15 58:44.55 59:02.20